Take a fresh look at your lifestyle.

آموزش هوش مالی به کودکان و ساختن ذهنی ثروتمند برای آنها

هوش مالی کودکان

اگر به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم نگاهی بیاندازید، افراد تحصیلکرده‌ی فقیر زیادی را خواهید دید. این مسئله به این معنی است که تحصیلات به تنهایی نمی‌تواند آینده مالی کودکان را تأمین کند. عادت‌های مالی و هوش مالی هر فرد در سنین پایین پایه‌ریزی می‌شود. هوش مالی مسئله‌ای است که در طول زندگی با یک فرد همراه است و در موفقیت و یا عدم موفقیت مالی او بیشترین سهم را خواهد داشت.

آموزش هوش مالی به کودکان

 

با آموزش هوش مالی به کودکان در آینده آن‌ها را به فردی ثروتمند تبدیل کنید2

 

به همین دلیل است که توجه کردن به آموزش هوش مالی به کودکان موضوعی است که می‌تواند تاثیر زیادی در آینده مالی آن کودک و موفقیت یا عدم موفقیت او در سنین بزرگسالی داشته باشد. متاسفانه با وجود اهمیت هوش مالی در زندگی افراد، در کشور خودمان به آموزش این مسئله به کودکان توجه چندانی نمی‌شود. در این مطلب سعی کرده‌ایم اهمیت آموزش هوش مالی به کودکان را بیان کرده و نکاتی را ارائه کنیم که توجه به آن‌ها می‌تواند به آموزش موثر هوش مالی به کودکان کمک کند پس در ادامه با ما همراه باشید.

شروع آموزش هوش مالی در سنین کودکی

خوشبختانه هوش مالی از طریق آموزش قابل ارتقاء است. چه بهتر که این آموزش‌ها از سنین کودکی آغاز شوند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. هوش مالی کودک شما در واقع دیدگاه آن‌ها نسبت به پول و طرز رفتار آن‌ها با پول است. افزایش هوش مالی به کودکان کمک می‌کند تا عادات پولی آن‌ها به شکلی پایه‌ریزی شود که در آینده بتواند آن‌ها را به ثروت نزدیک کند. البته باید به این نکته توجه کرد که آموزش‌هایی که در مورد پول و مسائل مالی به کودکان داده می‌شود، متناسب با سن آن‌ها و برایشان قابل فهم باشد. به عنوان مسائل صحبت کردن در مورد مسائل حقوقی در قرارداد‌های مالی برای یک کودک جذاب و قابل فهم نخواهد بود.

پول دوست داشتنی است

 

با آموزش هوش مالی به کودکان در آینده آن‌ها را به فردی ثروتمند تبدیل کنید4

 

از همان سنین پایین نباید اجازه داد که افکار منفی در مورد پول در ذهن کودکان تاثیر بگذارد. در جامعه ما مرسوم شده است که از همان دوران کودکی و نوجوانی به افراد اینگونه القا می‌شود که افراد فقیر انسان‌های شریف‌تری هستند و یا اینکه پول انسان را از معنویت دور می‌کند و در مدارس اینگونه آموزش داده می‌شود که ارزش علم بیشتر از ثروت است و انسان باید تمام وقت و تلاش خود را تنها برای افزایش سطح تحصیلات خود صرف کند.

باید به کودکان آموزش داده شود که پول چقدر در موفقیت و احساس خوشبختی انسان تاثیرگذار است. باید آن‌ها را با این موضوع آشنا کنید که افراد پولدار می‌توانند انسان‌های بهتری برای اطرافیان و حتی جامعه خود باشند. اگر در طی این سال‌ها به کودکان در مورد ارزش پول و ارزش کار آموزش داده می‌شد امروز شاهد این تعداد از افراد تحصیلکرده و بی پول نبودیم.

آشنایی کودکان با پول‌های رایج

در سنین پایین می‌توانید آموزش کودکان برای یادگیری تفاوت ارزش پول‌های رایج را شروع کنید. به عنوان مثال سکه‌های رایج را مرتب به او نشان دهید و ارزش هر کدام را برای او بگویید. بعد از مدتی کودک قادر خواهد بود که با توجه به ظاهر سکه‌ها تشخیص دهد که کدام یک ارزش بیشتری دارد. در مورد پول‌های کاغذی هم همین کار را می‌توانید انجام دهید. این کار می‌تواند از سنین 3-4 سالگی شروع شود. میتوان گفت که آموزش ارزش پول‌های رایج جزء اولین اطلاعات مالی و پولی است که باید به کودکان ارائه شود.

ایجاد قلک برای کودکان

 

با آموزش هوش مالی به کودکان در آینده آن‌ها را به فردی ثروتمند تبدیل کنید3

 

در همان سنین پایین بعد از صحبت در مورد پول و یاد دادن ارزش پول‌ها به کودک بهترین کار این است که برای او یک قلک تهیه شود.  به او یاد دهید تا پول‌های سکه‌ای و کاغذی را که به او می‌دهید در آن پس ‌انداز کند. توصیه می‌شود که از قلک‌های شیشه‌ای یا قلکی که دارای جنس شفاف است، استفاده شود تا کودک بتواند پول‌ها را در آن ببیند و از انباشته شدن پول در آن لذت ببرد. سعی کنید او را تشوق کنید که مراقب قلکش باشد و از آن محافظت کند. به کودکان بگویید که می‌تواند با پولی که در قلکش جمع می‌کند چیز‌هایی را که دوست دارد، بخرد.

