Take a fresh look at your lifestyle.

راه اندازی و شروع کسب و کار جدید تولیدی

هر کسی می‌تواند امکان تبدیل شدن به یک کارآفرین بزرگ را داشته باشد و برای راه اندازی کسب و کار لزوماً نیازی به مدرک دانشگاهی، حساب بانکی پر، تجربه قبلی در کار مورد نظر نیست. حتا مهم نیست که چه سن و سالی دارید ولی مهمترین چیزی که در ابتدای کار لازم است یک برنامه کسب و کار است.

راه اندازی کسب و کار
برای دوستانتان ارسال کنید!
هر کسی می‌تواند امکان تبدیل شدن به یک کارآفرین بزرگ را داشته باشد و برای راه اندازی کسب و کار لزوماً نیازی به مدرک دانشگاهی، حساب بانکی پر، تجربه قبلی در کار مورد نظر نیست. حتا مهم نیست که چه سن و سالی دارید ولی مهمترین چیزی که در ابتدای کار لازم است یک برنامه کسب و کار است (منظورم طرح کسب و کار نیست). به عنوان یک کارآفرین حتماً انگیزه لازم برای شروع کار را دارید، اما ممکن است ندانید که چگونه و از کجا شروع کنید. این مقاله به عنوان یک راهنما، گام به گام شما را در تبدیل ایده بزرگتان به یک کسب و کار موفق کمک می‌کند. البته مطالبی که اینجا ارائه می‌کنیم بیشتر مناسب کسب و کارهای کوچک و بزرگ هستند و استارتاپ ها تا اندازه زیادی متفاوتند. پیشنهاد می‌کنم اگر ایده استارتاپی دارید قبل از شروع، مقاله “استارتاپ چیست” را در رهسو بخوانید. در این مقاله علاوه بر تعریف به مقایسه کسب و کارها هم پرداخته‌ایم.
کسب و کار جدید تولیدی
کسب و کار جدید تولیدی

۱- خودتان را ارزیابی کنید
چرا می‌خواهید کارکنید؟ از این سوال برای روشن کردن مسیر کسب و کاری که می‌خواهید شروع کنید استفاده کنید. اگر به دنبال پول بیشترید، باید تلاش بیشتری کنید. اگر می‌خواهید آزادی بیشتری کسب کنید، شاید وقت آن رسیده است که ساعات کار مشخص از ساعت ۸ تا ۵ بعد از ظهر را فراموش کنید و شرایط جدیدی را تجربه کنید. بعد از پیدا کردن دلیل راه اندازی کسب و کار، از خودتان سوالات زیر را بپرسید:

به چه کاری علاقمندید؟
چقدر سرمایه نیاز دارید؟
این که چه مهارتهایی دارید؟
حوزه تخصصی شما کدام است؟
به دنبال چه سبک زندگی هستید؟
آیا آمادگی کارآفرین شدن را دارید؟
با وجود این که می‌دانید بیشتر کسب و کارها شکست می‌خوردند، چقدر تحمل هزینه شکست را دارید؟
جواب‌های این قسمت بسیار مهم‌ هستند. کاملاً با خودتان صادق باشید.

کسب و کار جدید تولیدیآیا ایده کسب و کار شما به اندازه کافی جذاب هست؟ اگر چنین است، تبریک می‌گویم، می‌توانید به بخش بعدی بروید و اگر نیست، راههای بسیاری مانند راه‌اندازی جلسه طوفان مغزی برای دستیابی به ایده خوب وجود دارند. در ادامه به نکات مهمی‌ درباره ایده کسب و کار اشاره می‌شود.

