هدف از زندگی

منظور و هدف از زندگی شما چیست؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 votes, average: 4٫00 out of 5)
person فرشته میرصاحبدل access_time فروردین ۱۹, ۱۳۹۶ remove_red_eye 385 مشاهده comment ۱ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 7 دقیقه میباشد.

 

در این مقاله در مورد اهمیت هدف از زندگی صحبت خواهیم کرد.مهم ترین مهارت لازم برای رسیدن به موفقیت، توانایی تعیین هدف از زندگی است. اگر هدف نداشته باشید، در زندگی دچار روزمره گی می شوید. زندگی بدون اهداف معین و مشخص مثل رانندگی در مه غلیظ است. ولی با ترسیم هدف مانند تیری که از کمان رها شده، به پرواز در آمده و درست و مستقیم به مرکز هدف خود خواهید نشست.

ناپلئون هیل می گوید:” هر کسی برای پیروز شدن باید واجد یک خصوصیت باشد و آن خصوصیت، قطعیت هدف و مشخص بودن آن است؛ یعنی آگاهی از آن چه می خواهد و اشتیاقی سوزان برای رسیدن به آن.”

منظور و هدف از زندگی شما چیست؟

آیا در زندگی در مسیر درست گام برمی دارید و از هدف از زندگی خود آگاهی دارید؟ برای پاسخ به این سوال باید به قلب خود رجوع کنید. باید ذهنتان را آرام کنید و پاسخ را از درون خود و قلب خود دریابید.

می توانید انتخاب کنید که نگرش خود را از حالت واگذاری و انفعال به حالت تعهد و مسئولیت یعنی از حالت ترس به حالت عشق دگرگون کنید. نخستین گام آن است که خود را زیر سوال ببرید.” من ناموفق هستم” را به “آیا می توانم موفق شوم؟” تبدیل کنید. ” از زندگی خسته شده ام ” را به “آیا می توانم به وجد آیم؟” تبدیل کنید.

آیا ترجیح می دهید درباره ناتوان بودن حق با شما باشد، یا درباره ی توانایی و عظمت خود اشتباه کرده باشید؟ آیا ترجیح می دهید به انجام کاری که دوست ندارید ادامه دهید، یا خطر ایجاد کسب و کار جدیدی را که دوست دارید، بپذیرید؟ آیا ترجیح می دهید پول کمی در اختیار داشته باشید یا به رغم آ ن که به رسیدگی حساب های بانکی وارد نیستید ثروتمند باشید؟

اگر می دانستید که فقط یک سال از عمرتان باقی مانده است ، آیا همین کارهایی را می کردید که اکنون می کنید و هدف از زندگی خود را تعیین نمی کردید؟

پاسخ به سوالات فوق

چشمانتان را ببندید و از خود بپرسید، چرا به دنبال رؤیای خود نمی روید؟ از چه می ترسید ؟ منظور و هدف از زندگی شما واقعاً چیست؟ پاسخ ها را در آرامش از قلبتان بگیرید و متعهد شوید زندگی خود را به گونه ای دگرگون کنید که رؤیاهایتان متجلی شوند.

اجازه دهید که هستی شما را به سوی آرزوهای قلبی تان هدایت کند. تا زمانی که متعهد به تغییر نشوید پیوسته امکان تردید، عقب نشینی و ناتوانی به سراغ شما می آید. بی باکی و تعهد با خود نبوغ، توانایی و سحر را به همراه می آورد. اکثر ما شب ها دراز می کشیم و برای بدن سالم تر و کار و زندگی بهتر دست به دعا بر می داریم، اما هیچ تغییری پدید نمی آید. زیرا به خودمان دروغ می گوییم و بیشتر اوقات برای چیزهایی دعا می کنیم که کاملا با آن چه بدان تعهد داریم تفاوت دارند. ما برای پولدار شدن دعا می کنیم اما به بی عملی و دست روی دست گذاشتن متعهدیم. ما برای رابطه ای رضایت بخش دست به دعا بر می داریم، اما تعهدمان به آن است که از منزل بیرون نرویم. ما دوست نداریم کاری برای تغییر وضع موجود انجام دهیم.

تعهد داشتن

اگر هدف از زندگی خود را نمی دانید، نترسید، فقط متعهد شوید که تا سرحد توان خود زندگی کنید. در لحظه حال زندگی کنید. تعهدتان شما را به سوی مکان هایی که باید بروید، کتاب هایی که باید بخوانید و افرادی که به شما یاری و آموزش می دهند، هدایت خواهد کرد. گفته ای بودایی به این مضمون وجود دارد ” هنگامی که شاگرد آماده باشد، استاد پدیدار می شود.” انکار، فرصت های افراد را برای رسیدن به هدف های خود از بین می برد. هنگامی که تعهدی ایجاد می کنیم باید مشتاق باشیم که وضعیت کنونی خود را ریشه یابی کنیم.

