Take a fresh look at your lifestyle.

لیست مشاغل پر درآمد ایران و جهان

امروز می خوام تو رو با ۱۰ شغل پردرآمد در ایران آشنا کنم، اگه کنجکاوی که بدونی پر درآمد ترین مشاغل کشور چه مشاغلی هستند یا می خوای برای شغل آینده خودت یا فرزندت برنامه ریزی کنی و یک شغل رو از بین چند شغل پردرآمد در ایران انتخاب کنی این مطلب رو تا انتها بخون تا تو رو با لیستی از ۱۰ شغل پردرآمد در ایران آشنا کنم.

همراه ما باشید با معرفی بهترین مشاغل ایران و جهان

Image result for businesses in the world 

معرفی لیست مشاغل پر درآمد اروپا و آمریکا

Software Developer / توسعه دهنده نرم افزار ( $101,790 )

توسعه دهندگان نرم افزار تکنولوژی هایی را که گاهی اوقات به عنوان اعطا می کنند، اختراع می کنند به عنوان مثال، آن برنامه که در هر روز صبح از خواب عمیق آویزان، آواز می خواند یا از خواب بیدار می شود؟ یک توسعه دهنده نرم افزار به این کار کمک کرد. و هنگامی که شما به دفتر رول می دهید و رایانه خود را روشن می کنید، با کلیک کردن و پیمایش از طریق رسانه های اجتماعی، موسیقی و تقویم شخصی خود – توسعه دهندگان نرم افزار نیز دست به ساختن آن ها زده اند. شما ممکن است خرید ناهار خود را صرف کنید، و قبل از اینکه شما آن خرید بزرگ را انجام دهید، با استفاده از تلفن خود، مانده حساب بانکی خود را بررسی کنید. بعدا، شما یک دستورالعمل جدید از آن برنامه عالی که دوستانتان به شما گفته اند، پخت و پز می کنند. همانطور که در طول روز خود نگاه می کنید، متوجه خواهید شد که توسعه دهندگان نرم افزار، متقاعد کننده های پشت فناوری هستند که در حال حاضر نمی توانید زندگی بدون آن را تصور کنید.

Statistician / کارشناس جمع آوری داده ($84,060 )

آمار کارشناسان علم استفاده از داده ها را انجام می دهند
تصمیمات آنها تصمیم می گیرند که چه اطلاعاتی نیاز دارند و چگونه آنها را جمع آوری، آزمایش های طراحی، جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها، و نتیجه گیری های گزارش دهند. و بر خلاف اکثر حرفه ها، آمار می تواند به تعداد زیادی از زمینه ها یا مسائل مانند محیط زیست، امنیت عمومی، مراقبت های بهداشتی و ورزش اعمال شود. همانطور که معروف ریاضیدان و آمارگر جان توکی یک بار به یک همکار گفت: “بهترین چیز در مورد آمار آماری این است که شما در حیاط خلوت هر کسی بازی می کنید.”

Devan Mehrotra، مدیر اجرایی بخش آمار زیستی در آزمایشگاه های تحقیقاتی Merck، می گوید: “من کاملا با عاشق آمار است. هر دلیلی که در دنیای واقعی تقریبا همیشه نیاز به تجزیه و تحلیل و تجزیه و تحلیل داده ها دارد، تولید value-adde

 

Physician Assistant / دستیار پزشک، ( متخصص تشخیص بیماری ) ( $104,860 )

 

دستیار پزشکان بیماری ها را تشخیص می دهند، برنامه های درمان را توسعه می دهند و به آنها عمل می کنند، به جراحی کمک می کنند، مراحل را انجام می دهند و بیماران را هدایت می کنند. کار آنها بسیار شبیه به یک متخصص داخلی یا پزشک است، اما طبق قانون آنها تحت نظارت یک پزشک یا جراح مجاز عمل می کنند.

جفری کاتز، رئیس آکادمی پزشکان آمریکایی (AAPA)، می گوید: “من بیماران، بیماری ها و بیماری ها را تشخیص داده و درمان می کنم و آنها را در راه سلامتی خود مشورت می کنم.”

