نکات مهم تندخوانی با کتاب که باید بدانید …

در: تمرکز حافظه تند خوانی | در تاریخ: ۱۰ شهریور ۹۵
         مدت زمان مطالعه ی تخمینی مقاله ی نکات مهم تندخوانی با کتاب که باید بدانید … ۵ دقیقه است  

 

مقدمه :

نکات مهم تندخوانی با کتاب که باید بدانید … نکاتی است که به شما در جهت سریعتر خواندن همراه با درک مطلب بسیار کمک می کند و روند یادگیری را بهبود می بخشد… از آنجا که در عصر حاضر اطلاعات با سرعت بسیار بالایی در حال افزایش است  و برای دسترسی به دانش روز دنیا باید منابع زیادی را مطالعه کنیم  این مقاله که تحت عنوان نکات مهم تندخوانی با کتاب که باید بدانید نام گذاری شده است روش ها یی را ارائه می دهد که مشکل کند بودن سرعت مطالعه را که تقریبا تمام افراد جامعه با آن مواجه هستند را برطرف خواهد کرد در آموزش تند خوانی روش های مختلف تند خوانی و تقویت حافظه را بیان خواهیم کرد  و که مطمئنا کمک قابل توجهی در فرایند مطالعه به شما خواهد کرد همچنین برای به دست آوردن سرعت مطالعه ی خود می توانید به سایت تست تندخوانی تیم آموزشی ماهان تیموری مراجعه کنید.

 

با عرض پوزش از اینکه در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است

 

ابتدا با یک  اصطلاح آشنا شوید تا فهم مطالب برای شما آسان تر شود :

خط بری :

عمل خط بری نگاه کردن و دنبال کردن کلمات یک متن می باشد که می توانیم با قرار دادن انگشت اشاره زیر هر کلمه و دنبال کردن متن این کار را انجام دهیم یا از ابزار راهنما استفاده کنیم مانند مداد یا خودکار .در عمل خط بری باید موارد زیر را رعایت کنید :                                                                                                 

۱- چشم با حرکت انگشت حرکت کند 

۲- حرکت انگت نباید به صورت خشک انجام شود باید انگشتتان نرم حرکت کند .

۳-فاصله چشم تا متن حدود ۴۰ سانتیمتر باشد .

۵- حرکت انگشت باید کاملا زیر هر کلمه باشد 

۶- حرکت انگشت باید به صورت روان انجام شود و به صورت ضربه ای انجام نگیرد .

۷- طوری روی صندلی قرار بگیرید که کمر صاف باشد و یک انحنای کوچک در قسمت پایین کمر برای جلوگیری از زود خسته شدن ایجاد کنید .

عمل خط بری این مزیت را دارد که باعث می شود با دنبال کردن انگشتان توسط چشم باید تمرکز بیشتر می شود و از حواس پرتی جلوگیری

می کند .

 

نکاتی که در آموزش تند خوانی باید رعایت شود :

با عرض پوزش از اینکه در بارگیری عکس مشکلی رخ داده است

نکات مهم تندخوانی

۱- ایست چشمی :

برای اینکه چشم بتواند مطلبی را ببیند ایست های متفاوتی دارد و در صورتی که این ایست ها نباشند چشم قادر به دیدن چیزی نخواهد بود . نکته ای که ملزم به رعایت آن هستیم این است که این است که از یک سو ایست چشمی لازم است  و از یک سو باید ایست های چشمی را کم کنیم .به طور مثال برای هر خط تعداد ایست چشمی ۶ عدد می باشد که بهتر است به ۲ الی ۳ عدد برسد .

۲- توقف چشم :

گاهی اوقات به علت تمرکز بیش از حد روی یک کلمه چشم حالت خستگی به خود گرفته و پلک ها به سمت پایین می افتد که در این حالت بهتر است سرعت حرکت چشم از روی کلمه ها را بیشتر کنیم .

۳- به عقب برگشتن ;

گاهی اوقات به دلیل اینکه درک درستی از متن پیدا نکرده اید به عقب برگشته و دوباره متن را مطالعه می کنید این کار باعث کاهش سرعت مطالعه خواهد شد و بعضی اوقات با این کار خطوط مطالعه شده را گم می کنید .

