Take a fresh look at your lifestyle.

۴۰ روش رسیدن به آرامش در زندگی

۴۰ روش رسیدن به آرامش در زندگیReviewed by میترا سادات ابطحی on Sep 28Rating:

امروزه هر کسی در زندگی خود به دنبال آرامش می گردد اما دست یابی به این هدف تنها تبدیل به یک آرزو شده است. پیشرفت‌های تکنولوژی و دنیای ارتباطات، برایمان زندگی را آسان‌تر کرده اما بیش از پیش ما را دچار استرس و نگرانی می کند و آرامش را از ذهن و جان ما دور کرده است. یکی از مهمترین لازمه های موفقیت،  داشتن آرامش و شادی درونی است. با بررسی هایی که در این زمینه توسط گروه آموزشی ماهان تیموری انجام شد همراه باشید.

شرط اصلی موفقیت در کسب و کار، آرامش و شادی در زندگی است. همانطور که هرمن کین (Herman Cain) می گوید:

موفقیت رمز شادی نیست، شادی رمز موفقیت است. اگر هر کاری را که انجام می دهی دوست داشته باشی، حتماً موفق خواهی شد.

اما  در حقیقت چطور می توان به شادی و آرامش درونی دست یافت؟

برای انجام هر کاری باید از پیش آموزش دیده و مهارت انجام آن را داشته باشیم، برای شاد زیستن هم باید راه آن را پیدا کنیم. روش‌های زیادی وجود دارند که در شرایط سخت و پر استرس به ما راه حفظ آرامش خود را یاد می‌دهند. در ادامه به طور خلاصه ۴۰ راه حل آسان را به منظور کسب آرامش بیان می کنیم. هیچ‌کدام از این روش‌ها سخت و عجیب نیست و به ما می‌آموزد که چه ساده می‌توان به هدف‌های کوچک و در ادامه آن به شادی‌های بزرگ دست یافت. تنها باید بر روی زندگی خود تمرکز کنید و با خود رو راست باشید.

۴۰ روش رسیدن به آرامش 

 

موسیقی مورد علاقه‌تان را گوش دهید

اهمیتی ندارد که به چه موسیقی و چه سبکی علاقه مند هستید،؛ تنها کافی است از شنیدن آن موسیقی لذت ببرید و به شما حس آرامش را منتقل کند. گوش دادن به موسیقی دقت و قدرت تمرکز شما را بالا برده و به بهبود عملکرد شما نیز کمک می کند.

نفس عمیق بکشید

 

آرامش با نفس عمیق

یکی از ساده ترین رروش ها برای رسیدن به آرامش درونی، نفس عمیق کشیدن است. وقتی بر روی تنفس خود متمرکز هستید، مغزتان هم روی نحوه‌ی تنفس تمرکز کرده و در بدن، خون رسانی بهتری انجام می شود. بنابراین اعضای درونی بدن بهتر می توانند وظایف خود را انجام دهند.

پیاده روی کنید

پیاده روی در هوای تمیز، زندگی را برایتان زیباتر جلوه داده و سبب آرامش ذهنتان می شود. پس گاهی اوقات قدم زدن را در نظر بگیرید و هوای تمیز و تازه را استشمام کنید.

از طبیعت لذت ببرید

از منزل خود خارج شوید و از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید و از آن انرژی مثبت دریافت کنید. به ندای آواز پرندگان گوش دهید و آرامش را به خود هدیه کنید.

حیوان خانگی داشته باشید

اگر در منزل خود از حیوانات اهلی مراقبت می کنید، برای بازی کردن با حیوان وقت خاصی را تعیین کنید؛ چون این روش خوبی برای از بین بردن استرس‌ و فشار روزانه است. با درآغوش گرفتن و وقت گذرانی با حیوانات خانگی می توانید تمام استرس ها را از خود دور کرده و به آرامش ذهنی برسید.

منظم باشید

شلوغی و در هم ریختگی بر خلاف گفته بسیاری از افراد مبنی بر آن که باعث تقویت خلاقیت می شود؛ سبب استرس و تشویش هم خواهد شد. پس سعی کنید در همه حال منظم و مرتب باشید که به شدت باعث احساس آرامش در ذهنتان می شود.