اغلب نظارت پزشک یا جراح بیشتر شبیه همکاری است، اما مقررات دائمی وجود دارد که زندگی را برای دستیار پزشک و بیمار خود دشوار می کند. کتز توضیح می دهد: “برای نشان دادن یک زندگی واقعی از این مقررات دلخواه، در تمرین من می توانم بیمار نسخه ای برای مرفین بنویسم.” “با این حال، طبق قانون، بیماران دیابتی من بیماران دیابتی را تجویز نمی کنند. اغلب استرس هنگامی رخ می دهد که واکسن قادر به تمرین کامل، آموزش و توانایی های خود نیست.”

 

Dentist / دندانپزشک ( $151,440 )

دندانپزشکان مشکلات مربوط به دهان، لثه ها و دندان های بیمار را شناسایی و درمان می کنند. وظایف آنها شامل استخراج دندانها، نصب پروتزها و پر کردن حفره ها می باشد. برخی از آنها در زمینههایی هستند که از درمان مشکلات جدی دهانی و بیماری به دندانهای صحیح و انجام عمل جراحی دوری می کنند. آنها با استفاده از بهداشت دهان و دندان، که تمیز کردن دندان های بیمار را انجام می دهند، و توسط دستیار دندانپزشکی، که معمولا به ضبط و نگهداری دستگاه کمک می کند، کمک می کند.

Nurse Anesthetist / انستیتو پرستار ( $165,120 )

 

بیهوشی پرستار می تواند از تعدادی از داروهای وریدی و گازهای استنشاقی برای بیهوشی عمومی یا منطقه استفاده کند، به همین منظور جراحان و سایر پزشکان می توانند روش ها را با کمی و بدون ناراحتی برای بیمار کامل کنند. بیهوشی مدرن از کلروفرم دریافت شده توسط اولین بیهوشی پرستار در جنگ داخلی طولانی است. فرانک Gerbasi، یک خبرنگار پرستاری خبره تایید شده و مدیر اجرایی شورای اعتباربخشی برنامه های آموزشی بیهوشی پرستار می گوید: “بیهوشی امروز بسیار امن تر از آن است که تا کنون بوده است.”

 

Orthodontist / ارتودنتیست ( $208,000 )

 

ارتودنتیستها متخصصان دندانپزشکی هستند که مشکلات نیشهای نادرست و دندانهای صاف را درمان میکنند. آنها دهان و فک ها بیماران را برای طراحی برنامه ارتودنسی برای اهداف دوگانه برای کمک به بیماران دستیابی و حفظ فک های عمل مناسب در حالی که لبخند های خود را نیز بهبود می بخشند، بررسی می کند.

فیت هیل، اما واتسون، تام کروز و حتی پرنس هری چه فایده ای دارند؟ پرانتز ارتودنتیست ها مسئول این دستگاه ها هستند و لبخند های زیبا و مرواریدی سفید آنها ایجاد می کنند. رابرت ونر، رئیس انجمن آمریکایی ارتودنتیست ها می گوید که برخی از رویدادهای مهم در چند دهه اول زندگی – علاوه بر گرفتن گواهینامه رانندگی یا ازدواج – شامل برداشتن برس ها می شود.

 

لیست مشاغل پر درآمد ایران 

 

چه مشاغلی در ایران پول پارو میکنند؟

وقتی حرف پردرآمدترین مشاغل به میان می آید ذهن تمام ایرانی ها ناخودآگاه سراغ جراحان زیبایی می رود. خب حق هم دارند. در ادامه پردرآمدترین مشاغل ایران را ببینید.

با مشاغل پر درآمد ایران آشنا شوید

بسیاری از مشاغل داخل ایران درآمدهای چشمگیری دارند و افرادی که وارد این شغل ها می شوند جزو پردرآمدترین ها خواهند بود . البته پردرآمدترین مشاغل ایران ارتباطی به پولدارترین های ایران ندارد و فقط یک بررسی ساده در باب یکسری مشاغل است. معمولا ما ایرانی ها خیلی خوش مان نمی آید که کسی در زندگی مان سرک بکشد. مثلا هیچ دوست نداریم که دیگران از میزان درآمد و دخل و خرجمان سر در بیاورند. اما در عوض خیلی مایلیم که بدانیم بقیه چقدر درآمد دارند، از کجا می آورند و چطور می خورند.

پای بحث که به میان بیاید سخنرانی های فراوانی در خصوص فضولی و دخالت نکردن در امور دیگران سر می دهیم اما پای عمل که می رسد حرف های خودمان را هم فراموش می کنیم.

