اخراج کارکنان

اخراج کارکنان باید به چه شکلی انجام شود؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
person صابر خلیلی access_time آذر ۱۵, ۱۳۹۵ comment ۱ دیدگاه

مدت زمان تخمینی برای مطالعه ی این مقاله ۵ دقیقه می باشد

مقدمه

در این مقاله بهترین راهکارها برای اخراج کارکنان در سازمان توضیح داده میشود.هر مدیری برای اینکه بتواند به درستی منابع انسانی خود را مدیریت کند باید راهکارهای اخراج کارکنان را به درستی بشناسد. مهمترین اهرم های سازمان کارکنان می باشند. و حتی میشه کارکنانی داشت که اهرم نباشند و این افراد موجب می شود رشد سازمان متوقف گردد. اینکه این افراد به درستی نقش خود را ایفا نمی کنند دلیل بر عدم لیاقت این افراد نمی باشند بلکه به استخدام نادرست از سوی خود ما برمی گردد. شناخت افراد مناسب و قرار دادن آنان در جایی درست مهمترین اصل سیستم سازی می باشد. بنابراین باید اصول استخدام را بشناسیم که در مقاله اصول کلی استخدام و دیگر مقالات مرتبط به آن پرداخته شده است.

راهکارهای اخراج کارکنان در سازمان

کارهای تیمی در سازمان فقط به یک فرد نیاز دارد تا کل کار شرکت و اهداف آن از هم بپاشد. از آنجا که افراد روی یکدیگر به طور مستقیم تاثیر می گذارند بنابراین نگرش و عدم نارضایتی فردی می تواند موجب اختلال کار دیگر افراد گردد و کسب و کار سازمان با مشکل جدی رو برو گردد. وقتی شما با چنین فردی برخورد کردید این نکته را یادآور میشم که هیچگاه به فکر تغییر این افراد نباشید. سعی کنید افراد خوب را استخدام کنید که هیچگاه به فکر تغییر افراد نیافتیم. مهمترین راهکارهای تعدیل نیرو را برای شما آورده ایم تا بتوانید با استفاده از آن اخراج موفقی داشته باشید.

دوستانه و مسالمت آمیز باشد

سعی کنید در یک جو دوستانه عذر نیروی خود را بخواهید. هیچگاه برای اینکار از کلمات توهین آمیز استفاده نکنید. سعی کنید با فردی که اخراج می شود ابراز همدردی کنید و خودتون نیز به قولی ناراحت جلوه کنید که از اینکه فرد از جمع شما جدا می شود ناراحت هستید، در وضع شخص بسیار عصبی و ناراحت است بنابراین کنترل خود از مهمترین عوامل این امر می باشد.

همچنین هیچگاه نباید به صورت طلبکارانه با وی رفتار کنید. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر فردی در کاری که به وی محول شده است نمی تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد و یا از کاریکه انجام می دهد رضایت ندارد این مشکل از سمت شما و در استخدام نادرست شما در شناسایی فرد مناسب می باشد. این افراد شاید توانایی کارهای بهتر و بزرگتری را داشته باشند ولی اکنون در جای مناسبی قرار نگرفته اند و نمی توانند عملکرد خوبی داشته باشند.

بنابراین در امر استخدام باید برای شناسایی افراد بیشترین دقت را داشته باشیم . از بحث خارج نشیم شما هیچوقت حق ندارید طلبکار باشید، چون اصلی ترین اشتباه از سوی شما صورت گرفته است. همچنین هیچگاه دنبال مقصر حادثه نگردید و به نکات ریز نپردازید، نیازی نیست برای فرد توضیحی بدهید و سعی کنید وی را قانع کنید

شخص را زیر سوال نبرید

دومین مورد از راهکارهای اخراج کارکنان اشتباهی است که اکثر مدیران آن را تکرار می کنند و مشکلات رو گردن شخص می اندازند و وی را زیر سوال می برند. اصلا مهم نیست که چه اتفاقی افتاده است و چه عملی صورت گرفته که شما می خواهید شخص را اخراج کنید چیزی که اینجا مهم است این است که شما تصمیم به اخراج شخص گرفته اید، پس باید این کار را با اعتماد به نفس بالا انجام داده، با وی ارتباط موثر برقرار کرده و نیازی نیست که برای آن توضیحی دهید و یا دنبال مقصر بگردید.تاکید می کنم اگر قرار باشد کسی در این امر ملامت شود خود شما هستید که به صورت چشم بسته استخدام کرده اید.

دادن پیشنهاد خوب به اخراجی

یکی دیگر از راهکارهای اخراج کارکنان که می توانید استفاده کنید دادن یک سری پیشنهادات به این افراد می باشد، مثلا شما تا یک ماه از حقوق خود برخوردار می شوید. خیلی نگران پول دادن نباشید زیرا ماندن این افراد در شرکت می تواند ضررهای بیشتری را برای سازمان داشته باشد و حتی موجب گردند که افرادی نیز از ادامه همکاری با شما سر باز زنند. سعی کنید در قبال این افراد به اصطلاح ولخرج باشید مهم این است که آنان با روی خوش شرکت شما را ترک کنند که این امر حتی موجب تبلیغات برند شما نیز خواهد شد. سعی کنید خاطره ای خوش برای افراد ایجاد کنید، زیرا اینکه آنان در آن جایگاه عملکرد مطلوبی نداشته اند مقصر اصلی خود شما بوده اید.