۴-نادیده گرفتن قسمتی از متن ;

یکی از دلایلی که باعث می شود به عقب تر برگردیم تا متن را مجددا بخوانیم این است که  در اثر توقف کوتاه روی یک کلمه از متن دچار حواس پرتی می شویم و قسمتی از متن را نادیده گرفته  و با پرش از چند کلمه به خواندن متن ادامه می دهیم  که این عمل باعث می شود دوباره به عقب برگردیم زیرا درک مناسبی از متن نداشتیم .

۵- فضای دید چشمی :

در این خصوص تمریناتی ارائه خواهد شد تا قدرت دیدد چشمی ما وسیع تر شود هر جه فضای دید چشمی ما گسترش پیدا کند سرعت تند خوانی افزایش خواهد یافت بنابراین سعی کنید که قدرت دید چشمی را از تقریبا ۳ کلمه به ۳۰ کلمه افزایش دهید .

۶- لب خوانی :

تجربه نشان داده که سرعت مطالعه از طریق لب خوانی از سرعت مطالعه از طریق چشم کم تر است حتی گفته شده که اگر هنگام مطالعه متن را در درون خود بازگو کنید که اصطلاحا تو دل خوانی گفته می شود باز نسبت به مطالعه با چشم از سرعت پایین تری برخوردار است .

۷-حرکت گردن :

اگر گردن در حین مطالعه تکان بخورد به علت بر هم خوردن تمرکز از سرعت مطالعه کم خواهد شد .

۸- علاقه به متن مورد نظر :

اگر به متن مورد مطالعه علاقه نداشته باشید باعث کند شدن سرعت مطالعه شما خواهد شد .

۹- امکانات مطالعه  :

اگر امکانات لازم برای مطالعه فراهم نشود سرعت مطالعه کاهش خواهد یافت .

۱۰-وقفه های مطالعه :

سعی کنید وقفه های مطالعه خود را براساس تمام شدن فصل ها ی مرتبط با موضوع انجام شود 

۱۱- انگیزه ی مطالعه :

باید قبل از شروع مطالعه هدف خود را از خواندن متن تعیین کرده و در این صورت مشخص می شود که هنگام خواندن دنبال چه چیزی هستید بنابراین درک مطلب و سرعت مطالعه خود را بالا خواهید برد .

۱۲- افکار مزاحم :

یکی از عوامل مهم که باعث از بین رفتن تمرکز و کاهش سرعت مطالعه است  فکر های غیر مرتبط با متن می باشد که منجر به توقف در حین مطالعه و اختلال در خواند می شوند . یکی از راه های مقابله با آنها نوشتن افکار روی کاغذ و گفتن این جمله که در فرصت مناسب به شما رسیدگی خواهم کرد .

 

این مطلب را حتما بخوانید :  نکات لازم در یادگیری

تکنیک های افزایش تند خوانی :

تقویت عضلات چشم روش های مختلفی برای تقویت عضله چشم وجود دارد که به بیان آنها می پردازیم .

اولین تمرین :

به طوری که یک صفحه سفید رنگ را در نظر بگیرید آنگاه در نقاط مختلف آن نماد هایی ظاهر شود در این حالت بدون حرکت دادن سر و فقط با چشم نماد ها را دنبال کنید که این تمرین در جهت گسترش فضای دید چشمی بسیار موثر است .

دومین تمرین :

به خاطر سپردن کلمات نام دارد که کادری را در نظر بگیرید که ۳۰ کلمه در آن ظاهر شود در مدت دو دقیقه کلمات را با چشم نگاه کرده و آن را حفظ کنید . برای به خاطر سپردن کلمات بهتر است  یک داستان با آن کلمات بسازید .

سومین تمرین :

ماساژ چشمی می باشد در این حالت باید چشم را ببندید و کف دست خود را روی آن قرار دهید به طوری که قادر به پلک زدن چشم باشید در این حالت چشم را بسته و به مدت دو دقیقه به آن استراحت دهید تا هم خستگی چشم برطرف شود و هم تمرکز چشم خود را بالا ببرید .

