Take a fresh look at your lifestyle.

پول خود را کنترل کنید | مدیریت پول

لارج نباشید

آهسته تر رفیق

برای مدیریت پول قدم های آهسته بردارید. باید به دقت تصمیمات خریدتان را ارزیابی کنید، به خاطر این که اگر چند ساالی از خود مایه بگذارید و فداکاری کنید، می توانید بعدها زندگی راحتی داشته باشید.

[btnForPushNotification]

اقتصاد به زبان ساده

خرج: اگر چیزی را بخرید که نیاز ندارید، به زودی مجبور خواهید شد چیزهایی را بفروشید که به آن ها نیاز دارید.

پس انداز: آنچه که بعد از خرج کردن می ماند پس انداز نکنید، آنچه را که بعد از پس انداز کردن می ماند خرج کنید.

مشکل اغلب ما در کسب درآمد نیست بلکه در عدم توانایی مدیریت هزینه های پنهان است. چند مورد برای شما پیش آمده که محصولی را جهت خرید و سفارش انتخاب کردید ولی وقتی به بازار رفتید با خرید کالایی کاملاً متفاوت از تصورتان به خانه برگشتید؟

 

 

قبل از خرید این سؤال را از خود بپرسید که آیا دچار خطای کمبود شده اید؟ یا محصول و خدمت ارائه شده نیاز شماست. هرگاه کالایی را ه در لیست نیازهایتان نبود خریدید به خودتان رجوع کنید و ببینید چرا چنین خریدی انجام داده اید.

[btnForPushNotification]

وارن بافت: بهترین سرمایه گذاری، از دست ندادن پول و سرمایه است.

نکته: بهترین نوع معامله و تعامل ، یک خرید و فروش آگاهانه است.    

گاهی اوقات ما خریدهای خوبی نداریم و می توان آن را در کمبود اطلاعات یا داشتن اطلاعات ذهنی اشتباه جست و جو کرد.

خریداران حرفه ای ، فروشندگان واقعیند!

فروشگاه های لوکس در کیسه ها را شل می کنند.

 

در برخی موارد قیمت بالا و هزینه ای اضافی که بابت خرید از مغازه ها و فروشگاه های لوکس می پردازیم بابت هزینههایی نظیر تبلیغات و اجاره محل این فروشگاه ها است تا کیفیت جنس خریداری شده.

شما باید به بودجه مالیتان نگاه کنید و مایحتاج های زندگی تان را بررسی کنید سپس برای خرید اقدام کنید و اگر ضرورتی برای خرید نمی بینید حتی برای نگاه کردن به مراکز خرید و به ویژه پاساژهای لوکس و گران قیمتی که محصولات زیباتری عرضه می کنند نروید.

 

اگر هدفی برای آینده تان دارید بر روی آن تمرکز کنید آن گاه به سادگی خواهیدفهمید برای رسیدن به رویاهایتان نیاز به سرمایه گذاری و پس انداز دارید تا هرچه زودتر آن ها را محقق کنید.

[btnForPushNotification]

غوره نشده مویز می شوند: معنی این ضرب المثل در لهجه و گویش تهرانی به معنای زود خود را بزرگ دانستن هست. ولی ربط این ضرب المثل به بحث ما چی هست؟ با یک مثال برای شما توضیح می دهم که چرا گاهی نباید غوره نشد مویز شد.

 

مثال: برخی زوج ها تنها با گذشت یکی دو سال از تشکیل خانواده انتظار دارند صاحب خانه و ماشین های آن چنانی بشوند باعث می شود تا خود را زیر بار قسط و وام هایی ببرند که برای ارضا توقعات نابجایشان برداشته اند و این یعنی چاله ای که هر ماه می تواند بزرگ‌تر شود.

 

توصیه های  کاربردی برای رهایی از  ولخرجی را اینجا بخوانید:

برنامه ریزی مالی کار عاقلانه ای است، اجازه ندهید ولخرجی و هیجانات لحظه ای برنامه تان را خراب کند. برای جلوگیری از خرید های غیر ضروری این نکات را رعایت کنید، برای سرگرمی به پاساژگردی نروید و ویترین های مغازه ها را بی هدف تماشا نکنید. اگر از خرید کردن لذت می برید، مراقب باشید برای لوازمی که نیاز ندارید، پول خرج نکنید.

