Take a fresh look at your lifestyle.

5 مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازنده

5 مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازندهReviewed by حسین تیموری on Mar 4Rating: 5.0

 

۵ مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازنده  رو یاد بگیرید تا بتونید با توجه به این نکات هرروز کیفیت دوستی‌های خودتون رو بهتر کنید در تمام دوران‌ها اهمیت زیادی به ارتباطات و دوستی‌ها قائل بودن از همین رو بسیار تأکید داشتن که با دقت دوستان خود رو انتخاب کنید و  در حفظ دوستی‌های خوب و باارزش تلاش کنید.

 

 ضرب‌المثلی وجود داره که میگه: دوست مثل پول میمونه، به دست اوردنش راحته اما حفظ و نگهداریش سخت! برای دوستی‌ها ارزش قائل باشید و سعی کنید; چند دوست خوب در هر حوزه‌ای داشته باشید

 

به گفته‌ی دونالد کلیفتون پدر علم روانشناسی: روابط به ما کمک می‌کند که بدانیم که هستیم و چه خواهیم شد.بیشتر ما موفقیت‌های خود را مدیون روابط مهم خود هستیم.

زمانی اهمیت و تأثیر دوستی برات  قابل‌ درک میشه که هدف‌ از زندگی خودت رو بدونی در این صورت برای لحظه‌ لحظه‌ی زمانی که با دوستانت هستی ارزش قائلی و این خیلی برات مهم میشه که آیا در کنارشون به موفقیت می‌رسی و یا نه؟! آیا دوستان تو افرادی هستن که در مسیر رسیدن به اهدافت کمکت کنن یا نه؟!

بعدازاین سعی می‌کنی در انتخاب‌های خودت دقت بیشتری کنی. چون بعدازاین نیاز به دوستان و همراهانی داری که در این مسیر کمکت میکنن;نه افرادی دست و پاگیری که شاید تا به حالا کنارت بودن بنابراین حساب‌شده و با برنامه پیش برو.

 

پنج مشخصه‌ی مهم یک دوستی سازنده به شرح زیر است:
 

یک) باید از هم‌صحبتی باهم لذت ببرید؛

یک ارتباط موثر باید برای هر دو طرف لذت‌بخش باشه; خسته‌کننده و از روی اجبار نباشه; یک ارتباط خوب رو میشه از بالا رفتن عملکرد و کارایی تون تشخیص بدین; یعنی زمانی یک ارتباط مفید و سازنده اس که بتونید توش رشد کنید وبه اعتماد به نفس بالایی برسید و از تمام ظرفیت‌های وجودی تون استفاده کنید.

 

دو) باید برای هم احترام قائل باشید:

اگه از هم‌صحبتی باهم لذت می‌برید اما برای هم ارزش و احترامی قائل نیستید; زنگ هشدار این ارتباط به صدا در اُمده و باید هر چه زودتر اقدام به حذف این ارتباط کنید.

احترام متقابل به توانایی‌های حرفه‌ای طرفین میتونه عامل مهمی برای پیشرفت هر دو طرف باشه; خیلی وقتا با یه احترام ساده تو یه جمع توسط دوست یا همکارت; تصمیم می‌گیری بشی ;همونی که اون گفته این درصورتی‌ که شاید در اون زمان اصلاً دارای اون قابلیتی که به خاطرش تحسین شدی نبودی ;و این قدرت و تأثیر احترام گذاشتن در ارتباطاتِ است.

 

سه) باید رابطه‌ی عمیق و وفادارانه باشد:

رابطه‌ی شما زمانی عمیق‌تر میشه که تجربه‌های مشترک داشته باشید; افرادی که برای برقراری ارتباط انتخاب می‌کنید; اگه باهم تجربه‌های مشترک داشته باشید میتونه همراهی و در کنار هم بودنتون رو لذت‌بخش‌تر کنه و موقعیت یه موفقیت بزرگ رو رقم بزنه; یه همراه هم دل و صادق میتونه سختی‌های مسیر رو آسون کنه; این شخص همون کسی هست که دوستش دارید و براش احترام قائلید; این شخص میتونه یه همراه مطمئن برای شما باشه ;بنابراین یک رابطه‌ی عمیق و وفادارانه باهاش ایجاد کنید.

 

چهار) باید ارتباط دوطرفه باشد:

یکی دیگه از مشخصه‌های یک ارتباط سازنده و درست; تعامل دوطرفه‌ی طرفین رابطه اس; همه می دونیم که برقراری ارتباط دوطرفه ;حتماً نیاز به فکر و زمان و هوش اجتماعی داره اما میشه باکم کردن حساسیت‌های متعارف و با انجام دادن هر کاری که به نظر درست و اخلاقی میاد; این ارتباط رو دوطرفه کرد فن بیان نقش مهمی در این زمینه داره.شاید در ارتباط‌های شغلی تعداد افرادی که بخوان کارهای زیادی برای طرف مقابل انجام بدن; خیلی کم باشه اما اگه چند مشخصه‌ی قبلی تو یه رابطه وجود داشته باشه کم‌ کم و به‌ مرور این تعامل دوطرفه رو می‌بینیم.

 

پنج) باید اعتماد و اطمینان وجود داشته باشد:

اگه هیچ اعتمادی به برقراری ارتباط با شخصی ندارید; از همون ابتدا تلاشی برای برقراری این ارتباط نداشته باشید.اعتماد و اطمینان به‌ طرف مقابل مه م‌ترین دلیل ادامه‌ی یک ارتباط به‌حساب میاد.قطعاً این مورد از ویژگی‌های یک ارتباط سازنده هم باید دوطرفه باشه; تا امیدی به ادامه و عمیق‌تر شدن ارتباط داشته باشیم.اطمینان به طرفین تو یه ارتباط میتونه بارها و بارها نتیجه‌ی کارآمدتری به دنبال داشته باشه; که بهتره هر دو طرف کاملاً صادقانه و به‌ دوراز حیله ترس یا دمدمی‌ مزاجی یک ارتباط رو ایجاد کنن تا به فواید یه ارتباط مؤثر و سازنده دست پیدا کنن.دوستی‌های خوب و ارزشمندتون رو حفظ کنید یادتون باشه: موفق شدن در این جاده‌ی پرپیچ‌ وخم موفقیت با همراه داشتن چند دوست خوب بسیار آسون تر خواهد بود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری
    حسن فکری کاربر می‌گوید

    سلام.واقعا عالی هست مطالبتون.مرسی

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.