Take a fresh look at your lifestyle.

هوش مالی کودکان و نوجوانان

هوش مالی کودکان و نوجوانان

هوش مالی کودکان و نوجوانان و به ویژه حوزهی سواد مالی در کشور ما به صورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار نگرفته و اگر هم آموزش یا محتوایی بوده است، عموماً (و نه الزاماً) بر پایهی منابعی با مدل ذهنی مناسب برای اقتصادهای دیگر بوده است (مثلاً کتاب پدر پولدار و پدر فقیر که به اسمهای مختلف ترجمه و تدریس شده و اگر چه کتاب جذابی است، اما پیشفرضهای آن عموماً با اقتصاد آمریکا سازگار است).

[btnForPushNotification]


بخشی از ماجرا هم مربوط به نداشتن سواد مالی است و متاسفانه چون بزرگسالان هم، خود در این زمینه آموزش ندیدهاند و عمدتاً بر پایهی آزمایش و خطا و شکستها و موفقیتهای زندگی، به باورهایی در این زمینه رسیدهاند، انتقال این دانش و تجربه به فرزندان  به فرض صحت آن و مناسب بودنش  کار سادهای نخواهد بود.

اگر بخواهیم از میان درسهایی که در دوران مدرسه، جای خالی آنها به شدت احساس میشود یکی را انتخاب کنیم، سواد مالی برای کودکان و نوجوانان احتمالاً جایی در صدر این فهرست را به خود اختصاص خواهد داد.

دانش و نگرشی که جای خالی آن را همهی ما حس میکنیم، اما عموماً نمیدانیم شیوهی پر کردن این خلاء چیست.

حتی در مورد بزرگسالان هم خلاء مشابهی احساس میشود. همهی نداشتنها و کم داشتنهای ما، ناشی از مشکلات عمومی اقتصادی نیست.

حتی نمیتوانیم همهی مشکلات مالی خود را با افتخار، به   حفظ اخلاق نسبت دهیم و هر نوع موفقیت و کسب ثروتی را هم دستاورد بی اخلاقی بدانیم.

[btnForPushNotification]

بخشی از ماجرا هم مربوط به نداشتن سواد مالی است و متاسفانه چون بزرگسالان هم، خود در این زمینه آموزش ندیدهاند و عمدتاً بر پایهی آزمایش و خطا و شکستها و موفقیتهای زندگی، به باورهایی در این زمینه رسیدهاند، انتقال این دانش و تجربه به فرزندان به فرض صحت آن و مناسب بودنش کار سادهای نخواهد بود.

 

اهمیت هوش مالی در تربیت کودکان اهمیت خیلی زیادی دارد و الان دغدغة خیلی از خانواده ها شده است.

مسئله هوش مالی در کنار تربیت می تواند خیلی اهمیت داشته باشد، با توجه به این که الان شرایط اقتصادی دنیا و هم چنان ایران خیلی در حال تغییر است. یکی از چیزهایی که ذهن پدر و مادرها را درگیر کرده این است که در آینده بچة من از لحاظ مالی چه سرنوشتی خواهد داشت و چه بلایی سرش خواهد آمد. با این سطح تورم وضعیت اقتصادی که ما الان داریم می بینیم.

[btnForPushNotification]

برای همین خیلی از پدر و مادرهایی که آگاهترن و بیشتر آیندة فرزندان شان مهم است، شروع کردند مسائل مالی را به آن ها یاد دادند و این خیلی هم خوب است. البته شرایط سنی دارد که اگر رعایت نشود، شاید یک سری از معضلات را داشته باشد. یعنی اگر بخواهیم خیلی زود و سن کم، در پیش دبستانی  و در دبستان با بچه ها هوش مالی را کار کنیم یک سری آفت های دیگری هم داشته باشد.

پول خیلی مسئلة جذاب و جالب و دوست داشتنی است و. خیلی ها دوست  دارند روی این مسئله کار کنند و پدر و مادرها هم خیلی دوست دارند که فرزندان شان قوی بشوند، اما آسیبی که داشته باشد، بچه ها خیلی پول دوست بشوند، یا خیلی خسیس بشوند و شاید دیگر اولویت و ارزش اول در هرم ارزش هایشان مسائل مالی باشد، این ها خوب نیست برای همین ما پیشنهاد می کنیم.

