Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه در ایران یک زن مستقل باشیم

امروز شغل و درآمد زنان یکی از موضوع هایی است که به آن اهمیت زیادی داده می شود. علاوه بر این که بانوان برای درآمد و گاهی کسب موقعیت اجتماعی تلاش می کنند، برخی خانواده ها نیز به این موضوع اهمیت داده، دنبال کسب شغل مناسب و استقلال مالی برای زنان و دختران در جامعه هستند. قرآن کریم برخلاف بسیاری از نظام های حقوقی شناخته شده، مالکیت زنان را به رسمیت شناخته و بیان کرده: «برای مردان از آن چه کسب کرده اند، بهره ای است و برای زنان از آن چه کسب کرده اند، بهره ای است (نساء، آیه ی 32)»؛ یعنی همان گونه که مردان اگر چیزی به دست آوردند، مالک آن می شوند، زنان نیز اگر مالی به دست آورند، مالک آن خواهند بود. این بیان، افزون بر پذیرش حق مالکیت برای زنان، جواز اشتغال و اجازه ی کار برای آنان را همانند مردان اثبات می کند؛ بنابراین در تعالیم اسلامی، منعی برای اشتغال زن نیست. اسلام، حقوق زن و مرد را در کار و تلاش به رسمیت می شناسد و تفاوتی بین ایشان قائل نیست. زن مسلمان با حفظ هویت اسلامی خود، هیچ گونه منعی برای اشتغال ندارد و هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است، اگر مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نباشد، برگزیند؛ با این تفاوت که زنان در پذیرش شغل، نیاز به رضایت همسر نیز دارند.

 

اشتباهاتی که استقلال مالی زنان را به خطر می اندازد!

 

استقلال مالی زنان

بسیاری از زنان شاغل اشتباهاتی را انجام می دهند که ممکن است استقلال مالی آن هارا به خطر بیاندازند. در این بخش با این اشتباهات آشنا شوید.

 

راهکارهایی برای خانم ها برای داشتن استقلال مالی
امروز شغل و درآمد زنان یکی از موضوع هایی است که به آن اهمیت زیادی داده می شود.کسب در آمد وشغل در زنان باعث استقلال مالی آنها میشود اما بسیاری از زنان شاغل اشتباهاتی را انجام می دهند که ممکن است استقلال مالی آن هارا به خطر بیاندازند در این مقاله با اشتباهاتی که استقلال مالی زنان را به خطر می اندازد آشنا شوید.استقلال مالی

اگر می خواهید زنی با استقلال مالی باشید از این اشتباهات پرهیز کنید
توصیه های زیادی درباره ی کمک زن ها به پیشرفت اقتصادی همسرانشان وجود دارد اما استقلال مالی زن ها موضوعی است که اغلب نادیده گرفته می شود.
نکاتی که در ادامه می آید برای آن است تا زن ها تشویق شوند توجه بیشتری به خود داشته باشند و به میزان توانایی خود در مدیریت سرمایه شان پی ببرند. این اشتباهات رایج ترین مواردی است که اغلب زن ها مرتکب می شوند و آن ها را در شرایط مالی بدی قرار می دهد.

1- حسابگری غیر منطقی
زن ها تلاش زیادی برای کنترل مخارج خود می کنند. پول خردهایی که در سوپرمارکت رد و بدل می شود را می شمارند، مخارج روزانه را یادداشت می کنند و حتی همسرشان را بابت نداشتن چنین رفتاری سرزنش می کنند.
اگر زنی مصمم است تا تمام مخارجش را کنترل کند این رفتار او ستودنی است، اما او باید به تقسیم منطقی درآمد هم توجه داشته باشد. بهتر است که ده درصد از درآمد خود را در حساب بانکی تان پس انداز و بقیه ی آن را با توجه به برنامه ی ماهانه تان خرج کنید. این کار باعث می شود در میانه ی ماه به مشکل مالی برنخورید و پس اندازتان هم دست نخورده باقی بماند.

2- توهم دارندگی
همه ی زن ها صد و یک راه برای پس انداز کردن می دانند. اما شما نمی توانید مخارج تان را به حدود صفر برسانید. اگر وسایل خیلی ارزان و بی کیفیتی برای خود بخرید، به زودی مجبور خواهید شد آن ها را تعمیر یا با وسیله ی جدیدی جایگزین کنید و در این صورت نمی توانید جلوی مخارج جدید را بگیرید.
در مجموع، صرفه جویی زیاد راه خوبی برای گذران زندگی در فاصله ی بین دریافت حقوق ها است، اما به طور قطع نمی تواند شیوه ی بلند مدتی برای مدیریت بودجه ی شما باشد. وقتی شخصی تحت فشار و محدودیت قرار گیرد، در نهایت یا این شرایط را تحمل نمی کند و آن را از بین می برد یا هرگز نمی تواند از آن خلاص شود. برای آنکه به این کمبودهای مالی پایان دهید، بهتر است به این فکر کنید چطور می توانید درآمد بیشتری داشته باشید.

