Take a fresh look at your lifestyle.

بیوگرافی بيل گيتس

بیوگرافی بيل گيتسReviewed by فروزان فلاحت پیشه on Oct 11Rating: 1.0بیوگرافی بیل گیتسموفق ترین و ثروتمندترین مرد جهان در نسل خود «بیل گیتس» است. او با کمک های خیریه سخاوتمندانه اش برای بهبود زندگی و جلوگیری از مرگ ومیر انسان ها، تلاش های فراوانی انجام داده است. به همین دلیل نام او همیشه و همه جا به عنوان ثروتمندترین مرد جهان بر سر زبان هاست. بیل گیتس یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین کارآفرین های قرن حاضر، در انقلاب کامپیوترهای شخصی است.

 

Microsoft با شعار “در هر خانه يک کامپيوتر”

 

ويليام هنري گيتس سوم مشهور به بيل گيتس (Bill Gates) رئيس و موسس شرکت مايکروسافت

بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان است که 11 سال متوالی برنده این عنوان بوده و دارایی او در حدود 82،7 میلیارد دلار تخمین زده می‌‌ شود. گیتس در سن 43 سالگی ثروتمندترین مرد جهان بود. او از سن بیست سالگی تاکنون رئیس شرکت مایکروسافت بوده است. گیتس با دگرگونی مایکروسافت و تبدیل آن به یک بازیگر مهم در صنعت کامپیوتر و استفاده از جایگاه برتر جدید برای ایجاد بستری جهت رشد بیشتر در برنامه‌ های کاربردی فکر خود را به منصه ظهور گذاشت.

 

در حال حاضر مايکروسافت با بيش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص 25.3 ميليارد دلار در پايان سال مالي 2001 يکي از موفقترين شرکتهاي ايالات متحده امريکا و يکي از راهبران صنعت کامپيوتر بوده است.

بيل گيتس در 28 اکتبر سال 1955 در يک خانواده متوسط در شهر سياتل امريکا متولد شد.پدر بيل، ويليام هنري گيتس دوم وکيل دادگستري و يکي از سرشناسان شهر سياتل است و مادر او آموزگار مدرسه و يکي از اعضا هيئت مديره United Way International بود که در امور خيره نيز فعاليت داشت. بيل گيتس در اين خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد. گيتس در کودکي بيشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تاثير بسيار گرفت. او از همان دوران کودکي خود روحيه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعي مي کرد تا در هر زمينه اي از دوستان خود پيش باشد.

[btnForPushNotification]

 

 

گيتس تحصيلات ابتداي خود را در مدرسه عمومي Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا بود که با کامپيوتر آشنا شد.در آغاز يکي سالهاي تحصيلي مسئولان مدرسه Lakeside تصميم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان، يک ترمينال کامپيوتر اجاره کنند و در اختيار دانش آموزان قرار بدهند. در اين هنگام بيل گيتس با کامپيوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سيزده سالگي اولين نرم فزار خود را که يک بازي ساده بود نوشت.

 

 

 

بیل گیتس و پل آلن

 

این بچه‌ها، بیل گیتس، پل آلن که دو سال از گیتس بزرگتر بود و چند تای دیگر از رفقا بودند که همه الان برنامه‌ نویسان ارشد مایکروسافت هستند. آنها روز و شبشان را توی اتاق رایانه مدرسه می‌ گذراندند. خیلی نگذشت که معلمان از دست آنها شاکی شدند. آنها نه درس می‌ خواندند و نه مشق می‌ نوشتند. بدتر از همه این که تمام زمان اجاره رایانه را تنها در عرض چند هفته تمام کردند. در پاییز ۱۹۶۸ شرکت مرکز رایانه (Computer Center) دفتری در سیاتل باز کرد. بچه یکی از کارمندان ارشد این شرکت در مدرسه لیک ساید درس می‌ خواند. برای همین، این شرکت، رایانه‌ ای را با زمان محدود در اختیار این مدرسه قرار داد. گیتس و بقیه بچه‌ ها به سرعت سراغ این رایانه رفتند. هکرهای جوان چند بار دزدکی وارد سیستم شدند و نرم افزارهای امنیتی آن را خراب کردند. بدتر از همه این که فایل‌ هایی را که زمان استفاده آنها از رایانه در آن ثبت شده بود، دستکاری می‌ کردند. اما گند قضیه درآمد و شرکت هم آنها را از استفاده از رایانه محروم کرد. اما مغز صاحبان این شرکت کار می‌ کرد. آنها گیتس و آلن را استخدام کردند. اواخر ۱۹۶۸ بود که بیل گیتس، پل آلن و دو نفر دیگر، گروه برنامه نویسان لیک ساید را تشکیل دادند. آنها که حالا سرشان به سنگ خورده بود، تصمیم گرفتند به جای هک، یک کار درست و حسابی بکنند. شرکت مرکز رایانه هم از آنها خواست که حالا که به اشکالات امنیتی رایانه ما پی بردید، آنها را درست کنید.در عوض،آنها وقت نامحدودی را می‌ توانستند با این رایانه سر کنند. برای آنها واقعاً اغواکننده بود.

