Take a fresh look at your lifestyle.

شراکت چیست و چگونه شراکتی موفق داشته باشیم

هوش شراکت

کارافرینان یا به طور کل مردم وقتی با یک چالش مواجه میشوند تمایل دارند که با هم متحد وشریک شوند واین ذات انسان هاست که قدرت رادر بیشتر بودن تعداد افراد می دانند.

 

اصول شراکت

 

شراکت چیست؟
وقتی دو یاچند نفر با یکدیگر متحد میشوند تا ذکسب وکاری مشخص را انجام دهند ان کسب وکار شراکتی میشود.
معمولا وقتی بخواهیم یک کسب وکار موفق وتخصصی راه بیندازیم نیاز به شریک پیدا خواهیم کرد .با وجود رقبای داخلی وخارجی در دنیای امروز داشتن شریکی که بتواند شما وتیم شما را تکمیل کند مسئله انکار ناپذیری است.

 

شراکت

 

برای اینکه شراکتی موفقیت امیز داشته باشیم چه کارهایی باید انجام بدیم

1.برای ان چهار چوب تعیین کن .هر کدام چه میزان از پول ،انرژی،زمان،ایده خود رو به کار میگیرند وطبق اون چه
میزان بایداز سود شرکت رو دریافت کنن.

2.قرار داد سفت وسخت حقوقی گذاشته شود.

3.ادعای افراد در شروع کار واقعی باشد تا در ادامه مسیر بشود روی ان حساب باز کرد.

4.بهتر است هر کدام از شرکا با وکیل خود مشورت کنند ومنافع وسهم خود از فروش رو مشخص کنند.

5.شریکی که انتخاب میکنید تکمیل کننده کار شما باشد .اگر هر دو از یک جنس ویک میزان دانش برخوردار باشید در
نهایت شخص دوم بعد از مدتی تبدیل به فردی غیر موثر خواهد بود.

6.میزان اختیارات هر کدام از شرکا در عزل ونصب افراد.حق رای هر کدام نحوه حل اختالفات احتمالی

اگر در شراکت غیر حرفه ای عمل کنیم صد در صد دچار اختالف وپیگرد ان ضرر وزیان خواهیم شد
بزرگترین مانع ذهنی یک کارافرین چیست؟……
دست زدن به هر کاری در ابتدا ترسناک است. خواه تاسیس یک شرکت یا تجارت وبسیاری افراد به خاطر همین ترس شریک انتخاب
میکنند وبعد از مدتی متوجه میشوند که نیازی به این کار نداشتند.پس برای اینکه دچار این مشکل نشویم 4سوال قبل از شراکت از
خودمان بپرسیم.

اول_ انگیزه واقعی من برای یافتن یک شریک چیست؟ اگر به این خاطر باشد که امنیت شما را تامین کند باید ببینید راه دیگری هست
یا نه شاید به این خاطر باشد که در امورمالی بهتر از شما عمل کند در این صورت هم راه کار این است که شما یک دوره اموزشی
بگذرانید .
دوم _ ایا تمایل دارم برای مدت طوالنی با این شخص در ارتباط نزدیک باشم؟ طبیعتا شراکت مثل هر تعهد دیگری نیاز به این دارد
دو طرف تمایل به یک رابطه نزدیک با یکدیگر داشته باشند
سوم _ ایا دوست دارم همیشه من حرف اخر رو بزنم؟ بعد از شراکت باید این انتظار رو داشته باشید که بخشی از قدرت خود رو از
دست بدید. پس اول مطمین شوید که با از دست دادن کنترل مطلق خود در شرکت یا بیزینس تان مشکلی ندارید.
چهارم.ایا شراکت ارزش هزینه ای که می پردازم رو دارد؟ در طول سال شما با چالش هایی رو به رو میشوید اختالف نظر بین
شرکا اجتناب ناپذیر خواهد بود بسیاری از برهم خوردگی های شراکتی وحتی ورشکستگی از همین اختالفات است.

 

خوب،حالا فکر میکنی تو به شریک نیاز داشته باشی؟

شراکت

شراکت در کسب و کار چه اصولی دارد؟

 

قبل از اینکه حتی به استفاده از یک شریک تجاری دیگر در هیئت مدیره خود فکر کنید، درباره مشکلات و مزیت های شراکت باید اطلاعات کامل داشته باشید. 

