رابطه تحصیلات و ثروت

از کودکی خانواده ها درباره کسب تحصیلات عالیه و رابطه آن با درآمدی عالی در سنین بالاتر صحبت می کردند و تاکید داشتند که در صورت نداشتن تحصیلات عالیه قطعا در بزرگسالی فقیر خواهید بود و نمی توانید شغلی پر درآمد داشته باشید. اما الان که خودمان به سنین جوانی رسیده ایم و اکثرا مدارک تحصیلات عالیه در دانشگاه های سطح اول کشور را کسب کرده ایم، بیکار و یا درآمدی بسیار پایین داریم.

تحصیلات و ثروت

امروز به این نکته می اندیشیم که آیا سخنانی که از دوران کودکی به ما گفته میشد دروغ بوده اند؟ آیا تحصیلات دانشگاهی ما را به پول نمی رسانند؟ آیا بهتر نبود تا زمان خود را صرف کاری می کردیم که در آینده برای ما درآمدزایی داشت؟ همه این سوالات می تواند ذهن جوانان جامعه ما را درگیر خود کند و درنتیجه تنها افسرگی را در پی داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم تا دروغ هایی که درباره تحصیلات و رابطه آن با ثروت می گویند بررسی کنیم و درنتیجه بتوانیم راه درست را به عنوان نسل جوان تشخیص دهیم و یا به عنوان پدر و مادر آینده ای روشن تر را برای فرزندان خود ترسیم کنیم.

به نظر من، راه مشخصی برای تعیین ارزش مطلق تحصیلات دانشگاهی وجود ندارد؛ این بستگی به سطح تحصیلی شما و اینکه  چگونه از آن استفاده می کنید، چقدر مولد هستید، حوزه حرفه ای که در آن فعالیت می کنید و بسیاری از عوامل دیگر دارد.

من به عنوان یک فارغ التحصیل دانشگاهی، ارزش یک مدرک دانشگاهی را می شناسم، اما همچنین می دانم که این تنها راه برای موفقیت نیست؛ مخصوصا موفقیت مالی. صدها شغل و زمینه کاری وجود دارد که نیازی به مدرک دانشگاهی و یا علوم دانشگاهی ندارند. درنتیجه کلید موفقیت این است که قادر به ارائه توانایی های خود در هر زمینه ای باشیم که علاقه مند به انجام آن هستیم.

این مقاله حاوی اطلاعاتی است که ارزش ​​سطوح مختلف تحصیلات را در بر می گیرد، از دیپلم دبیرستان شروع می شود و به تحصیلات تکمیلی دانشگاه می انجامد. تفاوت درآمد طول عمر یک فرد با تحصیلات دبیرستان، مدرک کارشناسی یا مدرک کارشناسی ارشد را مورد بررسی قرار می دهیم.

اما به خاطر داشته باشید که درآمد در طول عمر به صورت متغییر است و نمی توان آن را به شکل یکسان در نظر گرفت. در حالی که آموزش و پرورش می تواند در بعضی زمینه ها بسیار مهم باشد و باعث کسب دانش شما در یک زمینه تخصصی باشد، اما در زمینه های دیگر تحصیلات دانشگاهی به همان اندازه مهم نخواهد بود.

مهم ترین مزیت تحصیلات:

در این میان مسئله غیر قابل انکاری که وجود دارد آن است که تحصیلات دانشگاهی و حضور در مراکز آکادمیک می تواند یکی از اصول تکامل شخصیتی محسوب شود. تا آنجایی که در برخی موارد تفاوت میان رفتار یک فرد با تحصیلات آکادمیک و یک فرد بدون تحصیلات عالیه را تنها با کمی صحبت کردن با آن ها می توان دریافت؛ خواه بسیار ثروتمند باشد و خواه در یک زمینه کاری بسیار ماهر. اما موضوع مطرح شده در بالا رابطه ای با کسب ثروت نخواهد داشت.

ارتباط بین آموزش و ثروت:

بسیار سخت است که بگوییم آیا ارتباطی بین آموزش و ثروت وجود دارد یا خیر. در برخی از صنایع، ارتباط مستقیم بین میزان تحصیلات و میزان درآمد شما وجود دارد .به طور مثال در کشور ما رشته های پزشکی درآمد بسیار بالایی دارند و بدون تحصیلات دانشگاهی کسب درآمد در این زمینه ها غیر ممکن است. اما بسیاری از مشاغل هستند که در آن بدون توجه به تحصیلات بالاترین سطح درآمدکسب خواهد شد و کارفرما کوچکترین توجه ای به تحصیلات نخواهد داشت.

