Take a fresh look at your lifestyle.

کارآفرین و بنیانگذار شرکت سوت ماشین

 

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله5 دقیقه می باشد

مقدمه:

در این مقاله می خوانید که آقای محمد زاده ( کارآفرین و بنیانگذار شرکت سوت ماشین ) چگونه  هدفش را انتخاب کرد و چگونه بر هدفش متمرکز شد و در چالشها چه تصمیماتی گرفت و با سرمایه ی کم کسب و کارش را شروع کرد و عوامل موفقیت وی چیست؟

 

آقای محمد زاده ( کارآفرین و بنیانگذار شرکت سوت ماشین ) در سال 1343 در یکی از روستاهای استان اردبیل و در خانواده ای پر جمعیت به دنیا آمد. پدرشان مردی بزرگ و با تجربه بودند که به همراه فعالیت کشاورزی چندین نمایندگی در زمینه های مختلف اقتصادی و صنعتی را نیز بر عهده داشتند. مادرشان خانه دار بودند اما از نگاه او تمام خاطرات عاشقانه ی کودکی با یاد او در ذهنش نقش بسته است.آقای محمد زاده این چنین از گذر زندگی خود می گویند..

از همان کودکی در کنار پدر و پدربزرگ که افرادی آگاه و توانا بودند درس های فراوانی برای گذران زندگی کسب کرده ام. با وجود شغل های متعددی که پدرم داشت جزء خانواده های ثروتمند به حساب نمی آمدیم. در آن دوران بارها و بارها شکست و سقوط اقتصادی خانواده را تجربه کردم و همیشه امید به ترمیم و بهبود آن را از طرف پدر و پدربزرگ شاهد بودم. از همان کودکی یاد گرفتم که مشکل و مسائل مردم مشکل و مسائل خودم هستند و باید به اندازه ی توانم در حل آن ها کمکشان کنم.

پدر بزرگم به نوعی شورای حل اختلاف روستایمان بود و من با وجود اینکه خیلی کوچک بودم، شاهد تمام رفت و آمد ها بودم و از هر یک از آنها درسی می گرفتم که بعد ها به دردم می خورد.

پرورش خلاقیت در کودکی :

زیباترین فعالیت کودکیم در اتاقکی کوچک بود، که محل تعمیرات ماشین های کشاورزی پدرم بود و برای من اتاقکی رویایی که با وسایل دورریختنی رویاهایم را تحقق می دادم. ماشین، قایق، موشک و…  می ساختم، همه ی این کارها سرگرمی بود اما همین سرگرمی های کودکانه آینده ی من را ساخت. تحصیلات برای پدرم خیلی مهم بود و دوست داشت من به عنوان فرزند اول خانواده به بالاترین درجات علمی برسم، به دلایلی پدرم شناسنامه ای بزرگتر از سن واقعیم گرفت و همین باعث شد من در سن پنج سالگی به مدرسه بروم.

 

انتخاب مسیر و هدف :

 

شور و شوق فراوانی داشتم و سعی می کردم خواسته ی پدر را به خوبی انجام دهم. کمی که بزرگتر شدم به تصمیم پدر برای ادامه ی تحصیل به تهران آمدم. دوران راهنمایی را در مدرسه ای به نام معنوی شروع کردم. مدرسه ی معنوی مدرسه ای مذهبی بود.

زندگی در شرایط جدید برای من که خیلی زود با شرایط وفق پیدا می کردم سخت نبود با این وجود تفاوت های بسیاری با شرایط قبلیم داشت که سعی می کردم به مرور خود را باآن هماهنگ کنم. شرایط پایتخت با شروع انقلاب بهم ریخت، به همین دلیل تصمیم گرفتم دبیرستان را در شهر خودم ادامه دهم.

علاقه ی کودکیم به فعالیت های فنی، مرا ترغیب به انتخاب رشته ی مکانیک ماشین آلات کشاورزی کرد که یک رشته ی مرتبط با علاقه ام و فعالیتم کنار پدر بود.

 

چالش ها و تصمیمات :

 

شور و حال انقلاب در تمام شهرهای کشور وجود داشت و من هم در حد خودم به تظاهرات و فعالیت های این چنینی می پرداختم. بعد از اتمام دبیرستان و گرفتن دیپلم، یعنی سال 58 به استخدام سپاه در آمدم و با تیمی با طرح مشارکت در دفاع مقدس به جبهه رفتم و در آنجا خدمت کردم.