در هنگام مذاکره با شریک تجاری خود ابتدا باید درباه منافعی که این شراکت برای هر دوی شما دارد صحبت کنید و موضوع دیگر این است که شما چقدر برای شریک خود به عنوان صاحب کسب و کار ارزش قائل هستید و او چه خدماتی را باید به شما ارائه دهد؟

توانایی یک کارآفرین برای ایجاد شراکت به صورت استراتژیک (یا یک مشارکت تجاری، یک سرمایه گذاری مشترک یا یک شراکت کوتاه مدت) برای موفقیت مداوم مالی در یک محیط کسب و کاری که همیشه در حال تغییر بوده و بسیار رقابتی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

۱. دوراندیش باشید

 

تصور کنید یک بیسکوییت شکلاتی روی میز وجود دارد اما همه میخواهند تکه ای از آن را بخورند. یک بیسکوییت گرم و خوش مزه که انگار اسم شما را صدا می زند. شما وسوسه شدید که به تنهایی آن بیسکوییت را بخورید، خوب، حالا تصور کنید که یک سینی بزرگ از همین بیسکوییت داخل فر در حال پخت هستند. آیا شما همان یک عدد بیسکوییت را برای خودتان ترجیح می دهید یا یک سینی پر از بیسکوییت برای شما و بقیه افراد؟

این بهترین مثالی بود که درباره این موضوع و در واقع نظریه کمبود-فراوانی می توانستیم مطرح کنیم. در نهایت، هنگامی که وارد مشارکت استراتژیک می شویم، وقتی دید ما فراوانی باشد، به نسبت کمبود مشارکت بهتر و موفق تری خواهیم داشت.

مطمئنا، هنگامی که ما برای مشارکت های جدید به هم می پیوندیم، احساس اضطراب می کنیم. یک نفس عمیق بکشید و باور داشته باشید که بالاخره بعد از تحمل مشکلات می توانید یک مشارکت موفق ایجاد کنید.

 

۲. دلایل روشن داشته باشید

 

اغلب مردم با این دید وارد شراکت می شوند که احساس می کنند به تنهایی فرد ارزشمندی نیستند و اعتماد به نفس انها به شدت پایین است. این تصور درباره خودتان تقریباً هرگز یک رابطه متقابل سودمند ایجاد نمی کند. احتمال شکست تقریباً تضمین شده است.

از ارزش های خود آگاه باشید. در مورد اینکه چرا علاقه مند به ایجاد شراکت هستید و اینکه شما چه سودی برای شراکت خود دارید، صادقانه فکر کنید. به این سؤال در ذهن خود پاسخ دهید: ” شراکت چگونه باعث رشد فردی و حرفه ای من می شود؟ ” و اینکه ” از این شراکت چه انتظاری دارم؟” 

زمانی که تصمیم به شراکت می گیرید، هرگز این تصمیم گیری نباید برنامه ریزی های بیزینس پلن شما را زیر پای بگذارد. اگر پاسخ روشنی به این سؤال ها ندارید، یعنی در موقعیتی برای ایجاد یک ارتباط مؤثر و شراکت موفق نیستید.

تا زمانیکه پاسخ سؤالات را ندارید، به موضوع شراکت در کسب و کار فکر نکنید.

 

۳. دلایل شریک خود را درک کنید

 

از شریک بالقوه بپرسید که چرا او میخواهد ارتباط برقرار کند و امیدوار است چه چیزی را بدست آورد. پاسخ ها همیشه در ابتدا روشن نیست. با دقت به صحبت های طرف مقابل خود گوش دهید. آیا وجه اشتراکی از لحاظ طرز فکر و بینش با طرف مقابل خود درباره مسائل مختلف به خصوص کسب و کارتان دارید؟ که این شراکت برای هر دو سمت سودمند باشد؟

اگر احساس کردید طرف مقابل پاسخ روشنی به سؤالات شما نمی دهد و در مقابل شما جبهه می گیرد، درباره شراکت با او بیشتر فکر کنید.

 

۴. به دنبال وجه اشتراک ها باشید

 

آیا این مشارکت را به عنوان امکانی برای افزایش و گسترش سود کسب و کار خود می بینید؟ یا به یک اندازه با شریک خود برای کار ذوق و اشتیاق دارید و میخواهید در کار خود رشد کنید؟ مطمئناً هر کسبا نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارد، با این حال،  مشارکت ها زمانی موفق هستند که ارزش های به اشتراک گذاشته دو سمت به اندازه ذوق و اشتیاق آنها قوی باشد.

همین موضوع می تواند مشارکت را تا مرحله مذاکره پیش ببرد تا با طرف مقابل به صحبت بنشینید. به یاد داشته باشید، بهترین مشارکتها همواره از زمانی اغاز می شوند که هر یک از طرفین با نقاط قوت سمت مقابل برای هدف موفقیت، ارتباط برقرار کنند.

 

۵. در شراکت عجله نکنید

در شراکت عجله نکنید

هیچ نیازی به عجله در انجام معامله وجود ندارد. گاهی اوقات شور و شوق و هیجان می توانند چشم شما را بر حقایق ببندند. جلسات  زیادی را با شریک احتمالی خود برگزار کنید تا  به مراحل بعدی کارتان رسیدگی کنید و همه قول و قرارها را تنها در یک جلسه با او نگذارید، تا اینکه هر دو طرف موافق و به یک اندازه متعهد باشند. 

عدم همراهی پیگیری از یک سمت یک شریک می تواند منجر به تنش و فشار در آینده شود. برنامه ریزی محتاطانه و کامل، بسیار کلیدی و مهم است.