استقلال مالی زنان

 

راه حل هایی برای حفظ استقلال مالی زنان
3- «هر چیزی که برای من است متعلق به تو هم هست»
حساب پس انداز خانوادگی، همسری که برای مخارج روزانه به شما پول می دهد و تقریبا تمام دارایی به نام مرد خانواده است… اگر این موارد را در زندگی خود می بینید، تمام نشانه ها از یک هم‎وابستگی مالی در خانواده تان خبر می دهد.
در این مورد می توانید از همسرتان چیزهای زیادی یاد بگیرید و در مورد پس انداز شخصی تان کوتاه نیایید. بودجه ی خانوادگی ایده ی خیلی خوبی است اما نباید مانعی بر سر راه علایق شخصی شما باشد.

4- از خودگذشتگی مداوم
جامعه شناسان بریتانیایی در پژوهشی متوجه شدند زنان مجرد در مقایسه با زنان متأهل، حتی با وجود درآمد یکسان، وضعیت اقتصادی بهتری دارند. به عبارت دیگر، زنان مجرد پول بیشتری اضافه می آورند. این یک حقیقت تأسف آور است:زنان متأهل خرید زیادی برای خانواده می کنند اما کوچک ترین چیزی برای خود نمی خرند. این رفتار به اندازه ای که در زن ها وجود دارد، در مردان شایع نیست. مردان، مجرد یا متأهل، همیشه پس اندازی برای مخارج شخصی خود دارند. زن ها هم باید این کار را یاد بگیرند.

 

 

5- مقاومت بی فایده است
همکاران تان از شما می خواهند برای مهمانی محل کارتان مبلغی را سهیم شوید و دوستان تان شما را به یک رستوران بسیار مجلل دعوت می کنند. قبول مداوم این دعوت ها، تأثیر منفی زیادی روی بودجه ی شما خواهد داشت. راه های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. اول آنکه می توانید با آوردن دلیل مناسبی دعوت آن ها را رد کنید. با این وجود، اگر هم به طور مستقیم توضیح دهید نمی توانید بیشتر از بودجه تان خرج کنید، این کار ذهنیت بدی از شما به وجود نمی آورد. البته همه ی ما می دانیم صحبت از این کار ساده تر از عمل به آن است، اما بهتر از آن است که تنها برای رضایت دیگران مقدار زیادی پول خرج کنیم. این قاعده را هرگز فراموش نکنید:مخارجی که از عهده ی آن ها برنیاییم، ما را در کوتاه ترین مسیر به فقر قرار می دهند.

Related image

برای حفظ استقلال مالی زنان چه باید کرد

6- خرید بدون فکر و هدف
بسیاری از زن ها برای غلبه بر احساسات ناخوشایند از شیوه ی خرید استفاده می کنند. اما باید احتیاط کنید تا این خرید لذت بخش به یک عمل اعتیاد آور تبدیل نشود. تخلیه ی استرس به این شیوه اشکالی ندارد و می توانید خود را با خرید وسیله ای که آرزویش را داشتید تشویق کنید. با این وجود، اگر صرفا از روی احساسات و بی هدف هر چیزی که می بینید را بخرید، این کار سودی برای شما نخواهد داشت. وقتی به این شیوه خرید می کنید، به راحتی تحت تأثیر ترفندهای بازاریابی مثل تخفیف ها و حراج ها قرار می گیرید. خرید وسایل کم کیفیت باعث می شود در آینده هزینه ی بیشتری را صرف تعمیر آن ها کنید. پس منطقی عمل کنید و بی دلیل خرید نکنید.

مزایای استقلال مالی بانوان

ثروت می تواند یکی از راه های تقرب به خداوند باشد که با احسان، وقف و صدقه جلوه می کند و زنان از کسب این موهبت استثنا نشده اند. خداوند در قرآن می فرماید:«همانا خدا به نیکوکاران از شما زنان، اجر عظیمی خواهد داد (احزاب، آیه ی 29).» در اسلام، نمونه های زیادی از زنان ثروت مند داریم که از ثروت شان بهره ی معنوی برده اند و در راه اعتلای اسلام خرج کرده اند؛ هم چون حضرت خدیجه بسم الله الرحمن الرحیم که تمام ثروت شان را برای حفظ اسلام در اختیار پیامبر اسلام گذاشتند.

استقلال اقتصادی زنان، موجب رفاه بیش تر در زندگی و بی نیازی آن ها به دیگران در بسیاری از هزینه های شخصی و خانوادگی می شود و آنان می توانند بدون اجازه ی همسر از دارایی خود بهره ببرند و در هنگام نیاز، به خانواده و دوستان خود کمک کنند. داشتن درآمد و پشتوانه ی مالی، می تواند در ایجاد اعتمادبه نفس در زنان نقشی اثرگذار داشته باشد و نگرانی و ترس از نداشتن پشتوانه ی مالی را در آینده، برطرف کند.