چهارمین تمرین :

نگاه کردن به نقاط  طوری که یک نقطه را در فاصله ی ۱۰ سانتیمتری و نقطه دیگری را در فاصله چند متری در نظر می گیریم مدت دو ثانیه به نقطه نزدیک نگاه می کنیم وبلافاصله مدت دو ثانیه به نقطه دور خیره شوید .

پنجمین تمرین :

حرکت دادن کره چشم به سمت راست و سپس به سمت چپ  و در هر سمت مدت ۵ ثانیه توقف انجام دهید 

ششمین تمرین :

حرکت دادن کره چشم به سمت بالا و سپس پایین مانند تمرین قبل ۵ ثانیه در هر مرتبه توقف کنید .تمرین های ۵ و ۶ هر کدام سه مرتبه انجام شود .

هفتمین تمرین :

حرکت دادن کره چشم در جهت عقربه های ساعت و سپس خلاف جهت عقربه های ساعت که هر دور آن ۳ ثانیه طول بکشد .

هشتمین تمرین:

قرار دادن انگشت روبروی چشم و در فاصله ۳۰ سانتیمتری آن و حرکت دادن آن به سمت جلو و عقب با سرعت آهسته 

 

این مطلب را حتما بخوانید :  تمرکز روی هدف چه مزایایی دارد؟

نکته مهم : نکات مهم تندخوانی ، یکی از نکاتی که باید در مطالعه رعایت کنید علاقمند بودن به مطلبی که قصد خواندن آن را دارید می باشد به طور مثال :اگر به شخصی علاقه دارید شاید تا به حال متوجه این موضوع شده اید که هنگامی که او در حال صحبت کردن است مردمک چشم شما بازتر شده است بنابراین اگر شما به متنی علاقمند باشید مردمک چشمتان باز تر شده و تمرکز در درس خواندن پیدا خواهید کرد .

تمرین افزایش دید چشم :

نکات مهم تندخوانی ، ابتدا سر خود را به صورت مستقیم و با دیدی رو به جلو قرار دهید سپس به یک نقطه در دورترین فاصله ی ممکن نگاه کنید دو انگشت  اشاره خود را در فاصله ی ۱۰ سانتیمتری از صورت خود قرار دهید و از نوک به هم بچسبانید طوری که موازی زمین قرار داشته باشند .

درهمان حالتی که به نقطه ای در دورترین فاصله ی ممکن خیره شده اید دو انگشت خود را از هم دور کنید تا جایی که نوک دو انگشت از حوزه ی دید شما خارج شود در این حالت فاصله ی دو انگشت را اندازه گیری کنید .

تمرین بعدی را مانند تمرین قبل انجام دهید با این تفاوت که این بار نوک انگشتان را طوری به هم بچسبانید که عمود بر زمین قرار گیرند و در این حالت انگشت ها را از هم دور کنید تا جایی که از حوزه ی دید شما خارج شوند و فاصله ی بین آنها را اندازه گیری کنید .اگر این تمرینات را تکرار کنید مطمئنا حوزه دید شما وسیع تر می شوند .

تکنیک های تند خوانی :

۱-در مرحله اول یک کتاب با متن ساده تهیه کنید سپس آن را وارونه کرده وعمل خط بری را انجام دهید این کار را به مدت یک دقیقه انجام دهید .

۲-در مرحله دوم کتاب را به حالت معمولی  می گیریم  و به سه قسمت تقسیم می کنیم و عمل خط بری را انجام می دهیم  طوری که هر قسمت یک ثانیه طول بکشد به عبارت دیگر هر خط سه ثانیه طول خواهد کشید و این عمل را یک دقیقه انجام دهید 

۳-در این مرحله صفحه را به دو قسمت تقسیم کرده و مانند مرحله قبل هر قست را یک ثانیه خط بری کنید به عبارت دیگر هر خط دو ثانیه زمان ببرد 

۴-در این مرحله دیگر نیازی به خط کشیدن نداریم هر خط را به مدت یک ثانیه خط بری کنید و تا یک دقیقه این کار را انجام دهید .