از خودتان بپرسید چه نوع فناوری یا پیشرفتی در راه است و آیا ممکن است ایده شما را تغییر دهد یا روی فضای کسب و کار شما اثر بگذارد؟
به دنبال رفع مشکل باشید. اگر کسب و کار شما بتواند مشکلی هر چند کوچک از مشتریانتان را حل کند، حتماً مورد قدردانی قرار خواهید گرفت.
مهارت‌های خود را در زمینه‌های جدید امتحان کنید. بسیاری از کسب و کارها و صنایع، کارها را با روش‌های تکراری انجام می‌دهند؛ به خاطر این که همیشه انجام می‌شده است. در این موارد، دیدگاه‌های جدید می‌تواند تفاوت بسیاری ایجاد کند.
اگر ایده کسب و کار شما جدید نیست، فکر کنید که چگونه می‌توانید چیزی بهتر، ارزان یا سریعتر ایجاد کنید.
سعی کنید بیرون بروید و با مردم ملاقات کنید و از آنها سوالاتی بپرسید، از مشاوران و کارآفرینان دیگر راهنمایی بگیرید، از ایده‌های تحقیقاتی در اینترنت و یا از هر شیوه‌ای که فکر می‌کنید برای شما مناسبتر است استفاده کنید. اگر کسب و کار کوچک شما یک استارتاپ است مقاله ایده استارتاپی و ۹ نکته مهم را بخوانید.

کسب و کار جدید تولیدی

۳- در مورد بازار تحقیق کنید
بهتر است کسب و کاری را انتخاب کنید که اشباع نشده باشد. شروع به تحقیق در مورد رقبای بالقوه یا شرکای خود در بازار کنید. به عنوان مثال، می‌توانید مصاحبه تلفنی یا چهره به چهره انجام دهید. همچنین می‌توانید نظرسنجی‌ها یا پرسشنامه هایی را ارائه دهید و سؤالاتی مانند موارد زیر را بپرسید:

چه مواردی را می‌توان بهتر کرد؟
چه عواملی در هنگام خرید این محصول یا خدمات مورد توجه قرار می‌گیرند؟
و توجه داشته باشید که کارآفرینان تازه‌کار هنگام شروع تحقیقات بازار معمولاً سه اشتباه رایج زیر را انجام می‌دهند:
وابستگی بیش از حد به منابع اینترنتی
تنها استفاده از نتایج تحقیقات دیگران
تنها تحقیق از افراد در دسترس و آشنا
بازخورد بگیرید

۴- دریافت بازخورد
محصول خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهید و از نظرات و پیشنهادات آنها استفاده کنید. مطمئناً افراد دیگر می‌توانند نظرات بسیار جالب و مفید درباره محصول بدهند. اگر به نظرات آنها اهمیت دهید و تا حد ممکن در کارتان پیاده کنید مطمئن باشید همین افراد اولین مدافعان نام تجاری شما خواهند شد.

یکی از ساده‌ترین راه‌های استفاده از بازخورد، تمرکز بر رویکرد lean startup یا کسب و کارهای نوپای ناب است که شامل سه اصل اساسی می‌شود: نمونه اولیه، آزمایش و یادگیری. با ارائه یک محصول، دریافت بازخورد و اعمال بازخوردها قبل از عرضه محصول بعدی، می‌توانید به طور مداوم محصولات خود را بهبود داده و از بقای خود در بازار مطمئن شوید.

فقط بدانید که همه بازخوردها و نظرات مخاطبان، مناسب نخواهند بود. به همین دلیل لازم است برنامه‌ای برای چگونگی دریافت بازخورد داشته باشید. شش مرحله برای مدیریت بازخورد وجود دارد:

۱- آرامش خود را حفظ کنید

مغز شما در هنگام دریافت بازخورد احتمالاً در یک حالت هیجان است و ممکن است شروع به رقابت با نتایج بد کند. آرام باشید و به دقت آنچه را شنیده‌اید بررسی کنید.

۲- با تشکر کردن شروع کنید

افرادی که بازخورد منفی می دهند، انتظار ندارند شما از آنها تشکر کنید، اما این کار احتمالاً احترام آنها را نسبت به شما برانگیزد، همین شما را تشویق می‌کند تا در آینده صادق باشید.

۳- به دنبال حقیقت بروید

اگر کسی ایده‌ای را دوست ندارد حق اوست و شاید همین عدم علاقه او به ایده شما بسیاری موارد را که نادیده گرفته‌اید برایتان روشن کند. به یاد داشته باشید که این افراد در تلاش برای کمک هستند.

۴- الگوها را دنبال کنید

اگر شما همچنان در حال شنیدن نظرات مشابه هستید، وقت آن است که بنشینید و به دلیل تکرار نظرات مثبت یا منفی درباره ایده‌تان فکر کنید.