اجازه بدهید کودک در دو حالت از پول‌های درون قلکش استفاده کند هم در حالتی که قلکش کاملا پر شده است و هم در حالتی که پول کمتری در آن است و پر نشده است. با این کار کودک یاد می‌گیرد که هرچه پول بیشتری پس انداز کند قدرت خرید چیز‌های بهتری خواهد داشت و همین موضوع باعث خواهد شد که پس انداز برای کودک لذت‌بخش شود. انجام این کار باعث می‌شود که کودک در سنین پایین با پس‌انداز کردن آشنا شده و از آن لذت ببرد.

برای پس انداز قانون قرار دهید

زمانی که سن کودک به حدی می‌رسد که برای او پول توجیبی تعیین می‌کنید همزمان قانونی نیز برای او وضع کنید که مثلاً به صورت هفتگی یا ماهانه درصدی از این پول را پس‌انداز کند. اگر کودک خود را قبل از این زمان به خوبی با مفهوم پس‌انداز آشنا کرده باشید و در ابتدا قوانین سختگیرانه‌ای را وضع نکنید، مطمعناً کودکان از این قوانین به خوبی استقبال خواهند کرد. در این زمان و در سنین اولیه مدرسه به جای قلک از یک حساب بانکی برای سپرده‌گذاری استفاده کنید که به آن سود تعلق بگیرد. هر چند هم که این سود ناچیز باشد اما کودک را با این موضوع آشنا می‌کند که پول می‌تواند پول بسازد. به او یاد بدهید که اگر برای مدتی پولش را در حساب نگه دارد، می‌تواند سود آن را دریافت کند. در هنگام انتخاب نوع حساب با کودک خود مشورت کنید.

صحبت با کودکان در مورد کسب و کارتان

 

با آموزش هوش مالی به کودکان در آینده آن‌ها را به فردی ثروتمند تبدیل کنید5

 

برای آشنایی کودکان با کسب و کار و کسب درآمد می‌توان زمانی را به طور روزانه اختصاص داد و با آن‌ها در مورد کسب و کاری که دارید، صحبت کنید. به آن‌ها بگویید که چرا شما باید کار کنید و کسب درآمد چه نقشی در زندگی شما دارد. به عبارت دیگر سعی کنید ارزش کار، تلاش و کسب درآمد را به آن‌ها یاد بدهید.

حتی می‌توانید در مورد مسائل مالی با آن‌ها مشورت کنید به عنوان مثال بگویید می‌خواهم فلان وسیله را بخرم و قیمت آن این مقدار است، آیا به نظرت این قیمت برای داشتن این وسیله مناسب است؟ سپس از او بخواهید فکر کند و دلایلش را به شما بگویید. زمانی که کودک شما سعی می‌کند به خوبی فکر کند و به شما پاسخ دهد او را تشوق کنید و حتی پاداش‌هایی را برای او در نظر بگیرید. با این کار کودک شما به فکر کردن در مورد مسائل کسب و کار و مسائل مالی علاقه‌مند می‌شود.

الگوی عملی مناسب

خواه یا ناخواه کودکان از والدین خود الگوبرداری می‌کنند. با افزایش سن آن‌ها و آشنا شدنشان با مفهومی به نام پول به رفتار والدن خود با پول نیز دقت بیشتری می کنند. پس سعی کنید در حضور کودکان به گونه‌ای با پول رفتار کنید که الگوبرداری از آن بتواند باعث رشد هوش مالی آن‌ها شود. پس برای افزایش هوش مالی کودکان، والدین باید به رفتارشان با پول در حضور بچه‌ها دقت کافی را داشته باشند. به عنوان مثال والدینی که علاقه آن‌ها به خرج کردن پول بیشتر از پس‌انداز آن است و این رفتار را در حضور کودک نیز انجام می‌دهند احتمال خیلی زیادی وجود دارد که کودکان آن‌ها نیز در آینده چنین رفتاری را پول داشته باشند.

پول توجیبی

 

با آموزش هوش مالی به کودکان در آینده آن‌ها را به فردی ثروتمند تبدیل کنید6

 

معمولا سنین 6-7 سالگی زمانی است که کودک قادر خواهد بود بیشتر چیز‌هایی که لازم دارد را خودش خریداری کند. پرداخت پول توجیبی منظم باعث پس‌انداز منظم‌تر و البته خرج کردن منظم‌تر پول توسط کودکان خواهد شد. یکی از بزرگترین اشتباهات والدین این است که به کودک پول توجیبی نمی‌دهند و در مقابل می‌گویند که هر وقت کودکمان به پول نیاز داشت به او مبلغی را که بخواهد، می‌دهیم. این کار یک اشتباه بزرگ است.