مسائل هوش مالی از نوجوانی به بعد در بچه ها به عنوان آموزش ها شروع بشود و یا خیلی جدی تر پی گیری بشود، ما از قبلش می توانیم در مورد اهمیت پول و این که اگر ما پول داشته باشیم، چقدر راحت تر زندگی کنیم، چقدر می توانیم خدمت رسانی بیشتری داشته باشیم و کار کنیم.

می‌توانیم به این قضیه از این دیدگاه نگاه کنیم که یک پدر و مادر برای این که بچه هایشان رشد کنند، موفق باشند و در آینده بتوانند شغل خوبی پیدا کنند.

 

از وقتی که بچه ها به مدرسه می روند تا وقتی که به سن دانشگاه می رسند، انواع خرج های تحصیلی را برای بچه ها می‌کنند، معلمان خصوصی و گان، کتاب های کمک آموزشی، مدارس برند دست اول، بنابراین پدر و مادرها به خاطر رشد بچه ها از نظر موفقیت تحصیلی، انتخاب رشته و قبولی در کنکور، و برای این که بتواندد در آینده موقعیت شغلی خوبی از این موقعیت تحصیلی به دست بیاورند خیلی تلاش می کنند و پی گیر هستند.

[btnForPushNotification]

سوال؟ آیا تمام آن هایی که در مدارس خیلی خوب، مدارس غیر انتفاعی عالی درس خواندند، سر کلاس معمان خیلی خوب رفتند، کتاب ها و تست های خیلی خوب و عالی کنکور را کار کردند، توانستند در زمینه مسائل شغلی خیلی عالی عمل کنند؟

واقعاً همة هزینه ای که والدینشان طی این چند سال تحصیل انجام داده توانسته بازدهی خیلی عالی داشته باشد، قطعاً جواب منفی، همة شما دارید می بینید بازخورد خروجی هایی که ما داریم در دانشگاه و در بازار کار می بینیم؛ جالب نیست.

 

دانشجوی ما رشتة تحصیلی که دوست دارد، علاقه دارد، خیلی هم با استعداد و خوب کار می کند، پی گیری می کند. وقتی که ادامه تحصیل می دهد، آیا واقعاً می تواند شغل خوب و پر در آمد و یا حداقل با درآمد مناسب برای خودش پیدا کند. نه بازار کار الان اینطور نیست، الان هر کسی تحصیلات عالی داشته باشد، بتواند حتماً موقعیت شغلی عالی به دست بیاورد.

 

اهمیت آموزش هوش مالی در نظام آموزشی

یکی از اشتباهاتی که هم آموزش و پروش و هم والدین انجام می دهند. این که از کلاس اول بچه ها را به مدرسه می فرستند و این بچه ها ادامه تحصیل می دهند، ولی در مورد مسائل مالی، هیچ مهارتی از لحاظ به او نمی دهند و فارغ التحصیل می شوند. حالا می خواهد سرکار برود هیچ چیزی در مورد کسب درآمد نمی داند.

 

نه ارتباطات خوبی دارد و برای این که بتواند یک مشتری خوب را جذب کند. نه فوت و فن کسب و کار را بلد است. به خاطر این که چند سالی در پروسه تحصیلی بوده است، فقط درس خوانده و هیچ جا آموزش ندیده است در مدرسه از این درسی که می خواند با به نتیجة خیلی خوب بگیرید. قرار است درآمد زایی کنید. حالا با این مدل می توانید کسب  درآمد کنید، ارتباطات داشته باشید، پول در بیاورید، پولت را خرج کنی و سرمایه گذاری کنید.

 

درس های مقطع متوسطه خیلی کم در مورد حرفه و فن که قبلاً بوده یا یک سری از هنرهای دستی  را به بچه ها یاد دادند، یعنی کل آموزشی که به بچه ها می دادند، شاید در حد یک تا دو واحد باشد. پس جای هوش مالی در آموزش و پرورش خیلی خالی است.

[btnForPushNotification]

 

 

 

خانواده ها دو دسته هستند:

دسته اول: خانواده هایی که وضعیت مالی خوبی دارند و لزومی به آموزش کسب و کار فرزندان شان نمی بینند.

دسته دوم: خانواده هایی که دیدگاهشون این است که بچة من باید روی پای خودش بایستد با این که وضعیت مالی خوبی دارند.

صحبت ما با گروه اول این است: هرچه قدر ما استطاعت مالی داشته باشیم آیا برای همیشه در این لول از ثروت می مانیم؟ در واقع ما نمی توانیم  آینده و توانایی مالیمون رو پیش بینی کنیم و بچه ها باید مدیریت پولشان را یاد بگیرند.

