انضباط فردی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 votes, average: 4٫67 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time تیر ۱, ۱۳۹۶ comment ۳ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 5 دقیقه میباشد.

خصوصیت های بسیار زیادی هستند که به دستاوردها و احساس رضایت و خوشبختی افراد کمک زیادی می کنند، اما فقط یک مورد در میان این خصوصیت ها، موفقیت پایداری را در تمام عرصه های زندگی برای افراد خلق کرده و آن هم انضباط فردی است.

در حفظ رژیم غذایی، تناسب اندام، اخلاق کاری یا روابط، انضباط فردی تنها ویژگی است که باید برای رسیدن به اهداف، داشتن زندگی سالم و در نهایت خوشبختی و خوشحالی در زندگی یک الزام به حساب بیاید.یکی از اصلی ترین ویژگی های انضباط فردی توانایی کنارگیری از لذت ها و آسایش لحظه ای به قصد دستیابی به آسایش و راحتی بیشتر که نیازمند پشتکار و زمان است.

 

انضباط فردی یعنی:

 • استقامت

 • تسلیم نشدن با وجود شکست و موانع

 • کنترل فردی

 • توانایی مقاومت در برابر حواس پرتی و وسوسه

 • تلاش دوباره و دوباره تا زمان رسیدن به هدف

 

با وجود تصور بسیاری از افراد، انضباط فردی یک خصوصیت ذاتی و یک استعداد نیست، بلکه یک رفتار است که میتوان آن را به راحتی آموخت. یادگیری این رفتار به تمرین و پشتکار احتیاج دارد. برای بهبود انضباط فردی خودتان این ۵ مورد را در ادامه انجام دهید تا کنترل اوضاع زندگیتان را بهتر در دست بگیرید. این روش ها به شما کمک می کنند که عادت های خوب را ایجاد کرده و عادت های بد را ترک کنید. انضباط فردی به شما اجازه می دهد آزادانه زندگی کنیند تا بتونید انتخاب درستی داشته و با مسائل زندگی احساسی برخورد نکنید.

 

وسوسه ها را از بین ببرید:

 

استرس وسوسه

 

ضرب المثل قدیمی را کمی تغییر دادیم « از ذهن برود، هر آنچه از دیده برفت» که به بهترین شکل به ما در انضباط فردی کمک می کند. حذف تمامی وسوسه ها وحواس پرتی ها از محیط اطرافتان اولین مرحله مهم در تقویت انضباط فردی به حساب می آید. اگر سعی دارید خورد و خوراک بهتری داشته باشید، تنقلات رو به کل حذف کنید. اگر قصد دارید در محل کار با تمرکز بیشتری کار کنید، گوشی موبایل خودتان را خاموش کنید و به هم ریختگی های میزتان را مرتب کنید. سعی کنید هنگام استفاده از کامپیوتر وب سایت هایی که حواستان را پرت می کند را بلاک کنید و خودتان را با حذف تأثیرات منفی برای موفقیت آماده کنید.

 

غذاهای سالم را مرتب مصرف کنید:

 

غذاهای سالم را مرتب مصرف کنید

 

مطالعات نشان دادند که قند خون پایین عزم افراد را تضعیف می کند. وقتی که گرسنه هستید توانایی تمرکز شما هم ضعیف می شود چون مغز شما دیگر قادر نیست که از تمامی پتانسیل خودش استفاده کند و در نتیجه شما هم قادر به تمرکز نیستید. که می توانید باعث بدخلقی و بدبینی شما هم شود. با تغذیه نامناسب در تمامی مراحل زندگی- رژیم غذایی، ورزش، کار و روابط حس کنترل و انضباط را از دست می دهید.

برای حفظ حالت کنترل اطمینان حاصل کنید که در طول شبانه روز هر چند ساعت یک بار بدنتان با مواد غذایی مغذی و مفید سوخت گیری کند. برای مثال شخصاً همیشه از میان وعده های سالم مثل میوه و آجیل و شیر استفاده می کنم. این میان وعده ها به بدن من پروتئین و چربی های مفید را در طول روز تزریق کنید . خوردن مرتب غذا سطح قند خون شما را تنظیم کرده و قدرت تصمیم گیری و تمرکز شما را تقویت می کند. به ذهن شما این اجازه را می دهد که به جای تمرکز بر روی قاروقور شکمتان بر روی کار و تصمیم گیری های مهم تمرکز کنید.

