Take a fresh look at your lifestyle.

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار

اگر یک نسبت فامیلی با شریک خودتان دارید و او فردیست که ، مورد اعتماد شما قرار دارد ، یکی از شروط لازم برای شروع کار را دارید اما این کافی نیست ؛ چون زمانی می توانید با فامیل یا اعضای خانواده تان یک کسب و کار مشارکتی را راه بیاندازید که اهداف و مقاصد مشترکی داشته باشید . این مسئله را باید قبل از اینکه طرفین شروع به سرمایه گذاری کنند ، مشخص کنید . فرض کنید برادر شما در نظر دارد که یک رستوران خانگی راه بیاندازد اما شما قصدتان این است که یک رستوران مجلل و بین المللی راه بیاندازید ؛ در چنین شرایطی کاملا واضح و بدیهی است که دیر یا زود به مشکل بر می خورید .

شراکت در خانواده

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار3

 

شریک شما که از قضا ، یکی از اعضای فامیلتان هم هست ، ممکن است در ابتدا از خودش تمایل نشان بدهد که در کارتان مبلغ کلانی را سرمایه گذاری کند اما وقتی که وارد بیزینس شدید ، می بینید که از آن پول زیادی که صحبتش را کرده ، هیچ خبری نیست و یا برای پیشبرد کار مشترکتان ، آن طور که باید زحمت نمی کشد و حتی مسائل اخلاقی را هم رعایت نمی کند . این جاست که به مشکل بر می خورید . بنابراین ، قبل از این که وارد کار جدیدتان بشوید ، حد و حدود این گونه مسائل را مشخص کنید .

اگر می خواهید که یک کسب و کار خانوادگی را شروع کنید ، نکات زیر را در نظر داشته باشید :

 

رابطه دوستی ای که بین شما وجود دارد ، لزوما به معنی سازگار بودن شما در کار نیست

وقتی که با دوست صمیمی خود یا یکی از اعضای نزدیک خانواده تان کاری را شروع می کنید ، ته دلتان چیزی به شما می گوید که در کارتان هم یک اتحاد فوق العاده خواهید داشت و همین ، شما را به موفقیت و پولدار شدن می رساند ؛ اما اغلب مواقع این طور نمی شود ؛ چون حتی انسان هایی که شباهت فکری بسیار زیادی هم با یکدیگر دارند ، ممکن است شیوه های متفاوتی در کاسبی داشته باشند و همین می تواند به صمیمی ترین روابط هم لطمه وارد کند .

 

اعضای خانواده و افرادی که با هم دوست هستند ، به ندرت خودشان را برای بدترین شرایط آماده می کنند

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار6

 

 

مهمترین مشکلی که بین این دسته از شرکای کاری اتفاق می افتد ، کمبود ارتباط مناسب بین اعضاست . با دوستان و اعضای خانواده تان بدون تعارف و به روشنی صحبت کنید و برای شرایط سخت کاری احتمالی در آینده ، با همدیگر برنامه ریزی بکنید تا در برابر اختلاف هایی که ممکن است در آینده پیش بیایند ، از رابطه تان محافظت کند .

 

نقش های مختلف را در کسب و کارتان تعریف کنید

بیشتر روابط دوستانه ، به صورت ناگهانی و خود به خودی اتفاق می افتند اما در بحث کار ، انتخاب شریک ، کاملا آگاهانه و با تفکر قبلی و با وسواس صورت می گیرد . شما شریکی را انتخاب می کنید که بتواند مسئولیتی را که در ساختار کار برایش در نظر گرفته اید ، به خوبی انجام دهد . در روابط کاری ، معمولا یک نفر برای سمت مدیریت انتخاب می شود تا هدایت صحیح امور را به عهده بگیرد و این مسئله و امر و نهی های احتمالی ، معمولا در روابط دوستانه و خانوادگی ، ایجاد دلخوری می کند .

 

هزینه شکست شغلی در روابط دوستانه ، خیلی بیشتر است

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار2

 

نیمی از کسب و کارهای کوچک ، در 2 سال اول ، شکست می خورند . اگر این شکست در کاری که بر مبنای روابط دوستانه یا خانوادگی شکل گرفته اتفاق بیافتد ، نه تنها سرمایه  شما را تلف می کند و زندگی کاری تان را به هم می زند بلکه به زندگی شخصی تان هم لطمه وارد می کند .

 

مراقب باشید که اهداف شغلی تان با شریکتان متفاوت نباشد

ممکن است که انگیزه کاری شما با دوست یا برادرتان متفاوت باشد ؛ مثلا شما ممکن است هدفتان داشتن یک کسب و کار موفق و رسیدن به ثروت فراوان باشد اما هدف برادرتان این باشد که در کنار شغل اصلی اش تنها یک اضافه درآمد مختصر از این کار به دستش برسد . این شکافی که بین انتظارات دو طرف وجود دارد ، ممکن است در نهایت موجب مشاجره شود و به روابط دوستی یا خانوادگی تان لطمه وارد کند .

 

برنامه ریزی تان برای تعطیلات و سفر ، به مشکل بر می خورد

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار4

 

زمانی که با یکی از اعضای خانواده تان کسب و کاری راه می اندازید ، احتمال این که بتوانید با همدیگر به یک سفر بروید و خستگی در کنید ، خیلی کم و تقریبا غیر ممکن می شود ؛ چون باید حداقل یک نفر برای نظارت ، بر سر  کار باقی بماند و همین کانون گرمتان را به هم می زند و مجبور می شوید که ایام تعطیلی خودتان را بدون همدیگر سپری کنید .