تعهد و باور رابطه مستقیم دارند. شما باید تمام باورهایی که مانع برآورده ساختن رؤیاهایتان هستند آشکار کنید. انگیزه ها و موانع را بررسی کنید. اکثر موانع از پیش داوری ها و باورهای نادرست است که خود و یا دوستان و خویشان در ما ایجاد کرده اند. دگرگون کردن زندگی یک تصمیم بسیار جدی است. شما تنها کسی هستید که توان و پاسخ های لازم را برای دگرگونی زندگی خود دارید.

هدف از زندگی

هدف اصلی:

هدفی است که در لحظه بیشترین اهمیت را برای شما دارد و بیش از هر چیز دیگر در راه رسیدن به دیگر هدف هایتان به شما کمک می کند. ترسیم هدف های بیش از حد بزرگ یک خطر جدی است که باید از آن خودداری کنید این کار می تواند بیراهه ای باشد که شما را به جای شور و هیجان به یأس و نا امیدی خواهد کشاند.

۵ عنصر اصلی هدف :

۱) هدف به زندگی معنی می دهد:

داشتن هدف از زندگی یعنی چیزی (منظوری، علاقه ای، کسی، فایده ای) ما را تا آن حد جذب کند که به سمت آن حرکت کنیم و تا حدی برایمان مهم باشد که تمرکز کردن بر آن کارهایمان را نظم بدهد و زندگیمان معنی پیدا کند. هدف به ما کمک می کند که بفهمیم چه چیزی به زندگی ما مربوط می شود، آن چیست که به خاطرش زنده هستیم، چه کسی هستیم،

در زندگی روزمره در پی چه کاری هستیم؟ زندگی با هدف، زیستن با معنای زندگی است و تنها در این حالت است که می توانیم کامل باشیم و اوضاع زندگی خود را راحت تر اداره کنیم و با پیروزی بر مشکلات در واقع قوی تر شویم. هدف برای سلامتی و بقای ما ضروری است. آمار بیماری و مرگ نشان می دهدکه افراد زمانی که رشد و احساس هدف مندی خود را از دست می دهند بیشتر دچار مرگ و بیماری می شوند.

۲)هدف برای ما اصولی را فراهم می کند تا زندگیمان برآن اساس سر و سامان دهیم.

ما در زندگی محتاج یکرنگی و هماهنگی هستیم. هدف می تواند نقش وسیله ای را برای متمرکز کردن ایده های نو ، تلاش و وقت ما بازی کند. هدف به ما کمک می کند تا برای این که تمامی استعدادها و توانایی هایمان را نشان دهیم، شیوه ی کار و زندگیمان را مجدد طراحی و برنامه ریزی کنیم و به زندگیمان نظم می دهد.

۳)هدف به توانایی های ما جان تازه ای می بخشد.

هدف به ما کمک می کند شناخت واقعی تری از توانایی ها و محدودیت های خود به دست آوریم و آماده شویم تا استفاده ی بهتری از آن ها ببریم. هدف به ما کمک می کند تا کامل شویم، همان طور که نقاشی به یک نقاش کمک می کند تا خودش باشد، هدف به کمک استعدادهای ما زنده و فعال می گردد. هدف یعنی به کار بردن مهارت هایمان در مورد چیزی که ما را ارضا می کند. فعالیت هایی که از هدف ناشی می شوند باری بر دوش ما نمی گذارند. به کمک هدف رشد می کنیم. چون از یک طرف خود را بیشتر می شناسیم و از طرف دیگر آگاهی های ما بیشتر می شود.

۴) هدف ، کار و دلبستگی های ما را روشن می کند.

آ یا حوصله تان سر رفته است و انرژی و جنب و جوش خود را از دست داده اید؟
این وضعیت غالباً زمانی پیش می آید که هدفی نداریم که ارزش دیدن داشته باشد و دلیل آن یا بی علاقگی است یا علاقه ضعیف و مبهم.
باید عاملی را که حرکت تان می دهد و نقشی را که با مهارت های اصلی شما توافق دارد، پیدا کنید. در دنیای شما چه کاری است که باید انجام شود؟ باید خودتان را وقف آن کار کنید و با خود بگویید وجود من هم در دنیا مهم است. هدف مثل چسب، جنبه های مختلف زندگی را به هم وصل می کند. به زندگی ما انسجام و قابلیت پیش بینی می دهد و مثل یک راهنمای درونی به ما کمک می کند راجع به واکنش های مناسبی که در برابر رویدادها، مردم، مکان ها و …نشان می دهیم، قضاوت کنیم.