 

هنگامی که قدرت استدلال ندارید، تصمیم نگیرید. حتی بهتر است زمانی که گرسنه هستید یا با صدای بلند موزیک گوش می دهید، اگر لیست خرید همراه ندارید خرید نکنید.

برای هر خرجی دلیل داشته باشید. یعنی هر وقت می خواهید برای هرکاری پولی خرج کنید اول از خودتان سوال کنید چرا دارم این پول را خرج میکنم و در مقابلش چه چیزی به دست می آورم.

اعتدال و میانه روی در زندگی رمز موفقیت است. همانقدر که خساست  باعث رنج و عذاب است ولخرجی زیاد هم باعث پشیمانی است.

[btnForPushNotification]

تنها خرید کنید( با ولخرج ها نگردید) : بردن بچه ها و دوستانی که به خرید علاقه دارند و حتی دوستانی که کاملاً به تصمیم شما احترام می گذارد، ممکن است باعث شود پول اضافه خرج کنید. تاثیر کمال همنشین را هیچ وقت از یاد نبرید. دوستان ولخرج شما را ولخرج می کنند، از آنها فاصله بگیرید. نه اشتباه نکنید حرف خسیس ها این نیست که دوستان     ولخرجتان را رها کنید بلکه با آنها در مکان هایی قرار بگزارید که امکان ولخرجی کم تر است. یک مرکز خرید ویایک رستوران گران قیمت محل مناسبی برای قرار گذاشتن با ولخرج ها نیست.

 

برای خرید سقف بگذارید: برای هر نوع خریدی از لباس و تفریح گرفته تا مسافرت رفتن خود قاعده و قانون تعریف کنید. این به معنی خود آزاری نیست دقت کنید این توصیه ها برای کسانی است که از اعتدال خارج شده اند و نیاز به کنترل دقیق دارند. اگر جزء ولخرج ها نیستید و می توانید تعادل را رعایت کنید لازم نیست خیلی سخت بگیرید اما برای ولخرج ها تا باز گشتن به مسیر درست این یک راهکار ضروری است.

 

تب مارک ها را ترک کنید: کالاهای مارک دار باکلاس هستند، زندگی بدون مارک غیرممکن است را کلا کنار بگذارید. سراغ کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب بروید لزوما هرکالای گرانی با ارزش و با کیفیت نیست.

 

دلیل داشته باشید: برای هر خرجی دلیل داشته باشید. یعنی هر وقت می خواهید برای هرکاری پولی خرج کنید اول از خودتان سوال کنید چرا دارم این پول را خرج میکنم و در مقابلش چه چیزی به دست می آورم.

 

چانه بزنید: هرچیزی را که فروشنده ها می گویند قبول نکنید. حتما تا جایی که راه دارد چانه بزنید در ایران برای هرکالایی امکان چانه زنی وجود دارد. پس از فرصتتان استفاده کنید.

 

تنبلی را کنار بگذاریدولخرج ها همیشه منتظرند تا از اول ماه دیگر از ولخرجی دست بردارند و رویه منطقی برای خرج کردنشان در پیش بگیرند اما متاسفانه اول ماهشان هیچ وقت نمی آید. از همین امروز شروع کنید و کار امروز را به فردا نیندازید.

 

حساب پولتان را داشته باشید:همیشه باید بدانید که موجودی حسابتان چقدر است و جیبتان چقدر پول دارد. خیلی از افراد هستند که از موجودی حسابشان بی اطلاع اند. این امر باعث می شود که کنترل مخارج و درآمد ها دشوار شود.