وارد شدن فشار مالی به خانواده

یکی از دلایل اصلی ای که افراد رو می آورند به کارهای مشارکتی ، سرمایه اضافه ای است که آن شریک وارد کار می کند اما اگر کسب و کارتان را با یکی از اعضای خانواده خودتان شروع کنید ، این منبع مالی خارجی ، از بین می رود و در نتیجه ، سرمایه شما محدود تر می شود و همین فشار بیشتری را به خانواده تان وارد می کند .

 

در کسب و کارهای خانوادگی ، معمولا کمبود تخصص به چشم می خورد

 

 

شما شریک کاری تان را معمولا به گونه ای انتخاب می کنید که از تخصص  و تجربه خوبی برخوردار باشد تا بتواند به شما کمک بیشتری بکند ؛ اما در انتخاب اعضای خانواده تان نمی توانید چنین نکته سنجی ای به کار ببرید و در این مواقع ، ممکن است در شرایطی وارد بازار کار بشوید که مهارت و ابزارهای لازم برای موفقیت را نداشته باشید .

 

احساسات ، می توانند بر عقل غلبه کنند

اگر شرکای کاری ، از اعضای یک خانواده باشند و وابستگی عاطفی به همدیگر داشته باشند ، وقتی که کسب و کار به مرحله دشوار خودش می رسد ، فشار بیشتری به افراد وارد می شود و ممکن است که طرفین از خودشان رفتارهای غیر منطقی نشان دهند و در نتیجه ، این احساسات ، باعث شود که تصمیم گیری در کارها به شیوه ای صحیح و عاقلانه صورت نگیرد و همین باعث شکست کاری شود .

 

به هم خوردن روابط ، می تواند باعث از هم پاشیدن گروه و کسب و کار بشود

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار7

 

دعوا شدن و به هم خوردن رابطه بین دو عضو خانواده یا دو دوست صمیمی ، می تواند شکاف عمیقی بین افراد به وجود بیاورد و باعث شود که حتی محکم ترین روابط و گروه ها هم ، از هم بپاشند . همین ممکن است که باعث مشاجره و دعواهای ادامه دار بین طرف های مختلف درگیری شود .

 

حتی در صورت موفقیت در کار هم ممکن است روابط خانوادگی آسیب ببینند

احتمال زیادی وجود دارد که حتی در صورت موفقیت در کسب و کار ، روابط خانوادگی با شکست مواجه شود ؛ چون در هر صورت تلاش بی وقفه برای رسیدن به موفقیت در بازار رقابتی امروز ، می تواند تاثیر منفی خودش را بگذارد و همین پیشرفت ، می تواند دیدگاه افراد را تغییر بدهد و باعث ایجاد فاصله بین افراد بشود .

 

ممکن است کسب و کار ، همیشه در اولویت نباشد

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار5

 

تغییر شرایط شخصی و خانوادگی ممکن است به گونه ای باشد که اولویت بندی ما را تغییر دهد و ما را وادار کند که برای وقتمان به صورت دیگری برنامه ریزی بکنیم . مثلا بچه دار شدن ، باعث می شود که وقت زیادی از فرد گرفته شود و همین موجب می شود که کسب و کاری که با اعضای خانواده راه انداخته شده ، در اولویت قرار نگیرد . این شرایط ، ممکن است به تدریج باعث شود که کسب و کار در سراشیبی سقوط قرار بگیرد .

 

سرمایه پر برکت اعضای خانواده

افراد خانواده به دلیل اعتمادی که به شما دارند ، جز اولین افرادی هستند که برای سرمایه گذاری با شما وارد عمل می شوند و یکی از مزایای کسب و کار خانوادگی این است که حتی در صورت ضرردهی ، نزدیکانتان زمان بیشتری به شما می دهند تا دوباره سرپا شوید و سپس طلبشان را وصول کنند .

نتیجه گیری

خیلی از سرمایه گذاران و کار آفرینان عقیده دارند که برای سرمایه گذاری و شروع یک کار ، اعضای خانواده ، از بهترین حامیان هستند اما متاسفانه وقتی که صحبت های مالی به میان می آید ، حتی نزدیکترین و صمیمانه ترین روابط فامیلی هم از هم می پاشد و این مسئله ، علاوه بر کسب و کارهای کوچک ، در کسب و کارهای بزرگ هم اتفاق می افتد . بزرگترین اشتباهی که ممکن است مرتکب شوید این است که با در نظر گرفتن روابط خانوادگی ، جوانب حقوقی کار از نظرتان دور بماند . بهترین کار ، این است که در کسب و کارهای فامیلی ، جلسات هفتگی ای برگزار کنیم و امور مالی را حل و فصل کنیم و با برنامه ریزی های مرحله به مرحله و حل سریع اختلافات جزئی ، از بروز درگیری های بزرگتر و از هم پاشیدن روابط کاری و خانوادگی ، جلوگیری کنیم .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد تخفیف ۱۰٪
تو بهترینی
کد تخفیف ۲۰٪
نزدیک بودا
کد تخفیف ۳۰٪
یکبار دیگه تلاش کن
کد تخفیف ۴۰٪
خوش شانس نبودی
کد تخفیف ۵۰٪
تو عالی هستی
شانس خودِت رو برای برنده شدن یک فرصت امتحان کن!
برای استفاده از این فرصت لطفاً ایمیل و تلفن همراه خودت رو وارد کن.
قوانین بازی :
  • هر کاربر ۳ بار فرصت دارد.
  • کسی که تقلب می‌کند، شناسایی می‌شود.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.