Take a fresh look at your lifestyle.

برترین روشهای یادگیری بدون فراموشی

برترین روشهای یادگیری بدون فراموشیReviewed by رضا عبدالوهابی on Jul 14Rating:

 

در این مقاله تکنیکها و برترین روشهای یادگیری بدون فراموشی آموزش داده میشود با روشهای یادگیری بدون فراموشی کلمه ها یا جملات از ذهنمان پاک نمیشوند.در واقع نه تنها براحتی قادر به ثبت آنها در ذهن میشوید بلکه در موقع نیاز به آسانی تداعی خواهند شد .انتظار میرود در انتهای این مقاله شما بتوانید با روش صحیح مطالعه سرعت عمل خود را در مطالعه و به خاطر سپاری و یادآوری مطالب به طرز محسوسی بالا ببرید. روش ها ی تقویت حافظه و به خاطر سپردن جمله ها به شرح زیرمیباشد:

 

آموزش روشهای یادگیری بدون فراموشی

 

 

روش مخفف کردن جمله که به روش سر واژه نیز مشهور است:

 

 

در این روش حرف ابتدایی دسته ای از کلمات را سر هم بندی کرده و واژه جدید معنی دار یا بی معنایی ایجاد میکنیم و فقط کافیست برای حفظ آن دسته از کلمات همین یک کلمه را حفظ کنیم. از این روش برای به خاطر سپردن کلمات انگلیسی هم استفاده می شود. در این روش از ترکیب حروف اول کلمات کلمه جدیدی به وجود می آید.

مثال: برای اینکه آثار شاعر بزرگ کشورمان نظامی گنجوی را حفظ کنیم کافیست کلمه ملخها را به خاطر بسپارید که به ترتیب حرف م نشانه مخزن الاسرار حرف ل نشانه لیلی و مجنون حرف خ نشانه خسرو و شیرین حرف ه نشانه هفت پیکر و حرف ا نشانه اسکندر نامه میباشد.

کلمه nlpمخفف neuro linguistic programming : برنامه ریزی عصبی کلامی

روش ترکیب بندی

 

در این روش مجموعه ای از کلمات را از یک فرمول یا عبارات پیچیده که به خاطر سپاری آنها سخت میباشد با ایده های خلاقانه در کنار هم قرار می دهیم تا یک واژه یا جمله و یا داستان ساخته شود با به خاطر سپردن این واژه یا داستان تمام کلمات پیچیده را به خاطر می آوریم. اصلا مهم نیست که این عبارت معنادار است یا نه

مثال : فورمول ریاضی 2 -4 ac=  را با ترکیب کردن اجزای این مجموعه یک جمله را بسازیم مثلا دلتا میگه بدو چهارتا آسپرین نخر که نخر نشانه علامت منها است .

 

روش آهنگین کردن کلمات یا ریتمیک کردن کلمات

 

 

معروف ترین عبارت آهنگین که وجود دارد همان جدول ضرب است که با آهنگ خاصی یاد میگرفتیم یا فرمول معروف sinکه با آهنگ sin اگر روی cosبشیند tagپدید آیدو معکوسcot

روش ساماندهی کلمات

 

 

یکی دیگر از روشهای یادگیری بدون فراموشی دسته بندی و طبقه بندی مناسب است که به وسیله ی آن به راحتی می توانیم اطلاعات را به خاطر بسپاریم.

روش مرور کردن

 

یادگیری بدون فراموشی

با مرور کردن اطلاعات مطالب در حافظه تحکیم بخشیده میشود و اتفاق می افتد. زمانی که مطل جدیدی را یاد گرفتید بهتر است ان را با فاصله زمانی کوتاهی مرور کنید. بهترین کار این است که قبل از انکه قسمتهایی از مطلب جدید فراموشتان شود ان را مرور کنید این روش برای ماندگاری مطالب در ذهن شما بسیار مفید است و هر چقدر تعداد مرورهای یک مطلب توسط شما بیشتر شود مطالب در ذهن شما پایدارتر خواهند شد. تنها نکته منفی این روش صرف زمان برای آن است. اگر شما مطالب زیادی برای یادگیری داشته باشید و در همین حال با محدودیت زمانی مواجه باشید استفاده زیاد از این روش نمیتواند برای شما سود زیادی به همراه داشته باشد.

روش گسترش تصویر ذهنی

 

 

برای اینکه بعضی کلمات به خاطر سپرده شوند با ایده های ناب آنها را در ذهنمان بسط می دهیم تا با یک یا چند موضوع درگیر شود.

مثال برای به خاطر سپردن کلمه انگلیسی uptight به معنای ناراحت یاعصبی میتوانیم بگوییم من به آب و تاید حساسم و استفاده همزمان آنها با هم مرا عصبی میکند. تحقیقات نشان میدهد که استفاده از تصویرسازی میتواند کمک زیادی به یادگیری کلمات کند. اگر بعد از خواندن مطلی شروع به تصویرسازی در مورد آن کنید آن مطلب را بهتر یاد میگیرید و احتمال فراموشی ان نیز تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت. این روش وقت زیادی از شما نمیگیرد و شما با سرعت در مورد هر کلمه یا مطلب جدیدی که یاد میگیرید میتوانید تصویرسازی کنید. ساده بودن و عدم نیاز به زمان زیاد در کنار موثر بودن را میتوان مزایای استفاده از این روش دانست.