نمونه بارزش هم این است که وقتی به مطب یک پزشک می رویم در لحظات انتظار، با یک حساب سرانگشتی چرتکه می اندازیم که درآمد ماهیانه آقای دکتر چقدر است و اگر ما این درآمد را داشتیم چه ها که نمی کردیم!

اما واضح است که بسیاری از مشاغل داخل ایران درآمدهای چشمگیری دارند. در ضمن بررسی شغل های پردرآمد ارتباطی به فیش های حقوقی و مسائل پیش آمده اخیر هم ندارد و بنابراین در این گزارش بحثی در مورد فیش های حقوقی و این مسائل نداریم و یکراست می رویم سراغ موضوع خودمان تا فهرستی از مشاغل پردرآمد کشورمان را تهیه کنیم.

 

مشاغل پر درآمد ایران

 

یک روز چشم باز کردیم و دیدیم یک فیش حقوقی عجیب و غریب در شبکه های اجتماعی بازنشر می شود و بحث ها درباره اش شدت می گیرد. واقعیت این بود که رقم فیش حقوقی به چشم خیلی از ماها آشنا نبود. اصلا فیش های نهایت دو میلیونی ما آدم های عادی کجا و حقوق ماهیانه هشتصد میلیون تومان کجا؟ در ذهن خیلی های ما این فیش حقوقی شبیه به یک شوخی بود. شوخی خنده داری که احتمالا فوتوشاپ هم می توانست در آن دخیل باشد.

با همه این وهم و خیالات اما ماجرای فیش های حقوقی کم کم جدی شد و کار به افشاگری های بیشتر رسید. حقوق های میلیاردی؛ پاداش های آنچنانی، آن هم برای کسانی که پشت میزنشینی و البته ریاست تنها ویژگی بارزشان بود. تب فیش های حقوقی آنقدر بالا گرفت که به برکناری عده ای منجر شد و البته به همین سادگی ها هم فروکش نکرد. با گذشت یک ماه از برملا شدن اولین فیش حقوقی نجومی در شبکه های اجتماعی هنوز بازار افشاگری داغ است. هر کسی تصویر جدیدی رو می کند و پس از آن خیلی ها مجبور به پاسخ گویی می شوند و ماجرا ادامه دارد. البته اشتباه نکنید! سوژه این گزارش به هیچ وجه قرار نیست به این موضوع بپردازد. احتمالا شما هم در جریان جزییات اخبار هستید، پس سعی می کنیم از تکرار مکررات به دور باشیم.

جراحان پلاستیک 

دکتر فوق تخصص جراحی پلاستیک و دکتر متخصص قلب در سال هشت میلیارد تومان درآمد دارند. البته ارقامی که در این گزارش به آنها اشاره می شود متوسط درآمد سالیانه در سال 93 است. با گذشت دو سال و با احتساب تورم، شما به راحتی متوجه می شوید که این ارقام کمی بالاتر رفته و درآمدها بیشتر شده است. البته جراحی پلاستیک در ایران یک شغل پردرآمد به سحاب می آید و در دیگر کشورها این تخصص در مراتب پایین تری از درآمد پزشکان قرار گرفته است. با این حال پزشکان فوق تخصص قلب و جراحی پلاستیک بیشترین درآمد را بر اساس دانش و تجربه و تحصیلات خود در ایران به دست می آورند. البته این رقم در مقابل فیش های حقوقی منتشر شده خیلی عجیب و غریب نیست اما مبنای ما در این گزارش، شغل هایی است که از راه های قانونی و حلال کسب درآمد می کنند.

مشاغل پر درآمد

فوتبالیست ها هم از قلم نمی افتند

حدس شما کاملا درست است. حتی مطمئنیم که خیلی ها در ذهن شان رتبه یک را به این شغل اختصاص می دادند اما خب واقعیت این است که فوتبالیست و مربی (البته از نوع درجه یک آن) در رتبه بعدی قرار دارند و با کسب درآمد به میلیارد در سال، جایگاه دومین شغل پردرآمد در ایران را به دست آورده اند. گرچه نمی توان به طور کلی این موضوع را به کل فوتبالیست ها تعمیم داد اما باید قبول کنیم که درآمد سالیانه سه میلیارد تومان برای خیلی از فوتبالیست ها عادی است. توجه داشته باشید که دیگر ورزشکاران در هیچ جای این جدول قرار ندارند و حقوق آنها به حدی نیست که بتوان آنها را جزیی از پردرآمدترین گروه ها قرار داد.