حقیقت را قبول کنید

پذیرفتن حقیقت باعث می شود تا آرامش حاصل شود. قبول کنید چیزهایی در این دنیا اتفاق می افتند که از اختیار و کنترل ما خارج اند. پس هر اتفاقی که خارج از قدرت کنترل ما اتفاق بیفتد را باید تحمل کنیم.

حواستان را جمع کنید

بر روی حواس پنج‌گانه‌تان متمرکز شوید. وقتی حواس شما درگیر باشد، ذهنتان فرصت نگرانی و تمرکز بر روی مشکلات را ندارد.

به خودتان عشق بورزید

خودتان را دوست داشته باشید؛ به این صورت در زندگی راحتی بیشتری را احساس خواهید کرد. با این کار اعتماد به نفس شما بالاتر رفته و احساس نا امنی نمی کنید و در نهایت آرامش بیشتری را احساس خواهید کرد.

با خودتان رو راست باشید

 

با خودتان رو راست باشید

رفتارتان باید همیشه مطابق احساس و افکارتان باشد. وقتی مشکلی برایتان پیش می آید، واقع بین باشید و هرگز به خودتان دروغ نگویید. بین خواسته‌های خود و اجبارهای دنیا تعادل ایجاد کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. یافتن راهی برای ایجاد تعادل بین این دو باعث می شود شما آرامش را در زندگی تجربه کنید.

بیشتر بخندید

با خندیدن می توانید حس خوبی را به خود منتقل کنید. خنده شما را از استرس و دلهره دور می کند و هورمون‌هایی را آزاد می کند که در نهایت حس شادی و خوشحالی را در شما افزایش می دهد. پس سعی کنید بشتر بخندید تا هم دل شما و هم دل دیگران شاد شود.

بی توقع عشق بورزید

به اطرافیان خود عشق بورزید و در مقابل هیچ توقعی هم نداشته باشید. اگر با چشم داشت کسی را دوست داشته باشیم، انتظار برآورده نشده‌مان سبب آشفتگی و حس کینه می شود. این احساس، تمام آرامش ذهنمان را از بین می برد و ما را دچار دلهره می کند.

مراقب سلامتی‌تان باشید

سلامتی خود را مرتب چک کنید و مراقب خودتان باشید. هر طوری که شما با خودتان رفتار کنید، دنیا نیز همان گونه با شما کنار می آید. پس مراقب سلامتی خودتان باشید تا به هر چیزی که می خواهید، دست پیدا کنید.

زندگی‌ خود را ارزیابی کنید

کیفیت زندگی خود را مورد سنجش قرار دهید؛ از خودتان بپرسید آیا شغلتان را دوست دارید؟ آیا ازدواج شما موفق بوده؟ آیا زندگی‌تان در مسیر مشخصی رو به جلو قرار دارد؟ با ارزیابی و اصلاح زندگی خود به آرامش خواهید رسید.

هدفی برای خود داشته باشید

اگر در زندگی هدف داشته باشید، انگیزه ضروری برای ادامه راه را هم بدست خواهید آورد. اهداف خود را باید عاقلانه و درست انتخاب کنید.

کمی انعطاف پذیر باشید

در مواجه با مشکلات زندگی انعطاف پذیر باشید. تغییر ذهنیت آسانتر از تغییر شرایط سختی است که مانع شکوفایی ایده ها و موفقیت شما در کسب و کار می شود.

به گذشته فکر نکنید

نگران گذشته نباشید، از زمان حال لذت ببرید و به آینده فکر کنید. در لحظه زندگی کنید، اجازه ندهید نگرانی‌ گذشته و آینده زندگی‌ حالتان را تلخ کند، زیرا ثمری جز دلهره و تشویش و اضطراب نخواهد داشت.

نگرانی به خود راه ندهید

هر فرد در روز بین 30-75 هزار بار فکر می کند که 80% آن تصادفی و بی مورد است. نباید فکرهای نگران کننده را به ذهنتان راه دهید، زیرا این کار تنها آرامش شما را از بین می برد.