روش قطعه قطعه سازی

 

 

معمولا افراد برای حفظ کردن شماره عابر بانک خود دچادر مشکل می شوند برای این مشکل می توانیم از روش قطعه قطعه کردن استفاده کنیم به این صورت که از هر چهار عدد یک تصویر در ذهنمان بسازیم و آنها را در کنار هم قرار دهیم.

در انتهای این مقاته می خواهم با استفاده از یکی از روش های بالا در غالب یک مثال طریقه حفظ کردن جدول مندلیف را آموزش دهیم:

برای نمونه ستون شماره یک از جدول مندلیف به ترتیب شامل : H,Li,Na,K,Rb,Cs,Fr

قصد داریم برای حفظ این ستون از روش ترکیب بندی استفاده کنیم برای این منظور جمله ی ساختگی ما به شرح زیر است:

هادی لیمو نخرید که رب سبز فراوان شود. دقت کنید اصلا مهم نیست که این جمله مفهوم دارد یا نه اتفاقا هر چه طنز گونه تر باشد بهتر است.

روش طراحی سوال از جزئیات

 

 

استفاده از این روش بر پایه طراحی سوال در مورد قسمتهای مختلف مطلب و سپس ارائه توضیحات برای آن است. برای مثال زمانی که شما قصد فراگیری مطلب جدیدی را دارید بعد از خواندن یک پاراگراف از آن در مورد آن پاراگراف سوالاتی را طراحی کرده و برای آنها توضیحاتی را نیز ارائه بدهید.

این روش در ظاهر ساده است اما یکی از موثرترین روشهای یادگیری محصوب میشود. زمانی که شما برای سوالات طراحی شده سعی میکنید توضیحاتی ارائه دهید آن مطلب در ذهن شما ماندگارتر خواهد شد. البته برای استفاده از این روش شما باید از حد قابل قبولی از معلومات در ان زمینه برخوردار باشید تا بتوانید توضیحات منطقی برای سوالات خود ارائه دهید. در زمان استفاده از این روش شما به دنبال چرایی مطالبی میروید که قصد یادگیری آنها را دارید.

خلاصه برداری

 

 

از این روش میتوانید برای یادگیری انواع مطالب استفاده کنید. این روش را میتوان یکی از قدیمیترین و رایج ترین روشهای یادگیری دانست. فرقی نمیکند شما قصد یادگیری یک مطلب طولانی را دارید و یا میخواهید یک مطلب یک صفحه ای را به ذهن بسپارید در هر صورت شما میتوانید از مطالب خلاصه برداری کنید.

این روش زمانی به کمک شما می آید که با محدودیت زمانی مواجه هستید، با استفاده از این روش شما میتوانید زمان خود را مدیریت کنید. حتی زمانی که شما در حال دیدن یک فیلم اموزشی و یا گوش دادن به یک فایل صوتی آموزشی هستید، میتوانید از این روش استفاده کنید. علاوه بر یادگیری بهتر این روش میتواند به شما کند که راحتر مطالب را یاداوری کنید.

خودتان را امتحان کنید.

 

 

معمولاً زمانی که اسم امتحان دادن می آید اکثر افراد حس خوبی نسبت به این موضوع  ندارند و به آن به چشم یک فرآیند ناخوشایند همراه با استرس نگاه میکنند. اما واقعیت این است که امتحان دادن یکی از بهترین روشهای مطالعه و یادگیری یک مطلب است. لزومی ندارد امتحانی که شما از خودتان میگیرید لزوماً برای ارزشیابی و گرفتن نمره باشد. شما بعد از مطالعه یک مطلب یتوانید یک امتحان اموزش محور را برای خود در نظر بگیرید. لزومی ندارد که این امتحان حتما به صورت کتبی باشد شما میتوانید بعد از اتمام مطالعه یک مطلب سوالاتی را در مورد آن انتخاب کرده و از خود بپرسید. این کار علاوه بر بالا بردن اعتماد به نفس شما باعث میشود مطالب در ذهن شما ماندگارتر شوند و همچنین میتوانید از نقاط ضعف خود مطلع شده و انها را برطرف کنید.  

 

کدام روش برای شما مناسبتر است

 

 

در پایان این سوال پیش می آید که استفاده از کدام روش برای شما مفیدتر است. در جواب این سوال باید گفت که روش مناسب برای شما با توجه به نوع مطلبی که مطالعه میکنید و همچنین هدف انتخاب خواهد شد. برای مثال یک روش ممکن است برای به خاطر سپردن مطالب ریاضی مفید باشد اما برای یادگیری مطالب دیگر کمک چندانی به شما نکند. البته خود شما و توانایی های شما هم در انتخاب روش مناسبتر برای شما تاثیرگذار است. برای فهمیدن این موضوع بهترین کاراین است که این روشها را تست کنید و ببینید در مورد مطالب مختلف کدام روش میتواند کمک بیشتری به شما کند. با کمی حوصله و صرف وقت شما میتوانید روشهای مناسب برای خودتان را انتخاب کنید.

برای نابود کردن یک فرهنگ

نیازی نیست کتابها را سوزاند

کافیست کاری کنید مردم آنها را نخوانند . . .(ویکتور هوگو)

نتیجه گیری

 

 

روش ها و تکنیک های مخفف کردن ، ترکیب بندی ، آهنگین کردن ، سامان دهی کلمات ، مرور منطقی ، گسترش تصویر ذهنی و قطعه قطعه سازی مانند یک داروی تقویت حافظه هستند. به کمک این روش ها از باز خوانی مجدد مطالب جلوگیری می شود و باعث می شود مدیریت زمان بهتری داشته باشیم

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی , هدفاعتماد به نفس

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری
    حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالی بود مطالب

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.