اعتماد به نفسی که بچه ها در کسب درآمد خواهند داشت. همه را خودمان برایشان فراهم می کنیم و نکته اصل در این است بچه ها دیگر خوشان آن لذت را نمی برند. هدف ما این است که بچه ها در هر لولی که هستند ارزششان را بالا ببریم، اعتماد به نفسشان بالا برود و خیل بهتر از پس کارهایشان بربیایند.

 

 

تمرین: بچه ها را به نحوی تربیت کنیم که خودشان احساس موفقیت را درک کنند. بچه ها هر چقدر با انگیزه باشند در موفقیت هایشان تأثیرگذار است. اگر بچة شما نتواند خوب پول در بیاورد تا آخر عمر دچار مشکل می شود و نمی تواند لذت ها را به حد درک تجربه کند.

 

راه کارهای تقویت هوش مالی کودکان

برای شروع بهتر است زمانی که کودکان شما هنوز خیلی کوچک هستند (بین ۳ یا ۴ سال)، به آنها تفاوت بین سکههاي پول رایج کشور را آموزش دهید. سپس برای آنها یک قلک تهیه کنید تا او شروع به جمع کردن پول خرد یا سکهها و حتی پولهای کاغذی در آن کند.

 

یک قلک پول (کیف پول یا حتی کیسهای برای نگهداری پول) در واقع محلی برای نگهداری امن پولها ميباشد و همینطور باعث ایجاد حس پول داشتن در کودکان ميشود و این شروع بسیار خوبی است. اگر بتوانید از یک قلک شیشهای یا شفاف که داخل آن مشخص باشد، استفاده نمايید، خیلی بهتر است. اینگونه قلکها باعث ميشوند کودکان بهتر پول را حس کنند و صدای آن را بشنوند و خیلی راحت انباشته شدن آن را مشاهده نمایند.

[btnForPushNotification]

اکنون که کودک شروع به پس انداز پول کرده است، بهتر است به او اجازه دهید که با این پول هر کاری که دلش ميخواهد انجام دهد، البته در دو حالت اینکار باید انجام شود، اول زمانی که قلک کاملا پر نشده است و دوم زمانی که قلک او پر از پول میباشد.

 

این مساله به آنها این درس را ميدهد که با مقدار پسانداز کمتر فقط ميتواند چیزهای کوچکتر و کمارزشتری را خریداری نمایند، در صورتی که با یک قلک پر از پول ميتواند چیزهای خاصی را بخرند، درنتیجه ارزش پسانداز کردن به طور پیوسته را درک خواهند کرد. وقتی که بچههاي شما کمی بزرگتر شدند، ميتوانید برای آنها تفاوت بین نیاز و خواسته را توضیح دهید.

 

مثلا زمانی که شما یک تابلوی تبلیغاتی را در خیابان ميبینید یا در حال تماشای تلویزیون هستید، در مورد محصولات و خدمات مختلف ميتوانید تفاوت بین خواسته و نیاز را برای آنها توضیح دهید. سپس از آنها بخواهید که در مورد محصولات دیگر، آنها مشخص کنند که آیا یک نیاز است یا اینکه یک خواسته است. اگر او توانست ۱۰ جواب صحیح به شما بدهد، بهتر است برای او پاداشی در نظر گرفته شود.

 

یکی از ویژگیهای هوش مالی عادت به پسانداز کردن است: درخانه یک قانونی بگذارید که بر طبق آن کودکان موظف به پسانداز کردن حداقل ۱۰ درصد يا بیشتر از پول خود باشند. این پول ميتواند از انجام دادن کاری در بیرون خانه بدست آمده باشد یا از محل پول توجیبی و ماهانه کنار گذاشته شود.

[btnForPushNotification]

اگر برنامه آموزشی خود را در مورد پسانداز به موقع شروع کنید و در ابتدا خیلی شرایط را برای کودکان دشوار و سخت نکنید، موفق خواهید شد. اگر برای کودکان شرایطی متعادل را در همه زمینهها فراهم نمايیم، آنها نه تنها واکنش منفی نشان نخواهند داد، بلکه استقبال نیز خواهند کرد، در مورد پسانداز کردن نیز این مساله صادق ميباشد.

