Take a fresh look at your lifestyle.

9 مورد از مفاهیم اصلی در دوره هوش مالی

9 مورد از مفاهیم اصلی در دوره هوش مالیReviewed by میترا سادات ابطحی on Oct 8Rating:

مفاهیم اصلی دوره هوش مالی در این مقاله به طور مفصل مورد بررسی قرار می گیرد. تنها در صورتی که اطلاعات کامل درباره این دوره داشته باشید می توانید آنها را به کار گرفته و در کسب و کار خود جزء بهترین ها باشید. اما تنها دانستن کافی نیست! شما باید این قدرت را در خود ایجاد کنید که طبق دانسته های خود عمل نمایید. درک ما از دانسته هایمان باعث می شوند که در زندگی ما تغییر ایجاد شود و تا این تغییر نباشد به قول معروف همیشه درجا میزنیم.

در ادامه راجع به مفاهیم پر تکرار در مباحث مالی به طور کامل توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم.

 

درآمد چیست؟

 

درآمد چیست؟

 

اولین مورد از مفاهیم اصلی دوره هوش مالی درآمد است. درآمد به چه چیزی گفته می شود؟ درآمد یعنی پولی که بابت فعالیت فعال و غیر فعال بدست می آوریم. درآمد فعالی یعنی هر پولی که بابت انجام کاری بدست می آورید که برای مثال مشغول انجام آن هستید و در ازای آن حق الزحمه ای را دریافت می کنید و درآمد غیر فعال به سود و درآمدی گفته می شود که از طریق کاری بدست می آید که شما یک بار انجام داده اید و تا مدت های طولانی از آن کار سود دریافت کرده اید. 

به این نکته مهم توجه داشته باشید که شما تا زمانی که تنها درآمد فعال داشته باشید امکان رسیدن به ثروت برای شما از بین می رود. تنها می توانید با این درآمد یک زندگی معمولی یا خوب داشته باشید اما جزء دسته ثروتمندان یا مولتی میلیاردرها قرار نخواهید گرفت. اگر به دنبال کسب ثروت هستید تا جای ممکن باید برای خود درآمد غیر فعال ایجاد کنید؛ یکی از رایج ترین درآمدهای غیر فعال اجاره هایی است که افراد از املاک خود دریافت می کنند.

 

استقلال مالی:

 

استقلال مالی

 

استقلال مالی چیست؟ و ما چه زمانی به استقلال مالی می رسیم؟ از اینجا شروع کنید که تمام هزینه خود را در مدت یک ماه در دفترچه ای یادداشت کنید عددی که بدست می آید ممکن است یک میلیون تومان باشد یا ده میلیون تومان. اگر درآمد شما هم این مقدار باشد در همین سطح زندگی خواهید کرد و چیزی اضافه تر برای شما باقی نخواهد ماند. اگر می خواهید در همین سطح به استقلال مالی برسید باید به اندازه هزینه های خود درآمد غیرفعال داشته باشید. 

شما دوست دارید در چه سطحی به استقلال مالی برسید؟ طبق تحقیقات انجام شده درباره این موضوع، نتیجه این شد که در شهر بزرگی مثل تهران که هزینه ها در آن بسیار بالاست، افراد می توانند در کنار مالکیت منزل و اتومبیل با درآمد 10 میلیون تومانی و به عبارت دیگر درآمد غیرفعال به راحتی به استقلال مالی برسند. 

 

پس انداز:

 

پس انداز

 

یکی دیگر از مفاهیم اصلی دوره هوش مالی که از اهمیت آن باخبر هستید پس انداز است. پس انداز به پول یا هر چیزی که ارزش مالی داشته باشد، گفته می شود. نکته بسیار مهمی که در بسیاری از افراد در این روزها متأسفانه دیده می شود این است که تمام پس انداز آنها پول نقد هست و در منزل از آن نگه داری می شود. به هیچ عنوان این اشتباه را نداشته باشید. کمترین جا برای نگهداری پول بانک با سود خوب است. خیلی از افراد هم تنها پول در بانک اما با سود کم نگه می دارند.  همیشه به دنبال راه هایی باشید که پول پس انداز شده برای شما پول خلق کند حتی با یک یا دو میلیون تومان.

 

پس انداز شما را ثروتمند می کند اگر … :

 