۵- با کنجکاوی گوش کنید

با دقت به حرف‌های مخاطبان گوش کنید، به موقع وارد مکالمه شوید و هدفمند سئوال کنید.

۶- سوالات خود را بپرسید

بدانید که چرا کسی موضوعی را دوست داشته یا نه؟ چگونه می‌توان آن را بهتر کرد؟ چه راه حل بهتری به نظرشان می‌آید؟

نظرات و بازخوردهای مثبت مخاطبان خود را ثبت کنید، این نظرات باعث دلگرمی و تقویت روحیه شما خواهند شد و حتا کمی بعد هنگام عرضه محصول می‌توانید از آنها برای تبلیغ و نمایش اعتبار خود در میان مخاطبانتان استفاده کنید. دهان به دهان شدن نظرات مثبت تأثیرات بسیار بزرگی در کسب و کار شما خواهند گذاشت.

بیشتر بخوانید: کارآفرینی یا کارمندی، کدامیک را ترجیح می‌دهید؟

۵- کار خود را رسمی کنید
تمام مدارک قانونی را از ابتدا بدست آورید. به این ترتیب، نگرانی‌تان برای حفظ ایده کسب و کار کمتر خواهد شد و وقت و انرژیتان در مسیر نادرست صرف نخواهد شد. چک لیست سریع موارد قانونی که باید انجام دهید شامل موارد زیر می‌باشد:

نوع کسب و کار
نام کسب و کار
کسب و کار خود را ثبت کنید
پرونده مالیاتی
کد اقتصادی
دریافت مجوز در صورت نیاز
حساب بانکی ضروری
علائم تجاری، حق اختراع
کارهایی را که می‌توانید، خودتان انجام دهید. بهتر است قبل از شروع، با یک وکیل مشورت کنید، تا مطمئن شوید آخر کار را همان ابتدای کار می‌بینید و در مسیر بوسیله کارهای اداری و تصمیمات مهم که در آینده کسب و کار شما اثر خواهند گذاشت غافلگیر نخواهید شد.

کسب و کار جدید تولیدی۶- طرح کسب و کار خود را بنویسید
طرح کسب و کار توضیحی کتبی از کسب و کار شماست. احتمالاً می‌توانید همه چیزهایی را که لازم دارید در ۲۰ تا ۳۰ صفحه متن و ۱۰ صفحه دیگر از جزئیات و ضمائم بگنجانید. سعی کنید برنامه‌تان بیش از ۴۰ صفحه نباشد. طرح کسب و کار می‌تواند به شما بگوید که آیا ایده کسب و کارتان عملی است یانه. البته استارتاپها به جای طرح کسب و کار فرم مربوط به بوم مدل کسب و کار را پر کنند.

وظایف اصلی طرح کسب و کار
۱- ساده و واضح کردن اهداف کسب و کار

۲- سندی است که می تواند ایده کسب و کار شما را به سرمایه گذاران و پشتیبانان مالی بفروشد.

موارد زیر را در طرح کسب و کار خود رعایت کنید:
۱- صفحه عنوان

با نام کسب و کار شروع کنید. در انتخاب آن دقت کنید، کمی سخت تر از آن است که به نظر می رسد. صفحه عنوان را طوری انتخاب کنید که شما و کسب و کارتان را معرفی کند.

۲- خلاصه اجرایی

خلاصه‌ اجرایی بخشی است که در انتهای کار نوشته شده ولی اولین چیزی است که توسط سرمایه گذاران و پشتیبانان شما خوانده می‌شود. این قسمت نسخه فشرده و ظریفی از کل طرح کسب و کار است که باید بتواند تمام نکات طرح را در ۲ تا ۳ صفحه بیان کند.

۳- شرح کسب و کار

نوع کسب و کاری که می‌خواهید شروع کنید چیست؟ صنعت شما در چه وضعیتی است؟ در آینده چه خواهد شد؟

۴- استراتژی های بازار

بازارهدف شما چیست و چگونه می‌توانید بهترین فروش را به آن بازار داشته باشید؟

۵- تحلیل رقابتی

نقاط قوت و ضعف رقبای شما چیست؟ چگونه می‌توانید از پس آنها برآیید؟

۶- طراحی و توسعه محصول

ببینید طراحی محصول شما چگونه است و چگونه توسعه می‌یابد؟ سپس، یک بودجه برای آن محصول ایجاد کنید.