۵) هدف اغلب در شکل ها و غالب های غیر منتظره ظاهر می شود.

اگر ایده ی هدف را بپذیرید، ناگهان متوجه می شوید که نیازی در حال پیدا شدن است که حرکت تان بدهد. هدف اغلب به شکل ها و قالب های غیر منتظره ای ظاهر می شود. اغلب به صورت ندایی آرام و به سختی از ورای یک زندگی پر سر و صدا به گوش می رسد. در این دنیا چیزهایی است که ما نمی بینیم چون انتظارشان را نداریم یا شاید فکر می کنیم نتوانیم با آن ها تفاوتی ایجاد کنیم. هر یک از ما به چیزی می رسد که انتظارش را دارد. دنیا خودش را به هر یک از ما همان طور که می خواهیم نشان می دهد.

هدف زمانی آغاز می شود که بدانید آن چیست که مورد نیاز است و آن را برای چه می خواهید؟ هدف یک نقطه ی پایانی نیست بلکه یک فرایند است. پس هدف از زندگی خود را مشخص کنید و باور داشته باشید که می توانید به آن برسید.

نتیجه گیری

شما زمانی طعم شادی واقعی را می چشید که گام به گام به سوی چیزی که برایتان مهم است پیش روی کنید. هدف ها به شما اهمیت و اراده می بخشند. هدف ها به شما احساس جهت یابی می دهند. هدف ها به شما این امکان را می دهند که همه ی تغییرات زندگی را در دست و تحت کنترل خود داشته باشید. ترسیم هدف ها، فعالیت هر روزه برای رسیدن به آن ها را کنترل می کند و نهایتاً فتح هدف، کلید شادی زندگی است.
در مقالات بعدی در مورد نحوه ی هدف گذاری و ویژگی های هدف صحبت خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم زندگی هدفمندی داشته باشید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – فرشته میرصاحبدل

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، فن بیان

  1. حسن فکری گفته:

    من روی موضوع تعهد روی خودم وتیمم بسیار مصر هستم وباید این تعهد به نحو احسن انجام بشه .خوب ولی بعضی مواقعا نمیشه. و باید این مورد رو تقویت کنم.

تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مرداد ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

شراکت در کسب و کار چه اصولی دارد؟

مرداد ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۴ ب.ظ

کسب و کار کفپوش سه بعدی

ساعت ۳:۵۲ ق.ظ

۸ روش برای حفظ انگیزه

مرداد ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۵۶ ب.ظ

دکتر مهدی خیراللهی

ساعت ۳:۵۶ ق.ظ

داستان موفقیت ۶ کارآفرین بزرگ

مرداد ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۱ ق.ظ

نکاتی طلایی برای افزایش هوش مالی دانشجویان

ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

۲۵ درس آموزنده رهبری کسب و کار

مرداد ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

زندگینامه محمود حقیقت طلب

مرداد ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۰۳ ق.ظ

عکس نوشته از سخنان کارآفرینان موفق

مرداد ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۰۷ ق.ظ

زندگینامه علی اصغر جهانگیری

مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۱۸ ب.ظ

کارمندان میتوانند مدیر شوند اگر…

ساعت ۱۲:۲۶ ق.ظ

تفاوت های برجسته بین مدیریت و رهبری (اینفوگرافیک)

مرداد ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ق.ظ

برقراری ارتباط و ۸ اشتباه در انجام آن

مرداد ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۰۱ ب.ظ

کار کمتر، نتیجه بهتر!

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۵۸ ب.ظ

قانون میتوز و افزایش درآمد

مرداد ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۰ ب.ظ

موانع سوددهی کسب و کار

ساعت ۱۰:۴۹ ق.ظ

بهترین راهکار های جذب ثروت

ساعت ۸:۳۰ ق.ظ

کاربردی ترین راه های تبلیغات در اینستاگرام

ساعت ۷:۴۵ ق.ظ

پنج نوع از بهترین تبلیغات تجاری

ساعت ۲:۱۹ ق.ظ

شکست چه درسی به ما می دهد؟

مرداد ۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

۴ نکته طلایی برای ارائه خود در بازاریابی

ساعت ۹:۵۷ ق.ظ

پرزنت کردن موثرترین راه رسیدن به موفقیت

مرداد ۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ب.ظ

شروع کسب و کار بدون سرمایه

ساعت ۱:۴۵ ق.ظ

کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟

مرداد ۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۱ ب.ظ

سرگرمی را به درآمد تبدیل کنید(اینفوگرافیک)