 

استقلال مالی زنان خانه دار 

روش های کسب درآمد برای خانم های خانه دار
فرح زنی 35 ساله، متاهل و صاحب دو پسر شش ساله دوقلوست. او 12 سال پیش با شوهرش ازدواج کرد و همواره از زندگی خود راضی بوده است. وقتی ازدواج کرد 23 سال بیشتر نداشت و در دانشگاه در رشته حسابداری مشغول به تحصیل بود. شوهرش از ابتدا با او سازگاری داشت و در تمام زمینه‌های زندگی تشویق‌اش می‌کرد. چندماه پس از ازدواج مدرک لیسانس‌اش را گرفت و چون به کار کردن علاقه داشت، پس از تلاش‌های فراوان موفق شد در یک شرکت نیمه‌دولتی در مقام یک حسابدار مشغول به کار شود. صبح‌ها به همراه همسرش خانه را ترک می‌کرد و ساعت 4 بعدازظهر پس از اتمام وظایف‌اش به خانه برمی‌گشت. او تا قبل از بازگشت شوهرش در ساعت 9 شب، فرصت کافی برای آشپزی و رفت و روب داشت و حتی می‌توانست استراحتی کوتاه بکند تا با روحیه‌ای شاداب‌تر به استقبال از همسر زحمتکش و مهربانش برود.
فرح زنی مثبت و خوش‌قلب بود و با تمام قوا تلاش می‌کرد که آشیانه پرمهرشان هر روز بهتر و کامل‌تر از دیروز شود. اوضاع مادی و معنوی زندگی‌شان بخوبی پیش می‌رفت تا این‌که پس از گذشت پنج سال فرح احساس کرد که قرار است به نفرات خانواده‌شان اضافه شود. او باردار بود و پس از آزمایش متوجه شد که دو پسر در راه دارد. این همان چیزی بود که برای کامل کردن زندگی شیرین دونفره آنها باقی مانده بود و حال قرار بود از راه برسد.

بیشتر بدانید : 7 پیشنهاد شغلی جهت کار در منزل برای خانم ها

فرح و همسرش در رویایی‌ترین روزهای زندگی‌شان به‌سر می‌بردند. آنها با ذوق و علاقه برای فرزندانی که قرار بود از راه برسند لباس و تختخواب و اسباب‌بازی می‌خریدند و به خنده و گریه‌های کودکانه‌ای فکر می‌کردند که بزودی روزگار آنها را پربارتر از پیش می‌کرد. به‌به! دیگر چیزی نبود که آنها از زندگی در این دنیا بخواهند و به آن نرسیده باشند.

پس از گذشت شش ماه از بارداری، فرح احساس کرد که رفتن سرکار برایش مانند گذشته راحت نیست و تصمیم گرفت مرخصی شش ماهه بگیرد. خوشبختانه شرکت با درخواست مرخصی‌اش موافقت کرد. برای مدتی مادر فرح هم به جمع آنها پیوست تا کمک زندگی‌شان باشد. زایمان بخوبی و خوشی انجام شد و دو غنچه وارد زندگی آنها شدند.

روزهای اول به دنیایی زیبا، متفاوت و یکپارچه تلاش و زحمت سپری می‌شد. نوه‌ها برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بزرگ‌ترین گنجینه محسوب می‌شدند و پدر و مادر جوان هم از ورود این هدایای الهی در پوست خود نمی‌گنجیدند. روز به هفته رسید و هفته به ماه. کم‌کم وقت آن رسید که زندگی شکل طبیعی‌اش را به خود بگیرد و مادر فرح به خانه خود برگردد تا از فرزندان مجردش نگهداری کند. تنهایی برای مادر جوانی که دوقلو داشت بسیار سخت بود. از دست شوهر دلسوزش هم کار خاصی برنمی‌آمد و فرح باید یک‌تنه به انجام وظایف مادری‌اش می‌پرداخت. به‌هیچ‌وجه کار آسانی نبود، اما آیا چاره‌ای وجود داشت؟

شش ماه مرخصی گذشت. فرح باید به سر کار برمی‌گشت، اما با وجود شرایطی که برایش پیش آمده بود بازگشت را غیرممکن می‌نمود. تصمیم گرفت مرخصی به یک سال برسد، اما به دلیل بیماری یکی از فرزندانش ترجیح داد خودش بالای سر او باشد و همچنان سر کار رفتن شدنی نبود.

رسیدگی به دو کودک که شبانه‌روز به توجه نیاز داشتند، همسری که به دلیل فشار زیاد کاری توان کمک کردن نداشت و مادری که در زندگی‌اش همچنان مسئول فرزندان خود بود، همه و همه دست به دست هم داد و فرح را از ادامه کار منصرف کرد.
بچه‌ها جلوی چشم پدر و مادر قد می‌کشیدند و هر روز یک شیرین‌کاری جدید از خود نشان می‌دادند. فرح مادری نمونه بود و چیزی برای آنها کم نمی‌گذاشت. با آنها بازی می‌کرد، برایشان آشپزی می‌کرد، بچه‌ها را به پارک می‌برد، وقت کافی صرفشان می‌کرد و آنچه نیرو در وجود خود می‌یافت را عاشقانه نثارشان می‌کرد. دو پسربچه از محبت پدر و مادر هیچ کم نداشتند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.