رزومه نویسی را چگونه به بهترین نحو انجام دهیم؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 votes, average: 3٫50 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time مهر ۱۲, ۱۳۹۶ comment ۱ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 8 دقیقه میباشد.

رزومه (Resume) در حقیقت به معنای خلاصه و مختصر می باشد. در واقع متن نوشته شده باید خلاصه باشد و در دو یا سه صفحه  از استعدادها، دست یافته ها، تجربیات کاری و تحصیلات شما سخن گفته باشد. هدف از نوشتن آن جلب نظر کارفرمای آینده شماست. پس هرگز راجع به خودتان خیلی طولانی توضیح ندهید.

 

اهمیت رزومه در رسیدن موفقیت :

 

اهمیت رزومه در رسیدن موفقیت

 

رزومه هویت، بها، توانایی و سابقه کار و استعدادهای شما محسوب می شود. در واقع بازتابی از خصوصیات و شخصیتتان در رزومه شما نهفته است. نحوه شرح خصوصیات، مهارت ها و چگونگی اجرای مسئولیت های محول شده به شما، نشان دهنده ماهیت و ذاتتان می باشد. رزومه، آیینه ای تمام قد از مهارت ها و حاصل دستاوردهای دوران تحصیل و اشتغال شما به شمار می رود. برای رسیدن به هدف خود مشکلات را پشت سر گذاشته اید و حالا با کوله باری از تجربه به دنبال شغلی مناسب می گردید. پس صادقه این مطالب را بنویسید.

در آخر، رزومه تان را مجدداٌ بازخوانی کنید. نوشتن یک رزومه موفق شاید ساعت ها زمان ببرد ولی این را هم بدانید که مدیران و کارفرمایان برای مطالعه رزومه شما کمتر از یک دقیقه زمان صرف می کنند. اگر در رزومه اشتباهی وجود داشته باشد، استخدام کننده دقت خود را به هیچ عنوان صرف اصلاح آن نخواهند کرد. این را به یاد داشته باشید که رزومه یعنی هویت شما؛ پس در درست ارائه دادن آن تلاش کنید.

 

رزومه از چند قسمت تشکیل شده:

 

 

هر رزومه از چندین بخش مهم و ضروری تشکیل شده که باید در هر قسمت توضیحات به طور مختصر و مفید اما کامل و دقیق ذکر شود. بخش های مهم و تشکیل دهنده یک رزومه موفق شامل:

 • مشخصات فردی
 • سوابق تحصیلی
 • سوابق آموزشی
 • سوابق کاری
 • مهارت های خاص یا مهارت های ویژه

 

اصول نوشتن رزومه:

 

استفاده از فرمت مناسب:

 

استفاده از فرمت مناسب رزومه

 

برای این که بتوانید توانایی ها و موفقیت های بدست آمده خود را برجسته تر نشان دهید تا در کسب و کار جدید مورد توجه مصاحبه کننده قرار بگیرد، از فرمت مناسب رزومه استفاده کنید. بر اساس این فرمت، با نوشتن یک پاراگراف مختصر و مفید، وظایف، مسئولیت و سوابق برجسته خود را اعلام کنید و با گزینه های بولد از آن ها به عنوان تیتر استفاده نمایید.

دقت داشته باشید که اشتباه املایی و جملات مبهم در نگارش رزومه شما وجود نداشته باشد. قسمت های مختلف سوابق و شایستگی های خود را دسته بندی کنید. برای مثال مدارک حرفه ای خود را از قسمت افتخارات جدا کنید.

 

تفکیک بخش های مختلف رزومه:

 

تفکیک رزومه

 

هنگام نوشتن گزینه های بولد و ایتالیک (ابزارهای نرم افزار نوشتاری Word)  باعث برقراری ارتباط موثر با ذهن خواننده شده و همچنین اگر فرد مصاحبه کننده قصد مرور مجدد بخش های مختلف رزومه شما را داشته باشد استفاده از این ابزارها، کار را برای او راحت تر می کند. برای مثال، در صورتی که سابقه کاری شما شامل پنج مورد است و در سازمان ها یا شرکتهای مختلفی فعالیت کاری داشته اید، با استفاده از این ابزارها کلمات کلیدی را مشخص کنید.

این کار باعث می شود که از فضای در اختیارتان به خوبی استفاده کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که تنها در صورتی رزومه خود را در تنها یک صفحه خلاصه کنید که اخیراً فارغ التحصیل شده یا تجربه کاری زیادی ندارید. معمولاً نگارش سوابق درخشان و موفق شامل دو الی سه صفحه و با جزییات کامل می شوند.