ارزش مدرک تحصیلی:

در حالی که هیچ فرمول جادویی برای تعیین ارزش واقعی یک مدرک تحصیلی جود ندارد، اما ارزش آن به  عوامل متعددی مانند نحوه استفاده از این مدرک و چگونگی عملکرد آن فرد یا کاری که وی انتخاب کرده است، باز می گردد. مطالعات بسیاری مبنی بر وجود رابطه قوی بین تحصیلات و ثروت وجود دارد.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ توسط بانک مرکزی فدرال سنت لوئیس مرکز ثبات مالی خانوار انجام شد، و در آن به این نتیجه رسیدند که ثروت با آموزش بسیار مرتبط است؛ این مطالعه نشان داد آمریکاییانی که مدرک دانشگاهی داشتند، ۵۰ برابر احتمال میلیونر شدنشان بیشتر است. شانس یک فرد بدون دیپلم برای تبدیل شدن به یک میلیونر فقط ۱ در ۱۱۰ بود؛ در حالی که برای فارغ التحصیلان مقطع لیسانس ۱ در ۶/۴ و برای برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ۲/۱ بود.

درآمد یک خانواده ​​با تحصیلات تکمیلی ۹۵٪ بیشتر از خانواده ای ​​بدون دیپلم دبیرستان بود. ثروت انباشته نیز برای خانواده ای با داشتن تحصیلات تکمیلی بیشتر از خانواده ای بدون تحصیلات دانشگاهی بود.

وزارت آموزش و پرورش نیوزیلند در گزارش سالانه سال ۲۰۱۳ خود نتیجه گرفته است که درآمد متوسط ​​کسانی که تحصیلات عالی دارند ۲۴ درصد بالاتر از کسانی است که دارای تحصیلات عالیه نیستند. عوامل دیگری در این زمینه وجود داشته اما ارتباط بین تحصیلات و ثروت بسیار قوی است.

این آمارها در کشور ما تنها با در نظر گرفتن درآمد پزشکان است که به آمارهای جهانی نزدیک می شود و اکثر ثروتمندان ما یا در زمینه تحصیلی خود فعالیت نمی کنند و یا اصلا تحصیلات آکادمیک ندارند.

اتفاقی که در کشور ما افتاده آن است که آموزش عالی رایگان به بحران بیکاری دامن زده و افراد با تحصیلات بیشتر شانس کمتری برای یافتن شغل خواهند داشت. در واقع، با بالا رفتن سطح تحصیلات، مدت زمانی که افراد برای یافتن شغل مورد نظر خود نیاز دارند به‌طور فزاینده‌ای بالا می‌رود.

کسب ثروت بدون داشتن تحصیلات آکادمیک:

اگر شما مدرک دانشگاهی نداشته باشید، فکر نکنید که نمیتوانید درآمد متوسط ​​یا بالاتر از میانگین مرسوم جامعه را کسب کنید. با استفاده از اطلاعات و منابع موجود در اینترنت، می توانید برخی از کلاس ها و سایت های رایگان را بیابید که به شما آموزش های مداوم ارائه می دهند و برای شما در بهبود شرایط کاریتان مفید خواهد بود. اگر می خواهید خودتان را به عنوان یک فرد ارزشمند در زمینه کاریتان نشان دهید و در آن کسب درآمدی بالا داشته باشید، راه های متعددی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

اگر می خواهید پول بیشتری به دست آورید و ثروتمند شوید، وقت خود را برای یادگیری برخی مهارت های مرتبط با کارتان و افزایش دانش خود در زمینه ای خاص صرف کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک مدیر اداری هستید، یک برنامه کامپیوتری جدید یا یک کلاس کسب و کار را در آموزشگاه های خصوصی ثبت نام کنید. به عنوان مثال می توانید برای آشنایی بیشتر با روش های کسب ثروت و هوش مالی، پکیج هوش مالی تیم آموزشی ماهان تیموری را دریافت نمایید و با روش ها و اصول کسب ثروت آشنا شوید.

نکته قابل تامل در بسیاری از مشاغل امروز کشور ما میزان حقوق و درآمد یک فرد تحصیل کرده و یک فرد بدون داشتن تحصیلان عالیه است. فرد با مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد یک رشته مهندسی به طور میانگین درآمدی بین ۹۰۰ تا یک میلیون و دویست هزار تومان خواهد داشت، که طبق قانون کار، تقریبا برابر با پایه حقوق، محسوب می شود که درآمد یک کارگر یا کارمند ساده و بدون هیچ تخصصی است.

پس صرف هزینه و وقت برای کسب مداراک دانشگاهی کاری عاقلانه است؟

بر این اساس پژوهشی انجام شد و در آن یک فرد ۱۸ که پس از کسب مدرک دیپلم وارد بازار کار شد را با فردی ۱۸ ساله که تصمیم به ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی می گیرید و تا ۲۲ سالگی درآمدی ندارد مورد بررسی قرار می دهند.

