Take a fresh look at your lifestyle.

بیزینس کوچینگ چیست و چگونه در ایران اجرا میشود؟

بیزینس کوچینگ به انگلیسی (Business Coaching) نوعی رهبری کسب‌وکار است که در آن یک فرد که کوچ یا مربی نامیده می‌شود به صاحب کسب‌وکار مهارت‌های رشد کسب‌وکار را آموزش می‌دهد.اصلا فرقی نمی‌کند که یک آبنبات فروشی کوچک در خیابان تجریش داشته باشید یا یک شرکت تبلیغاتی بزرگ با بیش از صد پرسنل را مدیریت ‌کنید. در هر حالت مزایا و قابلیت‌های فوق‌العاده بیزینس کوچینگ قطعا به رشد کسب و کار شما کمک زیادی خواهد کرد.راه اندازی کسب و کار شاید به نظر یک فرآیند انفرادی به نظر برسد. اما مانند تمام تجربه‌های دیگر زندگی، داشتن یک مربی که شما بتوانید به او اتکا کنید، یکی از ارزشمندترین منابع در دسترس برای صاحبان کسب و کار است؛ به خصوص که در این زمینه منابع بسیار کمی وجود دارد که واقعا بتوانند به پیشرفت شما کمک کنند.البته که مقاله‌ها و ای‌بوک‌های بی‌شماری در مورد موفقیت در کسب و کارها نوشته شده است. اما حقیقت این است که داستان موفقیت برای هر کسب و کاری منحصر به فرد است و قابل تعمیم به سایر کسب وکارها (حتی در همان حوزه) نیست. هر بیزینسی شرایط، امکانات و وضعیت ویژۀ خود را دارد و روش‌هایی که باعث رشد یک شرکت شده، ممکن است در مورد کسب و کار شما جواب ندهد و بدتر از آن باعث صرف زمان و هزینه‌های بیهوده و بی‌بازگشت شود.خوشبختانه این روزها بیزینس کوچینگ (یا کوچینگ کسب و کار) می‌تواند با راهنمایی‌هایی که فقط و فقط مختص کسب و کار شماست و کاملا شخصی و انحصاری است، به کمک شما بیاید تا موفقیت در کسب و کار شما را رقم بزند. اما پیش از هر چیز اجازه بدهید که به شما توضیح بدهم که بیزینس کوچینگ دقیقا چیست.

بیزینس کوچینگ چیست؟

 

بیزینس‌ کوچ‌ها معمولا کارآفرینان باتجربه‌ای هستند و بیشتر آنها خودشان صاحب کسب و کار هستند، این افراد با بهره‌گیری از هوش، استعداد و مجموعۀ تجاربشان مسیر موفقیت کسب و کارها را ترسیم می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند تا موفق شوند و به اهداف تجاری خود برسند. به این فرآیند بیزینس کوچینگ می‌گویند.

همانطور که در بالا هم اشاره کردم، اطلاعات و مقالات آنلاین زیادی در مورد موفقیت، پیشرفت شغلی و راه‌اندازی کسب و کار وجود دارد. اما هیچ کدام این موارد تا زمانی که فقط و فقط برای کسب و کار شما شخصی‌سازی نشده باشد، نمی‌تواند برای شما مفید واقع شود. در نقطه مقابل تمام این آموزش‌های عمومی، آموزش‌های شخصی و اختصاصی بیزینس کوچ قرار دارد که تمام جوانب و امکانات کسب و کار شما را بررسی می‌کند، بازار شما را می‌شناسد و متناسب با نیازها و اهدافتان به شما آموزش می‌دهد.

برای اینکه درک بهتری از بیزینس کوچینگ داشته باشید یک مثال می‌زنم. تصور کنید که می‌خواهید پیانو زدن را یاد بگیرید. آیا در کنار یک معلم بهتر، سریع‌تر و هدفمندتر پیانو را یاد می‌گیرید یا اینکه خودتان از روی جزوات و آموزش‌های آنلاین یاد بگیرید؟ مسلما با یک استاد کار را پیش ببرید هم سریع‌تر و هم بهتر جواب می‌گیرید. کسب و کار شما هم از این قاعده مستثنا نیست.

