انضباط فردی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 votes, average: 4٫67 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time تیر ۱, ۱۳۹۶ comment ۳ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 5 دقیقه میباشد.

خصوصیت های بسیار زیادی هستند که به دستاوردها و احساس رضایت و خوشبختی افراد کمک بسیاری می کنند، اما فقط یک مورد در میان این خصوصیت ها، موفقیت پایداری را در تمام عرصه های زندگی برای افراد خلق کرده و آن هم انضباط فردی است.

در حفظ رژیم غذایی، تناسب اندام، اخلاق کاری یا روابط، انضباط فردی تنها ویژگی است که باید برای رسیدن به اهداف، داشتن زندگی سالم و در نهایت خوشبختی و خوشحالی در زندگی یک الزام به حساب بیاید. یکی از اصلی ترین ویژگی های انضباط فردی توانایی کنارگیری از لذت ها و آسایش لحظه ای به قصد دستیابی به آسایش و راحتی بیشتر که نیازمند پشتکار و زمان است.

 

انضباط فردی یعنی:

 • استقامت

 • تسلیم نشدن با وجود شکست و موانع

 • کنترل فردی

 • توانایی مقاومت در برابر حواس پرتی و وسوسه

 • تلاش دوباره و دوباره تا رسیدن به هدف

 

با وجود تصور بسیاری از افراد، انضباط فردی یک خصوصیت ذاتی و یک استعداد نیست، بلکه یک رفتار است که میتوان آن را به راحتی آموخت. یادگیری این رفتار به تمرین و پشتکار احتیاج دارد. برای بهبود انضباط فردی خودتان این ۵ مورد را در ادامه انجام دهید تا کنترل اوضاع زندگیتان را بهتر در دست بگیرید. این روش ها به شما کمک می کنند که عادت های خوب را ایجاد کرده و عادت های بد را ترک کنید. انضباط فردی به شما اجازه می دهد آزادانه زندگی کنید تا بتوانید انتخاب درستی داشته و با مسائل زندگی احساسی برخورد نکنید.

 

وسوسه ها را از بین ببرید:

 

استرس وسوسه

 

ضرب المثل قدیمی را کمی تغییر دادیم « از ذهن برود، هر آنچه از دیده برفت» که به بهترین شکل به ما در انضباط فردی کمک می کند. حذف تمامی وسوسه ها وحواس پرتی ها از محیط اطرافتان اولین مرحله مهم در تقویت انضباط فردی به حساب می آید. اگر سعی دارید خورد و خوراک بهتری داشته باشید، تنقلات رو به کل حذف کنید. اگر قصد دارید در محل کار با تمرکز بیشتری کار کنید، گوشی موبایل خودتان را خاموش کرده و به هم ریختگی های میزتان را مرتب کنید. سعی کنید هنگام استفاده از کامپیوتر وب سایت هایی که حواستان را پرت می کند بلاک کنید و خودتان را با حذف تأثیرات منفی برای موفقیت آماده نمایید.

 

غذاهای سالم را مرتب مصرف کنید:

 

غذاهای سالم را مرتب مصرف کنید

 

مطالعات نشان دادند که قند خون پایین عزم افراد را تضعیف می کند. وقتی که گرسنه هستید توانایی تمرکز شما هم ضعیف می شود چون مغز شما دیگر قادر نیست که از تمامی پتانسیل خودش استفاده کند و در نتیجه شما هم قادر به تمرکز نیستید. که می تواند باعث بدخلقی و بدبینی شما هم شود. با تغذیه نامناسب در تمامی مراحل زندگی رژیم غذایی، ورزش، کار و روابط حس کنترل و انضباط را از دست می دهید.