 

منتظر قسمت خود نباشید:

 

منتظر قسمت خود نباشید

 

بهبود انضباط فردی به معنای تغییر روال عادی زندگی شماست که در ابتدا کمی سخت بنظر می آید و ممکن است با آن احساس راحتی داشته باشید. چالز دوهیگ، نویسنده کتاب « قدرت عادت» توضیح می دهدکه رفتارهای از روی عادت به قسمتی از مغز برمی گردد معروف به عقده های قاعده ای- بخشی از مغز که با احساسات، الگوها و خاطرات در ارتباط است.

تصمیم گیری ها در قسمت دیگری از مغز به نام قشر جلوی مغز انجام می گیرد. زمانی که یک رفتار تبدیل به عادت می شود، دیگر از مهارتهای تصمیم گیری برای آن رفتارها استفاده نمی کنیم و به صورت خودکار رفتار می کنیم. بنابراین، ترک یک عادت بد و ایجاد یک عادت خوب و جدید نیازمند تصمیم گیری قاطع ماست. شاید به آن احساس بدی پیدا کنید یا مغز جلوی شما را بگیرد که تغییر ایجاد نکنید و همان روال قبلی را در پیش بگیرید. حال راه حل چیست؟ باید سختی کار را به جان بخرید. ممکن است کمی زمان ببرد تا یک روش جدید یک حس خوب را در شما ایجاد کند و این موضوع کاملاً طبیعی است.

 

به خودتان تفریح و پاداش اختصاص دهید:

 

به خودتان پاداش دهید

 

انضباط فردی به این معنا نیست که شیوه جدید زندگی شما باید حتماً شرایط سختی را در پیش داشته باشد. در حقیقت، اگر در این مرحله از تقویت شخصیت سخت گیرانه رفتار کنید نتیجه آن ناامیدی، شکست و ه احتمال زیاد برگشت به همان شیوه و عادت های نامناسب قبلی خواهد بود.

همزمان با اینکه کنترل و انضباط فردی را تمرین می کنید، برای خودتان وقت تفریح و استراحت در نظر بگیرید و به خودتان پاداش بدید مثلا ً اگر تحت رژیم غذایی هستید روز جمعه را اختصاص بدید به خوردن غذاهایی که دوست دارید و همچنین بستنی، اگر سعی دارید وزن کم کنید، بعد از یک روز تلاش در باشگاه خودتان را به یک جلسه ماساژ فوق العاده عالی دعوت کنید. اگر در تلاشید که پول خودتان را پس انداز کنید به یک مرکز خرید بروید و چیزی برای خود به ارزش ۶۰-۵۰ تومان بخرید ( کارت عابر بانک خودتان را در منزل گذاشته و قفط پول نقدر همراه داشته باشید). انضباط فردی کار سختی است بنابراین حتماً به تلاش خود جایزه اختصاص دهید.

 

 خود را ببخشید:

 

خودتان را ببخشید

 

ایجاد یک مسیر فکری جدید همیشه هم خوب پیش نمی رود. در این راه فرازونشیب ها، موفقیت های شگفت انگیز و شکست های بدی را تجربه خواهید کرد. راه حل این مشکل این است که با پشتکار پیش بروید و هرگز دلسرد نشوید. وقتی با یک شکست جزئی رو به رو می شوید، دلیل آن را پیدا و رفع کنید. به زندگی خود ادامه دهید.

انضباط فردی یکی از مهمترین نیازهای موفقیت است.

