Take a fresh look at your lifestyle.

ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

1 77

 

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله4 دقیقه می باشد

مقدمه: دراین مقاله می خوانید که مهاتیر محمد چگونه شروع به فعالیت کرد چگونه بر اهدافش متمرکز شد و موانع را کنار زد. چالشهایی که داشته و رشد و پیشرفت و توسعه ی کاری او را و اینکه چگونه جزو ثروتمند ترین افراد جهان شد را مطالعه می کنید.

مهاتیر محمد در کشوری با مساحت 320000 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 27 میلیون نفر واقع در جنوب غَرب آسیا که شغل اکثر مردمانش کشاورزی در مزارع موز، آناناس و کائوچو یا صید ماهی بوده و تا قبل از سال 1981، اکثرا  در روستاها و جنگل ها و در پایین ترین سطح امکانات زندگی می کردند وکسب درامد سرانه هر نفر کمتر از 100 دلار بود و مناقشات و جنگ های مذهبی ناشی از وجود 18 دین و مذهب و نژاد کشور را به شدت ناامن نموده بود، خداوند شخصی را به عنوان هدیه برایشان فرستاد که کسی نبود جز مهاتیر محمد (Mahathir bin Mohamad) که تمام دنیا او را با این نام می شناسند و به او احترام می گذارند.

 

مهاتیر کوچک ترین عضو خانواده 11 نفره ای بود که شغل معلمی پدرش تکافوی برآوردن آرزوی پسرش مهاتیر جهت خریدن دوچرخه برای رفت و آمد به دبیرستان را نمی کرد. بنابراین مهاتیر برای  برآورده شدن آرزویش شروع به فروختن موز در خیابان بعد از اتمام اوقات مدرسه نمود.

 

شروع فعالیت :

 

مهاتیر پس از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه پزشکی کشور همسایه، سنگاپور شده و همزمان مسئولیت اتحادیه دانشجویان مسلمان آن دانشگاه را برعهده گرفت. سال 1953 پس از فارغ التحصیلی به کشورش بازگشت و به عنوان پزشک جراح به استخدام نیروهای انگلیسی که کشورش را اشغال کرده بودند درآمد، پس از خروج نیروهای انگلیسی و در سال 1957 با افتتاح مطبی شروع به طبابت نموده و نیمی از وقتش را صرف معالجه رایگان افراد فقیر نمود.

 

رشد و پیشرفت :

 

در سال 1964 به مدت 5 سال به عنوان نماینده در مجلس ملی فعالیت نمود و در سال 1970 کتاب معروف خود به نام آینده اقتصادی مالزی را به رشته تحریر درآورد که همین کتاب بعدها پایه و اساس تفکرات آن مرد  جهت تحول اقتصادی کشورش گردید.

 

به هر حال مهاتیر در سال 1974 به عنوان سناتور وارد مجلس سنا شد و در سال 1975 به عنوان وزیر آموزش و پرورش و سپس به نیابت نخست وزیر و بالاخره در سال 1981 به سمت نخست وزیری نایل گردید. سال 1981 یعنی سال شروع انقلاب اقتصادی یک جراح در مالزی!

 

ولی پرسش اساسی این است که این جراح مالزیایی چه کاری انجام داد؟!

نخست:  نقشه آینده مالزی را ترسیم نمود و اولویت ها، اهداف و نتایجی را که می بایست در طی 10 سال و بعد20 سال و نهایتا تا سال 2020 به آنها دست یابند را مشخص نمود.

 

ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

 

آموزش  همگانی :

 

دوم: تصمیم گرفت که آموزش همگانی و تحقیقات علمی اولین اولویت و در رأس برنامه ها قرار گیرند، به نحوی که بیشترین میزان بودجه و اعتبار را برای آموزش همگانی و کسب مهارت های فنی، ریشه کنی بی سوادی و از همه مهم تر آموزش زبان انگلیسی و تحقیقات علمی اختصاص داد. مهاتیر در همان سال ها هزاران نفر از دانشجویان را با پرداخت بورسیه به بهترین دانشگاه های جهان اعزام نمود.

 

هدف مشخص و انتقال اهداف به عموم :

 

سوم: استراتژی و برنامه های خود را به صورت کاملا شفاف و با صداقت با مردم کشورش در میان گذاشت؛ آنان را با نظام مالیاتی جدید که مسیر کشور را به سوی انقلاب اقتصادی هموار می کرد آشنا نمود و از همه مهم تر، از مردم دست یاری طلبید.

 

مردم نیز چون او را صادق دیدند، باورش کردند و همراه و دنباله رو او گردیدند. بنابراین در اولین سال اقدام به کاشت یک میلیون اصله درخت روغنی نمودندکه همین امر طی تنها دو سال مالزی را به عنوان بزرگ ترین و اولین کشور تولید کننده و صادرکننده روغن درختی به دنیا معرفی کرد.

