Take a fresh look at your lifestyle.

تاثیر تعهد در موفقیت و ثروت

تاثیر تعهد در موفقیت و ثروتReviewed by ماهان تیموری on Aug 27Rating:

تاثیر تعهد در موفقیت و ثروت نکته مهمیه که باید بهش توجه کنی. تعهد یعنی خودت رو ملزم میدونی کارهایی رو برای خودت و یا کسی انجام بدی، در لغت یعنی بر عهده گرفتن و عهد و پیمان بستن. وقتی میتونی مطمئن بشی به چیزی متعهدی که همه ی شرایط برخلاف چیزیه که میخوای.

کلام خدا: ای کسانی که ایمان آورده اید چرا چیزی را می گویید که انجام نمی دهید، چه کار قبیح و زشتی نزد خداوند است اینکه آنچه را انجام نمی دهید بگویید و به عهد خود وفا کنید که از عهدهایی که بستید سؤال خواهد شد_سوره اسرا ، آیه 34
انسان هایی که وفای به عهد می کنند از وارثان بهشتند_سوره مومنین ،آیه8

ای اهل ایمان ، به عهدهای خود وفا کنید_سوره مائده ، آیه1

تعهد به خود و هر کس و چیزی که به آن متعهد می شوید یکی از ارکان سعادت است. زمانی که متعهد می شوید باید به عهد خود وفا کنید. خداوند نیز اسباب وفای به عهدتان را محیا می کند اما اگر عهدی که بستید را رعایت نکنید به خود ظلم می کنید و از نظر خداوند هم یکی از قبیح ترین کارها، وفا نکردن به عهد است.

 

تاثیر تعهد در موفقیت و ثروت

 

 

افراد موفق چه در تجارت، ورزش یا هنر به پیشرفتی دائمی متعهد هستند. اگر میخواهید فردی موفق تر باشید باید یاد بگیرید که چند سؤال مهم از خود بپرسید:

 1. چطور میتوانم کارم را بهتر انجام دهم؟
 2. چطور می توانم کارم را مؤثرتر انجام دهم؟
 3. چطور می توانم با عشق و علاقه ی بیشتری انجامش دهم؟

فردی که به خود و زندگی خود متعهد است هدف دارد و می داند برای رسیدن به هدفش باید کارها را به شیوه ای متفاوت انجام دهد و نسبت به انجام کارها بی تفاوت نیست و با تمام کارهای کوچک و بزرگی که باید انجام دهد مسئولانه و دقیق و با برنامه رفتار می کند.

فردی که متعهد است مدام در حال رشد است و مدام خود و روند رشدش را بررسی می کند که ببیند در چه مرحله ای است و برای ادامه ی راه برنامه ریزی می کند.

فردی که متعهد است میداند مسیری که انتخاب کرده است بی مسئله و بدون چالش نیست و امکان هر اتفاقی وجود دارد و خود را آماده نگه می دارد. با مشکلات و موانع به گونه ای برخورد می کند که آن ها را حل کند و هرچقدر هم مسئله بزرگ باشد بازهم شانه خالی نمی کند و در حد توانش اقدام می کند.
تاثیر تعهد در موفقیت وثروت

یک هشدار بزرگ

 

 

زمانی که تعهد می دهید کاری را انجام دهید( از موضوعات کوچک تا بزرگ. مثلا تعهد می دهید صبح ساعت 6 بیدار شوید و قبل از رفتن به محل کار کمی ورزش کنید و یا پروژه ای می گیرید و تعهد می دهید تا زمان مشخصی آن را تحویل دهید و…) ذهن ناخودآگاه شما آن را به عنوان مطلب مهمی ثبت می کند.

زمانی که برای انجام کاری متعهد می شوید و به آن عمل نمی کنید ناخودآگاه یاد می گیرید که به خودتان اعتماد نکنید. نتیجه ای این می شود که احترام بنفس، اعتماد بنفس و عزت نفستان خود را از دست می دهید. ایمان خود را برای به دست آوردن نتیجه از دست می دهید. احساس وجود خود را از دست می دهید.