تقریبا چهار سال در خدمت سپاه بودم اما بعد از آن به دلیل مسئولیت هایی که در غیبت پدر بر عهده ام بود تصمیم به استعفا گرفتم و در اداره ای دیگر مشغول به کار شدم.

 

اوضاع مالی پدرم بهم ریخت و ورشکست شد. من به عنوان فرزند بزرگ خانواده خودم را مسئول می دانستم پس باید فکر چاره می بودم. در استان اردبیل در سازمان گسترش با عنوان مسئول سازماندهی اشتغال جوانان مشغول به کار بودم که می توانستم با شناسایی نیروی جوان و فعال کارهایی انجام دهم.

 

بیست و سه سال بیشتر نداشتم اما با روحیه ی مسئولیت پذیری و تلاشی که داشتم مسئولیت های ارزشمندی را به عهده می گرفتم. شاید در ابتدا به طور دقیق نمی دانستم که باید چکار کنم اما به مرور با تلاش و پشتکار راه را پیدا می کردم و با جان و دل کار می کردم. در همان زمان بود که طرحی در سازمان داده شد با این عنوان:طرح تشکیل و ایجاد شرکت های تعاونی و تشکل های تولیدی صنفی.

اعتماد به نفس و خود باوری:

 

یکی از مسئولیتهایم در این سازمان اتمام طرح های نیمه تمام و شروع طرح های جدید بود. سخت بود اما من با تلاش بی وقفه و تعهد به کارم قدرت انجام آن ها را در خودم می دیدم.سال 65 بود که تصمیم گرفتم در کنکور شرکت کنم. در رشته ی مکانیک دانشگاه تبریز پذیرفته شدم.

 

همزمان کنار کار کردن، به ادامه تحصیل پرداختم؛ هدفم فقط تحصیل نبود چراکه من همیشه به دنبال نتیجه بودم، به دنبال ثمره ی یک کار بودم. تا به آن زمان تجاربی در زمینه ی ایجاد تعاونی داشتم اما به صورت تئوری، می خواستم دانسته هایم را عملی کنم.

 

شروع کسب و کار با سرمایه کم :

 

با تحقیقاتی که انجام دادم تصمیم گرفتم تعاونی تولیدی لبنیات تأسیس کنم. با دوستانم و کسبه بازار صحبت کردم و طرح خودم را به آن ها توضیح دادم. تقریبا یک سال طول کشید که شرکت را ثبت کرده و کارمان را شروع کنیم.

 

سرمایه زیادی نداشتیم و باید با همان سرمایه ی اندک حساب شده عمل می کردیم. برای تحقیقات بیشتر، خرید و آماده سازی ابزار و ماشین آلات مورد نیاز تولیدات لبنی به خارج از کشور رفتم. اما به دلیل سرمایه کم به فکر تولید ماشین آلات داخلی افتادم، شاید می شد خودمان ماشین آلات مورد نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم!

 

هوش مالی و شناخت نیازها :

 

با شرکتی دانمارکی وارد مذاکره شدیم و قرار بر این شد که دستگاه ها را به صورت نیمه کاره وارد کنیم و در همین جا به مونتاژ آن ها بپردازیم. با این کار هزینه ها نصف می شد و مهمتر از آن قدمی بزرگ در این راستا برداشته بودم و آن هم این بود که توانسته بودیم تکنولوژی را وارد کشور کنیم.

تولید محصولات لبنی به شیوه ی گذشتگان نه تنها باعث واردات محصولات لبنی از خارج شده بود بلکه شیوع بیماری های مربوط به توزیع تولیدات غیر پاستوریزه هم بالا بود. با این کار قدم بزرگی برای سلامت جامعه برداشته بودیم.

با تمام سختی ها کارخانه را افتتاح کردیم و چه شیرین بود آن لحظه! موفقیت بزرگی بود و در کنار فعالیت ما، شرکت ها و کارگاه های صنعتی زیادی موجب اشتغال افراد زیادی شدند که این اتفاق هم بسیار ارزشمند بود.

 

بعد از به نتیجه رسیدن طرح تعاونی، تصمیم گرفتم به طور کامل از آن جدا شوم و در حیطه ی صنعت به کارم ادامه دهم. این بار فکر و تصمیمم بر این بود که در حوزه ی فنی – مهندسی و ساخت – تولید فعالیت کنم.

