Take a fresh look at your lifestyle.

هوش مالی و اقتصادی کودکان

آموزش استفاده درست از پول باید از سن کودکی آموزش داده شود تا هم هوش مالی کودک رشد پیدا کند و هم آینده ی وی از لحاظ اقتصادی تضمین گردد.

دلیل آموزش هوش مالی کودکان چیست؟

 

هوش مالی کودکان2

 

 

قطعا تمامی والدین دوست دارند که فرزند شان در خرج کردن و کسب درآمد موفق باشد و آینده ی خوبی هم از لحاظ مادی و هم از دیگر بعد های زندگی موفق باشد.برای رشد هوش مالی کودک تان باید از کودکی به او آموزش دهید. همچنین باید به او بگویید که والدین همیشه در کنارش نیستند و باید خودش زندگی اش را اداره کند.باید به فرزندانمان بگوییم که امروزه کسب درآمد کار ساده ای نیست و باید دارای مهارت و تخصص باشد تا درآمد خوبی داشته باشد.

روش های تقویت هوش مالی کودکان

برای افزایش هوش مالی کودکان به چندین راه اشاره می کنیم. ولی به این نکته توجه داشته باشید که ابتدا باید فکر کودک تان را از فقر پاک کنید زیرا باعث کاهش اعتماد به نفس وی می شود.

اقدامات لازم

 1. آشنا سازی کودک با پول: به او پول تو جیبی بدهید و بعضی از خرید های خانه را به او بسپارید. همچنین برای پول تو جیبی آن دوره مشخص کنید و به او بگویید که در صورت تمام شدن پولش تا پایان دوره به او پولی نمی دهید.
 2. پس انداز را حتما انجام دهد: برای افزایش هوش مالی کودک تان حتما باید به او آموزش دهید که پولی را که بدست می آورد هر چند که مقدارش کم است را مقداری را برای پس انداز کنار بگذارد.
 3. تعیین هدف مالی: یکی از راه ها تقویت هوش مالی کودکان، تعیین هدف مالی است. تعیین هدف مالی مسئله ی بسیار مهمی در تمامی سنین است. به او باید بیاموزیم که پولی را که جمع می کند باید برای یک هدف مالی هر چند که بزرگ باشد، جمع کند. همچنین نباید او را از هدف های بزرگ و سخت بترسانید.
 4. آشنایی کودک با تورم: برای کودک تان افزایش قیمت ها را در سال های گذشته بررسی کنید. همچنین برای این کار می توانید به همراه کودک تان به کتابخانه رفته و قیمت اجناس را در سال های گذشته بررسی کنید. (بهتر است، قیمت ها را در سالی که وی به دنیا آمده است، بررسی کنید) با آموزش دادن مسئله ی تورم به فرزند تان باید بفهمد که پول در آینده چه ارزشی خواهد داشت و در کجا سرمایه گذاری کند. همچنین اگر فرزند تان به اندازه کافی بزرگ است، می توانید راه های غلبه بر تورم را به او آموزش دهید و حتی به او چگونه استفاده ی مثبت از تورم را نیز آموزش دهید.
 5. آموزش سرمایه گذاری: برای تقویت هوش مالی کودک تان برای او یک قلک تهیه کنید و یا می توانید برای وی یک حساب بانکی افتتاح نمایید و به او بگویید که پول هایش را در قلک و یا حسابش پس انداز کند.
 6. از شکست نترسید: بسیاری از کار آفرینان و سرمایه گذاران در ابتدای کار شکست می خورند اما به دلیل روحیه ی ریسک پذیری که دارند مجددا شروع به کار می کنند و در نهایت پیروز می شوند.
 7. مدیریت پول را آموزش دهید: کودکان از پدر و مادر خود بسیار آموخته اند. همیشه کودکان از پس انداز کردن پول هایشان برای خرید دوچرخه و یا رهن خانه خاطرات خوبی خواهند داشت. پس بنابراین، این تجربیات در آینده ی کودکان تاثیر خواهد گذاشت و از این تجربیات استفاده خواهند کرد.

