Take a fresh look at your lifestyle.

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار

اگر یک نسبت فامیلی با شریک خودتان دارید و او فردیست که ، مورد اعتماد شما قرار دارد ، یکی از شروط لازم برای شروع کار را دارید اما این کافی نیست ؛ چون زمانی می توانید با فامیل یا اعضای خانواده تان یک کسب و کار مشارکتی را راه بیاندازید که اهداف و مقاصد مشترکی داشته باشید . این مسئله را باید قبل از اینکه طرفین شروع به سرمایه گذاری کنند ، مشخص کنید . فرض کنید برادر شما در نظر دارد که یک رستوران خانگی راه بیاندازد اما شما قصدتان این است که یک رستوران مجلل و بین المللی راه بیاندازید ؛ در چنین شرایطی کاملا واضح و بدیهی است که دیر یا زود به مشکل بر می خورید .

شراکت در خانواده

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار3

 

شریک شما که از قضا ، یکی از اعضای فامیلتان هم هست ، ممکن است در ابتدا از خودش تمایل نشان بدهد که در کارتان مبلغ کلانی را سرمایه گذاری کند اما وقتی که وارد بیزینس شدید ، می بینید که از آن پول زیادی که صحبتش را کرده ، هیچ خبری نیست و یا برای پیشبرد کار مشترکتان ، آن طور که باید زحمت نمی کشد و حتی مسائل اخلاقی را هم رعایت نمی کند . این جاست که به مشکل بر می خورید . بنابراین ، قبل از این که وارد کار جدیدتان بشوید ، حد و حدود این گونه مسائل را مشخص کنید .

اگر می خواهید که یک کسب و کار خانوادگی را شروع کنید ، نکات زیر را در نظر داشته باشید :

 

رابطه دوستی ای که بین شما وجود دارد ، لزوما به معنی سازگار بودن شما در کار نیست

وقتی که با دوست صمیمی خود یا یکی از اعضای نزدیک خانواده تان کاری را شروع می کنید ، ته دلتان چیزی به شما می گوید که در کارتان هم یک اتحاد فوق العاده خواهید داشت و همین ، شما را به موفقیت و پولدار شدن می رساند ؛ اما اغلب مواقع این طور نمی شود ؛ چون حتی انسان هایی که شباهت فکری بسیار زیادی هم با یکدیگر دارند ، ممکن است شیوه های متفاوتی در کاسبی داشته باشند و همین می تواند به صمیمی ترین روابط هم لطمه وارد کند .

 

اعضای خانواده و افرادی که با هم دوست هستند ، به ندرت خودشان را برای بدترین شرایط آماده می کنند

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار6

 

 

مهمترین مشکلی که بین این دسته از شرکای کاری اتفاق می افتد ، کمبود ارتباط مناسب بین اعضاست . با دوستان و اعضای خانواده تان بدون تعارف و به روشنی صحبت کنید و برای شرایط سخت کاری احتمالی در آینده ، با همدیگر برنامه ریزی بکنید تا در برابر اختلاف هایی که ممکن است در آینده پیش بیایند ، از رابطه تان محافظت کند .

 

نقش های مختلف را در کسب و کارتان تعریف کنید

بیشتر روابط دوستانه ، به صورت ناگهانی و خود به خودی اتفاق می افتند اما در بحث کار ، انتخاب شریک ، کاملا آگاهانه و با تفکر قبلی و با وسواس صورت می گیرد . شما شریکی را انتخاب می کنید که بتواند مسئولیتی را که در ساختار کار برایش در نظر گرفته اید ، به خوبی انجام دهد . در روابط کاری ، معمولا یک نفر برای سمت مدیریت انتخاب می شود تا هدایت صحیح امور را به عهده بگیرد و این مسئله و امر و نهی های احتمالی ، معمولا در روابط دوستانه و خانوادگی ، ایجاد دلخوری می کند .

 

هزینه شکست شغلی در روابط دوستانه ، خیلی بیشتر است

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار2

 

نیمی از کسب و کارهای کوچک ، در 2 سال اول ، شکست می خورند . اگر این شکست در کاری که بر مبنای روابط دوستانه یا خانوادگی شکل گرفته اتفاق بیافتد ، نه تنها سرمایه  شما را تلف می کند و زندگی کاری تان را به هم می زند بلکه به زندگی شخصی تان هم لطمه وارد می کند .

 

مراقب باشید که اهداف شغلی تان با شریکتان متفاوت نباشد

ممکن است که انگیزه کاری شما با دوست یا برادرتان متفاوت باشد ؛ مثلا شما ممکن است هدفتان داشتن یک کسب و کار موفق و رسیدن به ثروت فراوان باشد اما هدف برادرتان این باشد که در کنار شغل اصلی اش تنها یک اضافه درآمد مختصر از این کار به دستش برسد . این شکافی که بین انتظارات دو طرف وجود دارد ، ممکن است در نهایت موجب مشاجره شود و به روابط دوستی یا خانوادگی تان لطمه وارد کند .

