Take a fresh look at your lifestyle.

بهترین و جامع ترین تعریف بازاریابی

بهترین و جامع ترین تعریف بازاریابیReviewed by حسین تیموری on Apr 11Rating: 5.0
 
تا به اینجا صحبت های زیادی را در ارتباط با بازاریابی شنیده ایم. می خواهیم در این مقاله دقیق ترین تعریف بازاریابی را برای شما شرح دهیم.به راستی تعریف بازاریابی چیست؟
اگر به قاعده حاکم در بازار ایران دقت کنیم فقط میبینیم که فرق بازاریابی با فروش سنتی به صورت نصفه نیمه و ناقص مدنظر قرار داده شده است.
آن بخش از بازاریابی مدرن که مورد تاکید بازار ایران قرار گرفته است، اینست:

“برابر کردن تقاضا با عرضه”

حال آنکه این بخش باید تفسیر خوبی به همراه داشته باشد که همراه با تعریف فروش ارائه شود ولی تفسیری که همراه این عبارت است: 

 

تعریف بازاریابی در ایران:

” بازاریابی هنر اقناع مخاطب است(ان هم به هر قیمتی که شده) برای خرید محصول عرضه شده! “

حالا اخرین چیزی که در تعریف بازاریابی مهم است، این است که: “ایا محصول ما بهبودی در سبک زندگی مشترک ما ایجاد میکند یا نه؟!”

بسیاری از ما بازاریابان در سازمانهایی کار کرده ایم و پس از گذشت مدتی ان را ترک کرده ایم تنها به این دلیل که احساس کرده ایم که در حال کلاهبرداری هستیم!

به راستی چند بار کار خود را با این دلیل ترک کرده ایم؟

اگر با هم تلاش کنیم که تعریف درست فروش (یعنی:فروش عبارتست از هنر منطبق کردن مزیت های رقابتی یا نیاز مشتری) را در بازار جایگزین متد “مخشو بزن…بنداز بهش” بکنیم میتوان نتایج بهتری را در بازاریابی و فروش خود ببنیم.

 

بهترین دیدگاه برای تعریف بازاریابی

بهترین تعریف بازاریابی که در تمام سال ها از دیده ام، این تعریف است:

“شناخت نیاز (تقاضا) های یک بازار هدف معین است که با شناخت مزیت های انحصاری و رقابتی سازمان بهبود را در عرضه خود برای مشتری ترسیم مینماید.”

 

۱. نیاز یا تقاضا:

نیاز مشتری چیست؟

نیاز مشتری ان چیزی است که مشتری برای بهبود زندگی خود و سبک ان باید تامین نماید; یا ان چیزی است که حتما نمی شناسد و ما باید به هر طریقی ان را به او بشناسانیم؟

به روش پرزنت بازاریابان شبکه ای توجه کنید! وقتی نیازتان با عرضه ان ها همسو نیست; عموما به گونه ای شما را پرزنت میکنند که دست اخر حس بلاهت و نادانی را در شما زنده کنند. به طور کلی در کشورهای در حال توسعه یک متد برای هم اندیشی وجود دارد: “درست ان چیزیست که من فکر میکنم; واگر مثل من فکر نمیکنی; کلا اشتباه فکر میکنی(یا حق با من است;یا تو مقاومت میکنی که حق مرا نپذیری!)” اما واقعا نیاز مشتری چیست؟

 

۲. شناخت نیاز:

برای این که نیاز های بهبود بخش یک مشتری چیست;باید ان ها را بشناسیم;اما چگونه؟ در بمب باران اطلاعاتی که مثل دارکوب بر ذهن مشتری نقش می بندد یا از میان کلام خود او؟ پس ایا بهتر نیست که او را وادار به برون ریزی کنیم؟ پرسش هایی را مطرح کنیم که او وادار شود;اطلاعات و نیازهای خود را برای بهبود،در اختیار ما قرار دهد. برعکس متد اشتباهی که بازاریابان ما دنبال میکنند;”فروش در شنیدن اتفاق می افتد نه در گفتن” در حقیقت هدف اصلی مشتری از خرید;قطعه ای گمشده ای از پازل است; ازمون وخطا باعث سررفتن حوصله مشتری خواهد شد;او نمی ایستد تا شما همه مزایای خود را به او ارائه دهد تا تصادفا یکی از ان ها نیاز اصلی باشد.

 

۳. بازار هدف:

بازار هدف در واقع مجموعه مشتریان بالقوه و بالفعل ما هستند; به عبارت بهتر بازار هدف تمام کسانی هستند; که الان توانایی و نیاز خرید از ما را دارند یا در اینده خواهند داشت. ساده لوحانه است که یک کمپانی تولید محصولات الکترونیک;کودکان زیر 7 سال را از تیررس خود خارج کند و کارکردن بدون بازار هدف;در حقیقت شلیکی است با پشمان بسته به سوی هدفی که معلوم نیست در کدام موقعیت جغرافیایی قرار گرفته است.