باید در انتخاب پول توجیبی که به کودکان پرداخت می‌شود دقت زیادی انجام شود و مقدار مناسبی برای آن بر اساس سن کودک، وظایفی که بر عهده دارد و همچنین شرایط کودک تعیین شود. سعی کنید همیشه کودکان را تشویق کنید که بخشی از پول توجیبی خود را پس انداز کنند و برای خرج کردن بقیه آن نیز به صورت منطقی و معقول عمل نمایند. هیچگاه از پول توجیبی به عنوان یک ابزار تنبیهی استفاده نکنید.

زمانی که کودک شما می‌خواهد پول توجیبی که به او می‌دهید، افزایش یابد با او صحبت کنید و دلایلش را برای این افزایش بشنوید و اگر غیر منطقی بودند به او توضیح دهید که نمی‌توانید با خواسته او موافقت کنید و دلایل مالی منطقی را به او ارائه دهید. به این نکته توجه کنید که پول توجیبی زیاد می‌تواند باعث شود که کودک شما به ولخرجی عادت کند.

تشویق کودک به کسب درآمد

در کنار پول توجیبی که به کودک می‌دهید او را تشویق کنید که با انجام برخی کار‌ها درآمدی را برای خودش به دست بیاورد. به عنوان مثال اگر مغازه‌ای دارید، می‌توانید ساعتی از روز را مشخص کنید که کودک شما در تمیز کردن و مرتب کردن مغازه به شما کمک کند و شما در قبال آن مبلغی را به او بدهید. یا اینکه با او قرار بگذارید که اگر هر روز حیاط خانه را تمیز کند مبلغی به عنوان دستمزد این کار به او خواهید داد. تشویق کردن کودکان به کار کردن در محیطی بی خطر و امن باعث خواهد شد که او از همان سنین لذت کسب درآمد را حس کند و همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری در کودک خواهد شد.

تعیین اهداف مالی توسط کودکان

 

 

کودک خود را تشویق کنید که از همان سنین کودکی برای خواسته‌هایش اهداف مالی تعیین کند. به عنوان مثال اگر کودک شما می‌خواهد یک کفش اسکیت بخرد از او بخواهید که برای آن هدف مالی تعیین کند و مشخص کند برای رسیدن به هدف خود به چقدر زمان و چقدر پول احتیاج دارد. از او بخواهید که مشخص کند در چه زمانی و با چه مقدار از پس انداز پول توجیبی که به او می‌دهید، قادر خواهد بود قیمت یک کفش اسکیت را بپردازد. سعی کنید او را برای انجام این کار تشویق کنید مثلاً به او بگویید در صورتی که بتواند در زمانی تعیین شده 70% از مبلغ کفش اسکیت را پس‌انداز کند شما بقیه این مبلغ را به او کمک خواهید کرد.

آماده کردن کودک برای شکست‌های مالی

به کودک خود بیاموزید که شکست مالی ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. سعی کنید در این مورد با او حرف بزنید و او را با شرایط ناخوشایند مالی نیز آشنا کنید. به او یاد بدهید زمانی که در رسیدن به اهداف مالی تعیین شده شکست می‌خورد، نباید نا امید شود و در عوض باید دلایل شکست را بررسی کرده و در موقعیت‌های بعدی از این تجربه استفاده کند. مطمعناً کودک شما اشتباهات مالی زیادی خواهد کرد اما این اشتباهات می‌تواند برای او خیلی مفید باشد چرا که اگر به او کمک کنید تا دلایل این اشتباهات را پیدا کند و از آن‌ها درس بگیرد در واقع کمک بزرگی به تقویت هوش مالی کودک خود کرده‌اید.

نتیجه‌گیری

هوش مالی را می‌توان از طریق تمرین و آموزش تقویت کرد و اگر این آموزش‌ها از سنین کودکی شروع شوند به طور حتم تأثیر بیشتری خواهند داشت. در این مقاله به نکاتی پرداختیم که یادگیری و توجه به آن‌ها می‌تواند به آموزش کودکان به منظور تقویت هوش مالی کمک بسیار زیادی بکند. این نکته را فراموش نکنید که موفقیت در مسائل مالی تاثیر همه جانبه‌ای بر کیفیت زندگی یک فرد خواهد گذاشت پس لازم است که با تقویت هوش مالی کودکان آن‌ها را برای موفقیت در زندگیشان آماده کنیم.

 

۶ نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان

 

کودکان علاقه‌مند به خرید هستند و نمی‌توانند کالاهای غیرضروری را تشخیص دهند.

من دو کودک ۶ و ۹ ساله دارم.

هرگاه باهم به فروشگاه می‌رویم، مجبورم هزینه‌ای اضافی را برای خریدهای غیرضروری آن‌ها بپردازم.

بارها سعی کردم از خرید صرف‌نظر کنم اما آن‌ها با گریه کردن یا قهر کردن مرا عصبانی می‌کنند.

بنابراین تصمیم گرفتم ساعاتی را که آن‌ها در مدرسه به سر می‌برند به خرید بروم.