  • پس انداز را به هدف سرمایه گذاری انجام دهید. یعنی اگر پولی را ذخیره می کنید به دنبال فرصت یا موقعیتی باشید که در آن سرمایه گذاری کنید.
  • پول خود را برای روز مبادا نخواهید. روز مبادا چیست؟ روزی که نمی آید. اما از قدیم به ما گفتندکه برای روز مبادا پول خود را پس انداز کنید که این طرز فکر کاملاً اشتباه است. به هر آنچه فکر کنید باورتان خواهد شد و بر عملکرد شما تأثیر خواهد گذاشت. اگر در ذهن شما اتفاقات بد نقش بسته باشد که باید برای آن پولی را کنار بگذارید مطمئن باشید که آن اتفاق بد رخ خواهد داد.
  • به هیچ عنوان به پس انداز خود دست نزنید مگر اینکه به شما سود دهد. اگر به هر دلیل دیگری به فکر خرج پس انداز خود باشید به جرأت می توان گفت که از چرخه کسب ثروت به کل خارج خواهید شد. این پول دارایی شماست و نه باید بیهوده خرج شود و نه درباره آن پیش دیگران صحبت شود، مگر اینکه مشاور مالی شما باشد.
  • در بدترین شرایط به پس انداز خود دست نزنید. حتی اگر لازم شد پولی که لازم دارید را قرض کنید اما به پس انداز خود دست نزنید. از شما می خواهیم اگر درآمد شما روزانه، هفتگی یا ماهانه است تنها 10 درصد آن را به منظور پس انداز از خودتان بدزدید و برای روزی که به شما سود می دهد در حسابی جداگانه قرار دهید. 

 

سرمایه:

 

سرمایه

 

معنی واقعی سرمایه چیست؟ سرمایه حاصل سه مورد است؛ زمان، انرژی و پول. خیلی از افراد قبل اینکه کسب و کار خود را راه اندازی کنند می گویند که ما سرمایه نداریم، پول نداریم اما آنها نمی داند که سرمایه فقط پول نیست. سرمایه در گام اول زمان است که ارزش آن بسیار بالاتر از پول می باشد و در گام بعدی توان و انرژی شماست و در آخر پول است.

خیلی از افراد موفق و ثروتمند دنیا حاضرند تمام مال و اموال خود را بدهند اما 20 سال از سن و سالشان کم شود چون آن وقت زمان بیشتری برای کسب ثروت بیشتر خواهند داشت. پس فکر نکنید سرمایه شما تنها پول شماست. اصلی ترین سرمایه رایگان و بسیار با ارزش که در اختیار همه انسان ها قرار گرفته زمان است.

پس ارزشمندترین و مهمترین سرمایه شما زمان است. همین حالا در ذهن خود برنامه ریزی کنید. به این سه مورد در یک برگه کاغذ جواب دهید:

  • چقدر در روز زمان در اختیار دارید؟
  • چقدر حاضر هستید برای رسیدن به خواسته های خود انرژی صرف کنید؟
  • و در انتها چقدر پول در اختیار دارید؟

 

هزینه:

 

هزینه

 

هزینه هیچگاه از مفاهیم اصلی دوره هوش مالی حذف نمی شود. این عنوان چه تعریفی دارد؟ هزینه دقیقاً به معنای سرمایه ای که در قبال دریافت سودی آن را خرج می کنیم، می باشد. زمانی که شما زمان، انرژی و پول خود را صرف می کنید تا در قبال آنها سودی دریافت کنید، این یعنی شما هزینه کرده اید. هزینه به دو دسته تقسیم می شود: هزینه خوب و هزینه بد.

هزینه خوب در واقع دریافت سود بیشر در قبال صرف زمان، انرژی و پول شماست و هزینه بد دقیقاً بلعکس این موضوع است زمانی که شما سود کمتری ببرید. دقت داشته باشید که روی چند مورد حتماً هزینه کنید، مواردی مثل: آموزش، برای یادگیری خود، چون در قبال آن به دانش شما افزده می شود. مورد بعدی این است که برای برقراری ارتباط موثر با دیگران هزینه کنید، مثلاً سعی کنید دوستانی برای خود انتخاب کنید که سطح مالی بالاتری از شما داشته باشند و برای بودن در کنار آنها هزینه کنید، آنها را به صرف نهار یا شام یا تفریح دعوت کنید و برای آنها هزینه و از آنها اطلاعات کسب کنید.

مورد بعدی از مفاهیم اصلی هوش مالی این است که برای کارمندان خود هزینه کنید که متأسفانه امروزه در مملکت ما کمتر به این موضوع توجه شده است. 

 

سرمایه گذاری:

 

سرمایه گذاری

 

سرمایه گذاری جزو مفاهیم اصلی دوره هوش مالی محسوب می شود که در این بخش به آن می پردازیم. سرمایه گذاری یعنی اختصاص دادن سرمایه خود (زمان، انرژی و پول) به منظور دریافت سود یا درآمد بهتر و بیشتر. در بحث سرمایه گذاری خیلی از اوقات زمان و انرژی خیلی ارزشمندتر از پول می باشد. شما وقتی دوره و پکیج هوش مالی استاد ماهان تیموری را خریداری می کنید، ارزش زمان و انرژی صرف شده شما برای آموزش های کامل و جامع آن بسیار با ارزش تر از پولی است که در ازای دریافت این دوره پرداخت کرده اید.

نکته قابل توجه درباره سرمایه گذاری این است که خیلی از افراد تصور می کنند در صورتی که درآمد بسیار بالایی داشته باشند می توانند به بهترین نحو زندگی کنند و رفاه کامل داشته باشند. در صورتی که این چنین نیست! اگر به دنبال کسب ثروت هستید باید بتوانید از پول خود، هر چقدر کم پول خلق کنید. سعی کنید از پول کم و کوچک خود هم درآمد کسب کنید.