 

 

 

 

اواخر سال ۱۹۶۹ شرکت مرکز رایانه دچار مشکل مالی شد و بچه‌ های گروه برنامه نویسی لیک ساید باید کار را جمع می‌‌ کردند. آنها با هر تقلایی بود، یک کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن، جایی که پدر پل آلن کار می‌ کرد، پیدا کردند. گروه دوباره تشکیل شد و اولین سفارش‌ اش را گرفت؛ نوشتن یک برنامه برای لیست حقوق یک شرکت. پاییز سال ۱۹۷۳ گیتس توانست وارد دانشگاه هاروارد شود. اما قلبش را بیرون دانشگاه کنار رایانه‌ اش جا گذاشته بود. گیتس که شب تا صبحش کنار رایانه و با پل آلن می‌ گذشت، صبح تا شب سر کلاس در حال چرت بود. او در هاروارد با استیو بالمر که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. بالاخره پل آلن، او را راضی کرد که آنها باید یک شرکت مستقل رایانه‌ ای بزنند. اما بیل گیتس مردد بود که دانشگاه را کنار بگذارد یا نه. تا این که یک روز پاییزی ۱۹۷۴، آلن طرح جلد مجله پاپیولار الکترونیکس را دید: آلتیر ۸۰۸۰، نخستین ابزار میکرو رایانه‌ ای دنیا با مدل‌ های بازرگانی دست و پنجه نرم می‌ کند.

 

بيل گيتس در سال 1975 به همراه دوست دوران کودکي خود پل آلن شرکت کوچکي بنام Microsoft با شعار “در هر خانه يک کامپيوتر” ايجاد کرد.مايکروسافت انواع زبانهاي برنامه سازي را براي کامپيوترهاي مختلف توليد مي‌کرد. در آن زمان مايکروسافت فقط 40 کارمند داشت که شبانه روز بشدت کار مي‌کردند و کل فروش آن فقط 2.4 ميليون دلار در سال بود.

در سال ۱۹۸۰ شرکت آی‌ بی‌ ام برای اینکه از بازار رایانه‌ های شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا رایانه خود را که PC نام گرفت و رایانه‌ های امروزی نیز مبتنی بر آن هستند بسازد و وارد بازار کند. آی‌ بی‌ ام تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و آی‌ بی‌ ام قراردی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با رایانه‌ های شخصی آی‌ بی‌ ام تولید کند. رایانه‌ های جدید آی‌ بی‌ ام از پردازنده‌ های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می‌ کرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان‌ های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک رایانه ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS ۸۶ را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS را با قیمت ۷۵ هزار دلار بدست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS را متناسب با رایانه‌ های شخصی آی‌ بی‌ ام تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند. مایکروسافت این سیستم عامل را ام‌اس-داس نامید. MS-DOS بر روی رایانه‌ های شخصی آی‌ بی‌ ام جای گرفتند و آی‌ بی‌ ام درصدی از فروش رایانه‌ های PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می‌ پرداخت. رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد.

بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی ویندوز و محصولات موفق دیگر گام‌ های بزرگتری بسوی موفقیت برداشت. طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصد از دارندگان رایانه‌ های شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌ کنند. درحال حاضر بیل گیتس با بیش از ۵۰ میلیارد دلار، ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شده‌ است. او این مقام را چندین سال است که حفظ کرده است. یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در این شرکت است. گیتس زمانی که فقط ۱۹ سال داشت مایکروسافت را مدیریت می‌ کرد. او بقدری کار می‌ کرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی‌ کرد و به همراه کارمندان خود به‌ سختی بر روی پروژه‌ های مختلف و سفارش مشتریان کار می‌ کرد.

 

 

[btnForPushNotification]

همسر بیل گیتس گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال ۱۹۹۶) و یک پسر (متولد سال ۱۹۹۹) بوده‌ است. بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و به همراه همسر خود چندین مؤسسه خیره در سراسر دنیا تأسیس کرد. هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن‌است. در حال حاضر مایکروسافت با بیش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص ۲۵٫۳ میلیارد دلار در پایان سال مالی ۲۰۰۱ یکی از موفق‌ ترین شرکت‌ های ایالات متحده آمریکا و یکی از راهبران صنعت رایانه است.