[btnForPushNotification]

خرید عمده یک راهکار ساده: مواد شوینده گالنی به صرفه تر از ظرف های کوچک است. یک جعبه 10 تایی دستمال کاغذی یک بسته جایزه دارد. علاوه براین هر روز کالاها گران می شود. خرید عمده به معنای خرید زیاد نیست بلکه به این معنی است که کالاهای مصرفی که هر روز به آنها احتیاج دارید را به شکل عمده و مصرف چند ماه بخرید.

 

آهسته و پیوسته پیش بروید: همیشه پس انداز کنید هر چقدر مبلغتان کم باشد مهم نیست مهم این است که همیشه به پس انداز فکر کنید و از هرمبلغی که به دست می آورید مبلغی هرچند اندک را پس انداز کنید.

 

درآمد و هزینه خود را بودجه بندی کنید:اینکه برای درآمد و هزینه های ثابت خود برنامه ریزی داشته باشید و به صورت ماهانه، ریز مخارج خود را یادداشت کنید، باعث می شود تا متوجه شوید هر ماه بابت چه چیزهایی پول خرج کرده اید. این مساله همچنین کمک می کند تا به مرور زمان متوجه خرج های اضافه بشوید و از آنها پرهیز کنید.با حساب و کتاب کردن و نوشتن همه مخارج این آگاهی را پیدا می کنید که نباید بیشتر از درآمد خود خرج کنید. با این عذاب وجدان ها به مرور می آموزید که باید با حواسِ جمع پول خرج کرد.

 

هزینه ها را نقد و یکجا پرداخت کنید: کارت کشیدن و نسیه گرفتن کنترل مخارج را از دست تان خارج می کند. چگونه پول خرج کنیم؟ بیشتر از چیزی که نیاز دارید پول نقد همراه نبرید، اگر پول اضافی نداشته باشید نمی توانید ولخرجی کنید. به جای این که هر وقت پول تان تمام شد کیف پول تان را پر کنید، هفته ای یک بار بودجه ی هفتگی تان را از حساب برداشت کنید.

[btnForPushNotification]

تحقیق کنید: قبل از خرید لوازم گران قیمت، در اینترنت بگردید و نظرات  خریداران را بخوانید تا مناسب ترین محصول را بیابید. محصولی را بیابید که متناسب با بودجه تان باشد، عمر طولانی داشته باشد و به بهترین نحو پاسخگوی نیازهایتان باشد.

 

وارن بافت

۱. هیچگاه پولی را از دست ندهید: بافت گفته است(( قانون شماره ی ۱ این است که هیچگاه پولی را از دست ندهید.))

(( قانون شماره ی ۲ نیز این است که هیچگاه قانون شماره ی ۱ را از یاد نبرید)).

منظور یک نصیحت عملی و هوشمندانه است. هرجا که می توانید از ریسک بپرهیزید. گفته ی او به ویژه این است که هیچ گاه برای به دست آوردن چیزی که می خواهید، چیزی که به آن احتیاج دارید را به خطر نیندازید؛ حتی اگر احتمال از دست دادنش یک به هزار باشد.

خود بافت با در نظر گرفتن این قانون ظرف سال های گذشته بارها از سرمایه گذاری های پرخطر حذر کرده است.

[btnForPushNotification]

۲. به دنبال ارزش زیاد با قیمت کم باشید. بافت: (( قیمت آن چیزی که می پردازد و ارزش آن چیزی است که به دست می‌آورید))، بحث چه راجع به جوراب باشد چه سهام، من دوست دارم کالای با کیفیت را زمانی بخرم که قیمتش افت کرده است)).

 

۳. عادات مالی سالمی در وجود خود پرورش دهید: بخش بزرگی از رفتار ما از روی عادت است. زنجیره های عادات ما آنقدر سبک اند که حس نمی شوند؛ تا این که به حدی بر دوشمان سنگینی کنند که باید کنارشان گذاشت. بزرگ ترین اشتباه های ما این است که یاد نمی گیریم چگونه پول خود را به شیوه  ی صحیح پس انداز کنیم. برای این که عادت برایتان دردناک نباشد می توانید گزینه ی برداشت و یا انتقال خودکار وجه از حساب اصلی خود به یک حساب دیگر را مدنظر قرار دهید.