رقابت تنگاتنگ سه شغل
رتبه سوم و چهارم و پنجم در این جدول به سه شغل متفاوت از هم و جالب تعلق می گیرد. شغل هایی که هیچ قرابتی با یکدیگر ندارند. متوسط درآمد یک دندانپزشک که فوق تخصص دارد با یک طراح لباس عروس و یک مدرس کنکور زیست شناسی به یک اندازه است. متوسط سالیانه آنها یک میلیارد و دویست میلیون تومان است و آنها جزو پردرآمدترین افراد در ایران هستند. جالب اینجاست که کار طراحان لباس عروس در یک دهه اخیر رونق گرفته و آنها را در گروه پردرآمدترین شغل ها قرار داده است. با این حال باید قبول کرد که هنر طراحی لباس عروس در کنار تخصص دندانپزشکی و البته تدریس آن هم به صورت ویژه در رشته زیست شناسی سه رقیب جدی برای یکدیگر هستند.

چه کسی گفته در هنر پول نیست؟
رتبه هفتم هم باز به هنر تعلق می گیرد. البته بهتر است از فضای میلیاردی خارج شوید. در این بخش از این پایان نامه درآمد یک بازیگر درجه یک در سال، هشتصد میلیون تومان تخمین زده شده است. جالب اینجاست که زمانی ادعا می شد در هنر هیچ پولی نیست حال آن که این روزها هنرمندان وضع به مراتب بهتری نسبت به سایر گروه ها دارند. خیلی از بازیگران هم به خاطر حضور کوتاه خود در فیلم ها توانستند درآمد خوبی داشته باشند. آنها سوپراستارهایی هستند که می توانند گیشه را با حضورشان تسخیر کنند و البته در مقابل این کار قراردادهای گرانی هم ببندند.

 را فراموش نکنید

رتبه های هشتم و نهم و دهم هم جالب اند. البته یکی از آنها ممکن است خیلی بیشتر شما را متعجب کند. تعمیرکاران خودرو با درآمد سالیانه 600 میلیون تومان جزو 10 شغل پردرآمد در ایران هستند. تعمیرکاران که در ذهن بیشتر ما افرادی زحمتکش با دست ها و لباس های روغنی بوده اند حالا یکباره تغییر شکل می دهند. آنها ماهیانه پنجاه میلیون درآمد دارند و با مدرسان کنکور ارشد و مهندسان و دکترهای کارخانه های صنعتی در یک رده قرار می گیرند. جالب اینجاست که خیلی از تعمیرکارها احتمالا تحصیلات ویژه ای هم ندارند اما تخصص و مهارت دو ویژگی مهمی است که آنها را جزو پردرآمدها و هم ردیف افرادی با مدرک تحصیلی دکترا قرار داده است.

مشاغل پر درآمد

علم تا اینجا بازنده نیست

دندانپزشکان عمومی در سال، 400 میلیون درآمد دارند. تا اینجای گزارش، وزنه تحصیلات با مهارت و تخصص برابر بوده است. بیشتر پزشکان در ایران درآمد مناسبی دارند و این نشان می دهد در نبرد میان علم و ثروت، علم خیلی هم بازنده نبوده است. پس توصیه می شود پدر و مادرها همچنان آرزو داشته باشند که فرزندان شان پزشک شوند. خدمات زیبایی دندانپزشکی هم در این سال ها رونق خوبی داشته است. انواع و اقسام ارتودنسی ها و حالا ایمپلنت و از همه مهم تر طرح «اصلاح لبخند» به دندانپزشکان کمک کرده تا درآمد خوبی داشته باشند. طرح اصلاح لبخند که به سفید کردن و مرتب سازی دندان ها گفته می شود به مراتب هزینه ای بیشتر از یک عمل بینی در کشور ما دارد.