ما با تمام وجود به این باور داریم که سریع‌ترین و بهترین راه برای موفقیت و پیشرفت شغلی شما داشتن مربیان با تجربه و بزرگ است. این مهم‌ترین چیزی است که باعث رشد کسب و کار شما می‌شود. بیزینس کوچ به شما، تیم اجرایی و مدیران کمک می‌کند که اهداف خود را واضح‌تر بشناسید و تصویر درست‌تری از برند خود داشته باشید. در حقیقت بیزینس کوچینگ مجموعه‌ای از استراتژی‌هایی است که قدم به قدم شما را در مسیر موفقیت در کسب و کار قرار می‌دهد.

هر نقطه از مسیر کسب و کار شما که دچار ایراد شود یا به مشکلی بر بخورد، وظیفل بیزینس کوچ است که برای حل مشکل شما را راهنمایی کند.

موسسه آموزشی ماهان تیموری انتظار دارد برگذار کننده بزرگ ترین دوره بیزنس کوچینگ ایران به مربی گری مسیح جوادی باشد. مفتخریم در مسیر موفقیت همراه شما باشیم.

بیزینس کوچینگ چیست و چگونه اجرا میشود؟

 

بیزینس کوچ چگونه به پیشرفت کسب و کار شما کمک می‌کند؟

 

بیزینس کوچ هم در نقش مربی(mentor) و هم راهنمای (trainer)شماست. مربی است، چراکه تمام مهارت‌هایی که برای موفقیت در کسب و کارتان به آن نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهد و راهنماست چراکه مانند یک دایره المعارف برای کسب و کار شما عمل می‌کند که شما هر زمان سوالی داشته باشید یا به اطلاعات خاصی نیاز داشته باشید، می‌توانید به آن رجوع کنید.

مانند هر مربی دیگری، بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند که استعدادها، قابلیت‌ها و اهداف خود را به درستی بشناسید. در تصمیمات بزرگ و مهم شما را راهنمایی می‌کند. در یک کلام بیزینس کوچ تمام آن چیزی که شما برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز دارید را یکجا فراهم می‌کند.

 

بیزینس کوچینگ دقیقا از کجا شروع می‌شود؟

 

بیزینس کوچ آموزش خود را از هرچیزی که به برند شما مربوط می‌شود شروع می‌کند، از ارزش‌هایی که برای برند خود تعریف کرده‌اید تا مشتریان هدفمند شما و در تمام چالش‌هایی که پیش روی شما قرار دارند، قدم به قدم همراه شماست.

وقتی بیزینس کوچ با همۀ جوانب کسب و کار شما آگاه شد و امکانات متنوع و گوناگون آن را بررسی کرد، نوبت به تصویر شخصی شما و اهدافتان از کسب و کار می‌رسد. در این مرحله بیزینس کوچ نگاه شما را بررسی می‌کند و به شما کمک می‌کند که تصویر روشنتری از کسب و کار خود داشته باشید. آیا به دنبال برندینگ و شناخته شدن هستید، یا صرفا به یک درآمد میلیونی فکر می‌کنید یا حتی میلیاردی؟ تمام اینها در اهداف و تصمیمیات شما تاثیر گذار است.

پس از این مرحله، بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند تا برای تیم خود اهداف مفید و قابل دستیابی مشخص کنید و تیم خود را به آن سمت حرکت دهید. این اهداف دقیقا همان چیزهایی هستند که شما برای رشد و موفقیت کسب و کار خود به آن نیاز دارید.

و در نهایت بیزینس کوچ برای شما مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و برنامه‌ها را می‌ریزد تا در مسیر اهداف خود قرار بگیرید.