 

با شناختی که تا به آن موقع از ما داشتند- با عنوان پیشگامان عرصه تولید مواد لبنی- مشارکت های زیادی با شرکت ها ی مختلف داشتیم؛ مهمترین اصل در اجرای قرارداد ها و مشارکت هایمان بر پایه ی “حفظ نظام کیفی، مشتری مداری با تمام ابعاد و توانمندی های لازم و ارائه تولیدات و خدمات فنی نوین”بود.

 

دلایل موفقیت کارآفرین و بنیانگذار شرکت سوت ماشین :

 

داشتن دانش و علم کار و استفاده از نیروی متخصص می تواند یک شرکت و مجموعه را در مدت زمان کوتاهی به هر آنچه در نظر دارند برساند. سرمایه اولیه مهم است اما مهمتر از آن شیوه ی استفاده از آن سرمایه است. می توان با مشارکت و استفاده از اصول درست کسب و کار به فعالیت پرداخت و پیش رفت.

 

زندگینامه آقای عبدالحسین محمد زاده

 

رشد و توسعه کسب و کار:

 

از سال 82 تصمیم متفاوتی گرفتم.

می خواستم محصولات تولیدیمان را به دیگر کشورها هم صادر کنم. ابتدا از کشورهای در حال توسعه شروع کردم. در ابتدای کار مجبور بودیم به واسطه ی برخی کشورها محصولاتمان را معرفی کنیم اما به مرور یاد گرفتیم که چطور می توانیم خودمان به طور مستقل این کار را انجام دهیم.

 

خداروشکر محصولاتی که معرفی می کردیم مورد استقبال واقع می شدند؛ با همین موفقیت توانستیم شرکت “سوت ماشین” را ثبت جهانی کنیم. “سوت” در زبان آذری به معنی” شیر” است ؛ شیر در بین ما آذری زبان ها از جایگاه بالای غذایی برخوردار است به همین دلیل این نام را برای کارخانه ام انتخاب کردم.

 

 آقای عبدالحسین محمد زاده ( کارآفرینی و بنیانگذار شرکت سوت ماشین )تمام سختی های راه، نخوابیدن ها، تلاش ها، موانع و مشکلات را به دوش کشیده اند تا  توانستند محصولات خود را در جهان وسعت دهند و روز به روز به موفقیت و دستاورد های بسیار ارزشمندی دست یابند. امروزه بیش از هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این مجموعه فعالیت دارند.

 

پیشنهادهای آقای عبدالحسین محمد زاده برای موفقیت:

 

اگر شما واقعا عاشق کاری و نتیجه ای باشید خداوند کمکتان می کند تا به رویای خود تحقق بخسید.

کسب و کار باید با علایق ذاتی شما همخوانی داشته باشد. این علایق همان کارهایی هستند که در کودکی برای سرگرمی آن ها را انجام می دادید.

کار مورد علاقه با اراده بارور و با تلاش در زندگی آشکار می شود و تلاش های انسان به واسطه ی باورهایش نتیجه می دهد.

کار مقدس است. باید به هر نحوی: چه با فکر، چه با قلم و چه با عمل انجام شود.

بزرگترین قانون جهان هستی و نظام آفرینش، قانون بقاست و انسان این توانایی را دارد که با تلاش خود جهان را آباد کند و وسعت دهد.

 

با حرکت و تلاش به خواسته هایتان برسید که واقعا خواستن توانستن است. انسان دارای قدرت عظیمی در درون خود است که می تواند با آن به تمام خواسته های منطقی خود برسد.

نتیجه:

 آقای محمد زاده کارآفرین و بنیانگذار شرکت سوت ماشین با علاقه به کار خود و داشتن هدف از زندگی و تمرکز ذهن بر تغییر و رفع نیاز جامعه در راستای آنچه می دانست توانست کسب و کار موفق داشته باشد وبا اعتماد به نفسی که و خود باوری اش در مدیریت کسب و کار موفق شد و  جزو ثروتمندان ایرانی می باشند. 

 

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید.

تیم آموزشی ماهان تیموری
 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه آقای محمد زاده کارآفرین و بنیانگذار شرکت سوت ماشین ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.