 

 

بیل گیتس، یک سخنرانی (زمانی که ریاست مایکروسافت را بر عهده داشت) در یکی از دبیرستان های آمریکا انجام داد، او در این سخنرانی نکاتی را خطاب به دانش آموزان یادآور شد و گفت: “در دبیرستان خیلی چیزها را به دانش آموزان نمی آموزند”.

 

قوانین بیل گیتسی

 

بیل گیتس فردی است که موفقیت هایش چشمگیر و زبانزد خاص و عام بوده است و می توانیم از تجربیات و نگرش های اندیشمندانه او درسهای زیادی بگیریم. او نه اصل مهم درباره زندگی که دانش آموزان در هیچ دبیرستانی فرا نمی گیرند، را بدین شرح بیان کرد:

 

قانون اول بیل گیتس: در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیاییم.(سبک زندگی)

 

قانون دوم بیل گیتس: دنیا برای عزت نفس ما اهمیتی قائل نیست. در این دنیا از ما انتظار می رود که قبل از آنکه نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم، کار مثبتی انجام دهیم.(حس خوب زندگی)

 

قانون سوم بیل گیتس: پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به ما رقم فوق العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آنکه بتوانیم به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسیم، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشیم.(مهارتهای زندگی)

 

قانون چهارم بیل گیتس: اگر فکر می کنیم، آموزگارمان سختگیر است، سخت در اشتباه هستیم. پس از استخدام شدن متوجه خواهیم شد که رئیس ما خیلی سختگیرتر از آموزگارمان است، چون امنیت شغلی آموزگارمان را ندارد.

 

قانون پنجم بیل گیتس: آشپزی در رستوران ها با غرور و شأن ما تضاد ندارد. پدربزرگ های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود.

 

 

قانون ششم بیل گیتس: اگر در کارمان موفق نیستیم، والدین خود را ملامت نکنیم، از نالیدن دست بکشیم و از اشتباهات خود درس بگیریم.(درس زندگی)

 

قانون هفتم بیل گیتس: پیش از آنکه ما متولد شویم، پدر و مادر ما هم جوانان پرشوری بودند و تا به آن اندازه که اکنون به نظر ما می رسد، موجب آزردگی خاطر نبودند.(داستان زندگی)

 

قانون هشتم بیل گیتس: بهترین کاری که می کنم این است که اشتیاقم را با دیگران قسمت می کنم.(لبخند زندگی)

 

قانون نهم بیل گیتس:هر زمان خبرهای بد را به عنوان یک نیاز به تغییر و نه یک خبر منفی پذیرفتیم، از آن شکست نخورده ایم، بلکه چیزهای تازه ای از آن آموخته ایم.(مهارت زندگی)

 

قانون گیتس می‌گوید: یکی از دارایی های شرکت من، “پندار آدمی” است. اگر شما همه ی ساختمان ها و زمین ها و انبار لوازم سخت افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید، هیچ پیشامدی برای من رخ نخواهد داد، چرا که ارزش شرکت من به نیروی اندیشه ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ!(نیروی قانون جذب)

 

بیل گیتس می‌گوید: جهت انجام یک کار سخت، یک فرد تنبل را انتخاب میکنم. زیرا فرد تنبل، راه ساده ای را برای کار سخت می یابد.

بیل گیتس: هیچ رازی در کار من نبود. خیلی ساده؛ من طرحم را به 1200 نفر نشان دادم. نهصد نفرشان قاطعانه گفتند : نه! و سیصد نفر به آن توجه کردند، هشتاد و پنج نفرشان نظر مثبتی داشتند ولی بیشترشان در عمل هیچ کاری نکردند. سی نفر از آنان طرح را جدی گرفتند. و یازده نفرشان با سرمایه گذاری در طرح، من را مالتى میلیاردر کردند.

 

 

بیل گیتس چگونه پولدار شد؟

 

تحلیل زندگی بیل گیتس

 

نکته اول: مسیر اشتباه را تشخیص و آن را تغییر بده.

 

در سال ۱۹۷۳ بیل گیتس وارد دانشگاه هاروارد شد. با وجود اینکه رشته اولیه او برای تحصیل در این دانشگاه حقوق بود، بعد از گذشت مدت کوتاهی رشته خود را تغییر داد و رشته علوم ریاضی و کامپیوتر را انتخاب کرد.

