Take a fresh look at your lifestyle.

۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا

۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکاReviewed by حسین تیموری on Apr 3Rating: 5.0
 
همیشه برای افراد ، جالب است که از داستان زندگی و راه های رسیدن کارآفرین های نمونه جهان به موفقیت و این موقعیت فعلی خودشان ، با خبر شوند . ما در هر لحظه از زندگی خودمان با فناوری هایی رو به رو هستیم که توسط بزرگانی چون استیو جابز و بیل گیتس روی کار آمده اند و هر روزه با اپل و مایکروسافت در محل کار یا بازی خودمان سر و کار پیدا می کنیم .وقتی که می بینیم کارهای این قبیل افراد چقدر بر روی زندگی ما تاثیر دارد ، ناخودآگاه مشتاق می شویم که رازهای پیروزی آن ها را بدانیم . در این جا می خواهیم به اسرار موفقیت جان دیویس راکفلر که بین سال های ۱۸۳۹ تا ۱۹۳۷ زندگی می کرد ، بپردازیم که بنیانگذار Standard Oil است و از معروف ترین افراد خیر و معروف آمریکاست .

 

دیویس راکفلر ، کارآفرینی نیکوکار

۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا2

خیلی از افراد نویسنده ای که به دنبال رمز و راز موفقیت می گشته اند ‌، شرکت‌های اپل و مایکروسافت و شرکت‌های معروف و بنام دیگر در زمینه فناوری را مورد بررسی قرار داده اند . مثلا اگر در وب‌سایت آمازون به‌دنبال یک کتاب درباره زندگی استیو جابز ، یعنی همان مدیر عامل پر نام و آوازه اپل بگردید ، به بیش تر از ۱۴۰۰۰ نتیجه دست پیدا خواهید کرد ! ولی زمان هایی هم پیش می آید که دیگر تمایلی نداریم که درباره این افراد سرشناس و بزرگ ، نوشته‌های تکراری بخوانیم . شاید چنین حسی درباره‌ی جابز و گیتس و دیگر رهبران صنعت فناوری هم برای شما پیش آمده باشد ؛ البته خوشبختانه داستان تاریخ ، سرشار از این نمونه‌های الهام‌بخش است .

۱. هر گاه به موفقیت رسیدید ، منتظر انتقاد هم باشید !

۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا3

راکفلر و همکارانش ، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی را که در تاریخ ایالت متحده وجود داشت را تاسیس کردند . در اواخر قرن ۱۹ میلادی ، استاندارد اویل ، بیشتر صنعت نفت آمریکا را به خودش اختصاص داده بود و تاثیر بسیار زیادی هم بر خطوط راه‌آهن این ناحیه می گذاشت . در طول مدتی که او به فعالیت خودش مشغول بود ، منتقدان زیادی از جنبه های مختلف، او را هدف حمله خودشان قرار دادند و به شخصیتش توهین کردند . درسته که بعضی از این انتقادات ، به حق و به جا بود اما اگر دقت می کردید ، می دیدید که بیشترشان ، خیلی مبالغه آمیز هستند .


۲. انتظار این را داشته باشید که برای مدت طولانی ای گمنام باقی بمانید

 

راکفلر ، کار خودش را به عنوان یک کارمند شروع کرد . او در دوران نوجوانی ، در شرکت کوچکی به نام هیوت و تاتل در کلیولند کار می‌کرد . راکفلر به مدت طولانی در همان جا به فعالیتش ادامه داد و درستی صورت‌حساب‌ها را ارزیابی می‌کرد ، او وظیفه دریافت پول از خریداران را داشت و به این طریق ، به پیشبرد کارهای شرکت ، کمک می کرد . در طی این دوران ، باورهایی در ذهن او شکل گرفته بود که همین ها بودند که در آینده ، موجب موفق شدن او شدند . او در این مدت ، خیلی خوب از سود و زیانی که در کسب ‌و کار وجود دارد ، آگاه شده بود.

۳. به هر دستاوردی که رسیدید ، آن را جشن بگیرید

۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا6راکفلر ، اولین حقوقش را در روز ۲۶ سپتامبر ۱۸۵۵ گرفت ، او نام آن روز را « روز کار » گذاشت و به آن به‌عنوان شروعی برای مسیر طولانی‌ خود که راه به سوی استقلال مالی داشت ، نگاه کرد و آن را هر ساله به عنوان یاد بود ، جشن گرفت . شما هم باید روزهایی را که به عنوان نقطه عطفی برای باقی زندگی تان محسوب می شوند ، از قبیل روزی که اولین کتابتان چاپ می شود یا روزی که اولین دستمزدتان را می گیرید را جشن بگیرید تا برای ادامه راه طولانی ای که در پیش دارید ، انرژی به دست بیاورید و مشتاقانه به پیش بروید . این جشن گرفتن ، نوعی قدرشناسی و سپاسگزاری محسوب می شود و حتما می دانید که : ” شکر نعمت ، نعمتت افزون کند ” .


۴. دارایی‌ هایتان را مسئولانه مدیریت کنید

یکی از خصوصیات دیگری که راکفلر به آن معروف بود ، مدیریت هزینه های شخصی اش بود . در آن زمان خیلی رایج بود که ثروتمندان ، سوار کشتی های شخصی خودشان بشوند و لباس های پر زرق و برق بپوشند و به عبارتی ، اهل تجملات باشند اما او هیچ وقت درگیر این زواید نمی شد و دائما در حال بازی ” دفاعی مالی ” بود . از آن جایی که شما هم لازم است که اموال و دارایی های خودتان را مدیریت کنید ، بنابراین باید هر چه زودتر با روش های مربوط به مدیریت مالی شخصی آشنایی پیدا کنید .

راکفلر را می توانیم یکی از بهترین سرمایه گذارانی بدانیم که فقط می خرید و نگه می داشت ! او سهام شرکت هایی را که می خرید را هرگز نمی فروخت و همین باعث می شد که روز به روز ثروتش بیشتر شود و می توانیم بگوییم که او بر خلاف برادرش ویلیام ، توجه خیلی زیادی به دارایی های بلند مدت داشته است . حتی می توانیم بگوییم که یکی از بدترین تصمیم گیری هایی که ویلیام گرفت و اثر منفی آن را هم بر زندگی اش مشاهده کرد ، این بود که او نمی خواست زیر بار وام و قرض برود و به خاطر همین با وجود تمام مخالفت هایی که جان کرد ، ۵۰۰۰۰ دلار از سهام استاندارد اویلش را به برادرش فروخت و همین تصمیم غیر عاقلانه او بود که باعث شد ثروتش با برادرش تفاوت وحشتناکی پیدا بکند .


۵. هنر معامله کردن را یاد بگیرید۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا5اگر شما یک معامله را هم در مرحله برنامه ریزی و هم در مرحله اجرا ، خوب راهنمایی کنید ، همین می تواند سکویی بشود برای پرتاب شما به سمت بهترین ها . راکفلر ، برای این که بتواند در سر تا سر ایالت متحده آمریکا ، زمینه لازم برای توسعه استاندارد اویل را فراهم کند ، یک سری معاملات سرشار از موفقیت را با رقبایش و شرکت راه آهن انجام داد . در حال حاضر هم خیلی از مدیران وفادار و موفقی که در استاندارد اویل وجود دارند ، از شرکت های رقیب آمده اند.

شما در هر راهی هم که باشید ، چه در زمینه مشاوره املاک و چه در زمینه فری لنسری و چه … ، لازم است که اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و سعی کنید که در انجام معاملات به بهترین صورت ، حسابی حرفه ای بشوید . در سال‌های بعد هم باز برخی از معاملات راکفلر به خاطر منصفانه نبود‌ن‌شان ، موردانتقاد قرار گرفتند. همین نشان می دهد که یادگیری هنر معامله چقدر مهم است ؛ معنی آن هم این است که از انجام معامله‌ی غلط ، خودداری کنیم .

 

۶. امکان این که بتوانید به تنهایی از پس دانستن همه چیزها بربیایید ، امکان ندارد

همه افراد ، عاشق این هستند که چیزهای جدید یاد بگیرند و مهارت هایشان را افزایش بدهند . اما شما که نمی توانید از پس همه کارها به تنهایی بر بیایید ؛ بنابراین لازم است که از توانایی هایی که متخصصین دارند استفاده بکنیم و از این طریق ، کارهای خودمان را به بهترین وجه، پیش ببریم.

راکفلر ، از ابتدای کارش توانایی های فوق العاده ای در زمینه مدیریت امور و فنون مذاکره و راهنمایی افراد داشت اما او از همان آغاز ، تصمیم گرفت که مسائل مربوط به توسعه محصولات نفتی را به متخصصان مربوط به همان رشته بسپارد . در روزها و ماه های بعد هم از مشاوران و دستیاران مربوط به همان رشته دعوت کرد تا در انجام کارهای خیریه و بشر دوستانه ، یاری اش کنند . قبل از هر کاری ، شما لازم است که روی موضوع اصلی ای که مد نظرتان است ، فکر کنید و بتوانید سوالات مهم و اساسی ای از آن برای خودتان طرح کنید . در مرحله بعد ، باید از متخصصان مربوطه کمک بگیرید و به آن سوالات پاسخ بدهید و راهکارهایی را برای پیشرفت هر چه بیشترتان به دست آورید

۷. فراموش نکنید که پول ، محدودیت دارد

۷ درس موفقیت از زبان دیویس راکفلر ، ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا7

تا اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ میلادی ، راکفلر پرونده‌های قضایی و تحقیقات و پوشش رسانه‌ای منفی را با خودش به دنبال می‌کشید . این فشار همیشگی که با او همراه بود ، این معنا را می داد که او نباید در مکان های عمومی حضور یابد و درنتیجه ، چیزهای مهم و دوست داشتنی ای مثل دیدار با نوه‌هایش را از دست می‌داد . متاسفانه کمک‌های خیریه‌‌ی او هم دائما در معرض اتهام عمومی بود و اغلب در این زمینه از او انتقاد می کردند . او با پول بی شماری که داشت ، نمی توانست این مشکلات خودش را حل کند .
درسته که پول هم مثل معروفیت یا قدرت سیاسی ، کمک های بسیاری به فرد می کند و برای او فایده زیادی دارد اما باز هم نمی توانست پاسخ گوی همه چیز باشد .

 

خب ! این ها خلاصه مهم ترین درس هایی بود که از یک زندگی گرفتیم . باز هم هزاران درس دیگر را می توان از زندگی عادی ترین افراد تا سر شناس ترین آن ها گرفت . مهم این است که آن ها را درست و به جا به کار ببندید و از تجربه کردن نکات منفی آن ، خودداری کنید .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.