حرف‌هایی که انسان‌های باهوش نمیزنند

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (9 votes, average: 4٫44 out of 5)
person marjan access_time مهر ۶, ۱۳۹۶ comment ۳ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 7 دقیقه میباشد.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که بعد از گفتن کلمه یا جمله ای به سرعت از گفتن آن پشیمان شوید. کلمات و جملاتی که از دهان ما خارج می‌شوند دارای قدرتی هستند که می‌توانند بر روی دیگران تاثیرات مثبت و یا منفی داشته باشند. انسان های باهوش این نکته را به خوبی می‌دانند و با دقت کلمات و جملات خود را قبل از بیان انتخاب می‌کنند.

انسان‌های باهوش

 

 

چیزهایی که ما می‌گوییم ممکن است از سوی مردم با برداشت‌های متفاوتی رو به رو شود و گاهی اوقات حرف‌های به ظاهر کم اهمیت ممکن است باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در طرف مقابل شما شود. به همین دلیل کلمات و جملات زیادی وجود دارند که افراد باهوش معمو لاً از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. در این مطلب به برخی از این کلمات و جملات پرداخته‌ایم و برای شما تاثیرات منفی استفاده از این عبارات را نیز توضیح داده‌ایم. فراموش نکنید که تکلم یک ابزار قدرتمند می‌باشد که در اختیار شما قرار گرفته است اما شما باید در هنگام استفاده از این ابزار باهوش عمل کنید.

سعی‌ام را می‌کنم

کسی که واقعاً بخواهد کاری را انجام دهد از این جمله استفاده نمی‌کند و به جای آن می‌گوید: «من این کار را انجام خواهم داد». افراد باهوش زمانی که بخواهند به طرف مقابل بفهمانند که حتما کاری را انجام خواهند داد از این جمله استفاده نمی‌کنند. زمانی که شما از این جمله استفاده کنید به طرف مقابل این احساس را منتقل می‌کنید که برای انجام یک کار چندان هم مطمئن نیستید و حتی ممکن است به او این پیام را بدهید که برای انجام کاری چندان مشتاق نیستید و تنها برای جلب رضایت او این جمله را گفته‌اید.

هر جور که خودت صلاح میدانی

 

 

این عبارت معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که افراد نمی‌خواهند در مورد چیزی نظر قطعی بدهند. زمانی که شما از این عبارت استفاده می‌کنید به طرف دیگر این احساس را منتقل خواهید کرد که برای شما اهمیت چندانی ندارد که او چه کاری می‌خواهد، انجام دهد. افراد باهوش می‌‌دانند که این جمله می‌تواند تاثیر منفی بر روی طرف مقابلشان داشته باشد و به همین دلیل از این جمله استفاده نمی‌کنند.  اگر در مورد چیزی از شما سوال می‌شود در حالی که نمی‌توانید به صورت قطعی در مورد آن نظر بدهید، می‌توانید از جمله‌ای مانند این استفاده کنید و بگویید: « من نمیتوانم در این مورد نظر خاصی بدهم اما به تو توصیه می‌کنم این نکات را مورد توجه قرار دهی». با استفاده از این جمله جایگزین شما علاوه بر اینکه نظر قطعی نداده‌اید، باعث هم نشده‌اید که طرف مقابل حس کند برای شما کم اهمیت است.

نسبت به سنت در این زمینه خوب هستی

این هم یکی دیگر از جملات پر کاربردی است که برای تعریف کردن از دیگران در یک زمینه خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که می‌تواند تاثیرات نا مطلوبی را بر روی طرف دیگر داشته باشد. افراد دوست ندارند خوب بودنشان به صورت نسبی باشد. افراد باهوش برای تعریف کردن از دیگران این جمله را به کار نمی‌برند. چرا که می‌دانند استفاده از این جمله می‌تواند باعث ایجاد نارحتی در طرف مقابل شود. جملات جایگزین خوبی برای تعریف کردن از دیگران وجود دارند که شما می‌توانید آن‌ها را جایگزین این جمله بکنید و برای مثال می‌توانید بگویید: « تو در این زمینه عالی هستی».

