Take a fresh look at your lifestyle.

کانون تولید سود آینده

این روزها سوالی که به تواتراز بنده پرسیده می شود این است که کدام بازار همچنان سودآورخواهد بود؟

با رشد قیمت ارز بسیاری از بازارها شروع به رشد کردند به گونه‌ای که بازاری مثل طلا یکی از رویایی‌ترین سودهای تاریخی خودش را در ظرف مدتی کوتاه ساخت و همه را مبهوت کرد.

این بهت افزایش قیمت باعث شد که سایر بازارهای سرمایه گذاری هم دچار «انتظارات طلایی» شوند و تمایل داشته باشند که سودهایی مثل آنچه در بازار طلا رخ داد را شاهد باشند.

[btnForPushNotification]

تحلیل واقعی فضای کسب وکار به ما می گوید اگر همه بازارها بخواهند سودهایی در حد بازار طلا و یا ارز به دست بیاورند کشور با موج بسیار سنگینی از گرانی مواجه خواهد شد و این موضوع پایداری و تعادل اقتصاد کشور را عمیقا متاثر خواهد ساخت.

اما از سوی دیگر اگر این اتفاق رخ ندهد بسیاری از کسب وکارها نمی‌توانند جا ماندگی خود را از بازارها جبران کنند و به طور روشن در معرض حذف قرار خواهند گرفت.این یک موقعیت بسیار خطیر و حساس است که هوشمندی بسیاری از فعالان بازار را می طلبد.

همچنین سیاست گذار باید خیلی سریع نسبت به اصلاح روندهای حاکم اقدام کند تا بتواند تعادل را به اقتصاد کشور باز گرداند و از موج ورشکستگی شرکت‌ها و کسب وکارها جلوگیری کند.

از نقطه نظر سرمایه گذاری ورود به هر بازاری فعلا معقول نیست. برخی از بازارها مثل مسکن تهران آنقدر شاهد افزایش قیمت شدند که خیلی زود و پیش از هر بازار دیگری  وارد رکود شده است. رشد این بازار در تهران به گونه ای بوده که بسیاری آنچه در حوزه مسکن رخ می هد را به «ابرحباب» تشبیه می‌کنند.

[btnForPushNotification]

هر عنوانی که به آن اطلاق کنیم واقعیت این است که از دیدگاه سرمایه گذاری این بازار فعلا و در کوتاه مدت برای سرمایه گذاری مناسب نیست چون نمی‌توان رشد قیمت بیشتری در کوتاه مدت برای آن متصور بود.

در میان بازارها یک بازار هست که به رغم رشدی که داشته هنوز می‌توان به ادامه روند صعودیش امیدوار بود و می‌تواند شاهد رشد بیشتر باشد و در کوتاه مدت محل مناسبی برای ساخت سود است. بورس فعلا و تا چند ماه آینده می‌تواند شاهد رشد باشد و این رشد بنیادی خواهد بود.

به جهت تحولات اساسی که در قیمت‌های تعادلی اقتصاد کشور رخ داده صورت‌های مالی اکثر شرکت‌های بزرگ بورسی با تغییرات مثبت همراه شده و همین امید به سودآوری بیشتر را در میان برخی گروه‌های بورسی مثل پتروشیمی‌ها، فولادی، پالایشی‌ها و خودرویی‌ها افزیش داده است.

[btnForPushNotification]

اگر چه برخی از این گروه‌ها مثل فولادی‌ها و پتروشیمی‌ها در چند ماه گذشته شاهد رشد خوبی بودند ولی به جهت اینکه هنوز فروش محصولات این شرکت‌ها در بورس کالا با قیمت ارز ۴۲۰۰ انجام می‌شود و این نحوه عرضه باعث ایجاد رانت شده لذا خیلی دور نخواهد بود که موضوع آزادسازی قیمت‌ها در این بخش در دستور کار مسئولین مربوطه قرار بگیرد.

اگر چنین اتفاقی صورت بگیرد باعث رشد دوباره سهام شرکت‌های بورسی خواهد شد. زیرا گروه های فولادی و پتروشیمی‌ها جزو لیدرهای بورس هستند و رشد قیمت شان بر کل بازار اثر مثبت خواهد گذاشت. از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌های بورسی با وضعیت جدید ارز، باید به تجدید ارزیابی دارایی‌ها بپردازند که این موضوع هم دیر یا زود بر شرکتها اثر مثبت خواهد گذاشت.

[btnForPushNotification]

همچنین سایرمتغییرهای بنیادی اقتصاد نیز دارند به سود بورس عمل می‌کنند که این هم به سود شرکت‌ها خواهد بود.

لذا در یک تحلیل کلی فعلا پارامترهای موثر بر بازارها نشان می‌دهند سود مناسب در کوتاه مدت و میان مدت در بورس خواهد بود. ولی همه کسانی که مایل به حضور در بورسند حتما با تحلیل و دقت و با مشورت وارد بازار بشوند تا دچارمشکل نشوند.

نویسنده :  سیدجواد سیدپور

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.