برای حفظ حالت کنترل اطمینان حاصل کنید که در طول شبانه روز هر چند ساعت یک بار بدنتان با مواد غذایی مغذی و مفید سوخت گیری کند. برای مثال شخصاً همیشه از میان وعده های سالم مثل میوه و آجیل و شیر استفاده می کنم. این میان وعده ها به بدن من پروتئین و چربی های مفید را در طول روز تزریق کنید. خوردن مرتب غذا سطح قند خون شما را تنظیم کرده و قدرت تصمیم گیری و تمرکزتان را تقویت می کند و به ذهن شما این اجازه را می دهد که به جای تمرکز بر روی قاروقور شکمتان بر روی کار و تصمیم گیری های مهم تمرکز کنید.

 

منتظر قسمت خود نباشید:

 

منتظر قسمت خود نباشید

 

بهبود انضباط فردی به معنای تغییر روال عادی زندگی شماست که در ابتدا کمی سخت بنظر می آید و ممکن است با آن احساس راحتی داشته باشید. چالز دوهیگ، نویسنده کتاب « قدرت عادت» توضیح می دهد که رفتارهای از روی عادت به قسمتی از مغز برمی گردد (معروف به عقده های قاعده ای) بخشی از مغز که با احساسات، الگوها و خاطرات در ارتباط است.

تصمیم گیری ها در قسمت دیگری از مغز به نام قشر جلوی مغز انجام می گیرد. زمانی که یک رفتار تبدیل به عادت می شود، دیگر از مهارتهای تصمیم گیری برای آن رفتارها استفاده نمی کنیم و به صورت خودکار رفتار می کنیم. بنابراین، ترک یک عادت بد و ایجاد یک عادت خوب و جدید نیازمند تصمیم گیری قاطع ماست. شاید به آن احساس بدی پیدا کنید یا مغز جلوی شما را بگیرد که تغییر ایجاد نکنید و همان روال قبلی را در پیش بگیرید. حال راه حل چیست؟ باید سختی کار را به جان بخرید. ممکن است کمی زمان ببرد تا یک روش جدید یک حس خوب را در شما ایجاد کند و این موضوع کاملاً طبیعی است.

 

به خودتان تفریح و پاداش اختصاص دهید:

 

به خودتان پاداش دهید

 

انضباط فردی به این معنا نیست که شیوه جدید زندگی شما باید حتماً شرایط سختی را در پیش داشته باشد. در حقیقت، اگر در این مرحله از تقویت شخصیت سخت گیرانه رفتار کنید نتیجه آن ناامیدی، شکست و به احتمال زیاد برگشت به همان شیوه و عادت های نامناسب قبلی خواهد بود.

همزمان با اینکه کنترل و انضباط فردی را تمرین می کنید، برای خودتان وقت تفریح و استراحت در نظر بگیرید و به خودتان پاداش بدید مثلا ً اگر تحت رژیم غذایی هستید روز جمعه را اختصاص بدید به خوردن غذاهایی که دوست دارید و همچنین بستنی، اگر سعی دارید وزن کم کنید، بعد از یک روز تلاش در باشگاه خودتان را به یک جلسه ماساژ فوق العاده عالی دعوت کنید. اگر در تلاشید که پول خودتان را پس انداز کنید به یک مرکز خرید بروید و چیزی برای خود به ارزش ۶۰-۵۰ تومان بخرید ( کارت عابر بانک خودتان را در منزل گذاشته و قفط پول نقدر همراه داشته باشید). انضباط فردی کار سختی است بنابراین حتماً به تلاش خود جایزه اختصاص دهید.

 

 خود را ببخشید:

 

خودتان را ببخشید

 

ایجاد یک مسیر فکری جدید همیشه هم خوب پیش نمی رود. در این راه فراز و نشیب ها، موفقیت های شگفت انگیز و شکست های بدی را تجربه خواهید کرد. راه حل این مشکل این است که با پشتکار پیش بروید و هرگز دلسرد نشوید. وقتی با یک شکست جزئی رو به رو می شوید، دلیل آن را پیدا و رفع کنید. به زندگی خود ادامه دهید.

انضباط فردی یکی از مهمترین نیازهای موفقیت است.