 

برای درک این مساله بهترین کار این است که به گذشته خود فکر کنید، زمانی که شما نیز کودک بودهاید، صادقانه بگويید که آیا پولی که در جشن تولد ۸ سالگی بهعنوان هدیه دریافت کردهاید، با مشورت پدر و مادر آن را خرج کردهاید یا خیر؟ پسانداز کردن پول مهارتی است که باید به کودکان آموزش داد.

 

یک حساب پسانداز به نام کودک باز کنید: همانند یک قلک، حساب بانکی ميتواند به بچهها نحوه انباشته شدن پول را نشان دهد. تفاوت حساب بانکی با قلک در این است که حسابهاي بانکی کودکان طریقه پولسازی را نیز فرا خواهند گرفت. اینکه پول ميتواند پول بسازد. برای انتخاب نوع حساب بانکی ميتوانید جدول نرخ سود بانک را به آنها نشان دهید و با مشورت خود آنها یکی از حسابها را انتخاب کنید. این جداول در شعب کلیه بانکهاي کشور وجود دارد.

 

در واقع کودک با اینکار ميتواند یک برنامه ریزی زمانی برای پول خود داشته باشد، اینکه او باید تصمیم بگیرد چه مدت ميخواهد پولش را در حسابی در بانک نگهداری کند و چقدر از بابت این پس انداز سود خواهد گرفت. مطمئن باشید که بردن کودک به بانک بسیار در موفقیتهاي مالی او در آینده موثر خواهد بود.

 

امروزه باز نمودن حساب در بانکها کاری بسیار آسان و سریع ميباشد و انتخاب نوع حساب نیز بیشتر از چند دقیقه طول نخواهد کشید. بنابراین انجام دادن این کارها به همراه کودکان به آنها حس مستقل بودن و بزرگ شدن را خواهد داد و این برای رشد فکری و در نتیجه مسوولیتپذیری آنها در آینده حائز اهمیت ميباشد.

 

تشویق کودکان به داشتن اهداف مالی از عوامل مهم تحریک و رشد هوش مالی آنهاست     

 

همیشه کودکتان را ترغیب کنید تا لیستی از آن چیزهايی را که ميخواهند و همینطور زمانی که برای بدست آوردن آن چیزها لازم است را، بنویسند.

[btnForPushNotification]

برای مثال؛ کودک شما ممکن است برای سال آینده یک جفت کفش اسکیت یا اینکه دوچرخه مخصوص کوهنوردی بخواهد، تجسم کردن و داشتن اهداف ميتواند انگیزه او را جهت پس انداز کردن پولش بیشتر کند. شما ميتوانید برای آنها مقدار مشخصی از پس انداز را در نظر بگیرید که در صورت رسیدن به آن عدد پاداشی به آنها بدهید.

 

به آنها بگويید اگر مثلا پسانداز آنها از ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان بیشتر شود به ازای هر ۱۰۰۰ تومان، شما نیز مبلغی به آنها پرداخت خواهید کرد. شما باید کودکان را طوری به پس انداز کردن تشویق نمايید که آنها به اهداف بزرگ خود زودتر و قبل از اینکه خیلی بزرگ شوند و دیگر آن هدف برای آنها جذابیت نداشته باشد، برسند.

 

به کودکان به صورت منظم پول توجیبی بدهید:  تجربه نشان داده است که پول توجیبی بسیار مهمتر از پولی است که خود کودکان به دست ميآورند، یک پول توجیبی منظم ميتواند پس انداز منظم، خرج کردنهاي منظم را در پی داشته باشد و این اعتماد به نفس کودکان را افزایش خواهد داد، البته اینکه چه مقدار پول توجیبی به کودکان پرداخت شود از اهمیت زیادی برخوردار ميباشد و این مبلغ باید بر اساس سن بچهها، شرایط آنها و وظایفی که به عهده دارند تعیین شود.

 

بیشتر کارشناسان معتقدند که ۶ سالگی زمان مناسبی برای شروع پرداخت پول توجیبی ميباشد، زیرا کودکان در این سن ميتوانند بیشتر چیزهایی را که ميخواهند و نیاز دارند، خود خریداری كنند. بعضی از والدین فکر ميکنند که نباید مبلغی را به عنوان پول توجیبی به کودکان پرداخت کنند، زیرا آنها ميگویند ما هر موقع که کودکمان به پول نیاز داشته باشد، به او پرداخت خواهیم کرد.

 

گردآوری و تنظیم: فروزان فلاحت پیشه

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.