 

آرایشگری از مشاغل پردرآمد در ایران

خلبان ها و آرایشگران زنان در یک ردیف!
اینکه خلبان ها افراد پولداری باشند دور از ذهن نیست. یک خلبان درجه یک در سطح جهانی در سال 300 میلیون درآمد دارد. ویژگی شغل خلبانی این است که آنها هر روز پرواز ندارند بلکه ممکن است در هفته دو الی سه پرواز داشته باشند. البته شغل حساس و پرخطر خلبانی باعث شده خیلی از خلبانان از این میزان درآمد چندان هم راضی نباشند چرا که درآمد آنها با آرایشگرهای زنان و برنامه نویسان کامپیوتر در یک رده قرار می گیرد.

این سه شغل با درآمد سالانه سیصد میلیون تومان، همچنان در ایران وضع خوبی دارند. البته با شدت گرفتن دوره های گریم و آرایش تخصصی، آرایشگاه های زنانه وارد فاز تازه ای شده اند. فازی که علاوه بر داشتن پرستیژ شغلی مناسب، آنها را در رده پولدارترین ها قرار داده است.

 

آشپزی و پول پارو کردن

سرآشپزان حرفه ای و نویسندگان مشهور هم درآمد بدی ندارند. تقریبا ماهی بیست میلیون تومان یا در سال 250 میلیون تومان، رقمی است که برای این گروه ثبت شده است اما باز لازم است دو نکته مهم را اینجا گوشزد کنم. نخست این که همه ارقامی که اینجا از آن یاد می کنیم بر اساس درآمد سال 93 تعیین شده است و دوم این که در مورد هر تخصص و شغل، میزان درآمد افراد «حرفه ای» مد نظر بوده. در واقع یک بازیگر سینمای درجه یک، یک فوتبالیست حرفه ای و یک سرآشپز خاص می توانند چنین درآمدهایی داشته باشند، پس افراد درجه دو و سه هرگز نمی توانند چنین درآمدهایی داشته باشند.

نصابانی با درآمدهای آنچنانی

این بخش از گزارش احتمالا برای شما هم جالب خواهد بود. شما فکر می کنید بعد از سرآشپزهای حرفه ای و نویسندگان چه گروهی قرار دارند؟ خب ما به شما می گوییم که نصاب های ماهواره در ایران با درآمد سالانه 200 میلیون تومان به این جایگاه رسیده اند. جالب این که درآمد استادتمام دانشگاه و گوینده های حرفه ای اخبار در رده های پایین تر قرار دارد و آنها سالیانه 50 میلیون کمتر از نصابان ماهواره درآمد کسب می کنند.

اگر قرار باشد مبنای درآمد خوب را ماهیانه 10 میلیون تومان در نظر بگیریم، پزشکان عمومی آخرین قشر از این رده بندی هستند که با درآمد سالیانه 120 میلیون تومان در این جدول قرار گرفته اند.
شغل های پردرآمد در این گزارش از رصد میان 200 شغل در تهران به دست آمده است. نتایج در برخی مواقع قابل حدس و در مواقعی دیگر حیرت آور است. این که در دو دهه گذشته خیلی از شغل هایی که در این گزارش بررسی شده اند احتمالا کار و کاسبی نداشته اند، مهم ترین چیزی است که می توانیم روی آن تمرکز کنیم و علت های آن را بررسی کنیم. در بیست سال گذشته، نصابان ماهواره هیچ جایگاهی در این لیست نداشتند و فوتبالیست ها درآمدهای نجومی شان به این اندازه نبود.

قبول داریم که حتی درباره بعضی شغل ها هم کم لطفی شده است. مثلا در روزگاری که گران ترین بازیکن فوتبال ایران سالیانه هفت میلیون یورو درآمد دارد، «سه میلیارد» یک شوخی خنده دار است که می تواند به دیگر بازیکن ها تعلق بگیرد. ضمن این که حتی بعضی شغل ها در همین یک سال گذشته ظهور کرده اند؛ مثلا کانال های تلگرام که از طریق تبلیغات درآمد کسب می کنند، درآمدهای حیرت انگیزی دارند. یکی از این کانال ها ماهیانه درآمد سی میلیون تومانی هم دارد. در واقع بر این اساس فردی که در خانه نشسته و تنها از طریق بازنشر مطالب و وب گردی کسب درآمد می کند می تواند با دندانپزشکان عمومی رقابت کند و یا درآمدی به مراتب بیشتر از خلبان ها داشته باشد. آنچه در دنیای وب می گذرد، اتفاقات عجیب و غریبی است که می تواند در پنج سال آینده، این جدول را به طرز شگفت آوری تغییر دهد!

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.