خودتان را دست کم نگیرید

 

خودتان را دست کم نگیرید

در زندگی همیشه مدعی باشید. شما هم مثل دیگران حق دارید نظرتان را اعلام کنید. اگر در زندگی بی ادعا باشیم، همیشه همه چیز به ضررمان تمام خواهد شد. البته مدعی بودن به این معنا نیست که اولویت های شما نسبت به شما بیشتر است؛ بلکه بدین معناست که خودتان را کم ارزش نپندارید و خیلی هم مطیع دیگران نباشید.

حرف دلتان را بزنید

از این که حرف دلتان و افکارتان را به زبان بیاورید واهمه‌ نداشته باشید. با این کار فردی قاطع به نظر خواهید رسید. باید دقیقاً بدانید که خواسته شما از زندگی چیست و به دنبال چه چیزی هستید! وقتی ندانید خواسته شما چیست، به دستاوردهای خود هم نخواهید رسید.

کمی برای خودتان وقت بگذارید

باید زمان خاصی را برای خود در نظر بگیرید. به دنبال کارهایی بروید که از ته دل باعث خوشحالی‌تان می شود تا زندگی برایتان شیرین تر شود.  ایجاد تعادل در زندگی خیلی خوب است.

شاد و پرنشاط باشید

شاد و پرانرژی باشید اما آزار به کسی نرسانید. به علاقه‌مندی‌های خود رسیدگی کنید و زندگی را برای خود به سرگرمی تبدیل کنید. به کودک درون خود اجازه دهید تا بازی کند و انرژی خود را آزاد کند.

هر چیز غیر قابل کنترل را رها کنید

در زندگی قادر به تغییر خیلی از اتفاقات نیستید. هر چقدر تلاش کنید باید در آخر آن‌ را کنار بگذارید. پس باید خود را از نگرانی درباره آن ها رها کنید.

بی دلیل خود را سرزنش نکنید

وقتی مدام خود را سرزنش می کنید، آرامش را از زندگی دور کرده اید. سرزنش ممکن است در شما انگیزه‌ ایجاد کند تا در مسیر صحیح قرار بگیرید، اما نباید باز هم خود را سرزنش کنید. علت این سرزنش ها را پیدا کرده تا مطمئن شوید خودتان را بی دلیل تحت فشار قرار نداده اید.

قدردان باشید

شکرگذاری برای تمام نعمت‌ها و داشته‌های زندگی، به زندگیتان آرامش می دهد. باید قدردان و سپاس گذار باشید و گاهی داشته‌هایتان را به خود یادآوری کنید. خداوند را به خاطر آن ها شکر کنید و به تلاش و کوشش ادامه دهید.

از شکست‌ها عبرت بگیرید

 

خودتان را دست کم نگیرید

هر فردی در زندگی خود شکست را تجربه می کند؛ مسئله مهم این است که باید از شکست درس عبرت گرفت. ذهنیت درست درباره شکست، سبب تقویت شجاعت می شود. شکست نشان دهنده ناتوانی های شما نیست، بلکه نشان می دهد مسیری که در پیش گرفته‌ شده، اشتباه بوده است.

ارتباطات سالم برقرار کنید

برقراری ارتباط موثر با دیگران برای هر فردی ضروری است، بنابراین بهتر است که آن‌ها را در شادی‌ها و خوشی های خود شریک کنید.

محدودیت‌های خود را پیدا کنید

اگر از محدوده‌ی امن و راحت خود بیرون نیایید، ناحیه ای که هیچوقت در آن احساس نگرانی و اضطراب نداشته اید را ترک نکنید، به شما قول می دهیم که هیچ وقت استعدادهای واقعی‌تان پیدا نخواهید کرد. این محیط امن را ترک کنید همین ترس ها باعث می شود تا مهارت ها و استعدادهای خاص شما شکوفا شود.

احساسات منفی را از خود دور کنید

با ورزش کردن، دنبال کردن سرگرمی‌ها و هر چیزی که به شما احساس شادی می دهد، از احساسات منفی دور خواهید شد. احساسات منفی می تواند سبب بیماری و استرسمان شوند؛ پس بهتر است آن‌ها را از زندگی خود کنار بگذارید و شادی را به خود هدیه دهید.

خیلی عجله نکنید

گاهی نیاز نیست تمام کارها همین امروز انجام شود. پس خود را تحت فشار نگذارید، صبور باشید و از زندگی‌تان لذت ببرید.