این راهکار نیز جوابگو نبود.

وقتی سر هرماه، حساب هزینه‌ها را برآورد می‌کنم، هزینه‌های اضافی را می‌بینم که می‌توانست خرج نیاز ضروری‌تر یا پس‌انداز شود.

یک روز یاد دوستم سارا افتادم.

او درزمینۀ فرزندپروری زبانزد خاص و عام است.

همگی از این هنر او سخن می‌گویند.

تلفن را برداشتم و با او تماس گرفتم و مشکلم را با او در میان گذاشتم.

از سارا عامل موفقیتش درزمینۀ آموزش مالی به کودکش را پرسیدم.

او یکی از بهترین و باهوش‌ترین والدینی است که من می‌شناسم.

من از او دعوت کردم تا در مورد نحوۀ فرزندپروری خود بنویسد.

به او گفتم مقالۀ خود را بر موضوع مالی متمرکز کند.

کودکان برای کسب اطلاعات مالی باید تربیت شوند و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

یکی از دردسرهای شدیدی که اغلب والدین با آن مواجه می‌شوند، چالش آموزش کودکشان در مسیر استقلال مالی و هوش است.

 کودکان عاری از دانش و هوش مالی به دنیا می‌آیند.

به‌خصوص پدر برای هدایت این کودکان در طول مسیر زندگی به سمت آموزش هوش مالی (نه به‌زور) زندگی امروز و آیندۀ او را نجات می‌دهد.

به گفته کارشناس معروف مالی و نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر فقیر، رابرت کیوساکی: «آزادی مالی یک فرایند روانی، عاطفی و آموزشی است.»

این بدان معنی است که والدین و به‌ویژه پدر باید این دانش مالی را به صورت ذهنی، عاطفی و تحصیلی به فرزندان خود منتقل کند.

یک مرد نمی‌تواند چیزی را که خود انجام نمی‌دهد به کودکان نیز آموزش دهد.

وظیفۀ آموزش امری دشوار است.

آموزش‌دهنده در وهله اول باید خودش در درس‌هایی که می‌دهد عامل باشد.

خسارت‌های مالی لحظات طلایی آموزشی هستند.

 هنگامی‌که کودک آی‌پد خود را به زمین پرتاب می‌کند.

 

زمانی که گرم‌کن او دوباره گم می‌شود، یک‌نفس عمیق بکشید یا چند جرعه آب بنوشید تا کمی آرام شوید.

همۀ ما می‌دانیم که نمی‌توانیم بدون اشتباه کردن تجربه کسب کنیم و یاد بگیریم.

با هدر دادن پول یا استفادۀ نادرست کودک از آن، سریع از کوره درنروید.

عصبانیت شما می‌تواند نتیجۀ عکس داشته باشد.

مثلاً من کودکی را می‌شناسم که پول‌های پس‌اندازش را به مردی ناشناس اهدا کرده بود.

والدین از کار او بسیار عصبانی بودند و او برای تلافی فریاد کشیدن والدینش بر سر او، پول‌های باقی‌مانده را سوزاند.

فراموش نکنید که مرحلۀ تدریس را با صبر و شکیبایی آغاز کنید.

در این مواقع بحث را با اشاره به موضوع (شکستن آی‌پد) و نه کودک (سوژه) بازکنید.

 اگر کودک شما به‌طور تصادفی آی‌پد را رها کرده است، بر روی درس بزرگ‌تری از « حوادث» تمرکز کنید.

 اگر او به‌طور آنی آی‌پد را پرت کرده، کشف می‌کند که وقتی آی‌پد رها شود می‌شکند (هزینه‌هایی را در پی دارد) و حتی ممکن است کاملاً غیرقابل‌استفاده شود.

اگر گرم‌کن گم‌شده است، شاید پسر و یا دختر شما بتواند روی آن تمرکز کند تا بتواند آن را در کوله‌پشتی خود قرار دهد.

 اگر فرزند شما کلاس‌هایی را که برای آن هزینه کرده‌اید رها کرده است، با مهربانی از او دلیل را جویا شوید.

در این مواقع ممکن است مشکلاتی برای او حاصل ‌شده باشد که شما از آن بی‌خبر هستید.

 صحبت کردن و صبوری کلید راه کاشت درخت است.

به کودکان بیاموزید که پول مثل عشق، انرژی دارد.

هر چه‌بهتر آن را پرورش دهیم و درک کنیم، بیشتر خواهیم داشت.

هنگامی‌که ما ارزش‌های مالی را به او می‌آموزیم، با درک بهتری از آموزش لذت می‌برد.

این کوتاه‌ترین و بهترین راه آموزش هوش مالی به کودکان است.

با آموزش کودکان خود در مورد پول، به آن‌ها کمک می‌کنید که رابطۀ بین کسب درآمد، صرف هزینه و صرفه‌جویی را کشف کنند.

در انجام این کار، بچه‌ها شروع به درک ارزش پول می‌کنند.