ایمان به توانایی هایتان

 

 

مثلا شما به خودتان همسرتان یا هر کس دیگری می گویید می خواهم ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوم و قبل از رفتن به محل کار کمی ورزش کنم. اما بعد از سه روز خاموش کردن زنگ ساعت مغزتان به طور ناخودآگاه خودبه خود عمل می کند و همین جاست که فاتحه ی اعتماد به نفس و عزت نفستان را باید بخوانید.

شاید تصور کنید زیاد خوابیدن مسئله ی بزرگی نیست اما برای ذهن ناخودآگاه شما مسئله ی بزرگی است. وقتی می گویید می خواهید کاری را انجام دهید ولی آن را انجام نمی دهید، سردرگم می شوید و احساس قدرت شخصی خود را ضعیف می کنید و شاید بزرگترین ضربه را زمانی می خورید که دیگر به خود و توانایی هایتان ایمان ندارید و به قدرت خود شک می کنید که ارزشش را ندارد.

برنامه ریزی

 

 

وقتی بزرگان درباره تاثیر تعهد در موفقیت وثروت از نظم شخصی و انجام درست و مداوم کارهای بسیار کوچک روزانه صحبت می کنند و تأکید می کنند که سعی کنید به قول هایی که می دهید عمل کنید، به برنامه های کوچک و نامحسوسی که باید انجام دهید عمل کنید و بر روی این ها کار کنید و قوی شوید، مطمئن باشید به هر آنچه در ذهن دارید دست پیدا می کنید، به یقین می رسیم که بی خودی تعهد ندهید و زمانی تعهد بدهید که می خواهید انجام دهید.

باید به خودتان ثابت کنید که بر سر حرف و قولی که دادید هستید. چه قولی که به خودتان داده اید، چه قولی که به دیگران می دهید. باید خیلی جدی تر به قول هایی که می دهید و حرف هایی که می زنید پایبند باشید تا بتوانید کارهای مهم و بزرگی انجام دهید.

 

نکات مهمی که باید در هر متعهد شدنی توجه کنید:

 1. با شناخت کامل از خودتان و توانایی که از خود سراغ دارید متعهد شوید. به خودتان دروغ نگویید، ببینید واقعا می خواهید آن کار را انجام دهید یا این تصمیم یک تصمیم هیجانی و جوی گرفته شده. برای دلخوشی کسی یا برای گرفتن تأیید کسی و چنین دلایلی هیچ تعهدی ندهید. چون خیلی زود زیر قولتان خواهید زد.
 2. تمام تعهدات خودتان را چه تعهدات به خود و چه دیگران، ثبت کنید. طبق تحقیقات، چیزی که یادداشت نشود و تلاشی هم برای ذخیره ی آن در حافظه ی دراز مدت نکنید؛ حافظه فقط 37 ثانیه آن را در خود نگه می دارد. ممکن است نقشه ها و برنامه های بزرگی داشته باشید اما اگر فراموش کنید که چه تعهداتی با خود داشته اید نتیجه همان می شود که اصلا بر سر قول و تعهد خود نمانده اید.
 3. نه گفتن را یاد بگیرید؛ به تمام موضوعات و مواردی که مانع از این می شود تا طبق برنامه هایی که برای عمل کردن به تعهداتتان دادید عمل کنید، نه بگویید. قبل از هر تصمیمی این سؤال را از خود بپرسید: آیا این کار مرا به تعهدی که داده ام نزدیک می کند یا دور؟ اگر در مسیر انجام تعهداتتان بود انجام دهید و گرنه یک نه محکم بگویید و بگذرید.
 4. تمام چیزهایی که با انجام تعهدات بدست می آورید را یادداشت کنید. به نکات مثبت انجام تعهدتان توجه کنید و با خود مرور کنید. این به شما کمک می کند با امید و انگیزه یبیشتری کارها را انجام دهید و در نهایت به عهد خود وفا کنید.
 5. نکات منفی که با عمل نکردن به تعهدتان بوجود می آید را هم لیست کنید. بنویسید اگر به تعهدی که داده اید عمل نکنید چه می شود؟ چه عواقبی دارد. این ها را هم در خاطر نگه دارید و هر زمان که فکر کردید حق دارید زیر تعهدی که داده اید بزنید کمک می کند بهتر تصمیم بگیرید.