بیزینس کوچینگ چیست و چگونه اجرا میشود؟

دانش کسب و کار

 

ما در دوره بیزینس کوچینگ اطلاعات و دانش بنیادین کسب و کار را که صاحبان کسب و کار به آن نیازمند هستند را آموزش می دهیم و از طریق مسترمایند ( به اشتراک گذاری تجربه )، صاحبان کسب و کار مصداق های لازم و خِرد بکارگیری آموزه ها را یاد خواهند گرفت.

 

کوچ (Coach)

 

بر طبق آمار کنت بلانچارد یکی از دلایل اصلی که افراد به دانسته هایشان عمل نمی‌کنند عدم پیگیری آنها است. که ما در این دوره به وسیله کوچهای حرفه ای اقدام ( Action coach) برنامه‌های اقدامی که منجر به رشد کسب و کار می‌شود را به واسطه آنها پیگیری نموده و صاحبان کسب و کار را برروی اهدافشان متمرکز و مسئولیت‌پذیر نگه می‌داریم.

با تغییر شرایط کسب و کارهای امروزی، تا زمانی که اقدامات موثر انجام نشود، دانش ها تاثیر خود را نمایان نمی کنند! اقدامات موثر، اقداماتی هستند که از آنها یادگیری سریع و کم‌هزینه حاصل می شود و با تکرار اقدامات و افزایش یادگیری پاسخ مناسب مسائل پدیدار می‌شود.

بیزینس کوچینگ چیست و چگونه اجرا میشود؟

نتیجه یک کسب و کار موفق چیست؟

 1. نتایج پایدار در سودر
 2. بالا بودن سطح عملکرد کارکنان

چرا بیزینس کوچینگ یکی از سه صنعت با بیشترین سود است؟

 

آمار موسسه بیزینس کوچینگ لندن نشان داده است که بازگشت سرمایه در بیزینس کوچینگ ۷۰۰٪ ، یعنی ۷ برابر می باشد. همچنین آمارهای این موسسه نشان داده نزدیک به ۷۰٪ صاحبان کسب و کار که از خدمات بیزینس کوچینگ استفاده کرده اند، افزایش درآمد تا ۳ برابر را تجربه کرده اند.

در بیزینس کوچینگ، با مشاهده وضعیت فعلی مشتری و شناسایی نقاط قوت او، از طریق شاخص های اندازه گیری مالی، برنامه ای برای رسیدن به وضعیت مطلوب ساخته می شود.

یک بیزینس کوچ، با مهارت های اساسی کوچینگ مانند گوش دادن، پرسش، بازخورد، و دعوت به عمل، مشتری را تشویق می کند تا یاد بگیرد و وظایف مشخص شده برای رشد شخصی و سازمانی و عبور از موانع داخلی و خارجی را انجام دهد.

 

برخی از دستاوردها در کوچینگ کسب و کار برای سازمان ها و افراد عبارتند از:

 

 • غلبه بر رکود مالی سازمانی و فردی
 • تدوین نقشه راه توسعه فردی و کسب وکار
 • مدیریت زمان و سرمایه
 • محافظت از کسب و کار
 • کشف ظرفیت ها و پتانسیل ها و مانع های پنهان در مسیر موفقیت

چرا کوچینگ به شما کمک می کند؟

 

ما معتقدیم که هیچ کس شما را اندازه خودتان نمیشناسد؛ و هر فرد از خود، دارای معتبر‌ترین و واضح‌ترین آگاهی راجع به خود است و هیچ کس به اندازه خود فرد بر وضعیت کسب و کار خود و جزئیات آن آگاه نیست. و یک کوچ در کنار شما، امکان بررسی خود و کسب و کارتان را از جنبه های مختلف فراهم می کند.