۷- برنامه اجرایی

کارکرد کسب و کار شما، روزانه چگونه است؟

۸- برنامه مالی

پول از کجا می‌آید؟ چه زمانی؟ چطور؟ باید چه چیزهایی را پیش‌بینی و به چه چیزهایی توجه کنید؟

به هر سئوال، می‌توانید بین یک تا سه صفحه جواب دهید. به یاد داشته باشید، طرح کسب و کار یک سند پویا است و همین طور که کسب و کار شما به بلوغ نزدیکتر می‌شود، می‌توانید آن را به روز و کاملتر کنید. برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

تأمین مالی

۷- به دنبال تأمین مالی کسب و کارتان باشید
بدون دسترسی به منابع مالی طرح کسب و کار فقط در حد یک طرح باقی می‌ماند. روش‌های بسیاری برای دریافت منابع لازم برای شروع کسب و کار وجود دارد. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

۱- از جیب خود هزینه کنید

اگر نقدینگی آماده دارید که هیچ ولی اگر قصد پس انداز دارید، جمع شدن پول و راه اندازی کسب و کار ممکن است طول بکشد. البته بعد از مهیا کردن نقدینگی توسط خودتان کارها راحتتر و سریعتر پیش خواهد رفت به این دلیل که تصمیم گیرنده خودتان هستید و نیازی به هماهنگی و صرف وقت جهت دریافت نظر موافق سرمایه‌گذاران ندارید. در اصطلاح به این روش تأمین مالی Bootstrap می‌گویند.

۲- از دوستان و خانواده‌تان کمک بگیرید

در صورتی که با دوستان و یا اعضای خانواده شریک شوید یا به عنوان سرمایه گذار انتخابشان کنید حتماً به کسب و کار شما ورود خواهند کرد. این موضوع به خودی خود اشکالی ندارد به شرط این که روابط شخصی روابط کاری را تحت تأثیر قرار ندهند. تجربه نشان داده که این امر کار بسیار سختی است. در هرصورت اگر ناچار به تأمین مالی از طریق آنها هستید می توانید مبلغ مورد نیاز را به صورت قرض‌الحسنه و یا حتی با هزینه کم وام بگیرید.

۳- افراد و موسسات سرمایه‌گذاری فرشته (Angels)

این افراد یا موسسات فرشته نامیده می‌شوند زیرا همچون فرشته ظاهر می‌شوند و به استارتاپ‌ ها سرمایه اعطاء می‌کنند. در مراحل اولیه کسب و کار که اشخاص مختلف حاضر به سرمایه‌گذاری در آن نیستند با سرمایه شخصی خود و بدون اعمال نظر دیگران به عنوان سهامدار در سود و زیان کار شما شریک می‌شوند. این افراد و موسسات به علت تجربه و آگاهی که از بازار و کسب و کار مورد نظر شما دارند طرح را به دقت بررسی می‌کنند و حتی می‌توانند به عنوان مشاور خبره به شما بگویند که آیا ایده‌تان عملی است یا نه و اگر هست راهکارهای موثری را برای تحقق آن ارائه می‌کنند. برای دسترسی به این سرمایه گذاران در ایران به راحتی می‌توانید از طریق جستجو در اینترنت به نتایج خوبی برسید.

۴- سرمایه‌گذاران خطرپذیر (Venture Capital)

مجموعه‌ای از افراد با تجربه در امور کسب و کار و مالی با توجه به روابط و امکانات خود و گرفتن سرمایه از دیگران اقدام به سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا می کنند. نمونه این سرمایه‌گذاران در ایران تحت عنوان انجمن صنفی سرمایه گذاری صندوق‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشغول به فعالیت می‌باشند.

۵- انکوباتورها یا مراکز رشد

انکوباتورها یا مراکز رشد که در دانشگاههای کشور مستقر هستند ارتباط برقرار کنید. این مراکز برای کمک به کسب و کارهای جدید برای ورود به سطح بعدی یعنی تبدیل شدن به شرکت بزرگ و پایدار، طراحی شده‌اند. بعضی منابع مانند امکانات اداری و مشاوره را رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند.