این سواد مالی می‌تواند در سنین کم با مفاهیم پولی ساده مانند شمارش سکه و ایجاد تغییر برای خرید شروع شود.

 بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند در مورد حساب‌های پس‌انداز یاد بگیرند.

 نکتۀ کلیدی این است که آموزش را آرام اما منظم پیگیری کنید.

یک مفهوم مالی را آموزش دهید و آن را امتحان کنید.

با توجه به عدم آموزش امورمالی در مدرسه‌ها، والدین وظیفۀ آموزش را بر عهده ‌دارند.

بنابراین بهتر است روش‌های مناسب با سن کودک را اتخاذ کنید.

این آموزش‌ها پشتوانه مالی بزرگی برای کودکانتان در آینده خواهد ساخت.

در این قسمت با 5 قدم کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان همراه باشید.

۶ نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان

از مقاله پیش‌رو در مورد آموزش هوش مالی به کودکان لذت ببرید.

آموزش هوش مالی به کودکان مانند کاشت درخت است.

امروز شما دانه‌ای می‌کارید.

وسایل رشد آن را فراهم می‌کنید.

فردا این دانه به درختی تنومند تبدیل می‌شود و ثمرات خوبی از آن مشاهده می‌کنید.

ثمرات این درخت، ثروت‌آفرینی است.

آیا شما حاضر به کاشت درختی که میوۀ آن پول است، نیستید؟

به تأخیر انداختن احساسات لحظه‌ای

این اصل باعث می‌شود کودکان منتظر بمانند تا متوجه شوند که واقعاً به آن وسیله نیاز دارند یا خیر.

کودکان همیشه تمایلات زیادی برای خرید انواع بازی‌های کامپیوتری و اسباب‌بازی‌ها دارند.

با روشی که در اینجا ذکر می‌کنیم می‌توانید این ویژگی کودکان را کنترل و مدیریت کنید.

فهرستی بر روی یخچال قرار دهید و خواسته‌های کودکان را روی آن بنویسید.

از آن‌ها بخواهید برای خرید این وسایل از کیف پول خود خرج کنند.

در بیشتر مواقع وسایل غیرضروری از لیست آن‌ها خط می‌خورد.

گاهی خواسته‌ها بر اساس هیجان و لحظه‌ای صورت می‌گیرد.

پس از گذشت چند روز دیگر تمایلی به خرید آن نخواهند داشت.

این روش آموزش هوش مالی به کودکان بسیار مؤثر است.

 

روش دیگر کاشت درخت، این است که هزینه‌ها را در حضور کودکان برنامه‌ریزی کنیم.

کودکان با دیدن از والدین یاد می‌گیرند.

مثلاً حقوق و درآمدها را نزد کودکان بشمارید.

هزینه قبوض، وام‌ها، غذا و پوشاک را کنار بگذارید.

پول‌توجیبی او را نیز به او بدهید.

از او بخواهید برای خرید Xbox یا هر وسیلۀ دیگری خودش پول کنار بگذارد.

در این روش کودک هزینه‌ها را می‌بیند و متوجه می‌شود که هزینه‌ها برنامه‌ریزی‌شده خرج می‌شوند.

6 نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان1

فرزند شما تمام عمر خود را کنارتان سپری نمی‌کند.

شما باید به او در مورد پول آموزش دهید تا بتواند زمانی که بزرگ شد، ازلحاظ مالی مستقل باشد.

والدین با آموزش‌های خود می‌توانند کمک‌های بزرگی به آیندۀ کودکان ارائه دهند.

چگونه رضایت خود را به تأخیر بیندازید؟

یکی از درس‌های مالی اساسی که هر کودک باید یاد بگیرد، این است که چگونه باید برای خرید لوازم موردنظرش صبر کند.

تمرین به تعویق انداختن خشنودی برای صرفه‌جویی در پول برای بازنشستگی، دانشگاه و سایر هزینه‌های کودک در بزرگ‌سالی لازم است.

 والدین می‌توانند در خریدهای خود، به کودکان کمک کنند تا مهارت صبوری خود را پرورش دهند.

سعی کنید از خریدهای ناگهانی خودتان اجتناب کنید.

 

به کودکان توضیح دهید آن محصول را که دوست دارید خریداری نمی‌کنید، چون در حال حاضر به آن نیاز ندارید.

زمانی‌که در حال خرج کردن پول خود هستید، بچه‌ها باید تشویق شوند که در مورد خریدهایشان فکر کنند.

هنگام خرید از کودکانتان سؤال کنید: آیا اکنون باید آن را داشته باشید یا بعداً می‌توانید آن را خریداری کنید؟

کودکان را از داشتن پول محروم نکنید

برای دادن اطلاعات مالی به کودکان نباید آن‌ها را از داشتن پول محروم کنید.

کودک زمانی پس‌انداز کردن را یاد می‌گیرد که پولی برای ذخیره داشته باشد.

درواقع کودکان باید قبل از اینکه پول خرج کنند پول داشته باشند.

قرض گرفتن می‌تواند منجر به عادت‌های مالی شود که تأثیر منفی بر آینده آن‌ها می‌گذارد.