 

۶. انتظار اختلاف نظر را داشته باشید

 

هنگامی که جزئیات بیشتری در مورد آنچه که هر یک از طرفین قادر به ارائه هستند به میان می آید، امکان بروز یک سری اختلافات  جزئی در نظرات را هم داشته باشید. بسیاری از افراد با این اختلافات کنار نمی آیند و احساس ناراحتی به آنها دست می دهد. شما اینگونه نباشید.

با آماده شدن، در مورد خواسته ها و هدف نهایی خود محکم باشید. مذاکره مانند یک کار گروهی است و همانطور که از قدیم گفته شده، یک دست صدا ندارد. 

با انتظار برای یک نتیجه مثبت، متعهد به حرکت ب سمت موفقیت به همراه شریک خود باشید. همیشه به دنبال روابط دو سر سود باشید. شور و شوق اولیه می تواند درب موفقیت را به روی شما باز کند اما با تعهد و پشتکار است که این درب به روی شما بسته نخواهد شد.

 

۷. توافقات شراکت خود را بنویسید

شراکت در کسب و کار چه اصولی دارد؟مشارکت های بزرگ تنها با رعایت احتیاط محقق می شوند. همه توافقات را به صورت کتبی مهر و موم کنید، تا در آینده مشکلی پیش نیاید. این یکی از سخت ترین مکالمات اما تا حد زیادی مهمترین آنهاست که باید با شریک خود داشته باشید. تا به حال چند بار شنیده اید که شراکتی به خوبی و خوشی آغاز می شود و در آخر با مشکلات فرآوان و نتایج منفی پایان میابد؟

بهترین روش برای بیان ضرورت کتبی کردن توافقات بین دو شریک به این صورت است که به او بگویید که: ” من واقعاً بابت این مشارکت خوشحالم و فکر می کنم که ما به موفقیت های بزرگ دست پیدا خواهیم کرد. از آنجا که رابطه ی ما بسیار برای من ارزشمند است، بیایید توافقنامه خود را به صورت کتبی برای محافظت از منافع خودمان درآوریم و به عنوان شریک از رشدمان اطمینان حاصل کنیم. چطوره؟ “

محافظت از خود در شرایط امضای قرارداد یک عمل عاقلانه است. همیشه از خود و از ایده های خود محافظت کنید. قراردادها روابط را حفظ  می کنند نه نابود.

 اگر شریک احتمالی شما از امضای هر گونه قراردادی از همان ابتدا امتناع کرد، خدا را شکر کنید که با چنین فردی شریک نشدید و او را ترک کنید.  توافق نامه مکتوب، رابطه را مهر و موم می کند و سطحی از امنیت و انصاف را فراهم می کند که بر روی آن نمی توان قیمت گذاشت.

 

قبل از عقد قرارداد شراکت:

 

قبل از اینکه هر گونه قراردادی بین شما و شریک کسب و کارتان بسته شد بهتر است به موارد زیر دقت کنید.

  • بدیهی است، تنها با کسانی که به او اعتماد دارید، به کسب و کار بپردازید. با هر کسی که در معاملات تجاری شریک می شوید را دقیق مورد بررسی قرار دهید. این می تواند به معنای بررسی پیشینه کیفری او باشد. این یکی از مهمترین راه های محافظت از خود در هنگام ورود به مشارکت است.
  • مسائل بالقوه را قبل از اینکه به مشکل تبدیل شوند، مشخص کنید. درباه بدترین عواقب هم صحبت کنید. اگر شریکتان به هر دلیلی حاضر به انجام این کار نیست، او نمی تواند شریک خوبی برای شما باشد.
  • قبل از امضای اسناد مشارکت خود انها را دقیق بخوانید و درک کنید. یک وکیل خوب می تواند به مشکلات احتمالی اشاره کند و راه حل های خوبی را ارائه دهد اما در نهایت شما و شریک تجاریتان باید مسئولیت این توافق را بر عهده بگیرید و به درک کاملی  از چگونگی اداره امور کسب و کار خود برسید.
  • اگر بر سر موضوع وکیل مشترک به مشکل برخورد کردید سعی کنید از وکلای جداگانه استفاده کنید.
  • اگر شراکت شما جمعی است، همسر شریک خود را نیز پای امضای قرارداد و هر گونه اصلاحیه حاضر کنید. احتمالاً بخشی از سود مالکیت در کسب و کار متعلق به همسر اوست، و باید با او درباره بندهای قرارداد به توافق برسید. این مورد به ویژه در مورد روش ارزیابی کسب و کار در هنگام طلاق بسیار مهم است. 

 

کلام آخر این است که در صورت شراکت در کسب و کار برای جلوگیری از شکست و نا امیدی ، باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید تا هم از کسب و کا خود لذت بیشتری ببرید و هم شریک خوبی را در موفقیت در کنار خود داشته باشید که هم به شما و هم کسب و کارتان پر و بال دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.