۶- شتاب دهنده های استارتاپ ها

شتاب دهنده‌ها شرکت‌هایی هستند که از ابتدای کار یک استارتاپ آن را تحت پوشش خود در می‌آورند. ابتدا مبلغ کمی در اختیار استارتاپ های منتخب قرار می‌گیرد و در قبال مبلغ اولیه، شتاب دهنده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد در از سهام استارتاپ ها را از آن خود خواهد کرد. تیم‌ها باید طی مدتی مثلاً ۶ ماه به مرحله تجاری سازی برسند.

در۶ ماهی که تیم ها برای پیاده سازی ایده خود فرصت دارند، شتاب دهنده فضا و امکانات مناسب را در اختیار استارتاپ ها قرار می‌دهد. در این زمان همچنین مربیانی نیز بر روی کار تیم‌ها نظارت می‌کنند. بعد از این دوره، یکبار دیگر استارتاپ ها کار خود را برای هیئت داوران تشریح می کنند. در صورت پذیرش در این مرحله تنها چند استارتاپ این فرصت را دارند تا سرمایه اصلی را از شتاب دهنده دریافت کنند. معمولاً این افزایش سرمایه با افزایش سهام شتاب دهنده در استارتاپ نیز همراه می‌شود.

۷- کاهش هزینه‌های کسب و کار

کاهش هزینه به نوعی می‌تواند تأمین سرمایه نیز به حساب آید. فهرست بالاترین موارد هزینه خود را فراهم کنید و به مشورت و ایده‌پردازی در مورد کاهش آنها بپردازید. برای مثال در مورد هزینه اجاره محل می‌توانید با چانه زنی، اجاره محل اشتراکی، مانند یک اتاق یا یک میز در دفتر شخص دیگری صرفه‌جویی بالایی انجام دهید. در مورد هزینه کارکنان نیز می‌توانید افرادی را که چند وظیفه را همزمان بتوانند مدیریت کنند به کار بگیرید. در صورت امکان بعضی از کارها را به افراد خانه‌دار بسپارید و همچنین بعضی از وظایف را به شرکتها و یا فریلنسرها برونسپاری کنید.

۸- مشارکت در سهام شرکت با رابطان استراتژیک

در برخی مواقع می‌توانید با بررسی روابط استراتژیک که در حال حاضر با برخی افراد و شرکتها دارید و یا ممکن است در آینده ایجاد شود سرمایه گذاران خوبی را بدست آورید. برای نمونه تأمین کنندگان و توزیع کنندگان فعلی و یا حتی کسانی از همین قشر که با کسب و کار شما آشنا نیستند ولی ممکن است با مطالعه طرح کسب و کار مجاب به سرمایه‌گذاری در سهام کسب و کار شما شوند.

 

۸- محصول خود را توسعه دهید
پس از اینکه شروع به کار کردید، احساس خوبی خواهید داشت، از اینکه می‌بینید ایده شما در حال اجرا است. اما به یاد داشته باشید، کار راحتی نخواهد بود. اگر می‌خواهید برنامه‌ای را طراحی کنید و مهندس نیستید، باید به یک فرد فنی متصل شوید. یا اگر برنامه تولید انبوه دارید، باید با یک تولید کننده همکاری داشته باشید.

از چک لیست هفت‌گانه زیر می‌توانید برای توسعه محصول خود استفاده کنید. نکته اصلی در این چک لیست این است که هین تولید محصول باید بر دو مورد تمرکز کنید: سادگی و کیفیت. بهترین گزینه شما لزوماً ارزانترین محصول نیست، حتی اگر به جای کاهش سود هزینه تولید را کاهش دهید. همچنین، باید مطمئن شوید که خود محصول می‌تواند به سرعت توجه مخاطبان را جلب کند. هنگامی که آمادگی توسعه محصول و تأمین بعضی موارد را پیدا کردید، باید:

۱- کنترل محصول خود را بدست گرفته و به طور مداوم یاد بگیرید

اگر توسعه را به شخص یا شرکت دیگری بدون نظارت بسپارید، ممکن است چیزی را که پیش بینی کرده‌اید دریافت نکنید.