 

 

نکته دوم: اعتماد به نفس داشته باش و جسارت به خرج بده.

 

دو سال بعد از ورود به هاروارد، بیل گیتس ترک تحصیل می کند تا مایکروسافت را به همراه پاول آلن تاسیس کند. از آنجایی که او هیچ گاه موفق نشد تحصیلات تکمیلی خود را به پایان برساند، دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۷ دکترای افتخاری را به بیل گیتس اهدا کرد.

 

نکته سوم: اصول موفقیت را فقط در مدرسه نمی آموزند.

 

گیتس طی سخنرانی در یکی از دبیرستان های آمریکا خطاب به دانش آموزان گفت که در دبیرستان خیلی چیزها را به دانش آموزان نمی آموزند. او از هفت اصل برای موفقیت نام می برد که اولین و مهم ترین شان این نکته است: در زندگی همه چیز عادلانه نیست و بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

 

نکته چهارم: رک باش اما بی ادب نه

 

گیتس زمانی که در مایکروسافت کار می کرد به سبب زبان نیش دار و پر از طعنه اش شهرت داشت و لحن کلام او در جلسه ها و ایمیل هایش معمولا همین گونه بود اما مخاطب مستقیم او افراد نبودند. یکی از اشخاصی که با گیتس کار کرده می گوید: گیتس شاید عصبانی به نظر می رسید اما هیچ گاه ندیدم که با فردی بد صحبت کند.

 

نکته پنجم: از خودت یک چهره تاثیرگذار اجتماعی بساز.

 

[btnForPushNotification]

بیل گیتس در طول زندگی خود حدود ۱۰۰ میلیارد دلار را در امور خیریه (مستقیم و غیرمستقیم) هزینه کرده است. کمک های بنیاد بیل گیتس به بهداشت جهانی، بیشتر از کمک های سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این زمینه است.

 

نکته ششم: تک بعدی نباش.

 

اکنون دیگر مایکروسافت بزرگترین منبع درآمد گیتس نیست.برای سال های متمادی است که او در حال فروش سهام خود از این شرکت و سرمایه گذاری در کسب و کارهای دیگر است.

 

 

 

 

قدر زمان را بدانید!

یکی از جملات مهم بیل گیتس این است: «مهم نیست چقدر پول دارید، چون با پول نمی توانید زمان بخرید». او به خوبی اهمیت استفاده درست از زمان را می داند و کارها را بر اساس درجه اهمیت آن ها اولویت بندی می کند. اگر باور نداشته باشد که نیاز نیست در یک جلسه حضور داشته باشد، مطمئنا در آن جلسه شرکت نمی کند.

 

 

از طرف دیگر، برای معاشرت با آدم هایی وقت می گذارد که با آن ها صمیمی است و اطمینان دارد که این زمان را صرف تعهدات مهم خود می کند.

 

 

چشم اندازی رو به آینده داشته باشید!

بیل گیتس همیشه جلوتر فکر می کرد، چشم اندازی رو به دنیای آینده داشت و دائم در تلاش بود که این چشم انداز را بهتر و وسیع تر کند. به همین دلیل شرکت مایکروسافت توانست در طی سال ها از رقیبان خود پیشی بگیرد.

 

 

بیل گیتس حتی پس از بازنشستگی از مایکروسافت نیز به آینده فکر می کرد. او هم اکنون تمام وقت و تمرکز خود را بر کارهای انسان دوستانه گذاشته به گونه ای که بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس در سطح جهان تاثیرات مثبت فوق العاده ای بر جای گذاشته است.

 

 

اجازه ندهید موفقیت شما را گول بزند!

 

بیل گیتس همواره توانایی زیادی در پشت سر گذاشتن و فراموش کردن موفقیت داشته است. از نظر او «موفقیت معلمی پست و بدجنس است که ذهنیتی در افراد باهوش به وجود می آورد که آن ها شکست ناپذیرند». موفقیت ها را به خاطر بسپارید اما اطمینان پیدا کنید که این پیروزی ها روی قضاوت هایتان تاثیر نگذارد و در شما احساس اعتماد به نفس کاذب به وجود نیاورد. بیل گیتس بر این باور است که ما نباید الگوهای اولیه موفقیت خود را نادیده بگیریم. اما اگر زمان و انرژی خود را صرف این موضوع کنیم که چرا و چگونه این موفقیت اتفاق افتاده، آمادگی خود را برای مقابله با چالش های جدید در آینده از دست خواهیم داد.

 

ایده هایت را اجرایی کن!