برای آموزش هوش مالی کودکان سعی کنید عادت قرض گرفتن را در او پرورش ندهید.

وام گرفتن و داشتن بدهی برای کودکان توصیه نمی‌شود.

این نمی‌تواند روش کارآمدی برای تدریس اطلاعات مالی به آن‌ها باشد.  

 

 

6 نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان2

 

به فرزندتان یاد بدهید که پول در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد.

پول برای پرداختن بهای همه‌چیز استفاده می‌شود.

اکثر کشورها دارای دو نوع پول هستند: سکه‌هایی که از فلزات ساخته‌شده‌اند و پول‌هایی که از کاغذ ساخته‌شده‌اند.

در سنین کمی بالاتر ارزش پول‌ها را به او بیاموزید. (مانند 1000 تومانی، 10000 تومانی و …)
بنابراین به‌طور خلاصه شمارا تشویق می‌کنیم که روش‌های خلاقانه و تأثیرگذاری را برای آموزش هوش مالی به کودکان پیدا کنید.

درک تفاوت بین خواسته‌ها و نیازها

کاشت صحیح درخت با توانمندی تشخیص تمایز بین آنچه ضروری است و چه چیزی خوب است شروع می‌شود.

کودکان موضوعات پیچیده را درک نمی‌کنند، اما آن‌ها می‌توانند نیازها و خواسته‌های خود را درک کنند.

خانواده‌ها در وهله اول پول خود را صرف غذا، اجاره خانه و دارو (نیازهای ضروری) می‌کنند.

 درعین‌حال، خریدهای درست، مانند اسباب‌بازی‌ها و تعطیلات، باید تنها پس از برآورده شدن نیازهای اولیه خریداری شود.

 کودکان و نوجوانان بزرگ‌تر می‌توانند درک خود را ازآنچه نیاز است اصلاح کنند.

 برای مثال، درحالی‌که همه به لباس نیاز دارند، او می‌داند که لباس‌های بیش‌ازحد و اضافی ضروری نیست.

به همین ترتیب، می‌دانند خانه یک ضرورت است، اما یک حمام شخصی یا حتی اتاق‌خواب خودش می‌تواند به‌عنوان یک خواسته، به‌جای نیاز، توصیف شود.

هر خرید یک هزینه فرصت دارد

کودکان همچنین باید بدانند که پول محدود است، حتی برای خانواده‌های ثروتمند.

 پیتر نیگرو، استاد و رئیس بخش مالی دانشگاه برایانت می‌گوید: «این یعنی پولی که برای خرید یک مورد استفاده می‌شود، برای خرید اقلام دیگر در دسترس نخواهد بود.»

 

 یک راه ساده برای آموزش این درس، دخیل کردن کودکان در تصمیم‌گیری روزمره است.

 فروشگاه خواربار یک مکان طبیعی برای آموزش هوش مالی به کودکان است.

 از کودکان بخواهید بین دو مورد، مانند دو نوع شیرینی، تصمیم بگیرند، با این توضیح که پول برای هر دو در بودجه نیست.

درس ریاضی پیش‌نیاز آموزش مالی

والدین و معلمان وقت زیادی را صرف آموزش بچه‌ها در مورد تمام جنبه‌های مختلف پول و امور مالی شخصی می‌کنند.

 متأسفانه این اطلاعات همیشه برای فرزندان قابل‌فهم نیست.

کسانی که مفهوم امور مالی شخصی را درک نمی‌کنند می‌توانند بعداً در زندگی با مسائل مرتبط با پول روبرو شوند.

وقتی‌که می‌خواهید مسائل مالی را به کودک آموزش دهید، باید ریاضی به‌صورت منظم در دروس آن‌ها قرار گیرد.

ریاضی آموزش‌های پیش‌نیاز برای کسب اطلاعات مالی است.

شناخت مهارت‌های پایه ریاضی به کودکان برای درک امور مالی کمک زیادی می‌کند.

با تمرکز بیشتر بر روی ریاضی به‌عنوان واقعیت‌های مالی، شما می‌توانید سواد مالی را به‌زودی به او آموزش دهید.

قبل از آموزش موضوعات مربوط به امور مالی، بچه‌ها باید درک کاملی از مهارت‌های پایه ریاضی داشته و با اعداد راحت باشند.

 بسیاری از والدین و معلمان با کودکان درباره کسب پول، صرفه‌جویی و سایر موضوعات عمومی صحبت می‌کنند.

 تمرکز روی موضوعات سخت‌تر مانند بدهی و درآمد خانواده‌ها برای کودکان جالب نیست.

 تحقیقات نشان داده است که موضوعات حساس مانند بدهی‌ها نباید مورداستفاده قرار بگیرد تا باعث نگرانی و اضطراب در کودکان نشود.

بهتر است به آن‌ها مدیریت پول، حسابداری و اعتبار را آموزش دهید.

موضوعات جدید مالی را به تدریج معرفی کنید

یک اشتباه که اغلب انجام می‌شود، تلاش برای تدریس بچه‌ها در مورد همه‌چیز در زمان واحد است.