زندگی در مسیر موفقیت پستی و بلندی های زیادی دارد که باید با استقامت آن ها را پشت سر بگذارید. انضباط فردی باعث ایجاد اعتماد به نفس بالا در شما می شود. در عوض نداشتن این خصوصیات باعث شکست در رابطه، سلامت جسم و روح می شود. در ادامه با بعضی از فواید انضباط فردی  اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

انضباط فردی به شما کمک می کند تا:

 • از عملکرد عجولانه اجتناب کنید.
 • وعده هایی که به خود و دیگران می دهید را تحقق ببخشید.
 • بر تنبلی خود غلبه کنید.
 • با وجود از بین رفتن هیجان اولیه همچنان با روحیه مثبت به کاری که مشغول هستید ادامه دهید.
 • به باشگاه بروید، شنا کنید و بدوید حتی اگر ذهنتان از شما بخواهد در منزل بمانید و تلویزیون تماشا کنید.
 • صبح زود از خواب بیدار شوید.
 • بر عادت تماشای زیاد تلویزیون غلبه کنید.
 • مشغول خواندن کتاب شده و تا صفحه آخر آن را کامل بخوانید.

 

 

نتیجه گیری:

نظم تنها محدود به افراد ثروتمند یا فقیر نیست. بلکه فقط یک گرایش شخصی نسبت به زندگی است. بسیاری از افراد موفق دلیل موفقیت خود را در انضباط فردی می دانند. شما می توانید نمونه های این دسته از مقالات را در وب سایت دنبال کنید. بیایید با رشد و بهبود انضباط فردی یا شخصی موفقیت های بزرگی را خلق کنیم.

 

 1. TITAN گفت:

  واقعا تاثیر گذار و مفید

 2. payam kazemi گفت:

  جنبه های مختلف انضباط فردی برام تازگی داشت…

 3. Saadi Hamzei گفت:

  با سلام
  خیلى عالى بود
  ممنون

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 3 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آبان ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

چند رسانه تبلیغاتی را می شناسید؟

آبان ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۵ ق.ظ

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار

آبان ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر

آبان ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۱:۳۸ ق.ظ

جنجال آموزش در مسیر کسب ثروت

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تئوری بز و تبلیغات در پیشرفت کسب و کار

آبان ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۲ ب.ظ

کسب و کار فوتبالیست های موفق دنیا

آبان ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

غلبه شعار بر شعور

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۵ راهکار افزایش درآمد برای هوشیاران مالی

ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ

۲۰ هنری که در دنیا بیشترین درآمدزایی را دارند

آبان ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ق.ظ

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تکنیک های افزایش فروش را از استاد ماهان تیموری بیاموزید

آبان ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۱ ب.ظ

رازهای نهان وب سایت علی بابا در بازارهای جهانی

ساعت ۱۲:۳۵ ق.ظ

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

آبان ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

روش های جدید تبلیغاتی شرکت گوگل

آبان ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

تاثیر آموزش‌های تیم ماهان تیموری بر موفقیت کسب و کار

آبان ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۶ ق.ظ

کسب و کارهای زود بازده سال ۲۰۱۷

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

راه اندازی کسب و کار با توصیه های استاد ماهان تیموری

آبان ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۰ ق.ظ

شگفت انگیزترین بانوان کار آفرین ایران و موفقیت های بزرگ آن ها در کسب و کار

ساعت ۱:۰۴ ق.ظ

درآمدزایی اگر جدی گرفته می شد…

آبان ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۳ ق.ظ

کسب و کار خانه بازی مخصوص کودکان

آبان ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۳ ب.ظ

۸ روش بازاریابی رایگان

ساعت ۱۱:۳۷ ق.ظ

آشغال های ذهنت رو دور بریز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

کارمند چگونه کارآفرین می شود؟

آبان ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

آموزش در مسیر ثروت است یا ثروت در مسیر آموزش؟