نتایج به دست آمده نشان می دهد ادامه تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی سبب می‌شود فرد ۹/ ۹ درصد از ارزش فعلی دستمزد خود را در بازار کار از دست دهد.  از سوی دیگر، در بازار کار زنان، داستان کم و بیش برعکس است؛ با تصمیم به ادامه تحصیل، شخص ۶/ ۸ درصد به ارزش فعلی حقوق و مزایای خویش خواهد افزود. میزان درآمد برای یک فرد ۱۸ ساله که مرد است با فرد ۱۸ ساله ای که زن است متفاوت می باشد.

بر اساس داده های عددی به دست آمده در بالا، کسب مدارج عالیه بستگی به جنسیت فرد پیدا می کند و تابع جنسیت وی می باشد. اما بر اساس تحقیقاتی مشابه نسبت زنانی که بعد از تحصیلات دانشگاهی جویای کار می شوند به نسبت کمتر از مردان است.

در تحقیقاتی مشابه  آمارهای نیروی کار، این نظریه عمومی را در بازار کار ایران تایید می‌کنند که با بالا رفتن سطح تحصیلات، مدت زمانی که فرد برای یافتن شغل مورد نظرش نیاز دارد نیز به‌طور فزاینده‌ای بالا می‌رود.

سخن پایانی:

کسب ثروت را صرفا نمی توان به داشتن تحصیلات عالیه نسبت داد. چه بسا در بسیاری مواقع باعث هدر رفتن زمان جوانان برای ورود به بازار کار خواهد شد. داشتن برنامه برای آینده و بالا بردن تجربه و دانش در زمینه ی مورد علاقه و سرمایه گذاری بر روی یک کسب و کار مولد، راهی به مراتب امن تر از کسب مدارک عالیه دانشگاهی برای کسب ثروت خواهد بود. اما در نظر بگیرید که چه اهدافی در زندگی دارید و بر اساس آن ها تصمیم گیری کنید. مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکتری تا چه حد در آینده شما تاثیرگذار است؟

  1. elahennn گفت:

    الهه خانوم اون قسمت که به تفاوت درامد خانوم ها اشاره کردید عالی بود امیدوارم بازم مقالاتی این چنین زیبا از شما ببینیم

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۳۳ ب.ظ

نکات کلیدی درباره افزایش درآمد تا دو برابر

آذر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

هشدار، آیا از تاثیرات فضای مجازی بر کیفیت زندگی خود اطلاعی دارید؟

ساعت ۱۲:۴۸ ب.ظ

اطلاعات بسیار مهم و خطرناک در ایران

آذر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۴۴ ب.ظ

کسب درآمد از اینستاگرام ( آموزش ویدیویی -رایگان )

ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

چگونه با اهرم سازی ثروتمند شویم؟

آذر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۰۱ ب.ظ

از شر بیکاری برای همیشه خلاص شوید

آذر ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

دروغ هایی که کارفرمایتان به شما می گوید!!!

آذر ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۴۲ ب.ظ

آیا روش های فروش شما برای جذب مشتری کارامد است؟ تکنیک های مناسب چیست؟

ساعت ۲:۳۶ ب.ظ

صبح جادویی

ساعت ۱۰:۲۱ ق.ظ

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید

آذر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۲۵ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول اینستگرام چیست؟

ساعت ۱۲:۳۱ ب.ظ

دروغ هایی که شرکت های بیمه به شما می گویند

ساعت ۱۰:۳۲ ق.ظ

خط کشیدن دور بی پولی در ۸۰ روز

آذر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۵ ب.ظ

حقایقی درباره ترس از سرمایه گذاری و راه های غلبه بر آن

ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول تلگرام چیست؟

ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

هشدار: فقط کافیست اینگونه به امنیت مالی برسیم

آذر ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۳ ب.ظ

چگونه از ورشکستگی جلوگیری کنیم؟

ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دروغ هایی که خودتان به خودتان میگویید چیست؟

آذر ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۱۷ ب.ظ

۱۳ مورد طلایی برای زندگی مالی شما

آذر ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۷ ب.ظ

هشدار : آیا من در شغلم موفق هستم ؟

آذر ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۵ ب.ظ

دروغ هایی که درباره پولدار شدن از راه های غلط به شما می گویند

ساعت ۶:۰۸ ب.ظ

پیش بینی آینده ی مالی

ساعت ۱:۱۵ ب.ظ

۷ نکته کلیدی برای افزایش اراده و خودباوری

ساعت ۱۰:۱۹ ق.ظ

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم

آذر ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

دروغ هایی که درباره داشتن تحصیلات دانشگاهی و رابطه آن با ثروت به شما می گویند