هوش مالی کودکان در سنین مختلف

 

هوش مالی کودکان3

گروه سنی 3 الی 5 سال

در هنگام رفتن و گشت و گذار در بیرون از خانه، افرادی را که در حال کارکردن هستند را به کودک تان نشان دهید و برای او بیان کنید که بعضی از افراد برای خودشان کار می کنند ولی برخی افراد در شرکت ها و ادارات برای دولت کار می کنند. مثال هایی را برای کودکتان که در اقوام وجود دارد بزنید تا این موضوع برای فرزندتان کاملا روشن شود. همچنین کودک را وادار کنید که چگونه از محل درست مانند آماده کردن شیرینی و شربت برای اعضای خانواده پول کسب کند.

برای افزایش هوش مالی کودک تان به او بیاموزید برای بدست آوردن بعضی چیزها عجله نکند و باید صبر کند.

هنگامی که با فرزندتان به پارک می روید و او در صف بازی می ایستد (اعم از سرسره، تاب، بازی های برقی، چرخ و فلک و …) و همچنین زمانی که در انتظار است تا به جایی سفر کنید بهترین زمان برای این است که به او بیاموزید باید برای رسیدن به برخی چیزها عجله نکند و صبر پیشه کند. برای آموزش عملی هم به کودکتان سه عدد قلک هدیه بدهید.

به او بگویید یکی از قلک ها را برای پس انداز، دیگری را برای خرج کردن و قلک آخری را برای خرید هدیه مشخص کند. برای پرورش هوش مالی کودکتان به او بیاموزید که پول هایش را با هدف خاص در هر یک از قلک ها بیاندازد و به خصوص در مورد پس انداز بیش تر با او صحبت کنید زیرا از اهمیت زیادی برخوردار است. به او بگویید برای اینکه اسباب بازی و یا چیز دیگری بخرد باید پول هایش را پس انداز کند و صبر نماید و منتظر بماند تا پول به مقدار کافی برای خریدش جمع شده است.

برای افزایش هوش مالی کودک به او بیاموزید چیزی که می خواهد و چیزی که نیاز دارد، فرق دارد.

در هنگامی که برای خرید به بازار می روید به او بگویید که چیز هایی وجود دارند که ضروری هستند مانند: غذا، پوشاک و… و همچنین نیاز های غیر ضروری را برای او توضیح دهید. همچنین به او بگویید شاید چیزی را دوست داشته باشد ولی برای او ضروری نیست.

گروه سنی 6 الی 10 سال

 

هوش مالی کودکان4

 

مشارکت دادن و نظرخواهی از کودک برای خرج کردن پول

برای تقویت هوش مالی کودک تان سعی کنید نظر فرزند تان را در تصمیم های اقتصادی مشارکت دهید و از آنها نظر خواهی کنید. همچنین وقتی برای خرید به جایی می روید به او آموزش دهید که چگونه کالایی را انتخاب کند. برای انجام عملی می توانید به او مقداری پول بدهید و به او بسپارید که چیزی بخرد. بعد از خرید ارزیابی کنید که قدرت انتخاب فرزند تان چگونه است.

قبل از خرید قیمت ها را مقایسه کنید

هنگامی که می خواهید برای کودک تان اسباب بازی خرید کنید، از چندین اسباب بازی فروشی قیمت کنید و با سایت های اینترنتی مقایسه کنید. همچنین جهت رشد هوش مالی کودک تان به او آموزش استفاده از کدهای تخفیفی، بن های تخفیفی و همچنین تخفیف گرفتن را آموزش دهید.

افتتاح حساب در بانک

با افتتاح حساب در بانک علاوه بر نگه داری از پول، می توانید سود پول را هم به صورت ماهانه دریافت نمایید. برای این کار با حضور فرزندتان به یکی از بانک ها و یا موسسات مالی و اعتباری مراجعه نمایید و برای فرزند تان حساب افتتاح نمایید. برای باز کردن حساب با حضور فرزند تان، نرخ سود حساب های مختلف را بررسی کنید و از او بخواهید خودش حسابش را انتخاب کند. همچنین برای او توضیح دهید که در صورت بازکردن حساب در بانک علاوه بر حفاظت و نگه داری از پول می تواند به صورت ماهانه سود پول را دریافت نماید. در ضمن می توانید به او توضیح دهید که در صورت ایجاد مشکلی بانک مرکزی پاسخگو خواهد بود.

