استرس شروع کسب و کار

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (5 votes, average: 3٫60 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time تیر ۳, ۱۳۹۶ remove_red_eye 147 مشاهده comment ۲ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 4 دقیقه میباشد.

برای دستیابی به موفقیت در دنیای استارتاپ یا همان راه اندازی کسب و کار به عزم و اراده، پشتکار و اعتمادبه نفس بسیار زیادی احتیاج دارید. بیشتر از هر چیزی، انعطاف پذیری بالا در روحیه شما به کمکتان خواهد آمد تا با استرس ها و تنش های کسب و کار رو به رو شوید.

استرسی که کارآفرینی ایجاد می کند، می تواند بسیار زیاد باشد و ممکن است بر سلامت روحی و جسمی کارآفرینان تأثیر بگذارد. بعضی از کارآفرینان به راحتی مشغول کسب و کارشان هستند و برای آنها انجام امورات بسیار آسان است اما دسته دیگر کارآفرینانی هستند که همیشه با مشکلات فراوانی روبه رو بوده و با آنها دست و پنجه نرم می کنند.

باز هم به این حقیقت می رسیم که « کارآفرینان همیشه با چالش هایی در کسب و کار خود مواجه هستند.» پس چگونه می توان بر این مشکلات غلبه کرد و آنها را رفع و رجوع کرد؟ در زندگی  مشکلات و استرس های زیادی وجود دارند ولی کسب و کار شما نباید یکی از آنها باشد.

در اینجا به روش هایی برای کاهش یا حذف این تنش ها در کسب و کار اشاره خواهیم کرد:

 

 

از استرس دوری کنید و آرامش داشته باشید:

 

آرامش داشته باشید

در طول روز کاری باید چند دقیقه ای را به استراحت بپردازید کار خود را متوقف کنید، شانه ها، دست ها و گردن خود را کمی ماساژ دهید از روی صندلی خود بلند شوید چند حرکت کششی انجام دهید، چند قدم راه بروید، کمی آب بنوشید تا اینکه انرژی تحلیل رفته شما باز گردد و شروع قوی تری داشته باشید. لحظاتی به خارج از محیط کار خود بروید. از نور خورشید و آسمان آبی لذت ببرید و اجازه دهید صدای پرندگان در گوشتان آوایی پر انرژی و سرشار از حیات ایجاد کند. با هر کسی که دوست دارید صحبت کنید. نباید در زندگی سودمندی مهمترین مسئله باشد.  شما همچنین باید از فعالیت های آنلاین خود کاسته و از کامپیوتر و اینترنت هم کمی به دور باشید.

 

رفتار دوستانه را در خود پروش دهید:

 

رفتار دوستانه

طرز برخورد و رفتار شما به سرعت بر روی دیگران در محیط اطرافتان تأثیرگذار است. بعضی اوقات از روی مهر و محبت کاری را برای کسی انجام دهید و نتیجه آن را ببینید. افراد شما را از این پس راحت تر پذیرفته و حرف شما را سریعتر به عمل نزدیک می کنند و در واقع شما در بین آنها محبوبیت پیدا می کنید.

از یک طرف، استرس شما را از اهدافتان دور می کند و باعث کاهش بازدهی مثبت تیم کاریتان می شود و از طرف دیگر، همین استرس و تنش در شما جاه طبی ایجاد می کند و می توانید از آن انرژی مثبت دریافت کرده و غیر ممکن ها را ممکن سازید. استرس خود را مدیریت کنید و از آن در جهت پیشرفت استفاده کنید. 

 

 تعهدات غیر ضروری را حذف کنید:

 

تعهدات

همه ما در زندگی به یک سری از چیزها تعهد داریم مثل؛ تعهدات مربوط به فرزندان، همسر، کارهایی که در خانه انجام می دهیم، افراد فامیل، امورات اجتماعی، جانبی، مذهبی، سرگرمی ها، فعالیت های آنلاین و غیره. هر کدام از این موارد را جداگانه درنظر بگیرید، حجم استرسی که هر کدام از این تعهدات ایجاد می کنند و ارزشهایی که از هر کدام از این تعهدات بدست می آورید را در نظر داشته باشید. همین امروز تلاش کنید که استرس های بی مورد را از زندگی خود حذف کرده تا کسب و کار آرام تر و روحیه ای سالم تر داشته باشید.

