بهترین نکات برای تقویت استعداد

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (7 votes, average: 4٫14 out of 5)
person Elina Banoo access_time فروردین ۱۲, ۱۳۹۶ remove_red_eye 406 مشاهده comment بدون دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه میباشد.

در این مقاله ما به بررسی مقدمه ای بر استعداد و برخی از سوالات برای کشف استعداد میپردازیم. استعداد چیزی است که وجود دارد و پرورش داده می شود. خودمان به عنوان یک فرد در زندگی شخصی و شغلی خود بهتر از هر شخص دیگری می توانیم استعداد های نهفته خویش را بشناسیم و آنها را تقویت کنیم.

چه چیزی در درون شما هست که در شخص دیگری نیست؟؟

همه ما استعداد خدادادی داریم که در درون ما نهفته شده است و برای دستیابی به هدف منحصر به فرد، باید بتوانیم استعدادهای نهفته را درک کنیم تا با آگاهی یافتن از آن بتوانیم تصمیم های مهمی را در زندگی خود بگیریم.

دانستن این موهبت های درونی ، تازه ابتدای کار است و با شروع این روند باب ایجاد تغییری ماندگار و مادام العمر برای خودمان باز میکنیم. هدف اصلی این است که از خود کنونی خودمان فراتر برویم و پیشرفت کنیم. اما اگر موهبت درونمان را درک نکنیم، نمیتوانیم بهره لازم را از شکوفایی ببریم. اگر روی استعداد درونیتان کار نکنید نمی توانید به هدفتان برسید.

در اصل موهبت تک تک ما در زندگی (استعداد های ذاتی) گمشده زندگی ما هستند که باید آنها را بشناسیم و کاملا منحصر به فرد است و ساختاری دارد که توسط خود فرد قابل اندازه گیری می باشد.

نحوه شکوفا کردن استعداد

 

 

برای برخورداری از نگرش و الگوی پایدار ، افکار، گفتار، روحیات و کردارتان باید با یکدیگر همسو باشد. ما اگر جملاتی را بگوییم که مغزمان آن را باور نداشته باشد یعنی گفتار ما تا عمق سلول هایتان نفوذ نکند، پس بخشی از وجودتان را شکوفا نکرده اید. در اصل استعداد ذاتی خود را شکوفا نکرده اید، و با تمرکز بر توانایی و قابلیت های خود می توانید استعداد ها را درک کنید و درتصمیم گیری هایتان از این موضوع استفاده کنید.

ما اگر به این پذیرش برسیم که استعداد و استعدادیابی مسئله ای جدا از شغل، عناوین درسی و به دور از مفاهیم حفظ کردنی یا درک کردنی است، باید بفهمیم که در اصل استعداد یابی چیست.؟؟؟؟

تعریف استعداد

 

 

 

 

یادگیری یک مهارت است که ملزم به انرژی کمتر و صرف زمان کمتری صورت بگیرد.

ما انسانها اگر زمان نامحدود و انرژی نامحدود داشته باشیم هرکاری را میتوانیم انجام دهیم، اما دنیا جایی است که زمان در آن محدود است. پس وقتی حرف از استعداد به میان می آید، یعنی اینکه من در چه مهارت هایی و در چه حوزه هایی می توانم با صرف کمترین زمان و انرژی به جلو بروم. پس یکی از دغدغه های مهم در زندگی شناسایی استعداد ها و توانمندی هایمان است.

همه پدرها و مادرها به خاطر علاقه شدیدی که به فرزندشان دارند و آرزوی قلبی آنها موفقیت فرزند در تحصیل، کسب و کار و ازدواج است، گاها با نظرات غیر علمی و غیر دقیق با جدیت مواردی را به فرزندان متذکر می شوند که امکان تصمیم اشتباه را به جای تصمیم درست برای آنها فراهم میکنند. و سعی در متقاعد کردن فرزند دارند در صورتی که اگر با توجه به استعداد و توانایی فرزند به او کمک شود، میتواند تصمیم منطقی تری داشته باشد. و پدر و مادر شاهد روز افزون موفقیت او در زمینه های مختلف زندگی باشند.