زندگی در مسیر موفقیت پستی و بلندی های زیادی دارد که باید با استقامت آنها را پشت سر بگذارید.انضباط فردی باعث ایجاد اعتماد به نفس بالا در شما می شود. در عوض نداشتن این خصوصیات باعث شکست در رابطه، سلامت جسم و روح می شود. در ادامه با بعضی از فواید انضباط فردی و اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

انضباط فردی به شما کمک می کند تا:

 • از عملکرد عجولانه اجتناب کنید
 • وعده هایی که به خود و دیگران می دهید را تحقق ببخشید
 • بر تنبلی خود غلبه کنید
 • با وجود از بین رفتن هیجان اولیه همچنان با روحیه مثبت به کاری که مشغول هستید ادامه دهید
 • به باشگاه بروید، شنا کنیدو بدوید حتی اگر ذهنتان از شما بخواهد در منزل بمانید و تلویزیون تماشا کنید
 • صبح زود از خواب بیدار شوید
 • بر عادت تماشای زیادی تلویزیون غلبه کنید
 • مشغول خواندن کتاب شده و تا صفحه آخر آن را کامل بخوانید

 

 

نتیجه گیری:

نظم تنها محدود به افراد ثروتمند یا فقیر نیست. بلکه فقط یک گرایش شخصی نسبت به زندگی است. بسیاری از افراد موفق دلیل موفقیت خود را در انضباط فردی می دانند. شما می توانید نمونه های این دسته از مقالات را در وب سایت دنبال کنید. بیایید با رشد و بهبود انضباط فردی یا شخصی موفقیت های بزرگی را خلق کنیم.

 

 1. TITAN گفته:

  واقعا تاثیر گذار و مفید

 2. payam kazemi گفته:

  جنبه های مختلف انضباط فردی برام تازگی داشت…

 3. Saadi Hamzei گفته:

  با سلام
  خیلى عالى بود
  ممنون

تا کنون 3 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مهر ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۲۸ ق.ظ

راهکارهای بهبود عملکرد و افزایش بهره وری

شهریور ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۳ ب.ظ

عاداتی که فقیر را از ثروتمند جدا میکند

شهریور ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

اشتباه مالی کسب و کارها (اینفوگرافیک)

ساعت ۱۰:۲۸ ق.ظ

حافظه کوتاه مدت چیست؟

ساعت ۹:۳۳ ق.ظ

بازاریابی با سایت راهی به سوی قله ثروت

ساعت ۷:۴۹ ق.ظ

دروغی به نام باور ؟

شهریور ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

چگونه زندگیمان را شفا دهیم؟

ساعت ۱۰:۵۰ ق.ظ

تسلط بر پراکندگی ذهن

ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ

حافظه مغز یادگیری بزرگترین ابزار آموزشی ما

شهریور ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

مارک کابن زندگینامه

ساعت ۹:۳۱ ق.ظ

طلائی ترین نکات برای خلق موفقیت و رشد فردی

شهریور ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۰۰ ب.ظ

ویژگی های یک لندینگ پیج مناسب چیست ؟

ساعت ۸:۲۳ ب.ظ

اشتباهات مالی رایج و نحوه اجتناب از آن‌ها

ساعت ۱۲:۲۰ ب.ظ

کسب درآمد از تلگرام

ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

۳ روش از بهترین تکنیک های مذاکره

شهریور ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ب.ظ

چگونه در کمتر از ۴ ماه درآمد خود را۲تا۹ برابر افزایش دهیم

شهریور ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۶ ق.ظ

پرزنت دیگران دغدغه اصلی بازاریابان

شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

بهترین راه های تبلیغات رایگان

ساعت ۹:۴۶ ق.ظ

حرکات سر در زبان بدن

شهریور ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۰ ب.ظ

منظور و هدف از زندگی شما چیست؟

ساعت ۵:۰۱ ب.ظ

اعتماد به نفس بیش از اندازه می‌تواند دردسرساز شود!

ساعت ۹:۱۰ ق.ظ

هشت راهکار برای افزایش درامد

ساعت ۸:۱۱ ق.ظ

آموزش تبلیغ نویسی حرفه ای

شهریور ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۷ ق.ظ

تبلیغات تاکسی ، تبلیغاتی متحرک

ساعت ۸:۴۳ ق.ظ

با پوستر تبلیغاتی ، چشم نواز شوید