Take a fresh look at your lifestyle.

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟Reviewed by میترا سادات ابطحی on Oct 18Rating:

پیشرفت در کسب و کار و زندگی شخصی یک شبه اتفاق نمی افتد و نیاز به زمان و تلاش فراوان دارد. خیلی از ما در زندگی برای پیشرفت تلاش می کنیم و قصد ما از راه اندازی کسب و کار، رسیدن به موفقیت مالی و در نهایت استقلال مالی است.

در این مسیر نکاتی را باید مورد توجه قرار دهید که مانع رسیدن شما به نهایت موفقیت می شود و از اقدام شما جلوگیری می کند. در این مقاله به طور دقیق و و ریز بینانه این مسائل را برای شما شرح می دهیم و از شما دعوت می کنیم که به نکات ذکر شده در اینجا دقت داشته باشید.

برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت در کسب و کار به طور جدی به موارد زیر توجه کنید:

 

تعیین هدف:

 

تعیین هدف در پیشرفت

 

هدف 3 تا 6 ماه آینده خود را تعیین کنید. تا زمانی که در زندگی هدف نداشته باشیم، امکان برنامه ریزی هم وجود نخواهد داشت و تا زمانی که برنامه ریزی نکنیم هیچ گونه عملکردی نیز نخواهیم داشت. بنابراین، نتیجه ای هم نخواهیم گرفت. پس اگر هدف و مقصود شما این است که از آموزش های ارائه شده نهایت استفاده را ببرید همین حالا قلم و کاغذ در دست بگیرید و اهداف 3 تا 6 ماه آینده خود را یادداشت نمایید و آن ها را به کارهای روزانه تقسیم بندی کنید. از این طریق نتایجه بدست آمده بسیار عالی خواهد بود.

 در مقاله قبلی راجع به هرم هوش مالی صحبت کردیم که هر فرد از لحاظ درآمد در جایگاه خاص خودش قرار دارد و احتمالاً کاملاً اطلاع دارید که در چه جایگاهی قرار گرفته اید! هدف اولیه شما باید این باشد که یک سطح از جایگاه خود بالاتر قرار بگیرید. این کار برای ناهوشیاران مالی( افراد بیکار و بدون درآمد) بسیار ساده تر از افرادی است که در سطوح بالاتری از این هرم قرار دارند.

 

برداشتن موانع:

 

برداشتن موانع

 

بعد از اینکه اهداف خود را تعیین کردید عامل بعدی که جوی عملکرد شما را می گیرد، ترس ها هستند. ترس ها زاده ذهنیت شما می باشند مانع مهمی بر سر راه موفقیت مالی و کاری محسوب می شوند.

اگر از ترس ها که مانع بزرگی بر سر راه شما هستند خسته شده اید و میخواهید بر آن ها غلبه کنید از سه مرحله باید پیروی نمایید؛

1) ترس ها را در ذهن خود ببینید

2) اطلاعات خود را افزایش بدید

3) الگوبرداری کنید  افراد موفقی که در کسب و کار شما مشغول فعالیت هستند را مورد بررسی قرار دهید 

4) اقدام کنید.

اگر تا الآن کسب و کاری راه اندازی نکردید کاملاً طبیعی است که در دل خود ترس احساس کنید. اگر تا به امرز در بیزینس و کسب و کار خود به فکر رشد و ترقی بیشتر نبودید، زمانیکه به پیشرفت و عملکرد بهتر فکر می کنید باید کاری را انجام دهید که از برنامه معمول شما خارج است.

همین باعث ترس شما می شود و باورهای بازدارنده به سراغ شما می آید. شاید خیلی اوقات لازم باشد که بیشتر کار کنید، یا شاید یبشتر هزینه کنید. به شدت بر روی ترس های خود کار کنید تا بتوانید بر آن ها غلبه نمایید.

 

کنار گذاشتن عادات نامطلوب:

کنار گذاشتن عادات نامطلوب

 

مانع دیگری که بر سراه پیشرفت شما قرار دارد چیزی نیست جز، عادات نامطلوب. برای عمل کردن به تمامی آموزش ها باید به حس قوی خودباوری برسید. باید بتوانید اعتماد به نفس بالا را در چشمان خو ببینید. خیلی از افراد آرزوی این را دارند که اعتماد به نفس را همچون یک کپسول تجویز شده از طرف پزشک مصرف کرده و این توانایی را در خود تقویت کنند.

یکی از روش های عالی برای غلبه بر عادات نامطلوب این است که خودتان را به خودتان ثابت کنید. به خود ثابت کنید که توانایی کنار گذاشتن هر عادت نامطلوبی را دارید. این عادات نامطلوب می تواند تنبلی، استعمال دخانیات، پرخوری یا هر چیز دیگری باشد.

به خودت ثابت کن که این عادات نمی توانند جلوی پیشرفت شما را بگیرند و مانع رسیدن شما به مراحل بالای موفقیت در زندگی شوند. شما ابتدا باید در این زمین ها به موفقیت برسید، تا روزی به موفقیت مالی دست یابید. این یعنی اول در کارهای کوچکتر به موفقیت برسید تا راه رسیدن به موفقیت در کارهای بزرگتر برای شما هموارتر شود.