 

افرادی را استخدام کنید که تحت فشار عالی عمل می کنند:

 

استخدام

در شرایط استرس زا تحت فشار تنش قرار نگیرید. سعی کنید با شرایط سخت کاری برخورد کرده و با آنها سازگار باشید. زمانی که آرامش خودتان را حفظ کنید می توانید در مواقع بحرانی تصمیم درست را بگیرید یا بعضی اوقات این کار را به دست کارکنان خود بسپارید و اجازه دهید آنها تصمیم درست را بگیرند و مشکلات را برطرف کنند.

 

سلامت جسمی خود را حفظ کنید:

 

مراقبت از سلامتی

همانطور که می دانید برای داشتن ذهنی خلاق و کارآفرین بهتر است ابتدا به سلامت جسم خود اهمیت دهید. استرس ناشی از عدم حفظ سلامتی به شما ضربات بزرگ و جبران ناپذیری را در کسب و کار وارد کرده که به آسانی قابل تشخیص نیستند. مثلاً اگر قرار است امروز در جلسه مهمی حاضر شوید ولی  شب گذشته خواب کافی نداشته باشید، طبیعتاً در هنگام حضور در جلسه تمرکز نداشته و بازدهی بالایی نخواهید داشت و حتی شاید برای همکارانتان ناامیدی به بار بیاورید. پس بهتر است سلامت جسم خود را برای حذف استرس از کسب و کارتان در نظر بگیرید.

برنامه خواب و خوراک خود را تنظیم کنید و با شرکت در باشگاه های ورزشی سلامت جسم خود را حفظ کرده، استرس را حذف و مشکلات کاری خود را راحت تر حل کنید.

 

دست از مقایسه بردارید:

 

 

مقایسه نکنید

فضاهای مجازی و اینترنت پر از  داستان های موفقیت کارآفرینان است. عکس های افراد موفقی که با دست خالی شروع کردند و بدون هیچ مشکلی حالا جزو میلیونرها شدند ( چیزی که ما فکر می کنیم،به ظاهر یک شبه). لحظه ای که کسب و کار کوچک خود را با کسب و کار افراد بزرگ مقایسه کنید حجم بسیار زیادی از فشار و استرس به شما وارد می شود و پیش خودتان می گویید” من کی میخوام به موفقیت برسم؟” زمانی موفقیت شما حقیقت پیدا می کند که از استرس انگیزه بسازید و تلاش و پشتکار داشته باشید. 

با کارآفرینانی که مثل شما روزی کسب و کار کوچکی داشتند و حالا جزو موفق ترین افراد به حساب ِمی آیند، مشورت کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید. به سازمان های کارآفرینی بپیوندید و در کنفرانس هایی که در زمینه کاری شما برگزار می شود، شرکت کنید. به راهکارها برای رویارویی با مشکلات کسب و کار و نحوه استفاده از آن ها بادقت فکر کنید 

 

به یاد داشته باشید: هیچ کسب و کاری بدون استرس نیست و تو تنها نیستی.

 

چالشی را ایجاد کنید:

 

چالشبعضی اوقات تمرکز بر روی موضوعات دیگر و جدا از کسب و کار می تواند برخی از فشار ها و استرس های شما را کاهش دهد. چالشی را برای خود ایجاد کنید که دستیابی به آن برایتان آسان است. برای مثال برای غلبه بر استرس در کلاس ورزشی ثبت نام کنید و همه تلاش خود را برای موفقیت در آن زمینه به کار بگیرید. با موفقیت در زمینه های غیر مرتبط با کسب و کارتان-همزمان با تلاش در حفظ آرامش و انرژی مثبت- بهتر می توانید بر استرس شروع یک  کار غلبه کنید. 

 

صادق باشید:

 

صادق باشیدهر کارآفرینی که تصور کند در مسیر پیشرفت باهیچ گونه مشکلی رو به رو نمی شود در واقع خودش را گول زده است.یکی از بهترین روش ها برای مدیریت استرس این است که خودمان را برای آن آماده کنیم. جهت رسیدن به هدف آماده سازی، باید بپذیرید که در هنگام شروع یک کسب و کار   داشتن استرس کاملاً طبیعی است و امری اجتناب ناپذیر به حساب می آید و همانطور که قبلاً هم گفتیم شما تنها نیستید. همه کسب و کارها در ابتدا با ترس و استرس شروع شدند و بعدها مانند درختی قد کشیدند و تنومند شدند.

زمانهایی فرا می رسد که احساس می کنید نهایت بدشانسی را آورده اید و از همه جا و همه کس ناامید می شوید. پس از طریق برنامه ریزی برای مدیریت استرس، خود را از قبل آماده کنید. به خودتان یادآور شوید که همه کارها نباید بر دوش شما باشد و می توانید از کمک دیگران هم بهره بگیرید. همیشه یک حد و مرز برای خودتان تعیین کنید و  برای مشکلات قدیمی راه حل های جدید ارائه دهید.