 

راهکار قدرتمند

 

 

وفای به تعهداتی که داده اید و عمل به آن نیازمند انگیزه است وگرنه دور از انتظار نیست که با مانعی بزرگ از ادامه ی راه منصرف شوید. بنابراین بهترین راهکار این است:

لیستی از عواقب انجام ندادن تعهداتتان تهیه کنید و بنویسید اگر به تعهدی که دادید عمل نکنید چه هزینه و خساراتی را باید بپردازید.(هم خسارات مالی، جسمی، روحی، زمانی و…)

برای خودتان قانون بگذارید؛ مثلا اگر فلان کار را نکردم باید فلان مبلغ را خسارت بدهم. اگر تا آخر این ماه که به خودم قول دادم 4 کیلو وزنم را کم کنم، به تعهدم عمل نکنم با دوستانم به مسافرت نمیروم و یا هر منعی که برایتان سخت است.

آنچه در زندگی شما مهم است این است که نمی خواهید خودتان را جریمه کنید. با جریمه کردن خودتان و تاوان دادن برای هر تعهدی می توانید ذهنتان و قدرت درونی خودتان را تقویت کنید و به مرور به ذهنتان این باور را بدهید که با هر بی تعهدی مجبور خواهی بود اقدام به جبران کنی و خسارتش را بپردازی. این یکی از بهترین انگیزاننده هایی است که می توانید برای انجام تعهداتی که می دهید استفاده کنید.

متن انگیزشی

 

 

وقتی به افراد میگیم به کارهایی که می کنید، به تصمیماتی که می گیرید، به زندگیتون، به عمرتون به لحظه لحظه ی زندگیتون متعهد باشید و با تمام توان برای هر چه عالی تر کردنش تلاش کنید.

خیلی راحت تعداد زیادی بهانه های کوچیک و بزرگ میارن برات که متقاعدت کنن که میخواستن، ولی نشده! از یه سرماخوردگی کوچیک گرفته تا یه اتفاق تلخی مثل شکست میتونه تو رو از تعهداتت منصرف کنه و به این بستگی داره که چقدر از خودت انتظار داری و چقدر اون تعهد برات اهمیت دارن و تأثیراتش تو زندگیت چقدره؟

اگه با خودت دودوتا چهارتا کنی میتونی بهتر تصمیم بگیری. یه آدم متعهد به کاری که باید انجام بده متمرکزه و هیچ بهانه ای برای انجام ندادن نمیاره اما آدمی که تعهدی نه به خودش نه به زندگیش و نه به رشد و بهبود زندگیش نداره خیلی راحت بهانه میاره که شاید بگیم همش توجیهِ برای اینکه بگن ما حق داریم که به تعهدی که به خومون دادیم عمل نکنیم. قبل از هر تعهدی خوب فکر کن اگه از همون اول میدونی از پسش بر نمیای ولش کن اگه به تصمیمی که گرفتی مطمئن نیستی ولش کن.

تصمیم گیری

 

 

برای همینه که میگن قبل از هر تصمیمی ببین چقدر برات مهمه که به این خواسته برسی؟ بین ارزشش رو داره که یه مدت به خودت سختی بدی؟ از خودت مایه بزاری؟ با هر مشکلی که پیش میاد بیخیال تعهدی که دادی نشی؟ اگه مطمئن شدی بسم الله. اما اگه مطمئن نیستی بیخیال شو چون تو راهی که رشد هست، نمیتونی راحت و بی خیال بشینی و منتظر باشی چیزی بدست بیاری باید تلاش کنی زحمت داره سختی داره.