گروه سنی 11 الی 13 سال

هوش مالی کودکان1

 

برای رشد هوش مالی کودک تان به او آموزش دهید که پولی را که بدست می آورد حداقل 10 درصد آن را پس انداز کند. به او بیاموزید که همیشه یک هدف مالی داشته باشد و پس انداز هایی را که انجام می دهد برای آن هدف باشد. برای این که این روحیه را در کودک تان پرورش دهید لازم است که سالی چندین بار به بانک با حضور یکدیگر مراجعه نمایید و حسابش را بررسی کنید و مقدار جدید پس انداز هایش را واریز حسابش کنید. انجام این مرحله باعث می شود هوش مالی کودک تان رشد زیادی پیدا کند. همچنین افزایش مقدار پس اندازش را احساس می کند و باعث رسیدن وی به هدف مالی اش و در نهایت خوشحالی کودک تان می شود.

به کودک تان نحوه ی استفاده از خدمات اینترنتی را آموزش داده و ریسک های این کار را برایش توصیف نمایید.

برای افزایش هوش مالی کودک تان، به او آموزش دهید که استفاده از اینترنت و خرید های اینترنتی ریسک بسیار فراوانی وجود دارد و افراد سارق و سودجو به دنیال کوچک ترین اشتباه هستند تا حساب شما را خالی کنند و پول آن را به جیب بزنند. به او بگویید که روش های مختلفی برای کلاهبرداری وجود دارد. از قبیل خرید بازی های رایانه ای، اینرنت رایگان و … به آنها آموزش دهید که در هنگام استفاده از فضای مجازی و خرید اینترنتی حتما با مراقبت یک بزرگ تر این کار را انجام دهند.

بهتر است هر چه زود تر پس انداز را شروع کنید.

برای کودک محاسبه کنید که با پس انداز کردن پول هایش از این سن، در سن بزرگسالی مقدار پس اندازش چقدر خواهد بود.

 

راه کارهای تضمینی تقویت هوش مالی کودکان

 

خانواده ها دو دسته هستند

دسته اول: خانواده هایی که وضعیت مالی خوبی دارند و لزومی به آموزش کسب و کار فرزندان شان نمی بینند.
دسته دوم: خانواده هایی که دیدگاهشون این است که بچة من باید روی پای خودش بایستد با این که وضعیت مالی خوبی دارند.

صحبت ما با گروه اول این است: هرچه قدر ما استطاعت مالی داشته باشیم آیا برای همیشه در این لول از ثروت می مانیم؟ در واقع ما نمی توانیم آینده وتوانایی مالیمون رو پیش بینی کنیم و بچه ها باید مدیریت پولشان را یاد بگیرند.

اعتماد به نفسی که بچه ها در کسب درآمد خواهند داشت. همه را خودمان برایشان فراهم می کنیم و نکته اصل در این است بچه ها دیگر خوشان آن لذت را نمی برند. هدف ما این است که بچه ها در هر لولی که هستند ارزششان را بالا ببریم، اعتماد به نفسشان بالا برود و خیل بهتر از پس کارهایشانبربیایند.

تمرین: بچه ها را به نحوی تربیت کنیم که خودشان احساس موفقیت را درک کنند. بچه ها هر چقدر با انگیزه باشند در موفقیت هایشان تأثیرگذار است.اگر بچة شما نتواند خوب پول در بیاورد تا آخر عمر دچار مشکل می شود و نمی تواند لذت ها را به حد درک تجربه کند.

راه کارهای تقویت هوش مالی کودکان

 

راه کارهای تضمینی تقویت هوش مالی کودکان1

برای شروع بهتر است زمانی که کودکان شما هنوز خیلی کوچک هستند (بین ۳ یا ۴ سال)، به آنها تفاوت بین سکه هاي پول رایج کشور را آموزش دهید.سپس برای آنها یک قلک تهیه کنید تا او شروع به جمع کردن پول خرد یا سکهها و حتی پولهای کاغذی در آن کند. یک قلک پول (کیف پول یا حتی کیسهای برای نگهداری پول) در واقع محلی برای نگهداری امن پولها ميباشد و همینطور باعث ایجاد حس پول داشتندر کودکان ميشود و این شروع بسیار خوبی است.