بازار هدف شما از نظر:

  • سن
  • جغرافیای سکونت
  • جنسیت
  • تحصیلات
  • سبک زندگی
  • میزان درامد
  • الگوی فکری و…

 چه شرایطی دارد!؟

 

۴. بازار هدف معین:

بازار هدف علاوه بر جزییات باید بخش بندی شده باشد; یعنی اینکه هر کدام از بخش های ان با مهمترین مولفه اشتراک در یک گروه قرار بگیرند. این مسئله در رقابت کوکاکولا و پپسی نمود پیدا کرد;زمانی که پپسی کولا در روند زیاندهی قرار داشت;بازار هدف معین توانست گره کار را باز کند: بازارهدف معین:مشتریان کمتر از 30 سال!

 

۵. مزیت  رقابتی:

مزیت رقابتی در حقیقت “تفاوت های محصول ماست که ایجاد تمایز میکند”

به عبارت بهتر در حقیقت مزیت رقابتی تفاوت هایی است که محصول ما را متمایز میکند و راه دست یابی به ان ها به این ترتیب:

۱. شناخت

۲. ساخت

جک ولش مدیرعامل سابق جنرال الکتریک میگوید:

“اگر مزیت رقابتی نداری;اصلا رقابت نکن”

اگر واقعا محصول شما مزیت رقابتی ندارد;محصول خود را عوض کنید; زیرا این یک مجصول واقعی نیست;چون مزایای رقابتی محصولات واقعی،یا قابل

شناخت هستند،یا قابل ساخت!

 

۶. مزیت های انحصاری:

ایا سازمان شما مزیت های انحصاری دارد؟

مثلا مثل اپل، استیو جابز این سیستم را به گونه ای طرح ریزی کرد که دارای مزیت انحصاری سیستم عامل است (که این مزیت در ابتدای راه نه تنها مزیت نبود بلکه محدودیتی دست و پاگیر تلقی میشد)؟

 برای ساخت مزیت های انحصاری باید یا انحصار توزیع محصول را در دست داشت ;یا ان را ساخت. البته در شرایط حاکم در بازار ایران; یافتن این مزیت

های انحصاری در برخی سازمان ها عجیب نیست;اما ساخت مزیت های انحصاری در ایران مقوله ای جداگانه است که مثل بازار جهانی تابع قواعد و مهارت های زیادی است.

 

 ۷. سازمان:

یا همان چیزی که دربازار ما به عنوان شرکت خوانده میشود;مجموعه ای است که در فروش با عرضه خود به تقاضاهای مشتری های بازار هدف خود;پاسخ مناسبی می یابد. بزرگترین سازمانهای بین المللی شعار خود را دارند:

“برای محصولات خود;کالایی نیابید;برای مشتریان خود،محصولی مناسب تهیه کنید”

 

۸. بهبود:

بزرگترین وظیفه ما در بازاریابی تفسیر همین واژه است;در حقیقت محصول ما(شامل کالا;خدمات و یا ایده ها باید تغییری در کیفیت زندگی مشتریان ایجاد کند.

 به عبارت بهتر باید زندگی و کیفیت ان را ارتقا یا بهبود بخشد; فروش،بدون ایجاد بهبود در حقیقت همان کلاهبرداری خودمان است.

 

۹. عرضه:

به راستی محصولی که ما در بازاریابی عرضه می کنیم چیست؟

چه بهبودی را موجب می شود؟

چقدر به زندگی افراد کمک میکند؟

فراموش کنید تعبیر منسوخ “فروش یخچال به اسکیمو” را!

در واقع “فروش یخچال در بیابان” همان تعبیر بازاریابی مدرن با ایجاد بهبود در زندگیست.

 اگر برای مشتریان خود محصولی بیابیم;در حقیقت هم بازار هدف خود را به صورت معین شناخته ایم; وهم بهبودی ایجاد کرده ایم;برای اسکیمو وسیله

گرماساز بیابیم،نه سرما ساز!

 

۱۰. مشتری:

مشتری در واقع ارباب کسب وکار است; این ارباب نیازمند یک ارتباط موثر و کاراست. اگر کِیف مشتری کوک شود،در واقع او با رغبت کیف پول خود را خارج خواهد نمود. برای کوک کردن کیف او و ایجاد یک رابطه تاثیر گذار چه برنامه ای دارید؟

 

همانطور که می بینیم با تفسیر این تعاریف، بسیاری از استراتژیهای غلط ما نیاز مند بازنگری هستند. باید بتوانیم با آشنایی با بهترین تعریف بازاریابی کاراترین عملکرد را از خود نشان دهیم. بیایید از همین حالا اغاز کنیم…

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.