اینا رو نمیگم ناامیدت کنم میگم که بدونی داری تعهد میدی! به خودت پس باید پاش وایستی. در هر شرایط پاش وایمیستی. برای اینکه به استقلال مالی برسی، یه کسب و کار خوب داشته باشی، یه زندگی راحت داشته باشی، باید همین حالا اول با خودت عهد ببندی که میخوای تغییر کنی و از هر تلاشی برای رسیدن به این ها دریغ نکنی.

چون تو مهمی وقتی تو با خودت عهد می بندی و برای رسیدن بهش هر چی میتونی و در توانته تلاش می کنی؛ دیگه هیچی برات مهم نیست میگی یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت.

تعهدات شما

 

 

پس چیزی، مانعی وجود نخواهد داشت تا تو رو از خواسته ات دور کنه. تعهد خیلی مهمه قبل از هر اقدامی قبل از هر تصمیمی قبل از هر کاری باید تعهد بدی، تعهد به خودت تعهد به عمرت به زندگیت به خانواده ات. در اینصورته که قوی عمل می کنی و کم نمیاری چون با هر مانعی به خودت یادآوری می کنی که من عهد بستم! پس نمی تونم زیرش بزنم.

به نظر من اگه روی عهدی که بستی نمی ایستی چون واقعا نمیدونی چه خسارت های بزرگ و غیر قابل جبرانی رو باید بپردازی! نمی دونی اگه به تعهداتت عمل نکنی امکان داره دیگه نتونی جبران کنی. تو یه بار زندگی می کنی پس باید درست زندگی کنی. باری به هر جهت نباش.

نتیجه گیری

یه آدم متعهد تکلیفش به خودش مشخصه، تکلیفت با زندگیش مشخصه، وقتی شرایط سخت و غیر قابل تحمل شد نمیزنه زیر هر چی گفته همه ی تعهداتش رو زیر پا نمیزاره و سعی میکنه دوباره همه چیزو بهبود بده. خوبی های تصمیماتی که برای رشد خودت و زندگیت گرفتی رو برای خودت تکرار کن. بذار ذهنت انگیزه ی لازم رو برای پایداری کردن روی تعهداتش دریافت کنه و قوی تر عمل کنه.

 

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده  خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، مدیریت زمان

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 نظر
 1. سالار کاربر می‌گوید

  نمی دونم چی بگم خیلی فکرمو مشغول کرد به چه موضوع جالبی اشاره کردین
  باید فکر کنم
  تعهدات زیادی به خودم و خانومم دادم اما الان که فکر می کنم میبینم نه آدم متعهدی نیستم شاید به همین دلیل شرایط زندگیم بدتر میشه چرا شاید حتما همینطوره که شما گفتین
  مرسی استاد بخاطر تلنگری که زدین

 2. دینا کاربر می‌گوید

  سلام استاد
  کاش فایل پی دی افش هم بزارید تا پیرینت بگیریم..
  شدیدا موافقم تعهد خیلی مهمه و چیزی که هست اینه که در وهله اول ما باید به هودمون متعهد باشیم تا بتونیم به بقیه اشخاص و حتی کارها متعهد باشیم.
  ممنونم از شما
  اصفهان نمیاین؟

 3. Javan کاربر می‌گوید

  از من به شما، این واژه استاد که خودتون و همکاراتون و کاربرای سایتتون بکار میبرن دافعه داره، دست کم واسه من اینطوره
  موفق باشید

  1. سالار کاربر می‌گوید

   ما شاگردان سمینارهای استاد تیموری هستیم و با افتخار عنوان استادی رو براشون بکار می بریم. کجای این واژه دافعه داره نمیدونم!
   خطاب استاد کمترین عنوانیه که میشه گفت در قبال کسی که زندگی صدها نفر از هموطنانش رو متحول کرده
   پیشنهاد میکنم به موضوعات مهمی که استاد تیموری میگن توجه کنید همه ی ما اینجا هستیم که به هم کمک کنیم فکر کنیم آگاهی خودمون رو بالا ببریم