باید و نبایدهای زیادی نداشته باشید

بایدها و نبایدها تنها سبب می شوند فشار زیادی را روی خود احساس کنیم و هیچ وقت به آرامش درون نرسیم. پس هر بایدی را با “تلاش خود را می کنم” عوض کنید. از زندگی لذت ببرید و چارچوبی اختصاصی برای زندگی‌تان داشته باشید.

مهربانی کنید

مهربانی تأثیر فوق‌العاده‌ای روی آرامش ذهنمان دارد. وقتی به کسی محبت می کنیم، آن محبت و عشق به ما نیرو و قوت قلب می دهد.

دست از مقایسه بردارید

هیچ وقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. استاد ماهان تیموری همیشه گفته اند که:

فصل اول زندگی خود را هرگز با فصل بیستم زندگی دیگران مقایسه نکنید تا از این موضوع ضربه نخورید.

هر فردی در زندگی خود الگویی دارد که همیشه به دنبال تقلید از کارهای آن فرد یا افراد است، پس تمام تجربیات ما منحصر به فرد است.

 
به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید

 

به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید

 

سعی کنید که بیشتر از جملات مثبت و پر انرژی استفاده کنید. همیشه به خود بگویید « اگر مانعی بر سر راه من قرار بگیرد، راه حلی برایش پیدا خواهم کرد» و سپس آرامش حاصل می شود. به خودتان باور داشته باشید و همیشه بگویید همه چیز درست خواهد شد و جای نگرانی نیست. به خود و توانایی هایتان ایمان داشته باشید.

کمی پول پس انداز کنید

ایجاد عادت پس انداز کردن در خود بسیار پسندیده است. همیشه تصور کنید که بدهی دارید و باید هر ماه آن را پرداخت کنید. پس هر ماه کمی پول برای آن بدهی پس انداز کنید. بعد از مدتی خواهید دید که پول خوبی جمع کرده‌اید. این روش را همیشه به کار بگیرید تا به موفقیت مالی و افزایش هوش مالی خود کمک کنید.

کمی قناعت کنید

همانطور که از زمان قدیم می گفتند، پول باعث خوشبختی و آرامش نمی شود. باید در زندگی قانع بود، این همان چیزی است که شما را به آرامش می رساند.

به آینده فکر کنید

همیشه به آینده خود فکر کنید. آیا هفته‌ی آینده مثل همین هفته خواهد بود؟ آیا شرایط فعلی شما روی آینده تان تأثیر می گذارد؟ زندگی فراتر از احساس و افکاری است که فقط امروز با آن مواجه هستید. افرادی که این را قبول دارند، آینده‌ی روشنی خواهند داشت. پس با آینده نگری و تمرکز بر روی زندگی، به آرامش ذهنی کامل تری برسید.

افکارتان را مدیریت کنید

فکرهای ما به زندگیمان جهت می دهند و کیفیت آن را تعین می کنند. با خودتان حرف بزنید؛ همان گونه که اطرافیان با شما ارتباط برقرار کرده و صحبت می کنند. فکرهای منفی تنها می توانند لذت و خوشی را از زندگی‌تان دور کنند و هیچ کمکی هم به شما نخواهند کرد.

به باورهایتان اهمیت دهید

پیگیر اهداف و آرزوهایتان باشید و خود را باور کنید. وقتی خود را طبق اظهار نظر و انتظارات بی مورد دیگران تغییر دهید، آرامش از ذهن شما خواهد رفت.

به قدر کافی بخوابید

جسم شما به 8 ساعت خواب کامل نیازمند است. وقتی خسته اید و خواب کافی نداشته باشید، قادر به انجام هیچ کاری به درستی نخواهید بود.

در آخر …

این 40 راهکار یا روش کسب آرامش در زندگی همیشه در حال تغییر و تحول است و باید مراقب افکار فاسد و مسموم باشید. خیلی از افراد با افکار منفی خود را اذیت می کنند. بنابراین کمتر به نگرانی‌ها و منفی بافی ها توجه کنید و بر روی زیبایی‌ زندگی متمرکز شوید. این همان چیزی ست که شما را به آرامش ذهن و در نهایت به موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی می رساند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. شهریار مکوندی کاربر می‌گوید

    نگرش مثبت در زندگی هیچ وقت. شما. را به عقب برنمیگردونه