شاید ترک کردن عادات کوچک و نامطلوب از نظر بسیاری از افراد پولساز نباشد ، اما ترک آن ها به شما اعتماد به نفس بسیار خاصی در برقراری ارتباط موثر با دنیای اطرافتان می دهد که باعث می شود با قدرت بیشتری در رسیدن به اهداف خود تلاش کنید.

 

ایجاد حس کمال در خود:

ایجاد حس کمال در خود

 

خیلی از افراد جامعه که هم اکنون تصمیم به راه اندازی کسب و کار گرفته اند، احساس کامل بودن نمی کنند. یعنی تصور آن ها این است که افراد ناقصی هستند. فکر می کنند همین کسی که هستند برای موفقیت و پیشرفت آن ها کافی نیست.

این افراد همیشه منتظر کامل شدن خود خواهند ماند. پس این افراد بهتر است بدانند که انسان ها هیچ موقع کامل نمی شوند. شما هر چقدر هم که بدانید و اطلاعات داشته باشید باز هم ذهنتان گنجایش یادگیری دارد و این علم اندوزی و کسب اطلاعات بی انتهاست.

آن دسته از افرادی که ابتدا منتظر این هستند که کامل شوند و بعد اقدام به کاری کنند، هیچ موقع دست به انجام کاری نخواهند زد. اگر میخواهید برای خود کسب و کار راه اندازی کنید گول این جمله را نخورید «تا وقتی که من همه چیز را بلد نباشم کاری انجام نمی دهم» این کار اشتباه است.

ابتدا کار خود را شروع می کنید و در طی مسیر، کار بیشتری یاد می گیرید و اطلاعات خود را تکمیل کرده و قوی تر عمل می کنید. این مورد یکی از بزرگترین موانع بر سر راه افرادی است که در کسب و کار خود هنوز به درجات عالی نرسیده اند. پس این حس را از درون خود از بین ببرید.

 

آسان سازی کارها:

 

آسان سازی کارها

 

یکی از موضوعات مهم که درواقع قانون جالبی از مغز انسان است آسان سازی کارهاست. اگر مغز انسان کاری را در مقیاس کوچک به درستی انجام دهد، در مقیاس بزرگ هم می تواند به درستی آن کار را به اتمام برساند.

همه ما این سؤال معروف را شنیده ایم که « یک فیل را چگونه می توان خورد؟ پاسخ: لقمه لقمه». پس کارهای بزرگ را هم میتوانیم از طریق تقسیم سازی به قسمت های کوچکتر تبدیل کرده و انجام آن را برای خود آسان کنیم.

برای کارهای بزرگ وقت بیشتری بگذارید، کارها را طبق برنامه ریزی تقسیم بندی کرده و به آسانی انجام دهید. پس کم کم به کارهای بزرگ بپردازید. پس هم برای راه اندازی کسب و کار و هم رشد آن باید کارهای خود را تقسیم بندی کنید.

 

دستورالعمل هایی که باید اجرا کنید:

 

 • لیست کامل از تمامی توانایی های خود را یادداشت نمایید. زمانی که این کار را انجام می دهید، تمام مسیرهایی که امکان درآمدزایی از طریق آن ها وجود دارد را خواهید یافت. 
 • اهداف 3 تا 6 ماه آینده خود را همین حالا تعیین کنید و در برگه ای یادداشت نمایید، برای آن ها برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.
 • ترس های خود را درباره راه اندازی کسب و کار و رشد آن به طور واضح بنویسید.
 • 1)ترس را در ذهن خود ببین
 • 2) اطلاعات خود را افزایش بده
 • 3) الگو برداری کن 
 • 4) در راستای آن اقدام کن
 • تمامی عادات نامطلوب خود را یادداشت نموده و به صورت لیست درآورید. با برنامه ریزی و کم کم در راستای ترک عادت خود اقدام کنید و هرگز زیر قول خود نزنید. مخصوصاً قولی که به خودتان داده اید.

 

نتیجه گیری:

 

طبق مواردی که در بالا ذکر شد موانع بر سر راه پیشرفت شما، شناسایی شد و برای هر کدام از آن ها راهکارهایی را ارائه دادیم. مهمترین موانع که شما را از پیشرفت باز می دارند ترس، عادات نامطلوب، کمال گرایی، بی هدفی و سخت گیری و وسواس در راه اندازی و رشد کسب و کار است، سعی داشته باشید این موانع را از سر راه برداشته و هوش مالی خود را افزایش دهید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
 1. هادی پاکزادی کاربر می‌گوید

  مقاله عالی و جالبی بود
  ولی یه سوال
  من همه این اهداف رو انجام دادم بر ترس خود غلبه کردم
  شعلی رو ایجاد کردم ولی تو این بازار راکد نمیشه ترقی کرد