 

اهرم سازی:

 

مفاهیم اصلی هوش مالی اهرم سازی

 

اهرم سازی یعنی بیشترین استفاده از کمترین سرمایه به منظور ایجاد درآمد فعال و غیر فعال. شما اگر بتوانید با صرف کمترین زمان، انرژی و پول به بیشترین درآمد برسید یعنی توانسته اید با موفقیت اهرم سازی کنید. اکثر افرادی که در اطراف خود می بینید اهرم هستند؛ یعنی آنها زمان و انرژی خود را در اختیار دیگران قرار می دهند و برای دیگران کار می کنند و به آنها کمک می کنند تا روز به روز ثروتمندتر شوند. 

اهرم سازی نمونه ای از واگذاری کارها می باشد. اگر شما مدیر هستید، کارمندان شما اهرم های درآمدی برای شما محسوب می شوند. کارهای خود را به دیگران واگذار کنید مخصوصاً زمانی که کسب و کار خود را گسترس داده و به افرادی احتیاج دارید تا کار خود را به آنها بسپارید. 

 

بودجه:

 

مفاهیم اصلی هوش مالی در بودجه

 

بودجه یعنی مقدار پولی که شما به منظور انجام کاری در نظر می گیرید. بودجه از کلمه (Budget) که به زبان فرانسوی یعنی کیف پول گرفته شده است. یکی از خصوصیات بارز افرادی که هوش مالی بالایی دارند این است که آنها به درستی بودجه بندی می کنند. بودجه بندی چه تعریفی دارد؟ بودجه بندی به برنامه ریزی به منظور پول و هزینه ها گفته می شود.

مثلاً شما مبلغ خاصی را برای یک مسافرت یک روزه در نظر می گیرید، این یعنی بودجه مسافرت شما.  بودجه بندی صحیح یکی از دیگر خصوصیات هوشیاران مالی است. 

 

بدهی:

 

مفاهیم اصلی هوش مالی بدهی

 

بدهی یکی دیگر از مهمترین مفاهیم اصلی دوره هوش مالی به حساب می آید. بدهی چیست؟ بدهی هر چیزی است که پول را از شما کم می کند. برای مثال خیلی از افراد تصور می کنند که داشتن یک ماشین لوکس سرمایه است در صورتی که این مورد تنها یک بدهی است چون هزینه های ماشین لوکس بسیار بالاست و برای شما فقط یک بدهی است.

افرادی که جزو دسته ناهوشیاران مالی هستند بسیار گرفتار این مورد می شوند. اگر شما هم بدهکار هستید از همین حالا شروع کنید و مبلغی را برای بدهی خود کنار بگذارید و اگر قدرت پرداخت بدهی خود را ندارید از قدرت مذاکره خود استفاده کنید تا کم کم بدهی خود را تسویه کنید.

 

دارایی:

 

مفاهیم اصلی هوش مالی در دارایی

 

دارایی شما کلیه اموال با ارزش پولی و حقوقی هستند که باید از لحاظ مالی ارزش داشته باشند. خیلی اوقات دارایی شما پول است و گاهی شاید یک خط تلفن کل دارایی شما باشد. آیا ماشین جزء دارایی شما به حساب می آید؟ خیر، ماشین هزینه است. آیا منزل جزو دارایی است؟ بله، چون ملک ارزش پولی دارد.

نکته ای که در اینجا توسط استاد تیموری مطرح می شود این است که همیشه بیشتر از سطح دارایی های خود زندگی کنید. یعنی اگر در منزلی زندگی می کنید که ارزش آن 200 میلیون تومان است، هزینه رهن آن 40 میلیون است، منزل خود را رهن داده و 40 میلیون دیگر هم به آن اضافه کنید و در منزلی مجلل تر و بالاتر از سطح دارایی خود زندگی کنید.

 

نتیجه گیری:

 

در این مقاله مفاهیم اصلی دوره هوش مالی را مورد مطالعه کامل و دقیق قرار دادید . از آن مطالب جدید و کاملی را آموختید. مفاهیم اصلی دوره هوش مالی دقیقاً شمال 9 عنوان اصلی است که در ادامه به بررسی دقیق و مفصل هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. پس در ادامه هم با تیم آموزشی ماهان تیموری همراه باشید و ما را از نظرات خود مطلع کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. امید قاسمی کاربر می‌گوید

    باسلام و تشکر به خاطر اینکه مطالب هوش مالی را ارئه می دهید. مطالب خوب و کلی بود و همانگونه که آمده این 9 مورد، مفاهیم هستند آن هم مفاهیم اصلی. به نظر بنده در ادامه مقداری مفاهیم شکسته شوند یعنی به جزئیات مفاهیم هم پرداخته شود و البته می توانید با کمک مثال (عملی) این کار را انجام دهید.(امید)