بیزینس کوچینگ چیست و چگونه اجرا میشود؟

بیزینس کوچ مشاور کسب و کار نیست …

 

شما هرگز یک مربی فوتبال را نخواهید دید که برای تیم خود، دور زمین فوتبال بدود. دقیقا همین مساله درباره بیزینس کوچ نیز صادق است. یک بیزینس کوچ، مشاور کسب و کار نیست. بیزینس کوچ ها، کارهای شما را در کسب و کارتان انجام نمی دهند، بلکه در کنار شما حضور دارند. به عبارت دیگر بیزینس کوچینگ یک روش جدید است برای حل مسائل شما. از نگاه کوچینگ هر فردی متخصص زندگی خود است و بهتر از دیگران می داند که راه‌ حل مسائلش چیست، کافی است فردی که خوب بلد است بشنود، خوب سوال می‌پرسد و خوب بازخورد می‌دهد در کنار او قرار بگیرد و با او گفتگو کند تا آگاهی های او را از درونش بیرون بکشد و از آن استفاده کند. یک بیزینس کوچ مانند یک راهنما و هدایتگر است که بر روی قسمت های تاریک کسب و کار شما، چالش های موجود، نور می تاباند تا شما با دیدن موانع و فرصت‌ها تصمیم‌های بهتر و موثرتری بگیرید. همچنین کسب مهارت کوچینگ در صورت نداشتن کسب و کار شما را به یک کوچ حرفه ای برای کسب درآمد تبدیل خواهد کرد.

 

مهم‌ترین فواید بیزینس کوچینگ عبارتند از:

 •  افزایش فروش، درآمد و سودآوری
 •  کاهش هزینه‌های غیرضروری
 •  بهبود راندمان کاری
 •  افزایش بهره‌وری فرآیندها
 •  کاهش نرخ خروج کارکنان
 •  جذب و حفظ استعدادها
 •  مشتری‌مداری و حفظ مشتری
 •  افزایش اثربخشی استراتژی‌های بازاریابی
 •  افزایش سهم بازار و سهم جایگاه در نظر مشتری
 •  تقویت جایگاه برند کسب و کار

چرا بیزینس کوچینگ خوش آتیه است …

 

طبق صحبت های بسیاری از بزرگان از جمله بیل گیتس مدیرعامل مایکروسافت، اریک اشمیت مدیر عامل گوگل، تونی رابینز مربی انگیزشی افراد موفق و مشهور و همین طور اثربخشی بسیار بالایی که این دانش بر کیفیت زندگی و کسب و کار انسان ها دارد ، هر انسانی به یک کوچ حرفه ای نیاز دارد . از طرفی در حال حاضر طبق تحقیقات هاروارد بیزینس رویو، به ازای هر یک میلیون نفر، تنها و تنها ۷ کوچ حرفه ای وجود دارد. این واقعیت نشان می دهد افرادی که در این حوزه ورود پیدا می کنند چه به صورت رهبرانی حرفه ای نقش ایفا کنند و یا اینکه حرفه ی کوچینگ را به عنوان حرفه ی اصلی خود انتخاب کرده باشد، آینده ی بسیار درخشانی را پیش روی خود می بینند

اکثر افراد حرفه ای در دنیا برای موفقیت یک کوچ دارند

به شما بستگی دارد، آیا می خواهید در کسب و کار خود حرفه ای باشید یا نه …!!!

بیزینس کوچینگ چیست و چگونه اجرا میشود؟

اولین دوره تخصصی بیزینس کوچینگ در سوم آبان ماه ۹۷ با مربیگری مسیح جوادی برگزار شد و اسفند ماه به پایان رسید.

در این دوره بیش از ۲۳۰ نفر شرکت کرده‌اند که از بین حدودا ۷۵۰ نفر مصاحبه شونده پذیرفته شده‌اند. حدودا ۷۰ درصد از شرکت کنندگان خود صاحب کسب و کار هستند و حدود ۳۰ درصد شرکت کنندگان دوره بیزینس کوچینگ، کسب و کاری برای خود نداشتند اما در طول دوره اکثر آنها توانستند برای خود کسب درآمد کنند و هم اکنون در مسیر راه اندازی کسب و کار شخصی خود هستند.