 

مهاتیر تصمیم گرفت صنعت جهانگردی مالزی را طی 10 سال به کسب درآمد 20 میلیارد دلاری در عوض درآمد 900 میلیونی سال 1981 برساند. این در حالی است که درآمد حال و حاضر مالزی از صنعت جهانگردی 34 میلیارد می باشد.

 

وی برای رسیدن به این هدف پادگان های نظامی ژاپنی را که از سال های جنگ جهانی دوم در کشور مالزی باقی مانده بودند، به مناطق جهانگردی شامل انواع بازی های تفریحی، ورزشی و فرهنگی تبدیل نمود تا مالزی به مرکز جهانی برای برگزاری مسابقات بین المللی اتومبیلرانی، اسب سواری و بازی های آبی گردد. او همچنین کوالالامپور را مقر اصلی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار داد.

 

رشد و توسعه در کسب و کار :

 

در سال 1996 مالزی با رشدی معادل 46 درصد نسبت به سال های قبل از آن در زمینه صنعت برق و الکترونیک، خود را به عنوان یکی از صادرکنندگان لوازم برقی و الکترونیکی به دنیا معرفی کرد. مهاتیر محمد با وضع قوانین شفاف و ضوابط مشخص درهای اقتصادی کشور را به سوی سرمایه گذاران خارجی گشود و با تأسیس شرکت عظیم پتروناس در برج های دوقلوی کوالالامپور، بازار بورسی با یک میلیون دلار معامله در روز پایه ریزی نمود.

 

تأسیس بزرگ ترین دانشگاه اسلامی دنیا گامی دیگر در راه جذب نخبگان علمی داخلی و خارجی از تمام نقاط دنیا به خصوص کشورهای اسلامی بود. وی توانست با تأسیس پایتخت اداری جدید به نام پاتوراجایا با دو میلیون نفر جمعیت در کنار پایتخت تجاری (کوالالامپور) هم از نظر سیاحتی و هم تقسیم کار و با تأسیس دو فرودگاه جدید و مدرن و ده ها جاده و اتوبان سریع السیر، رفت و آمد جهانگردان و سرمایه گذارانی که از کشورهای چین و هند و حاشیه خلیج فارس و باقی نقاط دنیا به آن کشور سفر می کردند را تسهیل بخشد.

 

ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

 

به طور خلاصه باید گفت حاج مهاتیر محمد طی مدت21 سال یعنی از سال 1981 تا 2003 موفق گردیدکشوری فقیر با درآمد سرانه 100 دلار را به کشوری توسعه یافته با درآمد سرانه 1600 دلار در سال و میزان سرمایه گذاری را از 3 میلیارد دلار به 98 میلیارد دلار و میزان صادرات را به رقم قابل توجه 200 میلیارد دلار برساند.

 

مهاتیر محمد در سال 2003 با اراده شخصی تصمیم به کناره گیری از قدرت و سپردن زمام امور کشور به نیروهای جوان و تازه نفس گرفت. علی رغم درخواست مردم کشورش مبنی بر ماندن بر مسند قدرت، او تصمیم خود را گرفته بود و بدون اینکه بخواهد فردی از افراد خانواده اش را به قدرت برساند یا حکومت را موروثی کند، به طور کلی از دنیای سیاست کناره گیری نمود تا جانشینان او بتوانند آرزوی طراحی شده او به نام «مالزی بیست… بیست…» یا «مالزی در سال 2020» را که در آن مالزی به چهارمین قدرت اقتصادی آسیا پس از ژاپن، چین و کره تبدیل گردد،  به واقعیت تبدیل نمایند.

 

مهاتیر در نهضت اقتصادی خویش هیچ گاه منتظر کمک های آمریکا و کشورهای اروپایی نماند، بلکه توکل او ابتدا بر قدرت لایزال الهی و سپس بر اراده و پشتکار خود و از همه مهم تر عزم و اراده و حمایت مردم کشورش قرار داشت.

 

نتیجه: شما با داشتن هدف از زندگی و اولویت بندی، زمان بندی هدف می توانید آینده ی خود را پیش بینی کنید شما می توانید راه حل های ممکن را با نوشت اهداف و لیست بندی آنها بیابیدو با تمرکز ذهن ، اعتماد به نفس  و مدیریت کسب و کار و مهارت ارتباط موثر می توانید جزو ثروتمند ترین افراد جهان باشید.و برای اینکه جزو ثروتمندان جهان باشید ابتدا باید جزو ثروتمندان تهران، شیراز، اصفهان ، کرمان ، مشهد و …یا ، هر شهری که در آن زندگی می کنید، یعنی در ابتدا تمندترین فرد شهر خودتان شوید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید
تیم آموزشی ماهان تیموری 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه مهاتیر محمد ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

نظر ۱
  1. ناشناس کاربر می‌گوید

    تشکر می کنم اززحمات تان اول می خواستم خود کتاب را مطالعه کنم ولی این خلاصه هم خیلی خوب بود
    باتشکر از زحماتتان

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.