رابطه استعداد و شغل

 

 

تصمیم گیری در مورد شغل مورد نظر همیشه برای ما ساده به نظر می آید، اما در عمل اکثرا دچار تصمیمات اشتباهی میشویم. در جامعه اگر بررسی کنیم متوجه میشویم بسیاری از افرادی که رشته خاص یا کار خاصی را انجام می دهند به دیگران توصیه می کنند که به هیچ وجه دنبال آن کار یا آن رشته نروند و علت اصلی این است که این افراد اگر هم در آن کار موفق شده اند فقط به دلیل تلاش بی وقفه آنها بوده است. که با خستگی ، فرسودگی و درنهایت نارضایتی قلبی همراه است. چون اگر بر حسب استعداد ها و توانایی ها، مهارتهای لازم را کسب می کردند می توانستند با صرف انرژی کمتری نتیجه عالی تری بگیرند.

ما اکثرا فکر میکنیم که استعدادیابی فقط مربوط به شغل و رشته تحصیلی است، درصورتی که توجه به استعداد و توانمندی ها حتی در مسائل ساده ای مثل تفریح کردن در روز تعطیل می تواند به ما احساس رضایت بیشتری بدهد. ما باید برای استعدادهایمان وقت بگذاریم تا بتوانیم افکار را هدایت کنیم .

برخی از نمونه سوالاتی که می تواند در کشف استعداد به شما کمک کند

چه فعالیت هایی وجود دارد که وقتی درگیر آنها می شویم احساس میکنیم انرژی و انگیزه بیشتری گرفته ایم.؟؟؟؟

چه فعالیت هایی وجود دارد که حتی وقتی خسته هستیم یا استرس داریم بازهم شوق انجام آن کار را داریم؟؟؟

چه فعالیت هایی وجود دارد که بعد از انجام دادن آنها حس رضایت بیشتری داشتید؟؟؟؟

چه فعالیت هایی هستند که حتی تشویق نشدن توسط دیگران هم انگیزه شما را نسبت به آن موضوع کم نمی کند.؟؟؟

راهکار موفقیت در زندگی

 

استعداد

 

اگر میخواهیم در زندگی موفق تر شویم یادمان باشد باید سوالات خوبی از خودمان بپرسیم تا بتوانیم توانایی های ذاتی را درک کنیم و جامه عمل بپوشانیم. بهترین راه کمکی به خودتان این است که دفترچه کوچک و دو خودکار رنگی همیشه همراه داشته باشید و هروقت فعالیتی انجام می دهید و حس خوبی دارید آنرا با یکی از خودکار ها یادداشت کنید. و هر زمان هم که حس خوبی ندارید با خودکار دیگر آنرا ثبت کنید و در آخر هفته به بررسی آنها بپردازید.

 

نحوه پول درآوردن از استعداد هایمان

هرکسی استعدادی دارد و تقریبا از همه استعدادها می تواند پول در بیاورد.

کلید کار این است که آن استعداد پنهانتان را پیدا کنید و بعد آنرا به شکل یک بیزینس در بیاورید. هدف اصلیتان این باشد آنقدر ادامه دهید که به آن استعداد ذاتی خود برسید.

راهکارهایی برای تقویت استعداد

بهانه تراشی

به دنبال بهانه تراشی برای کارها نباشیم و خودمان را علت اصلی هر کاری بدانیم و مسئولیت صد در صد امور را بپذیریم

کشف نقاط قوت

 

 

نقاط قوت خود را پیدا کنید. چه ویژگی در شما وجود دارد که قابل تحسین است و دیگران آنرا منحصرا به شما نسبت میدهند

تقویت توانایی ها

آنچه در آن مهارت دارید را بشناسید و برای بهبود آن تلاش کنید

رضایت فردی

شما از کاری که رضایت دارید به احتمال زیاد آن کاری است که در آن شما استعداد لازم را دارید. همیشه به دنبال این باشید که چه کاری یا چه چیزی عمیقا شما را خوشحال میکند.

انجام کارهای خوشحال کننده

فکر کنید و ببینید بهترین کاری که شما دوست دارید انجام دهید چیست که تا بحال آن را انجام نداده اید. به دنبال این باشید که کدام کار است که دیگران آنرا به خوبی انجام می دهند و شما هم دوست دارید که آن کار را انجام دهید.