 

افزایش هوش مالی کودکان

 

مهم است که کودکان  را به تفکر مناسب درباره نحوه مدیریت مسائل مالی خودشان ترغیب کنید. و با آنها درباره نحوه رسیدگی به امور مالی صحبت کنید و آنچه را که باید انجام دهند.با این حال، ممکن است دشوار باشد با بچه ها درباره پول صحبت کنید. در واقع، این یکی از مشکلات جامعه ماست. امورمالی شخصی و موضوعات مرتبط  به آن در سیستم آموزشی مدارس ما به اندازه کافی مورد آموزش قرار داده نشده است.در این مقاله در ارتباط با هوش مالی کودکان کامل تر بخوانید.

 

۶ نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان

 

کودکان علاقه‌مند به خرید هستند و نمی‌توانند کالاهای غیرضروری را تشخیص دهند.

من دو کودک ۶ و ۹ ساله دارم.

هرگاه باهم به فروشگاه می‌رویم، مجبورم هزینه‌ای اضافی را برای خریدهای غیرضروری آن‌ها بپردازم.

بارها سعی کردم از خرید صرف‌نظر کنم اما آن‌ها با گریه کردن یا قهر کردن مرا عصبانی می‌کنند.

بنابراین تصمیم گرفتم ساعاتی را که آن‌ها در مدرسه به سر می‌برند به خرید بروم.

این راهکار نیز جوابگو نبود.

وقتی سر هرماه، حساب هزینه‌ها را برآورد می‌کنم، هزینه‌های اضافی را می‌بینم که می‌توانست خرج نیاز ضروری‌تر یا پس‌انداز شود.

یک روز یاد دوستم سارا افتادم.

او درزمینۀ فرزندپروری زبانزد خاص و عام است.

همگی از این هنر او سخن می‌گویند.

تلفن را برداشتم و با او تماس گرفتم و مشکلم را با او در میان گذاشتم.

از سارا عامل موفقیتش درزمینۀ آموزش مالی به کودکش را پرسیدم.

او یکی از بهترین و باهوش‌ترین والدینی است که من می‌شناسم.

من از او دعوت کردم تا در مورد نحوۀ فرزندپروری خود بنویسد.

به او گفتم مقالۀ خود را بر موضوع مالی متمرکز کند.

کودکان برای کسب اطلاعات مالی باید تربیت شوند و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

یکی از دردسرهای شدیدی که اغلب والدین با آن مواجه می‌شوند، چالش آموزش کودکشان در مسیر استقلال مالی و هوش است.

 کودکان عاری از دانش و هوش مالی به دنیا می‌آیند.

به‌خصوص پدر برای هدایت این کودکان در طول مسیر زندگی به سمت آموزش هوش مالی (نه به‌زور) زندگی امروز و آیندۀ او را نجات می‌دهد.

به گفته کارشناس معروف مالی و نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر فقیر، رابرت کیوساکی: «آزادی مالی یک فرایند روانی، عاطفی و آموزشی است.»

این بدان معنی است که والدین و به‌ویژه پدر باید این دانش مالی را به صورت ذهنی، عاطفی و تحصیلی به فرزندان خود منتقل کند.

یک مرد نمی‌تواند چیزی را که خود انجام نمی‌دهد به کودکان نیز آموزش دهد.

وظیفۀ آموزش امری دشوار است.

آموزش‌دهنده در وهله اول باید خودش در درس‌هایی که می‌دهد عامل باشد.

خسارت‌های مالی لحظات طلایی آموزشی هستند.

 هنگامی‌که کودک آی‌پد خود را به زمین پرتاب می‌کند.

زمانی که گرم‌کن او دوباره گم می‌شود، یک‌نفس عمیق بکشید یا چند جرعه آب بنوشید تا کمی آرام شوید.

همۀ ما می‌دانیم که نمی‌توانیم بدون اشتباه کردن تجربه کسب کنیم و یاد بگیریم.

با هدر دادن پول یا استفادۀ نادرست کودک از آن، سریع از کوره درنروید.

عصبانیت شما می‌تواند نتیجۀ عکس داشته باشد.

مثلاً من کودکی را می‌شناسم که پول‌های پس‌اندازش را به مردی ناشناس اهدا کرده بود.

والدین از کار او بسیار عصبانی بودند و او برای تلافی فریاد کشیدن والدینش بر سر او، پول‌های باقی‌مانده را سوزاند.