انتخاب بهترین زمان برای اخراج

اگر فرد جدیدی رو به مجموعه اضافه کردیم و وی هنوز با قوانین آشنا نیست و همچنین در قبال افراد شرکت هنگامی که اولین سیگنال های بی نظمی رو دریافت کردیم، آنان را اخراج نمی کنیم.

شاید خطایی رخ داده باشد.بنابراین باید بگذاریم اول مطمئن شویم و سپس دست به اخراج افراد بزنیم. نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که باید ببینیم کاری که فرد انجام می دهد خلاف سلیقه ما می باشد یا آن کار معیارهای شرکت را زیر سوال برده و مانع حرکت و پویایی شرکت می گردد. اگر ما با شخصی اختلاف سلیقه داریم این دلیلی بر اخراج وی نمی باشد بلکه این مشکل از خود ما می باشد، ما تنها در شرایطی می توانیم فردی را از مجموعه خود جدا کنیم که وی قوانین شرکت را زیر پا می گذارد، بقیه موارد به خود ما بر می گردد. باید سعی کنیم خودمان را اصلاح کنیم.

اخراج کارکنان
آیا اخراج کار غیر منصفانه ایست

این سوالی ایست که اغلب مدیران هنگام اخراج از خود می پرسند و به همین خاطر نیرویی را ماه ها تحمل می کنند. غافل از اینکه این فرد چقدر می تواند برای مجموعه مشکل آفرین باشد. زمانی ما تصمیم به اخراج می گیریم که تمامی کارهای لازم از قبیل جابجایی، تذکر،تنبه و …را انجام داده ایم و اخراج کارکنان آخرین مرحله می باشد. بنابراین اینکار اصلا غیر منصفانه نیست. همچنین اغلب افرادی که خوب کار نمی کنند علاقه ای به کاری که انجام می دهند ندارند، بنابراین اخراج غیر منصفانه نیست. هیچگاه به خاطر نظر شخصی ما اقدام به اخراج نمی کنیم بنابراین اینکار غیر منصفانه نمی باشد زیرا سود جمع در آن در نظر گرفته شده است، و می تواند باعث سود فرد نیز شود. ممکن است شرکت ما برای افراد نامناسب باشد و وی با مشغول شدن در کار دیگری به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کند.

نتیجه گیری

موارد بالا مهمترین نکات برای اخراج کارکنان بوده است به یاد داشته باشید برای اخراج مدیر باید شهامت داشته باشد تا اشتباهی که برای استخدام مرتکب شده است را بپذیرد و از اشتباهات بیشتر جلوگیری کند. یک فرد می تواند مثل کرم شرکت را نابود کند بنابراین در شناسایی این افراد باید بسیار دقت نمود و هنگام شناسایی این افراد به سرعت آنان را از مجموعه حذف کنند که جلوی ضررهای دیگر را بگیرند. بدانید که افراد نامناسب تاثیر مستقیمی روی کسب درآمد سازمان دارند.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، مدیریت زمان

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

  1. حسن فکری گفته:

    واقعا این مطالب جالب بود. نمیدونستم ممنون

تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آبان ۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۱۰ ق.ظ

نیازهای روحی افراد شما را میلیونر خواهد کرد

آبان ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۵۸ ب.ظ

۱۰ نکته درباره ی پول که باید به کودکانمان بیاموزیم

مهر ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۱۲ ب.ظ

از نیاز امنیتی افراد چگونه میتوان پول ساخت؟

ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

با هوش مالی سریع تر برانید

ساعت ۱:۱۵ ق.ظ

چگونه از نیاز فیزیولوژیک افراد درآمدزایی کنیم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۱ ب.ظ

۱۰ نکته طلایی راجع به پول که همه باید بدانند

ساعت ۱۱:۰۹ ق.ظ

علم بهتر است یا ثروت؟

مهر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ

۲۰ شغل به عنوان شغل دوم و بهترین ها برای افزایش درآمد

ساعت ۱:۰۵ ق.ظ

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟

مهر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

اشتباه نکن، راه پولدار شدن اینجاست

ساعت ۱۰:۴۶ ق.ظ

درآمدم ۵ برابر شده

ساعت ۷:۰۵ ق.ظ

درآمدم بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون شده

ساعت ۷:۰۲ ق.ظ

توی ۲ ماه درآمدم ۲۰ میلیون بیشتر شده (یه سوپرمن میشم)

ساعت ۷:۰۰ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده(کار خدا بود که با شما آشنا شدم)

مهر ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۴۲ ب.ظ

درآمدم ۲ برابر شده

ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

اصول هفتگانه موفقیت استیو جابز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

در چه جایگاهی از هرم هوش مالی قرار دارید؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۳۱ ب.ظ

افراد ثروتمند چگونه فکر و رفتار می کنند

ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

تا ۳ سال دیگه درآمدم ۱۰۰ برابر میشه

ساعت ۱۱:۲۳ ق.ظ

راز ۱۰۰ میلیون اولی که به دست آوردم

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است

مهر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

ثروت ترامپ از کجاست؟

مهر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

۸ گام مرموز تا رسیدن به موفقیت در کسب و کار

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۰ ب.ظ

تو یه ماه به درآمد ۲ میلیونی رسیدم

ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

۳۰ میلیون به درآمدم اضافه شده