شنونده بودن

 

 

تلاش کنید مهارت شنونده بودن را یاد بگیرید. اگر خوب گوش کنید مردم خیلی چیزها در مورد توانایی های شما می گویند. و حتی از صحبتهای آنان می توانید نکات نابی را برای کشف استعداد های خود بدست بیاورید.

عبور از ترسهای خود

مهمترین عمل در کشف استعداد و تقویت استعداد های شما عبور از ترسهای شما می باشد. کارهایی را که از آن واهمه دارید در اولویت انجام دادن قرار دهید.وقتی وارد ترس خود شوید خواهید دید که غولی که از آن ساخته بودید انقدرها هم ترسناک نبوده است. و به راحتی از آن میگذرید.

شکستن مرزهای آسایش

بهترین راه پیدا کردن استعداد پنهان این است که کارهای کاملا جدید و ترسناک انجام دهید. چتر بازی را امتحان کنید، در رستوران زیر آواز بزنید و برای دیدن مکانی بروید که هیچ چیزی در مورد آن نمیدانید. دیوارهای قلمرو آسایشتان را بشکنید و مطمئن باشید که با این کار استعدادهایی را کشف میکنید که هیچگاه فکر آن را هم نمی کردید.

نتیجه گیری

 

 

بیشترین افراد متقاضی کار غالبا از قابلیت های خود اطلاع ندارند و به خاطر همین موضوع هم اعتماد به نفس کمی جهت اخذ شغل مورد نظر خود دارند، از سوی دیگر عمده دلایل تغییر شغل یا ریزش نیروی انسانی در سازمان ها عدم شناخت قابلیت ها و استعدادهای موجود منابع انسانی است.

دوست قدرتمندم یادت باشد که تغییر همیشه همراه با مقاومت ذهنی است و منطقه امن خودت را باید فرو بریزی. در این مرحله که نقش اساسی دارد همیشه سعی کن ثابت قدمی را حفظ کنی تا به درک جدیدی از مسائل برسی.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – الینا نظریان
ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، تمرین فن بیان

 

هنوز دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاهی میگذارد
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مرداد ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

شراکت در کسب و کار چه اصولی دارد؟

مرداد ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۴ ب.ظ

کسب و کار کفپوش سه بعدی

ساعت ۳:۵۲ ق.ظ

۸ روش برای حفظ انگیزه

مرداد ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۵۶ ب.ظ

دکتر مهدی خیراللهی

ساعت ۳:۵۶ ق.ظ

داستان موفقیت ۶ کارآفرین بزرگ

مرداد ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۱ ق.ظ

نکاتی طلایی برای افزایش هوش مالی دانشجویان

ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

۲۵ درس آموزنده رهبری کسب و کار

مرداد ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

زندگینامه محمود حقیقت طلب

مرداد ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۰۳ ق.ظ

عکس نوشته از سخنان کارآفرینان موفق

مرداد ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۰۷ ق.ظ

زندگینامه علی اصغر جهانگیری

مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۱۸ ب.ظ

کارمندان میتوانند مدیر شوند اگر…

ساعت ۱۲:۲۶ ق.ظ

تفاوت های برجسته بین مدیریت و رهبری (اینفوگرافیک)

مرداد ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ق.ظ

برقراری ارتباط و ۸ اشتباه در انجام آن

مرداد ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۰۱ ب.ظ

کار کمتر، نتیجه بهتر!

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۵۸ ب.ظ

قانون میتوز و افزایش درآمد

مرداد ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۰ ب.ظ

موانع سوددهی کسب و کار

ساعت ۱۰:۴۹ ق.ظ

بهترین راهکار های جذب ثروت

ساعت ۸:۳۰ ق.ظ

کاربردی ترین راه های تبلیغات در اینستاگرام

ساعت ۷:۴۵ ق.ظ

پنج نوع از بهترین تبلیغات تجاری

ساعت ۲:۱۹ ق.ظ

شکست چه درسی به ما می دهد؟

مرداد ۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

۴ نکته طلایی برای ارائه خود در بازاریابی

ساعت ۹:۵۷ ق.ظ

پرزنت کردن موثرترین راه رسیدن به موفقیت

مرداد ۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ب.ظ

شروع کسب و کار بدون سرمایه

ساعت ۱:۴۵ ق.ظ

کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟

مرداد ۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۱ ب.ظ

سرگرمی را به درآمد تبدیل کنید(اینفوگرافیک)