 آموزش هوش مالی بسیاری از موضوعات مختلف را پوشش می‌دهد.

مهم است که این موضوعات را به‌آرامی به بچه‌ها معرفی کنیم تا آن‌ها قبل از هر چیز به‌طور کامل موارد را درک کنند.

آموزش یکبارۀ همۀ اطلاعات مالی به کودک او را دچار سردرگمی می‌کند.

در این صورت آن‌ها بسیاری از موارد آموزشی را پس از آموزش به یاد نمی‌آورند.

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد آموزش هوش مالی کودکان یاد بگیرید، با ما همراه باشید.

 

۵ قدم برای آموزش هوش مالی به کودکان

کودکان برای امور زندگی نیاز به آموزش دارند.

ما باید آن‌ها را در تمام جنبه‌های زندگی ازجمله مسائل مالی آموزش دهیم.

به آن‌ها در مورد پول اطلاعات نادرست ندهید.

برخی فکر می‌کنند پول نماد تمام بدی‌هاست.

پول می‌تواند افراد را آلوده کند.

با همین افکار نادرست سعی می‌کنند کودکانشان را از چیز پلیدی به نام پول دور کنند.

درصورتی‌که آموزش هوش مالی به کودکان، راه‌گشای کیفیت زندگی آیندۀ آن‌ها خواهد بود.

 دادن پول به کودکان کار بدی نیست، آن‌ها واقعاً ارزش پول را می‌دانند.

موضوع تماماً در مورد پول‌توجیبی آن‌ها نیست.

بلکه منظور، دانستن برخی از قوانین اولیه پولی است که مهارت مالی و پولی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

در اینجا پنج قدم برای کاشت درختی که به کودکان شما معنا می‌دهد، وجود دارد.

 

۱ – سن مناسب

شما به‌عنوان یک والد باید سن مناسب برای تنظیم قوانین پول برای کودکان را بدانید

 قبل از اینکه درباره مسائل مالی با آن‌ها صحبت کنید باید به سن خاصی برسند.

 زمانی که کودکان به مرحلۀ اولیه می‌رسند، باید آموزش هوش مالی را شروع کنید.

والدین باید اطمینان حاصل کنند که از مفهوم نجات آگاهی دارند.

 بسیاری از کودکان در مدارس ابتدایی به خرید اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های ویدیویی فکر می‌کنند.

بگذارید آن‌ها بدانند که این چیزها با پول خریداری‌ می‌شود.

اگر آن‌ها می‌خواهند به وسایل موردنیازشان دست یابند باید پس‌انداز کنند.

وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، آموزش گسترده‌تر درباره امور مالی و نحوه مدیریت مسائل مالی را آغاز کنید.

جودیت رابرت هریس، روانشناس آمریکایی، می‌گوید: «رفتار کودک بیشتر تحت تأثیر رفتارهای والدینشان است.»

درس‌های شما باید روی کمک به بچه‌ها در تصمیمات مالی بهتر بر اساس اهداف تعیین‌شده و نحوه جلوگیری از نفوذ همسالان تمرکز کند.

۲. دادن پول‌توجیبی

بسیاری استدلال می‌کنند که دادن پول به کودکان اشتباه است.

اما من می‌گویم که این حرکت برای افراد مختلف فرق دارد.

 دادن پول یا کمک‌هزینه به کودکان به فلسفه والدین در مورد پول بستگی دارد.

 بااینکه این کار اشتباه نیست که در زمان‌های مشخص یک مقرری روزانه، هفتگی یا ماهانه به کودک بدهید.

6 نکته کلیدی برای آموزش هوش مالی به کودکان3

مهم است که مطمئن شوید که کودکان شما دارای ذهنی مناسب برای خرج کردن و رفتار با پول هستند.

باید به آن‌ها آموزش دهید اینکه چه‌کاری با پول انجام می‌دهند اهمیت دارد.

پول‌توجیبی باید مشخص باشد تا کودک برنامه‌ریزی مالی را روی آن انجام دهد.

اگر هدف مالی کوتاه‌مدت کودک مانند خرید دوچرخه با خرج کردهای اضافی در طول ماه از بین رفت، بهتر است به او کمک نکنید زیرا این روش تبدیل به عادت در او می‌شود.

 

هنگامی‌که عادات منفی مالی را در او از بین ببرید به رشد بهتر درخت کمک می‌کنید.

در آموزش هوش مالی بهتر است کودک شما یاد بگیرد که باید محدودیت‌های مالی را تنظیم کند.

داشتن یک بودجۀ ثابت از خرج کردن‌ اضافی جلوگیری خواهد کرد.

همچنین به کودکتان یاد می‌دهد که چگونه پول‌هایش را استفاده کند.

این کار به‌آرامی عادات مالی کودک را تغییر می‌دهد.

 به‌جای پرداخت پول اضافی، کودک شما شروع به تخصیص بودجه خود به چیزی مفیدتر خواهد کرد.

 داشتن محدودیت‌های مالی باعث می‌شود که کودک شما خلاق‌تر باشد.