شرکت‌کنندگان دو هفته یک بار؛ پنج شنبه و جمعه ها؛ از نقاط مختلف کشور (از قشم تا گنبدگاوس؛ از مشهد تا بانه) کنار هم جمع شدند تا از مسیح جوادی و مدرسان دیگر دوره، اصول حرفه‌ای کوچینگ و بیزینس را یاد بگیرند و در طول این دو هفته توسط کوچ‌های حرفه ای پشتیبانی شدند تا یادگیری خود را در کسب و کارشان به کار بگیرند.

 

هدف دوره بیزینس کوچینگ چیست؟

 

ما با شناخت دقیقی که حاصل سالها تجربه و مطالعه بر روی کارآفرینی و بازاریابی و اقتصاد ایران و جهان داشتیم اقدام به راه‌اندازی این دوره نمودیم.

ما قصد داریم بیزینس کوچ یا ساده تر بگوییم یک کوچ کسب و کار تربیت کنیم.

کوچ که در وهله اول بتواند آموزه‌هایش را در زندگی خود بکار ببندد و به موفقیت برسد و همچنین این موفقیت را در زندگی و کسب و کار دیگران نیز جاری سازد. در واقع شما با طی این دوره نه تنها می‌توانید یک کارآفرین نمونه باشید بلکه می‌توانید با یادگیری اصول بیزینس کوچینگ، در نقش یک کوچ کسب و کار ظاهر شوید و نه تنها مفید واقع شوید بلکه برای شما نیز درآمد فوق العاده‌ای داشته باشد.

با اطمینان خاطر می‌گوییم در همین دوران بحران اقتصادی و تحریم‌ها و ورشکستگی های سریالی کارخانه‌ها و مراکز تولید، روزانه فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد می‌شود و این آینده قطعی، پیشِ روی ایران می باشد. در امسال و سال های آینده کارآفرینان زیادی پا به عرضه کسب و کار می‌گذارند که نیاز به مشاوره و آموزش‌هایی درباره‌ی بهبود روش‌های مدیریتی و مهارتهای شخصی و تحلیل شرایط اقتصادی، دارند.

آنان که زودتر آموزش می بینند فرصت نابی را برای ورود به اکو سیستم و کلوپ کسب و کارهای موفق خواهند داشت. شاید امروز هم دیر باشد، همین الان اقدام کنید.

بیزینس‌هایی که برای آموزش خود سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، درجا خواهند زد و با این درجا زدن در واقع مشغول فرو رفتن در باتلاقی خواهند شد که خودشان درست کرده‌اند. و اگر در بیزینس خود به دنبال ابزاری برای بازار چالش برانگیز امروز و داشتن موفقیتی پایدار هستید، سرمایه گذاری در دوره های بیزینس کوچینگ، راهی تضمینی برای رشد است.

 

چه کسی می‌تواند یک بیزینس کوچ عالی باشد؟

پنج گروه از متخصصان حرفه‌های مختلف وجود دارند که احتمال بیشتری دارد که بیزینس کوچ شوند. چه اینکه یک کوچ اجرایی شوند یا بر روی شرکت‌های کوچک و متوسط تمرکز کنند؛ شاید هم به یک سولوپورنر (کسب‌وکارهای یک‌نفره) برای توسعه کسب‌وکارش کمک کنند.
یک بیزینس کوچ به صاحبان کسب‌وکار، مدیران عامل و مدیران سازمان‌ها به‌وسیله درون‌بینی و حمایت کمک می‌کند برای مواردی از قبیل افزایش فروش، توسعه مهارت‌هایشان، راهبری کسب‌وکارشان یا مدیریت بهتر تیم خودشان.
آن‌ها در نقش یک ساندینگ بورد عمل می‌کنند. سؤال می‌پرسند و به شما یادآوری می‌کنند که کجا می‌توانید برای به دست آوردن عملکرد بهتر (شخصی یا کسب‌وکار) تمرکز کنید.
بنابراین چه کسانی می‌توانند برای افرادی که در کسب‌وکارها هستند و از آن نفع می‌برند، الهام‌بخش باشند؟ پاسخ این سؤال این است: درحالی‌که هرکسی می‌تواند با آموزش و اقدامات صحیح تبدیل به یک بیزینس کوچ شود ولی متخصصانی وجود دارند که مهارت‌های خاصی برای کوچینگ در دنیای کسب‌وکار دارند.
این پنج گروه از متخصص‌ها، می‌توانند بیزینس کوچ‌های عالی باشند.