فراموش نکنید که مرحلۀ تدریس را با صبر و شکیبایی آغاز کنید.

در این مواقع بحث را با اشاره به موضوع (شکستن آی‌پد) و نه کودک (سوژه) بازکنید.

 اگر کودک شما به‌طور تصادفی آی‌پد را رها کرده است، بر روی درس بزرگ‌تری از « حوادث» تمرکز کنید.

 اگر او به‌طور آنی آی‌پد را پرت کرده، کشف می‌کند که وقتی آی‌پد رها شود می‌شکند (هزینه‌هایی را در پی دارد) و حتی ممکن است کاملاً غیرقابل‌استفاده شود.

اگر گرم‌کن گم‌شده است، شاید پسر و یا دختر شما بتواند روی آن تمرکز کند تا بتواند آن را در کوله‌پشتی خود قرار دهد.

 اگر فرزند شما کلاس‌هایی را که برای آن هزینه کرده‌اید رها کرده است، با مهربانی از او دلیل را جویا شوید.

در این مواقع ممکن است مشکلاتی برای او حاصل ‌شده باشد که شما از آن بی‌خبر هستید.

 صحبت کردن و صبوری کلید راه کاشت درخت است.

به کودکان بیاموزید که پول مثل عشق، انرژی دارد.

هر چه‌بهتر آن را پرورش دهیم و درک کنیم، بیشتر خواهیم داشت.

هنگامی‌که ما ارزش‌های مالی را به او می‌آموزیم، با درک بهتری از آموزش لذت می‌برد.

این کوتاه‌ترین و بهترین راه آموزش هوش مالی به کودکان است.

با آموزش کودکان خود در مورد پول، به آن‌ها کمک می‌کنید که رابطۀ بین کسب درآمد، صرف هزینه و صرفه‌جویی را کشف کنند.

در انجام این کار، بچه‌ها شروع به درک ارزش پول می‌کنند.

این سواد مالی می‌تواند در سنین کم با مفاهیم پولی ساده مانند شمارش سکه و ایجاد تغییر برای خرید شروع شود.

 بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند در مورد حساب‌های پس‌انداز یاد بگیرند.

 نکتۀ کلیدی این است که آموزش را آرام اما منظم پیگیری کنید.

یک مفهوم مالی را آموزش دهید و آن را امتحان کنید.

با توجه به عدم آموزش امورمالی در مدرسه‌ها، والدین وظیفۀ آموزش را بر عهده ‌دارند.

بنابراین بهتر است روش‌های مناسب با سن کودک را اتخاذ کنید.

این آموزش‌ها پشتوانه مالی بزرگی برای کودکانتان در آینده خواهد ساخت.

در این قسمت با 5 قدم کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان همراه باشید.

۶ نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان

از مقاله پیش‌رو در مورد آموزش هوش مالی به کودکان لذت ببرید.

آموزش هوش مالی به کودکان مانند کاشت درخت است.

امروز شما دانه‌ای می‌کارید.

وسایل رشد آن را فراهم می‌کنید.

فردا این دانه به درختی تنومند تبدیل می‌شود و ثمرات خوبی از آن مشاهده می‌کنید.

ثمرات این درخت، ثروت‌آفرینی است.

آیا شما حاضر به کاشت درختی که میوۀ آن پول است، نیستید؟

به تأخیر انداختن احساسات لحظه‌ای

این اصل باعث می‌شود کودکان منتظر بمانند تا متوجه شوند که واقعاً به آن وسیله نیاز دارند یا خیر.

کودکان همیشه تمایلات زیادی برای خرید انواع بازی‌های کامپیوتری و اسباب‌بازی‌ها دارند.

با روشی که در اینجا ذکر می‌کنیم می‌توانید این ویژگی کودکان را کنترل و مدیریت کنید.

فهرستی بر روی یخچال قرار دهید و خواسته‌های کودکان را روی آن بنویسید.

از آن‌ها بخواهید برای خرید این وسایل از کیف پول خود خرج کنند.

در بیشتر مواقع وسایل غیرضروری از لیست آن‌ها خط می‌خورد.

گاهی خواسته‌ها بر اساس هیجان و لحظه‌ای صورت می‌گیرد.

پس از گذشت چند روز دیگر تمایلی به خرید آن نخواهند داشت.

