Take a fresh look at your lifestyle.

بهترین نکات روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری

بهترین نکات روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاریReviewed by رضا عبدالوهابی on Jul 18Rating:
مدت زمان تخمینی مطالعه این مقاله 3 دقیقه می باشد.

مقدمه

بحثی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری می باشد.روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری موجب نظم در امور زندگی ما می شود.این موضوعی استکه باعث نگرانی های زیادی در دانش آموزان ودانشجویان شده است .مطمئنا برای رسیدن به موفقیت احتیاج به نظم و جدیت فوق العاده برای رسیدن به هدف داریم که این دست یافتنی نیست مگر با یک برنامه ریزی اصولی و دقیق .سوالی که مطرح می شود اینست که فردی که میلیونها تومان هزینه می کند و در نهایت شخص دیگری برای او برنامه ریزی می کند آیا کار درستی انجام می دهد یا خیر؟

با عرض پوزش در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است.

باید این حقیقت را بپذیریم که هیچ شخصی وجود ندارد که به ریز رفتارهای ذهنی من اشراف داشته باشد و بر اساس آنها برنامه ریزی کند یا سطح انرژی من را در طول روز بداند که این مورد یکی از نکات مهم در امر برنامه ریزی می باشد .بنابراین تصمیم گرفتیم در قلب چند جزوه اصول صحیح برنامه ریزی تحصیلی و کاری را آموزش دهیم تا هر کس مدیر برنامه های خودش باشد.

راهکار ها و روش های  برنامه ریزی تحصیلی و کاری

اولین مرحله خودشناسی :

در طول یک هفته تمام اتفاقاتی که در طول روز رخ می دهد و تمام کارهایی که انجام می دهید را یادداشت کنید سپس آنها را دسته بندی کنید و بعد از آن ساعت هایی که سطح انرژی بالایی دارید را شناسایی کنید.چه مواقعی در طول روز مسئولیت هایتان را به خوبی انجام دادید و برعکس مواقعی که احساس بی حوصلگی و خستگی می کنید را کاملا شناسایی کنید. حالا با اطلاع از این زمان ها کار ها را طبقه بندی کنید مثلا خواندن دروس مهم بهتر است در زمانی انجام شود که بیشترین انرژی را داشته باشید.

 

دومین مرحله اولویت بندی کارها :

از مهم ترین پیش نیاز های برنامه ریزی اولویت بندی کارها می باشد .تمام فعالیت های روزانه از نظر اولویت به چهار دسته تقسیم می شوند

1-دسته اول :

فعالیت هایی که بسیار اهمیت دارند و باید هر چه سریعتر انجام شوند.

2-دسته دوم :

فعالیت هایی که از اهمیت کمتری نسبت به دسته اول برخوردار هستند و به عبارت ساده تر می توانیم آنها را به روز بعد یا چند روز بعد موکول کنید .

3- دسته سوم :

فعالیت هایی که از درجه اهمیت کمتری برخوردار می باشند و می توانیم آنها را در زمان مناسبی انجام دهیم .

4- دسته چهارم :

فعالیت هایی که از اهمیت بسیار پایینی برخوردار هستند و می توانیم از انجام دادن آنها چشم پوشی کنیم .

بهترین نکات روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری

سومین مرحله از روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری :

بر اساس امکانات و توانایی ها وقدرت خودتان برنامه ریزی کنید در نتیجه باید واقع بین

باشید .مثلا کاری که 8 ساعت انجام می شود نمی توانیم  در  عرض 2 ساعت انجام دهیم .

 

چهارمین مرحله از روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری :

مرحله ی بعد بحث انعطاف پذیری می باشد بدین معنی  که برنامه شما  در مقابل حوادث غیر قابل پیش بینی تغییرپذیر باشد.در واقع انعطاف پذیری از اصول موفقیت است .

 

پنجمین مرحله از روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری:

در این مرحله تمام کارها اولویت بندی شده را با زمانبندی مناسب برای هر کدام انجام می دهیم مثلا رفت و آمد ها را در نظر بگیریم و زمان بندی درست را سرلوحه کار قرار دهیم.

 

درپایان این قسمت لازم می دانم این نکته را مجددا بازگو کنم که به هیچ عنوان از شخص دیگری برای برنامه ریزی تحصیلی و کاریتان کمک نگیرید و در انجام برنامه ای که تنظیم کردید نهایت تلاش را داشته باشید. در مقاله  بعدی نکات کلیدی دیگری در ارتباط با روش های برنامه ریزی تحصیلی و کاری مطرح خوهد شد.

نتیجه

بین برنامه ریزی و مدیریت زمان یک ارتباط موثر وجود دارد.

در روش صحیح مطالعه و کارکردن برنامه ریزی بسیار اهمیت دارد.برنامه ریزی ای درست است که خودمان با شناخت کامل ازخودمان ریخته باشیم،اولویت بندی درآن رعایت شده باشد،واقع بینانه باشد و انعطاف پذیرباشد.برنامه ریزی خوب باعث ایجاد ثروت کسب درآمد بیشتر و خود این باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، هوش مالی

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    عالی بود