 4. رضا کاربر می‌گوید

  هنوز این مطلبو نخوندمش ولی از تیتر و مطالب کلی که دیدم بنظر میرسه خیلی کمکم کنه

 5. پدیده کاربر می‌گوید

  سلام
  تشکر میکنم ، مثل همیشه عالی بود، در پناه خالق یکتا و ثروت آفرین ، سلامت و شاد و ثروتمند باشید ، ان شاء ا…
  هفتم شهریور ماه هزار و سیصد و نود و پنج

 6. سامان خوش نیت کاربر می‌گوید

  عالی بود استاد
  بعد از مدتها کار و تلاش دوباره مطالب سایت رو پیگیری میکنم
  بهانه هام رو پارسال بعد از سمینار گذاشتم کنار همون موقع با خودم عهد بستم دیگه مثل گذشته ام زندگی نکنم خداروشکر تغییرات زیادی تو زندگیم داشتم خودم این تغییرات رو ایجاد کردم بعد از اینکه فهمیدم چقدر مهمم و باید قدر جوونیم رو بدونم حرف زیاده حتما برای عرض ادب میام تهران میبینمتون
  بی نهایت سپاس

 7. محمد عرفان توکلی کاربر می‌گوید

  خیلی سخته برای آدمی که هیچوقت برای خودش ارزش قائل نشده نه که نخاد نمیدونسته میتونه زندگی بهتری داشته باشه اما هیچ کاری نکرده وایساده دنیا براش کاری کنه خیلی داغونم اما حرفای شما خیلی بهم امید داد مرسی

  1. رضا کاربر می‌گوید

   دوست عزیز برات از صمیم قلب ارزوی موفقیت میکنم،ب امید پیشرفته هموطنانم

  2. ماهان تیموری کاربر می‌گوید

   سلام رضای عزیز
   بهت با قدرت قول میدم , اگر بخوای و حاضر باشی کمی سختی مسیر را تحمل کنی
   در کمتر از یک سال نتایجی میگیری که لیاقتش رو داری.
   و می تونی کم کم به هر آنچه در ذهن داری دست پیدا کنید
   شاد و پیروزو سربلند باشید

 8. رضا کاربر می‌گوید

  با سلام،من دقیقا این اتفاقات منفی ک گفتین رو تجربه کردم تا چند دقیقه پیش.ولی الان باور دارم ک میشه تعقیر کرد.از این ب بعد مطالب رو دنبال میکنم.ممنونم

 9. soleimani کاربر می‌گوید

  با سلام
  عالی و تاثیر گذار بود

 10. soleimani کاربر می‌گوید

  با سلام
  لینک تایید که به ایمیلم برای شرکت در 7 جلسه دوره برای من کار نمی کنه

 11. فرزاد داس دار کاربر می‌گوید

  به نام خداوند بلورها
  بسيار عالى، قطعا” تعهد اصلى ترين ابزار انگيزشى درونى به حساب ميآد. به نظر من زمانى اين ابزار ميتونه مؤثر واقع بشه كه در نقطه صفر هر آدمى (رو راستى با خودش) به طور مستمر تكرار بشه.
  درود و سپاس و اينكه…
  خيلى مخلصيم…

 12. Amirhoseinsafaei کاربر می‌گوید

  من تو زندگیم فقط به خاطره عمل نکردن به تعهدات کوچیکو خیلی پیشو پا افتاده بزرگترین ضربه هرو خوردم و دیگه نمیخوام گذشتمو رفتار کنم.

 13. HosseinMohtarami کاربر می‌گوید

  مقاله تعهد بسيار عالي بود موتور حركتي من رو توان بيشتري دادممنون از آقاي تيموري و تيمشون

 14. Masoumeh.deysi کاربر می‌گوید

  این مسئله همیشه ذهنم رو درگیر کرده بود و راهکارهایی شما واقعا کاربردی بود . متشکرم از به اشتراک گذاشتن بدون چشمداشت شما. خدا قوت

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
 • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
 • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.