Take a fresh look at your lifestyle.

5 راهکار طلایی در داشتن زندگی هدفمند

5 راهکار طلایی در داشتن زندگی هدفمندReviewed by حسین تیموری on Mar 26Rating: 5.0
 
هدفمند زندگی کنید، اگر می خواهید به موفقیت برسید. هدفمندی نه تنها به شما اجازه می دهد مسیر زندگی و کسب وکار خودتان را در دست داشته باشید، بلکه به شما اجازه می دهد تا از آن به عنوان یک عامل برای رشد و موفقیت خود استفاده کنید. بدون تعیین هدف ، زندگی مسیر مشخصی را طی نخواهد کرد. 

 

فرایند هدفمندی:

 

برای بررسی کیفیت زندگی و هدف گذاری به این سئوال پاسخ دهید: چرا صبح ها از خواب بیدار می شویم؟ این سئوال را بارها با صدای بلند از خودتان بپرسید. بپرسید که در این لحظه ی زندگی به چه چیز نیاز دارید؟ یک نیاز واقعی چیزی است که بدون آن نمی توان زنده ماند. همین که نیاز های اساسی شما روشن شد، حالا چه خواسته هایی دارید؟ خواسته ها، ارزش شما را آشکار می کنند. وقتی ارزش ها مشخص شد، شروع به هدف گذاری کنید.

هدفمند بودن فرایند است که با بررسی های دقیق شرایط آغازشده و در پایان کار و تلاش بسیار زیادی را می طلبد. در این میان مراحل بسیار مهمی وجود دارد که اطلاع از آن ها به شما در انتخاب اهدافی کمک می کند که رسیدن به آنها غیر ممکن نیست. باید مهارت و روش داشتن یک زندگی هدفمند را در خود تقویت کنید.

هدف مانند یک بذر است، هر چقدر یک بذر خوب و مرغوب باشد به همان میزان احتمال سر از خاک بیرون آوردن و رشد کردن آن نیز بیشتر است، ما هم باید در این فرایند مانند کشاورزان از بذرهای مرغوب استفاده کنیم تا بتوانیم احتمال رسیدن به هدف را افزایش دهیم.

 

عوامل مؤثر در فرایند هدف گذاری

اشتیاق و انگیزه

 

نقطه ی شروع رسیدن به هدف، اشتیاق است. شما باید به نوعی اشتیاق شدید دستیابید و اهداف را در خود شعله ور سازید. تنها زمانی به انرژی مورد نیاز برای غلبه بر موانع در راه رسیدن به هدف دست خواهید یافت که به اندازه ی کافی اشتیاق داشته باشید.

اهدافی را انتخاب کنید که موجب ایجاد انگیزه در شما شوند. ایجاد انگیزه به این معنا است که هدف انتخابی برای شما مهم باشد و ارزش زیادی برای دستیابی به آن قائل باشید. اگر علاقه ای به نتیجه آن نداشته باشید یا ارتباطی با آینده شما نداشته باشد، احتمال سعی و تلاش برای دستیابی به آن کم شده و شانس موفقیت شما در رابطه با آن کاهش می یابد که در ادامه پیامدهای روحی و روانی دیگری هم برای شما به همراه خواهد داشت. هدف شما باید به صورت سازمان یافته و آگاهانه، شرایط لازم و زمینه را برای افزایش اعتماد به نفس شما فراهم سازد.
برای اطمینان از انگیزه دار بودن یک هدف، باید سعی کنید یک “چرا” در رابطه با آن بر روی کاغذ بیاورید. چرایی که می توانید از آن برای توجیه دیگران در رابطه با اهمیت زندگی هدفمند استفاده کنید.

شناخت مهارت ها

شناخت مهارت ها

یکی از عناصر عمده در داشتن یک زندگی هدفمند، روشن ساختن مهارت هاست. مهارت های شما همان نیروی محرک هدف شما هستند. پیگیری هر گونه هدف یا رؤیا (شخصی، شغلی، معنوی و…) یعنی رشد، یادگیری و بهبود. بدست آوردن مهارت همان پا گذاشتن در مسیر است، نه رسیدن به پایان راه. کسب مهارت دست نیافتنی نیست که فقط تعدادی افراد نخبه به آن برسند. همه ی کسانی که می خواهند در مسیر پیشرفت در زندگی خود گام بردارند می توانند با کسب مهارت های لازم به موفقیت های چشمگیر دست پیدا کنند. تنها کافیست قدم اول را بردارید و آماده ی برداشتن گام های بعدی شوید. از سقوط و شکست نهراسید. دوباره سعی کنید و باز هم تلاش کنید تا سرانجام به هدف خود برسید.

اگر نمی دانید مهارت های شما چیست و در چه زمینه ای قدرت بیشتری برای کار کردن دارید، از همسر، دوست، همکار یا کسی که شما را خوب می شناسد کمک بخواهید تا مهارت هایتان را بشناسید و آن ها را تقویت کنید.