در یک دقیقه این کار را انجام می‌دهم

 

 

زمانی که شخصی از شما می‌خواهد کاری را انجام دهید استفاده از این عبارت می‌تواند این حس را به او منتقل کند که شما نمی‌خواهید برای انجام آن کار دقت لازم را صرف کنید و تنها هدفتان این است که آن کار را زودتر انجام داده و از شرش خلاص شوید. افراد باهوش از این جمله استفاده نمی‌کنند چرا که نمی‌خواهند این حس را منتقل کنند که کاری که ازشان خواسته شده را با عجله انجام می‌دهند. اگر می‌خواهید به طرف دیگر بگویید که کاری زیاد زمان‌بر نخواهد بود و زود به اتمام می‌رسد می‌توانید به او بگویید : « انجام این کار به وقت زیادی نیاز ندارد».

خسته به نظر می‌رسی

افراد با هوش از این جمله در مکالمات خود استفاده نمی‌کنند چرا که می‌دانند افراد خسته به طور معمول دارای ظاهری جذاب نیستند و گفتن این جمله به طور غیر مستقیم می‌تواند این مفهوم را به طرف مقابل منتقل کند که ظاهر جذابی ندارد. تصوری که به طور معمول از ظاهر افراد خسته در ذهن ما وجود دارد به این صورت است که یک فرد خسته دارای ظاهری به هم ریخته، موهای نا مرتب، پلک‌هایی آویزان و فردی کم حوصله و عصابانی می‌باشد.

معمولاً زمانی شما به شخص دیگری این جمله را می‌گویید که می‌خواهید ببینید آیا اوضاع خوب است و طرف دیگر به کمک شما احتیاج دارد و یا خیر. در واقع قصد شما کمک کردن به آن شخص است نه اینکه بخواهید به او این حس را منتقل کنید که ظاهرخوبی ندارد. به جای این جمله می‌توانید به او بگویید : « آیا همه چیز به خوبی پیش می‌رود». با استفاده از این جمله می‌توانید به طرف دیگر بفهمانید که در مورد او نگران هستید و قصد دارید به او کمک کنید. آن شخص هم در صورت لزوم با شما در این ارتباط صحبت خواهد کرد.

وای چقدر لاغر شدی

 

 

معمولا از این جمله برای تعریف کردن از ظاهر کسی استفاده می‌شود. اما همین جمله به ظاهر مثبت می‌تواند این پیام را به طرف دیگر منتقل کند که قبلا خیلی چاق بوده است. افراد باهوش از این جمله برای تعریف از ظاهر کسی استفاده نمی‌کنند. چرا که می‌دانند لزومی ندارد برای تعریف، ظاهر فعلی او را با ظاهر قبلی او مقایسه کنند. افراد دوست دارند که تنها از ظاهر فعلی آن‌ها تعریف کنیم و اشاره ای به ظاهر قبلی او نشود. زمانی که تغییرات ظاهری مثبتی را در کسی مشاهده می‌کنید، برای مثال زمانی که می‌بینید کسی نسبت به قبل لاغرتر شده است و ظاهر بهتری پیدا کرده، می‌توانید به او بگویید: « خیلی خوش تیپ به نظر می‌رسی». با استفاده از چنین جمله‌ای در عین حالی که از ظاهر آن شخص تعریف کرده‌اید، اشاره ای به ظاهر قبلی او نیز نکرده‌اید.

منصفانه نیست

همه ما میدانم که زندگی همیشه منصفانه نیست و قرار هم نیست همه چیز منصفانه باشد. زمانی که شما از این جمله استفاده می‌کنید به نوعی خود را بی تجربه و ناپخته نشان می‌دهید. در واقع خودتان را به این صورت معرفی می‌کنید که فردی ساده هستید که انتظار دارید همه چیز در همه جا منصفانه باشد. افراد باهوش از این جمله استفاده نمی‌کنند چون نمیخواهند شبیه به یک آدم بی‌تجربه به نظر برسند. فرض کنیم شما انتظار داشته‌اید که پروژه‌ای را به شما واگذار کننند اما از نظر شما این پروژه به صورت نا عادلانه به شخص دیگری واگذار شده است. در چنین شرایط می‌توانید بگویید : « من انتظار این اتفاق را نداشتم می‌توانم دلیلش را بپرسم؟».