۳. کار برای پول نقد

به‌عنوان یک خانواده، همه افراد باید کارهای روزمره، آخر هفته داشته باشند.

 والدین نباید برای کارهای خانه به آن‌ها پول بدهند.

در این صورت باعث می‌شوید کودکان احساس کنند که به شما لطف می‌کنند.

آن‌ها کارهای روزمره را در خانه انجام می‌دهند، زیرا اعضای یک خانواده هستند.

این وظیفه آن‌هاست که در انجام کارهای روزمره شرکت کنند.

 اگرکودکی می‌خواهد پولی به دست آورد، زمانی که به سن معینی می‌رسد، می‌تواند با انجام یک شغل پس از مدرسه یا تعطیلات، مستمری دریافت کند.

۴. رشد پول

فرزندتان را تشویق کنید تا بخشی از کمک‌هزینه خود را ذخیره کند.

این ذخیرۀ پول برای خرید وسایل موردنیازشان نیست، بلکه برای رشد پول است.

برای کاشت درخت، آن‌ها را با هنر صرفه‌جویی آشنا کنید.

کودکان باید یاد بگیرند چطور اهداف مالی، چه کوتاه‌مدت و چه بلند‌مدت را برای خود تعیین کنند.

مدتی طول می‌کشد تا کودک شما یاد بگیرد چگونه پول را بودجه‌بندی کند.

تا زمان کامل شدن آموزش هوش مالی به کمک شما نیاز دارد.

شما نمی‌توانید پول را به دست بگیرید و با آن کارکنید.

 برای شروع، هزینه‌ها را با توجه به رفتار او کم‌وزیاد کنید.

اگر فرزند شما دختری ۱۵ ساله است، اگر به او مبلغ هزینه یک‌ساله بدهید احتمالاً تا زمستان آن را تمام می‌کند.

بهتر است یک مقرری سه‌ماهه به او بدهید و با او صحبت کنید که قبل از خرید کمی فکر کند.

وقتی بزرگ‌تر می‌شود، شاید بتوانید این زمان را به شش ماه یا یک تمدید کنید.

یادگیری یک دیدگاه بلندمدت در مورد پول برای ایجاد امنیت مالی مهم است.

 

 از آموزش‌های مناسب برای کمک به بچه‌ها در درک و توسعۀ عادات پولی مهم مانند صرفه‌جویی، بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

مدیریت پول مهارت بسیار مهم و موردنیازی است که در اکثر مدارس آموزش داده نمی‌شود.

شما باید به بچه‌ها ارزش پول و پیشرفت را آموزش دهید.

به آن‌ها آموزش دهید که چگونه پولشان را مدیریت کنند تا رشد کند.

۵. کنترل را در دست بگیرید

اینکه به کودکان پول می‌دهید، به این معنا نیست که نباید ناظر خرید آن‌ها باشید.

برای اینکه کودکان پول خود را در چه راهی استفاده می‌کنند باید محدودیتی وجود داشته باشد.

کودکان معمولاً عادت به خرج کردن دارند.

با آموزش هوش مالی در آن‌ها باید این عادات را کنترل کنید.

قبل از اینکه عادات منفی در کودکان نهادینه شود، هزینه‌های آن‌ها را کنترل کنید.

 به‌عنوان پدر و مادر، شما باید بتوانید هزینه‌های آن‌ها را محدود کنید.

 برای هر خریدی یک قانون در نظر بگیرید که آن‌ها باید درباره آن به شما اطلاع دهند.

بگذارید تصمیم نهایی در مورد اینکه آیا باید آن را خرید کنند یا خیر با راهنمایی شما اتخاذ شود.

توافق کنید که زمانی که پول‌توجیبی او پس از زمان مشخص باقی ماند یا اضافه آمد انجام چه‌کاری مجاز است.

آیا فرزند شما مجاز است با آن پول لباس بخرد یا باید آن را پس‌انداز کند؟

به‌طورکلی، این روش خوب است، چون او یاد می‌گیرد که خرج کردن پول خودش را اولویت‌بندی کند.

شما ممکن است بخواهید بر روی آیتم‌های ویژه‌ای که باید بخرند و یا حداکثر مقدار خرج‌کرد با آن‌ها توافق کنید.

 

نتیجه‌گیری

مهم‌ترین عامل آموزش هوش مالی به کودکان، رفتارهای مالی درست والدین است.

به کودکان با توجه به سن و نیازهای آن‌ها پول‌توجیبی بدهید.

به آن‌ها پس‌انداز کردن را آموزش بدهید تا کاشت درخت آن‌ها تکمیل شود و در نهایت به ثمر بنشیند.

اجازه دهید اهداف مالی بلندمدت و کوتاه‌مدت داشته باشند.

روی هزینه‌های آن‌ها نظارت داشته باشید تا همواره مشاور مالی مطمئنی در کنار خود داشته باشند.

 

اگر شما نیز روش‌های موفقی برای آموزش هوش مالی به کودکانتان اتخاذ کرده‌اید، می‌توانید نظرات خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.