کشف علایق

 

اکنون که مشخص نمودید در چه کاری مهارت دارید و به سمت کدام هدف حرکت خواهید کرد، در گام بعدی زمینه های مورد علاقه تان را تعیین کنید؟ بفهمید آن چیست که شما را به حرکت و اقدام وا می دارد.
ضرب المثلی قدیمی می گوید: “اگر در انجام کاری علاقه وجود داشته باشد، آن را عالی انجام خواهیم داد.”
اگر به درستی بدانید که مهارت های مورد علاقه شما کدام اند، از نیروی هدفمند بودن برخوردار خواهید بود و تصمیماتی که بر اساس نیروی هدف گرفته شده باشند، منجر به موفقیت شما می شوند.

برنامه ریزی

 

بین هدفمند بودن و برنامه ریزی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. برنامه ریزی بدون هدف اثر بخش نخواهد بود و هدف بدون برنامه ریزی، خیال و رؤیایی بیش نیست . هدفمندی جزء لاینفک برنامه ریزی است و این برنامه ریزی فرایندی است که چگونگی حرکت از وضعیت موجود به شرایط مطلوب را مشخص می نماید. برنامه ریزی خود هدف نیست بلکه وسیله و ابزاری برای تحقق اهداف است. برای موفقیت و بهبود فردی وسازمانی ، هدفمندی شرط لازم و برنامه ریزی مناسب شرط کافی است. شرط اساسی در برنامه ریزی نیز مدیریت زمان است.

 

خلوت روزانه

خلوت روزانهیکی دیگر از عناصر اصلی در داشتن یک زندگی هدفمند، اختصاص دادن وقت آزاد پانزده دقیقه ای در طول روز برای خودتان است، به نحوی که بتوانید آرام شوید و مشغله روزانه پریشانتان نکند. هر قدر این وقت آزاد روزانه را که به آن خلوت می گوییم منظم تر داشته باشید، خستگی و پریشانی شما هم کمتر خواهد شد.  
خلوت به همراه تجسم یکی از قوی ترین ابزارهای در اختیار شماست. ذهن و تصورات تعیین کننده اصلی موفقیت یا شکست اهداف و مقاصد شما هستند. 
داشتن یک خلوت ثابت روزانه به شما کمک کند تا زندگی تان را بطور مؤثرتر مدیریت کنید. خلوت کردن به زبان ساده همان جریان تمرکز منظم بر احساسات، اولویت ها و افکار است.

چگونه خلوت کنیم؟

 

اول از همه بنشینید. مثلا یک روز صبح کمی زودتر از خواب بیدار شوید و قبل از اینکه به هر کار دیگری بپردازید، فقط آرام بنشینید و به مدت 3 تا 4 دقیقه به افکار و احساس تان توجه کنید. بعد افکار خود را متمرکز کنید. این خلوت را بطور مرتب تکرار کنید. حداقل روزی یک بار. بعضی ترجیح می دهند در میانه روز یا آخر وقت خلوت کنند. بهتر آن است اجازه ندهیم حتی یک روز بدون خلوت کردن با خودمان بگذرد.
به مدت یک هفته با قلب و ذهن باز این کار را امتحان کنید، بعد خودتان قضاوت کنید که آیا برایتان مفید بوده یا مضر. اگر مفید بود آن را ادامه دهید و عادت خلوت کردن را در خود و اطرافیانتان ایجاد کنید، به زودی تغییر احساسات و هدفتان، بخش اعظمی از زندگیتان می شود.

 

محاسن و مزایای هدف گذاری

 

 • امکان اندازه گیری پیشرفت و بهبود را فراهم می نماید.
 • انگیزه و روحیه تلاش را بهبود می بخشد.
 • باعث ایجاد هماهنگی و وحدت می گردد.
 • باعث تمرکز بر فعالیت ها می شود.
 • انحراف در عملکرد ها و برنامه ها را مشخص می کند.
 • فعالیتهای زاید را شناسایی و مشخص می کند.
 • احتمال موفقیت را بیشتر می کند.
 • باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.
 • باعث رشد و تعالی می گردد.

 

 

دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم مدام در حال تغییر و تحول است. در این میان، برنده کسی است که بتواند خود را با این تغییر و تحول انطباق دهد و بازنده کسی است که قدرت انطباق و سازگاری را نداشته باشد. این دسته از افراد نمی توانند برای خود برنامه ریزی و هدف داشته باشد. در نتیجه هدف گذاری در زندگی از مهم ترین عوامل موفقیت است و موجب رشد و بهبود مهارت های فردی و اجتماعی می شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. سعید حبیبی
  سعید حبیبی کاربر می‌گوید

  * * * * * * *

 2. حسن فکری
  حسن فکری کاربر می‌گوید

  سلام.این فرآیندش عالیه به نظرم. من اطلاعاتم بشتر شد.ممنون

 3. محمود ایری
  محمود ایری کاربر می‌گوید

  ممنونم از دوستی که این مقاله رو,اینقدر کامل و روشن بوجود آوردن.

 4. الهام کاربر می‌گوید

  خیلی عالی ومورد نیاز بود ,سپاسگزارم

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.