میخواهم یک سوال احمقانه بپرسم

 

 

 

بعضی از افراد زمانی که میخواهند سوالی عجیب یا غیر‌عادی بپرسند از این جمله استفاده می‌کنند. آن ها قصد دارند با استفاده از این جمله طرف مقابل را برای شنیدن یک سوال غیرعادی آماده کنند. اما افراد باهوش از این جمله استفاده نمی‌کنند، آن‌ها می‌دانند که گفتن این جمله نشان می‌دهد که آن‌ها اعتماد به نفس پایینی دارند و همچنین شنونده هم اعتمادش را نسبت به آن‌ها از دست می‌دهد. فراموش نکنید اگر شما به جمله خودتان اطمینان نداشته باشید و آن را جدی نگیرید، دیگران هم سوال شما را جدی نخواهند گرفت و ممکن است به خوبی به شما پاسخ ندهند. به جای استفاده از این جمله می‌توانید بگویید: « من اطلاعات لازم را در این زمینه ندارم اجازه بدهید با پرسیدن این سوال اطلاعات لازم را از شما به دست بیاورم.»

تو همیشه اینطور هستی

این جمله معمولاً برای انتقاد از دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما واقعیت این است که انسان‌ها همیشه به یک صورت عمل نمی‌کنند. برای مثال وقتی شما به کسی بگویید: « تو همیشه بد قول هستی». ناخواسته باعث می‌شوید که آن شخص در مقابل صحبت‌های شما حالت تدافعی بگیرد چرا که در واقعیت به این صورت است که او تنها گاهی اوقات بدقولی می‌کند. افراد باهوش برای انتقاد از دیگران از جملاتی به این صورت استفاده نمی‌کنند چرا که نمی‌خواهند طرف مقابل حالت دفاعی به خود بگیرد. شما می‌توانید انتقاد خود را به این شکل مطرح کنید و بگویید: « شما گاهی اوقات بدقولی می‌کنید». این جمله به واقعیت نزدیک‌تر است و شما شانس بیشتری خواهید داشت که طرف دیگر انتقاد شما را قبول کند.

امیدوارم موفق بشوی

 

 

این جمله هم در ظاهر دارای بار معنایی مثبت است اما اگر می‌خواهید به کسی امیدواری بدهید می‌توانید از جملات بهتری استفاده کنید. افراد باهوش از این جمله استفاده نمی‌کنند چرا که می‌دانند استفاده از این جمله به طرف دیگر این حس را منتقل می‌کند که برای موفق شدن احتیاج به شانس دارد و در واقع ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس در او شود. پس اگر هدف شما این است که به طرف دیگر برای انجام کاری اعتماد به نفس بدهید، می‌توانید از جمله‌ای جایگزین به این صورت استفاده کنید و بگویید: « من می‌دانم که تو از عهده این کار بر می‌آیی و موفق می‌شوی». این جمله می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در طرف مقابل بشود.

تقصیر من نیست

اگر اتفاق ناخوشاندی رخ داده است و به نحوی به شما مربوط است، استفاده از این جمله نشان می‌دهد که شما می‌خواهید از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید. افراد باهوش حتی اگر نقش بسیار کوچکی در رخ دادن موضوعی داشته باشند از این جمله استفاده نمی‌کنند. آن‌ها نمی‌خواهند شبیه به فردی بی مسئولیت به نظر برسند. زمانی که در چنین شرایطی قرار می‌گیرید به جای استفاده از این جمله میتوانید توضیحی بیطرفانه ارائه کنید و دلایل به وجود آمدن آن موضوع ناخوشایند را شرح دهید و حتی اگر نقش کوچکی در آن داشته‌اید بهتر است که آن را بپذیرید.