۲- بررسی و تعدیل ریسک انجام دهید

اگر تنها یک مهندس را استخدام کنید، این امکان هست که هیچ کس غیر از او قادر به بررسی کارتان نباشد. اگر با افراد بیشتری کار کنید و از مهندسین چندگانه استفاده کنید، مجبور نیستید به یک نفر محدود شوید.

۳- استخدام متخصصان، نه همه فن حریف‌ها

افرادی را استخدام کنید که دقیقاً به چیزی که میخواهید، اشراف دارند، نه کسانی که همه کاره‌اند.

۴- تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

هیچ وقت به یک نفر خاص تکیه نکنید و گزینه های دیگری هم داشته باشید. ممکن است یکی از فریلنسرها کار را ترک کند و یا قرارداد شما با کسی به هر دلیل لغو شود.

۵- مدیریت توسعه محصول برای صرفه جویی در هزینه

نرخ دستمزدها می‌تواند برای مهندسین بسته به تخصص های آنها متفاوت باشد، بنابراین مطمئن شوید که دستمزد یک مهندس با کیفیت بالا را نمی‌پردازید، زمانی که می‌توانید همان نتیجه نهایی را با قیمت بسیار پایین تر بدست آورید.

برای کمک به آرامش ذهن، شروع به یادگیری مهارتهای تولید کنید و فرآیندها و تصمیم گیری‌های استخدام خود را با گذر زمان تکمیل کنید. این روند برای کارآفرینان متمرکز بر خدمات بسیار متفاوت است اما مهم نیست. شما مهارت های مختلفی دارید که مردم حاضر به پرداخت آن هستند، اما اندازه‌گیری این مهارت‌ها در حوزه خدمات سخت است. چگونه می‌توان خود و توانایی‌های خود را نشان دهید؟ بر نمونه کارهای خود تمرکز کنید. اگر یک هنرمند هستید، وبسایتی را برای نشان دادن آثار هنری خود ایجاد کنید، اگر نویسنده یا طراح هستید نمونه‌ای از نوشته های خود.

همچنین اطمینان حاصل کنید که گواهینامه های لازم یا الزامات آموزشی را دارید، به طوری که وقتی کسی در مورد خدمات شما سوال می‌کند، با کمک آنها بتوانید فرصت سازی کنید.

تیم کسب و کار

۹- شروع به ساخت تیم خود کنید
برای توسعه کار، لازم است مسئولیت هایی را به دیگران محول کنید. از این رو به یک تیم نیاز دارید. نکات زیر در تشخیص این که شما به چه کسانی نیاز دارید، یک شریک، کارمند یا مترجم آزاد و … کمک می‌کند:

اهداف خود را به وضوح مشخص کنید.
اطمینان حاصل کنید که همه افراد چشم انداز و نقش خود را در این مأموریت از همان ابتدا درک می‌کنند.
از رویه های استخدام پیروی کنید.
هنگام شروع فرایند استخدام، باید نکات زیادی را در نظر بگیرید، از غربالگری افراد تا سئوالات درست و تهیه فرم‌های مناسب.
ایجاد یک فرهنگ قوی سازمانی.
چه چیزی باعث یک فرهنگ عالی می‌شود؟ عوامل تشکیل دهنده فرهنگ سازمانی چه چیزهایی هستند؟ به یاد داشته باشید که شما لازم نیست فضای دفتر دیوانه وار گوگل را برای ایجاد یک فضای مثبت پیاده کنید. یک فرهنگ عالی به احترام و توانمندسازی کارکنان از طریق چندین کانال، از جمله آموزش و مشاوره مربوط است تا دکور و یا میزهای پینگ پنگ. در واقع، امکانات دفتر می‌تواند بیشتر شبیه تله باشد تا مزایای واقعی.

۱۰- مکانی مناسب پیدا کنید
مکان می‌تواند یک دفتر یا فروشگاه باشد. اولویت‌های شما بسته به نیاز متفاوت است، اما در اینجا ۱۰ چیز اساسی را در نظر می‌گیریم:

۱- سبک عملیات

اطمینان حاصل کنید که مکان شما با سبک و تصویر خاص شما از کسب و کارتان سازگار است.

