Take a fresh look at your lifestyle.

بهترین زمان برای مطالعه

بهترین زمان برای مطالعهReviewed by حسین تیموری on Apr 16Rating: 5.0
 
بهترین زمان برای مطالعه  بسیار مهم است ولی باید به این نکته توجه کرد که تمام زمان ها برای مطالعه مناسب هستند و بهترین زمان برای مطالعه درهر کس متفاوت است.زمان مطالعه به عادتهای فردی بستگی دارد.همان طور که می دانیم برخی تمایل به خواندن کتاب در صبح و برخی دیگر در شب دارند.

 

 توصیه های کلیدی انتخاب بهترین زمان برای مطالعه

 

 • مطالعه را بیشتر در زمان هایی انجام دهید که روحیه ی خوبی دارید

تحقیقات نشان داده است که فعالیت هایی را که می توانیم در حالت شادی و یا به عبارت دیگر حالت سر زنده ای در عرض 60 ثانیه انجام دهیم.در حالت خستگی حداقل به مدت 90 دقیقه انجام می گیرد.

 

 • بعد از شناسایی زمان مطالعه آن را ثابت نگهدارید

بدین معنی که بدن را عادت دهیم که راس ساعت مشخصی مطالعه را شروع کند. مانند اینکه در یک ساعت معین تمایل به میل کردن غذا دارد.

 

 • استراحت مناسب داشته باشید

اگر که صبح زود را برای مطالعه انتخاب کرده باشید باید حتما شب قبل از آن استراحت کافی داشته باشید تا مغز انرژی کافی برای مطالعه داشته باشد.

 

 • هرگز با شکم خالی مطالعه نکنید

این توصیه را مخصوصا به دانش آموزان یا دانشجویان می گویم که بدون خوردن  صبحانه در کلاس درس حاضر نشوید.در واقع مغز انرژی لازم را برای یادگیری از قند خون می گیرد و در صورت نخوردن غذا قند خون پایین می آید بنابراین انرژی لازم به مغز نخواهد رسید.

 

 • بلافاصله بعد از غذا خوردن مطالعه نکنید

چون بعد از صرف غذا تمام تمرکز دستگاه های بدن متوجه هضم و جذب غذا می شود بنایراین خون رسانی به مغز کم تر شده و در نتیجه قدرت تفکر و تمرکز مغز کاهش پیدا می کند.طبق نظر بعضی کارشناسان تا حدود 30 دقیقه بعد از صرف غذا مطالعه نباید کرد.

 

تمرینات تخصصی افزایش تمرکز برترین راه یادگیری

 

 • ما نباید برای مدت طولانی روی یک موضوع مطالعه کنیم

این کار باعث خستگی فقط یک بخش از ذهن می شود و بخش های دیگر بیکار باقی می مانند.

 

 • حتما باید زمانی را به استرحت اختصاص دهیم تا با انرژِی بیشتری شروع به مطالعه کنیم.

زمان پیشنهادی برای مطالعه بین 50 تا 60 دقیقه می باشد که بعد از آن 10 الی 15 دقیقه استراحت لازم است.طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه مرحله ای در یادگیری انسان وجود دارد که به آن فلات یادگیری گفته می شود و اگر اطلاعات را به صورت پی در پی در مغز وارد کنیم مغز به جایی می رسد که دیگر قادر به پردازش اطلاعات نیست.بنابراین با یک استراحت کوتاه باید به مغز این فرصت را داد تا اطلاعات دریافت شده را ثبت کند وخود را آماده درک اطلاعات جدید تر خواهد کرد.

 

 • در حقیقت مطالعه بعد از خواب شبانگاهی بازدهی مطلوبی ندارد

زیرا در نیمه های شب بدن انسان هورمون رشد ترشح می کند و اثرات آن تا کمی پس از بیدار شدن از خواب  هم وجود دارد.بنابراین از مطالعه در نیمه های شب خودداری کنید و بهتر است 20 تا 30 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب به مطالعه بپردازید.

این توصیه را حتما رعایت کنید.وقتی دچار خستگی هستید از مطالعه کردن بپرهیزید.این خستگی اظطراب و هیجانات را هم شامل خواهد شد.

در این زمان ها تمرکز حواس خود را از دست داده اید و بهتر ین کار انجام تمرینات تن آرامی و تمرکز ذهن می باشد.

به خصوص تمرین تمرکز که در مقاله های بعدی به طور مفصل درباره آن صحبت خواهم کرد.

 
یکی از بخش های روش صحیح مطالعه انتخاب زمان مناسب برای کتاب خواندن می باشد.مطالعه در زمان مناسب می تواند از راه های افزایش تمرکز هم محسوب شود.افزایش تمرکز هم خود از روش های تند خوانی است و این دو مثل یک داروی تقویت حافظه به حفظ مطالب کمک خواهند کرد و این اعتماد به نفس بیشتر را به دنبال می آورد.بهترین زمان برای مطالعه در افراد مختلف متفاوت است اما نکاتی مثل روحیه،استراحت،تغذیه و… می تواند کمک خوبی برای پیدا کردن زمان مناسب برای مطالعه باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  عالی بود مرسی

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.