 

از انجام چند کار بطور همزمان پرهیز کنید:

 

مولتی تسکینگشاید از نظر برخی از افراد انجام چند کار بصورت همزمان، سازنده باشد اما در حقیقت، این کار باعث می شود که سرعت پیشرفت کمتر شده و جلوی تمرکز بر روی کارهای اساسی تر گرفته شود و این خود باعث ایجاد استرس و تنش در محیط کسب و کار می شود. برای رفع این مشکل بهتر است برای هر کار و یا هر وظیفه فرد لایقی را در کنار خود داشته باشیم و وظایفی را به آنها بسپاریم.و کارها را به نوبت و طبق اولویت بندی ها انجام دهیم.

 

عجله نکنید:

 

عجله نکنیدبه جای عجله کردن، به امورات زندگی خود یک به یک رسیدگی کرده و برای رسیدن به اهداف خود عجله نداشته باشید. چون این کار نه تنها شما را از قله های موفقیت دور می کند و در مسیر مشکلات قرار می دهد، بلکه حجم بالایی از استرس را به شما وارد می کند. از زمان استفاده کنید، برنامه های خود را مدیریت کنید، از افراد لایق برای کمک به خودتان بهره بگیرید و آرامش را به خود هدیه دهید.

 

نتیجه گیری:

 

استارت آپ یا شروع کسب و کار جدید همیشه با تنش و استرس همراه است. وظیفه کارآفرین کاهش این استرس است که در قسمت بالا به برخی از نکات در این رابطه اشاره شد. بیایید با کاهش استرس،کسب و کار کوچک خودمان را شروع کنیم و از نهالی کوچک به درختی تنومند و بزرگ تبدیل شویم.

  1. TITAN گفته:

    خیلی خوب بود. متشکرم استاد

  2. Atanaz1980@gmail.com گفته:

    سلام.عالی بود تشکر

تا کنون 2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
تیر ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۹ ق.ظ

موفقیت در مذاکره چگونه حاصل می شود؟

تیر ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۱ ق.ظ

هوش مالی

تیر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۳۳ ب.ظ

خرید دین راهکار برای تامین نقدینگی و نکات هوش مالی

تیر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۴۲ ب.ظ

۱۳ مرحله طلایی رشد کسب و کار

تیر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۶ ب.ظ

همکاری در فروش چگونه باعث کسب ثروت می شود؟

تیر ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۵۳ ب.ظ

زمان را به سلطه خود در بیاور

تیر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۴ ب.ظ

۷ توصیه مالی برای جوانان ۳۰ ساله

تیر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۸ ق.ظ

کسب و کار جوراب بافی

تیر ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۲۰ ب.ظ

درباره شغل اول میلیاردرها چه می دانید؟

تیر ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۲۷ ب.ظ

پرورش اعتماد به نفس در جهان کسب و کار

تیر ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۷ ق.ظ

تئوری عقابها (قسمت دوم)

تیر ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۰ ب.ظ

تبلیغ چگونه با ذهن ما بازی میکند؟

تیر ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۶ ب.ظ

۹ قدم به سمت شروع کسب و کار

تیر ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۰۴ ب.ظ

برقراری ارتباط مؤثر با دیگران

تیر ۸, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۱ ب.ظ

ثروتمند نشدن ما چه دلایلی دارد؟

تیر ۷, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۲۸ ب.ظ

کسب و کار و ازدواج

ساعت ۲:۰۱ ب.ظ

تئوری عقاب ها (قسمت اول)

تیر ۴, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۳۱ ب.ظ

چگونه یک میلیاردر باشیم

تیر ۳, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۲۷ ب.ظ

استرس شروع کسب و کار

تیر ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۳۰ ب.ظ

انضباط فردی

خرداد ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۴۳ ب.ظ

اشتباهات یک مدیر

خرداد ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۵۱ ق.ظ

چرا ثروتمندان هرروز ثروتمندتر و فقیران هرروز فقیرتر میشوند(قسمت سوم)

خرداد ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۴ ق.ظ

۵ راهکار طلایی در فرآیند هدف گذاری

خرداد ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۸ ق.ظ

سوالات هوش مالی (ویژه شرکت کنندگان دوره)

ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ

چرا ثروتمندان هرروز ثروتمندتر و فقیران هرروز فقیرتر میشوند (قسمت دوم)