 • مشاوران مالی
 • حسابدار ها
 • صاحبان کسب و کار
 • مشاوران کسب و کار
 • مدیران

 

1. مشاوران مالی

 

مشاوران مالی برای پروژه‌ها و ارتباطات بلندمدت مناسب هستند. آن‌ها درک چگونگی ایجاد روابط قوی با مشتریان خود بر پایه اعتماد و احترام متقابل را دارند. علاوه بر این، مشاوران مالی می‌دانند که چگونه کسب‌وکارها کار می‌کنند و می‌توانند، صاحبان کسب‌وکارها را قادر به مشاهده بازار خود از یک دیدگاه تازه نمایند.

2.حسابدار ها

 

حسابدارها اعداد و ارقام را خوب درک می‌کنند و در مورد ایده‌هایی که روی کاغذ خوب به نظر می‌رسند، نقطه کور ندارند (همه جوانب آن را می‌بینند). به این معنی که آن‌ها قادر به گوش دادن به نیازهای مشتریان خود هستند بدون اینکه وارد راهبردهای تجاری جدید و هیجان‌انگیز شوند (حتی گاهی اوقات مخاطره‌آمیز). این ویژگی‌ها می‌تواند برای حسابدارانی که در مسیر بیزینس کوچینگ هستند مفید باشد زیرا طبیعت تحلیلی و محتاطانه می‌تواند به آن‌ها در گوش دادن به مشتری و پرسیدن سؤال‌های مناسب برای انجام اقدام سریع کمک نماید.

3. صاحبان کسب و کار

 

صاحبان کسب‌وکار چه صاحبان فعلی چه آن‌هایی که بازنشسته شدند یا در حال بازنشستگی هستند می‌توانند بیزینس کوچ‌های خوبی باشند. آن‌ها درک مناسبی از ابتدا و انتهای اجرای یک کسب‌وکار دارند (از ورود تا خروج) و دیگر صاحبان کسب‌وکار به آن‌ها اعتماد دارند.
صاحبان کسب‌وکار به‌عنوان یک کوچ توانایی ساختن این ذهنیت که “وجود دارد و انجام‌شده است” را دارند و این موضوع اعتبار آن‌ها را در ذهن مراجعین تقویت می‌کند درحالی‌که همچنین از مهارت‌های جدید در جهت قدرت دادن به دیگر صاحبان کسب‌وکار برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.

4. مشاوران کسب و کار

 

مشاوران کسب‌وکار شبکه قدرتمندی از مشتریان بالقوه دارند و این توانایی را دارند که کوچینگ را به مجموعه مهارت‌های فعلی خود اضافه کنند. آن‌ها همچنین دارای مهارت لازم برای کسب‌وکار و درک نحوه ارتباط با صاحبان آن هستند. در عوض، آن‌ها در موقعیتی سخت قرار دارند تا مهارت‌های کوچینگ را بیاموزند و سپس آن‌ها را در کسب‌وکار فعلی خود اعمال کنند یا از مشاوره به کوچینگ به‌راحتی نقل‌مکان کنند.

5. مدیران

 

مدیران دیگران را درک می‌کنند و می‌دانند چگونه با افراد و تیم‌ها ارتباط مؤثر برقرار کنند. آن‌ها در نقش یک ساندینگ بورد* عالی هستند و در گوش دادن به نیازهای دیگران با حفظ تعادل در همدلی و حرفه‌ای بودن، مهارت دارند. این ویژگی‌ها به‌خوبی به بیزینس کوچینگ کمک می‌کند، زیرا مدیران مهارت‌های ذاتی برای کسانی که نیاز به یک هدایت مؤثر دارند را در اختیار دارند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.