این روش آموزش هوش مالی به کودکان بسیار مؤثر است.

 

روش دیگر کاشت درخت، این است که هزینه‌ها را در حضور کودکان برنامه‌ریزی کنیم.

کودکان با دیدن از والدین یاد می‌گیرند.

مثلاً حقوق و درآمدها را نزد کودکان بشمارید.

هزینه قبوض، وام‌ها، غذا و پوشاک را کنار بگذارید.

پول‌توجیبی او را نیز به او بدهید.

از او بخواهید برای خرید Xbox یا هر وسیلۀ دیگری خودش پول کنار بگذارد.

در این روش کودک هزینه‌ها را می‌بیند و متوجه می‌شود که هزینه‌ها برنامه‌ریزی‌شده خرج می‌شوند.

6 نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان1

فرزند شما تمام عمر خود را کنارتان سپری نمی‌کند.

شما باید به او در مورد پول آموزش دهید تا بتواند زمانی که بزرگ شد، ازلحاظ مالی مستقل باشد.

والدین با آموزش‌های خود می‌توانند کمک‌های بزرگی به آیندۀ کودکان ارائه دهند.

چگونه رضایت خود را به تأخیر بیندازید؟

یکی از درس‌های مالی اساسی که هر کودک باید یاد بگیرد، این است که چگونه باید برای خرید لوازم موردنظرش صبر کند.

تمرین به تعویق انداختن خشنودی برای صرفه‌جویی در پول برای بازنشستگی، دانشگاه و سایر هزینه‌های کودک در بزرگ‌سالی لازم است.

 والدین می‌توانند در خریدهای خود، به کودکان کمک کنند تا مهارت صبوری خود را پرورش دهند.

سعی کنید از خریدهای ناگهانی خودتان اجتناب کنید.

به کودکان توضیح دهید آن محصول را که دوست دارید خریداری نمی‌کنید، چون در حال حاضر به آن نیاز ندارید.

زمانی‌که در حال خرج کردن پول خود هستید، بچه‌ها باید تشویق شوند که در مورد خریدهایشان فکر کنند.

هنگام خرید از کودکانتان سؤال کنید: آیا اکنون باید آن را داشته باشید یا بعداً می‌توانید آن را خریداری کنید؟

کودکان را از داشتن پول محروم نکنید

برای دادن اطلاعات مالی به کودکان نباید آن‌ها را از داشتن پول محروم کنید.

کودک زمانی پس‌انداز کردن را یاد می‌گیرد که پولی برای ذخیره داشته باشد.

درواقع کودکان باید قبل از اینکه پول خرج کنند پول داشته باشند.

قرض گرفتن می‌تواند منجر به عادت‌های مالی شود که تأثیر منفی بر آینده آن‌ها می‌گذارد.

برای آموزش هوش مالی کودکان سعی کنید عادت قرض گرفتن را در او پرورش ندهید.

وام گرفتن و داشتن بدهی برای کودکان توصیه نمی‌شود.

این نمی‌تواند روش کارآمدی برای تدریس اطلاعات مالی به آن‌ها باشد.  

 

 

نتیجه گیری

 

رابرت کیوساکی در مورد ثروت می گوید:

مهم ترین و قدرتمند ترین دارایی یک فرد، ذهن او است. یک ذهن آموزش دیده و آماده می تواند بیش از هر دارایی دیگری برای شما پول بسازد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. ?Ali کاربر می‌گوید

  سلام
  فقط میتونم بگم که بی نظیر بود
  ماهان جان، من نه تنها حرف شما را قبول دارم بلکه ایمان دارم. بیش از ۸۰ درصد از کتابهای که شما خوانده اید من هم خواندم، ولی هیچ کس نتوانست کاربردیش کند و شما این شهامت را داشتید.

  با آرزوی سلامتی و پیشرفت روزافزون برای شما و تیم ماهان تیموری

  ارادتمند شما Ali از آلمان

  1. خشایار کاربر می‌گوید

   سلام علی جان خیلی خیلی خوشحالم که همراه ما هستی و ما رو دنبال میکنی، امیدوارم تونسته باشیم با مطالب و محتوا هایی که در اختیار مخاطبینمون قرار میدیم کمکی به اونها کرده باشیم

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.