۲- جمعیت شناسی

با در نظر گرفتن مشتریان خود، شروع کنید. نزدیک بودن آنها به مکان شما چقدر مهم است؟ اگر شما خرده فروشی هستید که بر جامعه محلی متکی است، جمعیت شناسی حیاتی است. برای مدل های دیگر کسب و کار شاید نباشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کاربردی طراحی لوگو
۳- پاخور

اگر به مردم نیاز دارید که به فروشگاه شما بیایند، اطمینان حاصل کنید که آمدن آنها به فروشگاه آسان است. به یاد داشته باشید: حتی بهترین مناطق خرده فروشی دارای نقاط مرده است.

۴- دسترسی و پارکینگ

آیا ساختمان شما در دسترس است؟ اجازه ندهید مشتریان به جای دیگر بروند به خاطر این که نمی‌دانند کجا پارک ‌کنند.

۵- رقابت

گاهی اوقات با رقبا در نزدیکی هم کار کردن خوب است، بعضی مواقع هم نه. شما تحقیقات بازار را انجام داده‌اید، بنابراین می‌دانید که کدام راه برای کسب و کار شما مناسب است.

۶- نزدیکی به دیگر کسب و کارها و خدمات

دسترسی راحت مشتریان شما به کسب و کارهای مجاور می‌تواند کیفیت کسب و کار شما را افزایش دهد.

۷- تصویر و تاریخ منطقه

آدرس محل کسب و کار شما چه چیزی را در ذهن مخاطبان به تصویر می‌کشد؟ آیا کسب و کار های دیگر در آنجا شکست خورده‌اند؟ آیا محل، تصویری که می خواهید از کسب و کار شما به نمایش بگذارد ایجاد می کند؟

۸- دستورالعمل ها

دستورالعمل ها بسته به نوع کسب و کار می‌توانند کمک کنده یا مانع باشند. به عنوان مثال، اگر شما یک مرکز مراقبت از افراد آسیب پذیر راه اندازی می کنید، این دستور که هیچکس نمی تواند یک فروشگاه سیگارفروشی را در این نزدیکی تاسیس کند به نفع شما خواهد بود.

۹- زیرساخت ساختمان

به ویژه اگر به دنبال یک ساختمان قدیمی هستید و یا اگر می خواهید در آن ساختمان شروع به کسب و کار آنلاین کنید، مطمئن شوید که نیازهای پیشرفته شما را پشتیبانی کند. اگر در مورد ساختمان جدی هستید، شاید بهتر باشد از یک مهندس کمک بگیرید تا بتوانید ارزیابی دقیقتری از موقعیت مکانی داشته باشید.

۱۰- اجاره، آب و برق و سایر هزینه‌ها

اجاره بزرگترین هزینه است، اما از هزینه امکانات و خدمات نیز غافل نشوید. بررسی کنید که آیا آنها در اجاره لحاظ می شوند یا نه. نمی‌خواهید که با یک قیمت شروع کنید و بعد متوجه شوید که بیشتر است؟

به محض اینکه دانستید به دنبال چه چیزی باید باشید وقت آن است که شروع به جستجوی مکانی کنید که متناسب با تمام نیازهای شما باشد، این چهار راهنمایی می‌توانند کمک کنند:

۱- به زمان بندی خود فکر کنید

صاحبخانه‌ها به دنبال اجاره‌نامه های کوتاه مدت هستند در صورتی که شاید اجاره بلندمدت برای شما مناسب باشد. به این موارد دقت کنید.

۲- حق انتخاب خود را محدود نکنید

مکان‌هایی بسیاری وجود دارند، فضاهای همکاری، مراکز تجاری اداری، اجاره آپارتمان‌ها و موارد دیگر. گزینه های خود را بیشتر کنید.

۳- در اینترنت جستجو کنید.

از این فرصت غافل نشوید. ممکن است با استفاده از منابع آنلاین بتوانید محل مناسب را پیدا کنید.

۴- معامله را با شرایط خود انجام دهید.

شما انتخاب‌های دیگری هم دارید، مراقب باشید در شرایطی که به شما تحمیل می‌شود معامله نکنید و حتماً حس خوبی از اجاره یا خرید محل داشته باشید.

بعد از اینکه مکان مناسب را بدست آوردید، می‌توانید بر روی زیبایی شناسی آن متمرکز شوید.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.