نتیجه‌گیری

برای رسیدن به اهداف خود یکی از ابزار قدرتمندی که در اختیار شما است توانایی صحبت کردن می‌باشد. تا جایی که می‌توانید باید بر روی جملاتی که از دهانتان خارج می‌شود، دقت کنید. گاهی اوقات برخی از جملات وجود دارند که باعث ایجاد احساسی در طرف دیگر می‌شوند که شما به هیچ وجه به دنبال آن نبوده‌اید. افراد موفق این موضوع را می‌دانند و در هنگام صحبت کردن از برخی جملات و عبارات استفاده نمی‌کنند. در این مقاله به تعدادی از این جملات و عبارات پرداختیم. شما هم برای اینکه به فردی موفق تبدیل شوید باید تمرین کنید که چگونه از توانایی صحبت کردن خود به بهترین شکل استفاده نمایید.

  1. نگار میرزایی گفت:

    واقع بینانه چقدر باید وقت بذاریم تا بتونیم خیلی بهتر از این ویژگی هایی که معروفی کردین استفاده کنیم ؟

  2. tina گفت:

    همیشه از این عبارات استفاده میکردم با این ذهنیت که دارم خیلی مودبانه و درست رفتار می کنم. سپاسگزارم باز بهم یادآوری کردین ممکن هست جاهایی که فکرشو هم نمیکنیم مواردی برا توجه و بهتر شدن وجود دارن.

  3. fardin ommati گفت:

    بسیار عالی بود استاد

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 3 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۴۸ ب.ظ

اطلاعات بسیار مهم و خطرناک در ایران

آذر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۴۴ ب.ظ

کسب درآمد از اینستاگرام ( آموزش ویدیویی -رایگان )

ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

چگونه با اهرم سازی ثروتمند شویم؟

آذر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۰۱ ب.ظ

از شر بیکاری برای همیشه خلاص شوید

آذر ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

دروغ هایی که کارفرمایتان به شما می گوید!!!

آذر ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۴۲ ب.ظ

آیا روش های فروش شما برای جذب مشتری کارامد است؟ تکنیک های مناسب چیست؟

ساعت ۲:۳۶ ب.ظ

صبح جادویی

ساعت ۱۰:۲۱ ق.ظ

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید

آذر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۲۵ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول اینستگرام چیست؟

ساعت ۱۲:۳۱ ب.ظ

دروغ هایی که شرکت های بیمه به شما می گویند

ساعت ۱۰:۳۲ ق.ظ

خط کشیدن دور بی پولی در ۸۰ روز

آذر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۵ ب.ظ

حقایقی درباره ترس از سرمایه گذاری و راه های غلبه بر آن

ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول تلگرام چیست؟

ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

هشدار: فقط کافیست اینگونه به امنیت مالی برسیم

آذر ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۳ ب.ظ

چگونه از ورشکستگی جلوگیری کنیم؟

ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دروغ هایی که خودتان به خودتان میگویید چیست؟

آذر ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۱۷ ب.ظ

۱۳ مورد طلایی برای زندگی مالی شما

آذر ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۷ ب.ظ

هشدار : آیا من در شغلم موفق هستم ؟

آذر ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۵ ب.ظ

دروغ هایی که درباره پولدار شدن از راه های غلط به شما می گویند

ساعت ۶:۰۸ ب.ظ

پیش بینی آینده ی مالی

ساعت ۱:۱۵ ب.ظ

۷ نکته کلیدی برای افزایش اراده و خودباوری

ساعت ۱۰:۱۹ ق.ظ

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم

آذر ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

دروغ هایی که درباره داشتن تحصیلات دانشگاهی و رابطه آن با ثروت به شما می گویند

آذر ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۱۰ ب.ظ

۵ راز ساده که می تواند زندگی شغلی تان را از این رو به آن رو کند

آذر ۹, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۷ ب.ظ

۵ راز ساده که می تواند هوش مالی شما را افزایش دهد