در ابتدای دهه 80 بیل گیتس به همراه استیو بالمر به جاهای مختلف سفر می کردند تا سمینارهایی در مورد این موضوع که چگونه رابط های گرافیکی، سیستم عامل های آینده خواهند بود را برگزار نمایند. ولی کسی آن ها را باور نمی کرد. زمانی که شرکت اپل در سال 1984 مکینتاش را راه اندازی نمود، دیدگاه ها سریع تغییر کردند. مکینتاش نخستین کامپیوتر موفق تجاری بود که رابط کاربر گرافیکی GUI داشت.

 

[btnForPushNotification]

مایکروسافت نیز در سال 1985 درست یک سال بعد از موفقیت مکینتاش، موفق شد ویندوز 1.0 را منتشر نماید. پس نتیجه می گیریم اگر ایده ای تحول آفرین در ذهن دارید، نگران این نباشید که دیگران متوجه آن می شوند یا خیر، با شجاعت آن را منتشر کنید.

 

 

 

 

کنترل کیفیت بسیار مهم است!

همگام با رشد مایکروسافت، هرروز بر تعداد برنامه نویسانی که در این شرکت استخدام می شدند، افزوده می شد. بیل گیتس مدیرعامل شرکت بود و سمت او ایجاب نمی کرد که خودش برنامه نویسی کند. اما نکته مهم اینجاست که این مورد مانع نمی شد، او تک تک کدهایی که از مایکروسافت منتشر می شد را بازبینی و بازنویسی نکند. چشمان ریزبین او برای دیدن جزئیات سبب می شد کیفیت نرم افزارهایی که توسط مایکروسافت عرضه می شود، تضمین گردد. بیل گیتس نشان می داد که دائما در حال پیگیری و نظارت بر کار تیم خود است و همیشه آشنایی کاملی از محصولات مایکروسافت دارد.

 

دیدگاه هایتان را با گروه خود به اشتراک بگذارید!

بیل گیتس اهمیت اینترنت را مدت ها قبل از افراد معمولی پیش بینی کرده بود. او در سال 1995 کاملا متقاعد شده بود که آینده مایکروسافت در گروی اینترنت است. به همین دلیل کاغذ و قلم برداشت و یادداشتی بسیار طولانی برای شرکتش نوشت: اینترنت، مانند موجی است که جزر و مد دارد. اینترنت یک چالش و همچنین یک فرصت فوق العاده و باورنکردنی است. من منتظر اطلاعات شما در مورد بهبود بخشیدن به استراتژی ها برای ادامه موفقیت های باورنکردنی مایکروسافت هستم.

 

بیل گیتس برای نوشتن این یادداشت زمان گذاشت زیرا می دانست این موضوع برای کل افراد تیمش چقدر مهم است تا در این ماموریت جدید همراه مایکروسافت باشند. نتیجه ی این کار نیز عرضه شدن ویندوز 95 همراه با اینترنت اکسپلورر بود.

 

 

 

 

 

 

[btnForPushNotification]

 

 

تا می توانید مطالعه کنید!

بیل گیتس در وبلاگ شخصی خود قسمتی را به کتاب هایی که می خواند اختصاص داده است. وی در سال گذشته کتاب هایی را برای مطالعه در تابستان و تا پایان سال پیشنهاد داد. یک رهبر موفق به خوبی می داند که نقطه نظرات و دیدگاه های مختلف را باید در نظر بگیرد و افکار بکر و الهامات می تواند از جایی به سراغ انسان بیاید.

 

 

 

 

 

نتیجه گیری:

موفق ترین و ثروتمندترین مرد جهان در نسل خود «بیل گیتس» است. او با کمک های خیریه سخاوتمندانه اش برای بهبود زندگی و جلوگیری از مرگ ومیر انسان ها، تلاش های فراوانی انجام داده است. به همین دلیل نام او همیشه و همه جا به عنوان ثروتمندترین مرد جهان بر سر زبان هاست. بیل گیتس یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین کارآفرین های قرن حاضر، در انقلاب کامپیوترهای شخصی است.

 

حالا روياهايت چقدر مهم است؟

با مطالعه زندگی نامه بیل گیتس به قدرت رویاها پی می بری، پيگير باش،جسورباش…هدفی که در نظر گرفتی دنبال کن و واسه رسیدن به اون تلاش کن.

 

با آموزه های ماهان تیموری هدفمند باش و رویاهاتو جدی بگیر.

 

در آخر داخل کادر پایین همین متن بخش نظرات،نظراتت رو بنویس.

 

نویسنده: فروزان فلاحت پیشه

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.