 

آزمایش مارشملو

چگونه پس انداز کنیم، چگونه می توانیم هم حالا خرج کنیم هم در آینده

مارشملو؟ یعنی چی؟ تعجب نکنید، مارشملو اسم یک شیرینی آمریکاییه، سال ها پیش تحقیقی روی کودکان چهار تا شش ساله انجام شد بدین صورت که هریک از آنها را در اتاقی خالی قرار می دادند.

بعد یک آقا یا خانومی وارد اتاق می شد و یک شیرینی مارشملوی خوشمزه جلوی این کودک قرار می داد و می گفت من باید برم بیرون ۱۵ دقیقه دیگه برمیگردم، اگه توی این مدت مارشملو رو نخوری وقتی برگشتم یکی دیگه هم بهت جایزه میدم، یعنی دوتا مارشملو داری که بخوری، دوتا مارشملو در ازای نخوردن یکی!

خب این قاعدتاً پیشنهاد خیلی خوبی بود و به نظر حتی یک بچه چهارساله هم باید متوجه می شد که کدوم رو انتخاب کنه. اما باید این قضیه رو در نظر گرفت که ۱۵ دقیقه از دید یک بچه ای که در یک اتاق تنها سپری می کنه و کسی هم نیست که بهش بگه «نخور» خیلی زمان زیادیه.

[btnForPushNotification]

اینکه نتیجه ی تحقیق چه شد و یا آیا این کودکان مارشملوهایشان را در طول ۱۵ دقیقه خوردند یا نه و چه عکس العملی نشان می دادند را در فیلمی که از همان تحقیق گرفته شده و در انتها برایتان قرار دادم می توانید مشاهده کنید.

اما ما چگونه می توانیم در زندگی خود از تئوری مارشملو استفاده کنیم؟

 

خیلی از آدم ها عجول هستند و دنبال لذت های آنی هستند، در صورتی که اگر صبور باشیم می توانیم صاحب لذت های پایدار و بزرگتری شویم.

 

این تحقیق هم همین موضوع را نشان میدهد که اگر کودک بتونه در طول آن ۱۵ دقیقه بدون اینکه کسی یا چیزی براش ممنوعیتی ایجاد کنه با انتخاب خودش، تصمیم بگیره که چشمش رو روی لذت های آنی ببنده میتونه پس از ۱۵ دقیقه لذت های بزرگتری رو تجربه کنه و بدست بیاره.

 

اگر از این تئوری در  زندگی خود بتونیم استفاده کنیم مطمئن باشید که به لذت های بسیار بزرگی دست پیدا می کنیم.

یعنی اگر ما بتونیم یه جاهایی از خواسته هامون دست بکشیم و اون شیرینی های زندگی رو فعلا نخوریم در ادامه می تونیم خیلی شیرینی های بیشتر و خوشمزه تری بخوریم.

 

مثلا اگر به جای اینکه پولمان رو صرف خریدهای بیهوده کنیم پس انداز کنیم، یا اگر به جای اینکه خودمون را با خرت و پرت سیر کنیم، منتظر بمونیم تا غذای اصلی و خوشمزه حاضر بشه بعد اون رو بخوریم.

[btnForPushNotification]

پس اگر یاد بگیریم که مارشملوهای خود را زودتر از موقع نخوریم و آینده نگر باشیم در آینده ای نزدیک می توانیم به شرایطی چندین برابر بهتر برسیم.

 

مارشملوها خیلی قدرتمند هستند

افراد موفق حاضر به انجام کارهایی هستند که افراد ناموفق نیستند   صبر برای رسیدن به موفقیت الزامی است. موفقیت چیزی نیست که به گذشته یا شرایط فعلی زندگی تو بستگی داشته باشد، بلکه به این بستگی داره که الان چقدر حاضری کارهایی رو انجام بدی که برای موفق شدن ضروریه. چیزی که آینده ی تو رو می سازه تصمیمیه که الان برای موفق شدنت می گیری.

 

نویسنده:  فروزان فلاحت پیشه

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.