۵-در این مرحله هر دو خط را در نظر بگیرید و عمل خط بری را در مدت یک دقیقه انجام دهید و هر دو خط را یک ثانیه خط بری کنید .

۶-حالا هر سه خط را در یک ثانیه خط بری کنید و این عمل را تا مدت یک دقیقه انجام دهید .

۷-در این مرحله هر چهار خط را در یک ثانیه خط بری کنید و به مدت یک دقیقه این کارا انجام دهید .

۸-این مرحله ای است که باید هر پنج خط را در یک ثانیه خط بری کنید  و به مدت یک دقیقه هم این کار را انجام دهید .

۹-باید دقت کنید که هدف ما از انجام این تمرینات درک و فهم مطلب نیست و هرزمان ذهنتان درگیر فهم مطلب شد بلافاصله از این حالت خارج شوید .

۱۰-زمان آن رسیده که یه مدت یک دقیقه عمل خط بری را انجام دهید و در پایان یک دقیقه متوجه پیشرفت خود در عمل خط بری شوید نقطه ای که در این مرحله تا آنجا خط بری کردیم را نامگذاری می کنیم به عنوان مثال نقطه ۱ می نامیم.

۱۱-در این مرحله از نقطه ی ۱ پنج سطر به پایین می رویم و نقطه ۲ می نامیم این بار از ابتدای متن تا نقطه ۲ را در مدت زمان یک دقیقه خط بری کنید .

۱۲-در مرحله ی بعدی باز ۵ سطر پایین تر می رویم و نقطه ۳ می نامیم و عمل خط بری را از ابتدای متن تا نقطه ی ۳ به مدت یک دقیقه انجام می دهیم .

۱۳-در این مرحله ۵ سطر از از نقطه ۳ پایین تر می رویم و نقطه ۴ می نامیم و عمل خط بری را از ابتدای متن تا نقطه ۴ انجام دهید .

نکته ی بسیار مهمی که باید آن را رعایت کنید این است که در هر مرحله باید از ابتدای متن تا نقطه ی مورد نظر را به مدت یک دقیقه خط بری کنید و اگر به هر دلیل موفق به انجام آن نشدید باید آن را تا جایی که امکان دارد ادامه دهید و به نقطه مورد نظر برسید 

 

این مطلب را حتما بخوانید :  نکات مهم غلبه بر استرس که به شما کمک خواهند کرد

نتیجه گیری:

نکات مهم تندخوانی ، از مواردی که باید در این تمرینات گفته شود این است که به هیچ عنوان هدفمامن از این تمرینات این نیست که عمل خط بری را برای فهمیدن انجام دهید تنها هدف ما از این تمرینات بالا بردن سرعت دید چشم های شما می باشد مطابی که در مقاله فوق تحت عنوان کتاب تند خوانی آموزش داده شد مطمئنا سرعت مطالعه شما را بالا خواهد برد به شرط آنکه تمام نکات را رعایت و تمرین کنید.

دانلود PDF این مقاله 

 

با عرض پوزش تصویر فایل به درستی بارگذاری نشده است

نکات مهم تندخوانی

           چنانچه موفق به اتمام مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید ، به سایت  تست تندخوانی مراجعه نمایید .

 

امیدواریم از مقاله نکات مهم تندخوانی با کتاب که باید بدانید …  لذت برده باشید

 

                     خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مقالات یاری نمائید

 

ارائه دهنده آموزش های : حافظه ، تند خوانی ، مطالعه ، تمرکز ، تست تندخوانی 

 

 

فقط اعضای سایت میتوانند لینک های دانلود را مشاهده کنند. اگر قبلا عضو شده اید برای ورود اینجا کلیک کنید اگر هنوز ثبت نام نکرده اید برای عضویت سریع اینجا کلیک کنید

 

شما میتوانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بذارید:

دیدگاه ها

هنوز هیچکس برای این نوشته دیدگاه نگذاشته است. اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید.
هنوز دیدگاهی نوشته نشده است. شما اولین نفر باشید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram