Take a fresh look at your lifestyle.

5 مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازنده

5 مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازندهReviewed by حسین تیموری on Mar 4Rating: 5.0

 

۵ مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازنده  رو یاد بگیرید تا بتونید با توجه به این نکات هرروز کیفیت دوستی‌های خودتون رو بهتر کنید در تمام دوران‌ها اهمیت زیادی به ارتباطات و دوستی‌ها قائل بودن از همین رو بسیار تأکید داشتن که با دقت دوستان خود رو انتخاب کنید و  در حفظ دوستی‌های خوب و باارزش تلاش کنید.

 

 ضرب‌المثلی وجود داره که میگه: دوست مثل پول میمونه، به دست اوردنش راحته اما حفظ و نگهداریش سخت! برای دوستی‌ها ارزش قائل باشید و سعی کنید; چند دوست خوب در هر حوزه‌ای داشته باشید

 

به گفته‌ی دونالد کلیفتون پدر علم روانشناسی: روابط به ما کمک می‌کند که بدانیم که هستیم و چه خواهیم شد.بیشتر ما موفقیت‌های خود را مدیون روابط مهم خود هستیم.

زمانی اهمیت و تأثیر دوستی برات  قابل‌ درک میشه که هدف‌ از زندگی خودت رو بدونی در این صورت برای لحظه‌ لحظه‌ی زمانی که با دوستانت هستی ارزش قائلی و این خیلی برات مهم میشه که آیا در کنارشون به موفقیت می‌رسی و یا نه؟! آیا دوستان تو افرادی هستن که در مسیر رسیدن به اهدافت کمکت کنن یا نه؟!

بعدازاین سعی می‌کنی در انتخاب‌های خودت دقت بیشتری کنی. چون بعدازاین نیاز به دوستان و همراهانی داری که در این مسیر کمکت میکنن;نه افرادی دست و پاگیری که شاید تا به حالا کنارت بودن بنابراین حساب‌شده و با برنامه پیش برو.

 

پنج مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازنده به شرح زیر است:
 

یک) باید از هم‌صحبتی باهم لذت ببرید؛

یک ارتباط موثر باید برای هر دو طرف لذت‌بخش باشه; خسته‌کننده و از روی اجبار نباشه; یک ارتباط خوب رو میشه از بالا رفتن عملکرد و کارایی تون تشخیص بدین; یعنی زمانی یک ارتباط مفید و سازنده اس که بتونید توش رشد کنید وبه اعتماد به نفس بالایی برسید و از تمام ظرفیت‌های وجودی تون استفاده کنید.

 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
درآمدم 2 برابر شده

دو) باید برای هم احترام قائل باشید:

اگه از هم‌صحبتی باهم لذت می‌برید اما برای هم ارزش و احترامی قائل نیستید; زنگ هشدار این ارتباط به صدا در اُمده و باید هر چه زودتر اقدام به حذف این ارتباط کنید.

احترام متقابل به توانایی‌های حرفه‌ای طرفین میتونه عامل مهمی برای پیشرفت هر دو طرف باشه; خیلی وقتا با یه احترام ساده تو یه جمع توسط دوست یا همکارت; تصمیم می‌گیری بشی ;همونی که اون گفته این درصورتی‌ که شاید در اون زمان اصلاً دارای اون قابلیتی که به خاطرش تحسین شدی نبودی ;و این قدرت و تأثیر احترام گذاشتن در ارتباطاتِ است.

 

سه) باید رابطه‌ی عمیق و وفادارانه باشد:

رابطه‌ی شما زمانی عمیق‌تر میشه که تجربه‌های مشترک داشته باشید; افرادی که برای برقراری ارتباط انتخاب می‌کنید; اگه باهم تجربه‌های مشترک داشته باشید میتونه همراهی و در کنار هم بودنتون رو لذت‌بخش‌تر کنه و موقعیت یه موفقیت بزرگ رو رقم بزنه; یه همراه هم دل و صادق میتونه سختی‌های مسیر رو آسون کنه; این شخص همون کسی هست که دوستش دارید و براش احترام قائلید; این شخص میتونه یه همراه مطمئن برای شما باشه ;بنابراین یک رابطه‌ی عمیق و وفادارانه باهاش ایجاد کنید.

 

چهار) باید ارتباط دوطرفه باشد:

یکی دیگه از مشخصه‌های یک ارتباط سازنده و درست; تعامل دوطرفه‌ی طرفین رابطه اس; همه می دونیم که برقراری ارتباط دوطرفه ;حتماً نیاز به فکر و زمان و هوش اجتماعی داره اما میشه باکم کردن حساسیت‌های متعارف و با انجام دادن هر کاری که به نظر درست و اخلاقی میاد; این ارتباط رو دوطرفه کرد فن بیان نقش مهمی در این زمینه داره.شاید در ارتباط‌های شغلی تعداد افرادی که بخوان کارهای زیادی برای طرف مقابل انجام بدن; خیلی کم باشه اما اگه چند مشخصه‌ی قبلی تو یه رابطه وجود داشته باشه کم‌ کم و به‌ مرور این تعامل دوطرفه رو می‌بینیم.

 

پنج) باید اعتماد و اطمینان وجود داشته باشد:

اگه هیچ اعتمادی به برقراری ارتباط با شخصی ندارید; از همون ابتدا تلاشی برای برقراری این ارتباط نداشته باشید.اعتماد و اطمینان به‌ طرف مقابل مه م‌ترین دلیل ادامه‌ی یک ارتباط به‌حساب میاد.قطعاً این مورد از ویژگی‌های یک ارتباط سازنده هم باید دوطرفه باشه; تا امیدی به ادامه و عمیق‌تر شدن ارتباط داشته باشیم.اطمینان به طرفین تو یه ارتباط میتونه بارها و بارها نتیجه‌ی کارآمدتری به دنبال داشته باشه; که بهتره هر دو طرف کاملاً صادقانه و به‌ دوراز حیله ترس یا دمدمی‌ مزاجی یک ارتباط رو ایجاد کنن تا به فواید یه ارتباط مؤثر و سازنده دست پیدا کنن.دوستی‌های خوب و ارزشمندتون رو حفظ کنید یادتون باشه: موفق شدن در این جاده‌ی پرپیچ‌ وخم موفقیت با همراه داشتن چند دوست خوب بسیار آسون تر خواهد بود.

از این مطلب خوشت اومد پس لایکش کن

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    سلام.واقعا عالی هست مطالبتون.مرسی

    0
کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
  • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
  • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.