 

برنامه ریزی تان برای تعطیلات و سفر ، به مشکل بر می خورد

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار4

 

زمانی که با یکی از اعضای خانواده تان کسب و کاری راه می اندازید ، احتمال این که بتوانید با همدیگر به یک سفر بروید و خستگی در کنید ، خیلی کم و تقریبا غیر ممکن می شود ؛ چون باید حداقل یک نفر برای نظارت ، بر سر  کار باقی بماند و همین کانون گرمتان را به هم می زند و مجبور می شوید که ایام تعطیلی خودتان را بدون همدیگر سپری کنید .

وارد شدن فشار مالی به خانواده

یکی از دلایل اصلی ای که افراد رو می آورند به کارهای مشارکتی ، سرمایه اضافه ای است که آن شریک وارد کار می کند اما اگر کسب و کارتان را با یکی از اعضای خانواده خودتان شروع کنید ، این منبع مالی خارجی ، از بین می رود و در نتیجه ، سرمایه شما محدود تر می شود و همین فشار بیشتری را به خانواده تان وارد می کند .

 

در کسب و کارهای خانوادگی ، معمولا کمبود تخصص به چشم می خورد

 

 

شما شریک کاری تان را معمولا به گونه ای انتخاب می کنید که از تخصص  و تجربه خوبی برخوردار باشد تا بتواند به شما کمک بیشتری بکند ؛ اما در انتخاب اعضای خانواده تان نمی توانید چنین نکته سنجی ای به کار ببرید و در این مواقع ، ممکن است در شرایطی وارد بازار کار بشوید که مهارت و ابزارهای لازم برای موفقیت را نداشته باشید .

 

احساسات ، می توانند بر عقل غلبه کنند

اگر شرکای کاری ، از اعضای یک خانواده باشند و وابستگی عاطفی به همدیگر داشته باشند ، وقتی که کسب و کار به مرحله دشوار خودش می رسد ، فشار بیشتری به افراد وارد می شود و ممکن است که طرفین از خودشان رفتارهای غیر منطقی نشان دهند و در نتیجه ، این احساسات ، باعث شود که تصمیم گیری در کارها به شیوه ای صحیح و عاقلانه صورت نگیرد و همین باعث شکست کاری شود .

 

به هم خوردن روابط ، می تواند باعث از هم پاشیدن گروه و کسب و کار بشود

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار7

 

دعوا شدن و به هم خوردن رابطه بین دو عضو خانواده یا دو دوست صمیمی ، می تواند شکاف عمیقی بین افراد به وجود بیاورد و باعث شود که حتی محکم ترین روابط و گروه ها هم ، از هم بپاشند . همین ممکن است که باعث مشاجره و دعواهای ادامه دار بین طرف های مختلف درگیری شود .

 

حتی در صورت موفقیت در کار هم ممکن است روابط خانوادگی آسیب ببینند

احتمال زیادی وجود دارد که حتی در صورت موفقیت در کسب و کار ، روابط خانوادگی با شکست مواجه شود ؛ چون در هر صورت تلاش بی وقفه برای رسیدن به موفقیت در بازار رقابتی امروز ، می تواند تاثیر منفی خودش را بگذارد و همین پیشرفت ، می تواند دیدگاه افراد را تغییر بدهد و باعث ایجاد فاصله بین افراد بشود .

 

ممکن است کسب و کار ، همیشه در اولویت نباشد

 

اعضای خانواده و شراکت در کسب و کار5

 

تغییر شرایط شخصی و خانوادگی ممکن است به گونه ای باشد که اولویت بندی ما را تغییر دهد و ما را وادار کند که برای وقتمان به صورت دیگری برنامه ریزی بکنیم . مثلا بچه دار شدن ، باعث می شود که وقت زیادی از فرد گرفته شود و همین موجب می شود که کسب و کاری که با اعضای خانواده راه انداخته شده ، در اولویت قرار نگیرد . این شرایط ، ممکن است به تدریج باعث شود که کسب و کار در سراشیبی سقوط قرار بگیرد .

 

سرمایه پر برکت اعضای خانواده

افراد خانواده به دلیل اعتمادی که به شما دارند ، جز اولین افرادی هستند که برای سرمایه گذاری با شما وارد عمل می شوند و یکی از مزایای کسب و کار خانوادگی این است که حتی در صورت ضرردهی ، نزدیکانتان زمان بیشتری به شما می دهند تا دوباره سرپا شوید و سپس طلبشان را وصول کنند .

نتیجه گیری

خیلی از سرمایه گذاران و کار آفرینان عقیده دارند که برای سرمایه گذاری و شروع یک کار ، اعضای خانواده ، از بهترین حامیان هستند اما متاسفانه وقتی که صحبت های مالی به میان می آید ، حتی نزدیکترین و صمیمانه ترین روابط فامیلی هم از هم می پاشد و این مسئله ، علاوه بر کسب و کارهای کوچک ، در کسب و کارهای بزرگ هم اتفاق می افتد . بزرگترین اشتباهی که ممکن است مرتکب شوید این است که با در نظر گرفتن روابط خانوادگی ، جوانب حقوقی کار از نظرتان دور بماند . بهترین کار ، این است که در کسب و کارهای فامیلی ، جلسات هفتگی ای برگزار کنیم و امور مالی را حل و فصل کنیم و با برنامه ریزی های مرحله به مرحله و حل سریع اختلافات جزئی ، از بروز درگیری های بزرگتر و از هم پاشیدن روابط کاری و خانوادگی ، جلوگیری کنیم .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.