 

استفاده از اعداد و نشانه ها:

 

در نگارش رزومه و برای کسب موفقیت در ارائه آن سعی داشته باشید که از کلمه های کوتاه و از اعداد به جای حروف بهره بگیرید. استفاده از اعداد باعث جلب توجه بیشتر مصاحبه کننده می شود. اگر در صنعت و یا حرفه ای مشغول به کار هستید که کلمه اختصار آن متداول است، حتماً از آن کلمات استفاده کنید.

 

اجتتناب از آوردن شکل، لوگو و طرحهای خاص

اجتتناب از آوردن شکل، لوگو و طرحهای خاص

این روزها بسیاری از افراد سوابق کاری و مهارت های خود را به صورت نسخه الکترونیک درآورده اند. هر چه فایل رزومه شما طراح ساده و متن خلاصه ای داشته باشد، برای خواننده آن نیز جذاب تر و خواندنی تر خواهد بود. بنابراین سعی داشته باشید که از طرح های گرافیکی و لوگو در موارد غیرضروری، استفاده نکنید. نحوه نگارش محتوای مناسب بسیار با اهمیت است، از کلمات جدید و غیر تکراری استفاده کنید. سعی کنید فونت های ساده و متدوال را برای نگارش متن خود انتخاب نمایید.

 

نگارش رزومه مناسب با صنعت و حرفه خود

 

نگارش رزومه مناسب با صنعت و حرفه خود

 

 شکل و نحوه نگارش باید متناسب با حرفه و صنعتی که در آن فعالیت دارید نوشته شده باشد. برای مثال وقتی درخواست شما مبنی بر همکاری به عنوان حسابدار یا کارشناس مالی در یک کسب و کار بزرگ است، رزمه شما هم باید با شخصی که برای شغلی مثل برنامه نویسی و طراحی وب سایت و فروش ارائه شده، تفاوت داشته باشد. بنابراین از کلمات تخصصی مرتبط با حرفه و صنعت خود استفاده کنید.

ضمن رعایت نکات بالا پیشنهاد می کنم برای ارائه یک رزومه موفق، هم زمان، سعی کنید شبکه ارتباطی قوی در صنعت و حرفه مربوط به خود شکل دهید. 

 

سرفصل بندی های عمومی 

 

سرفصل بندی های عمومی 

 

 • جزئیات شخصی (Personal Details) : اغلب متن رزومه با این بخش آغاز می شود. در این بخش آنچه باید ذکر شود شامل نام، آدرس، شماره تلفن، آدرس پست الکترونیک، تاریخ تولد و عکس پرسنلی می باشد.
 • پروفایل شخصی (Personal Profile): ذکر پروفایل و یا مشخصات شخصی در رزومه امری اختیاری است و اصلاً ضروری محسوب نمی شود. آن چه در پروفایل به نگارش در می آید، تصویری کلی از شماست که با جزئیات کامل تر در دیگر بخش های رزومه ذکر خواهد شد.
 • تحصیلات و استعدادهای علمی (Education and Qualifications): این بخش شامل سوابق تحصیلی و علمی، از دیپلم و نام دبیرستان تا آخرین مدرک تحصیلی و جزئیات دوران تحصیل می شود. ذکر اینکه در حال حاضر مشغول شرکت در چه دوره ای هستید را فراموش نکنید. سایر دوره های آزاد و متفرغه که در کنار تحصیل دانشگاهی گذرانده اید را هم حتماً بنویسید.
 • سوابق و مهارتهای شغلی (Skills and Work Experiences): در این بخش تمامی سوابق شغلی خود، شامل تمام وقت یا پاره وقت، با ذکر نام و شماره تماس یا آدرس دقیق محل کار، به اضافه تاریخ اشتغال ذکر شود.
 • کتب یا مقالات (Publications): فهرست کتب و مقالاتی که به نام شما منتشر شده و یا در کنفرانس ها ارائه شده به اضافه زمان انتشار را در این بخش ذکر کنید. اگر خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه کنید، بهتر است.
 • علایق (Interests): فهرستی از علایق خود در زمینه های متفرقه مثل ورزش یا هنر، نوشته و احیاناً اگر سوابق حرفه ای در این زمینه دارید حتماً ذکر بنمایید.
 • معرف ها (References): نام، رتبه، درجه تحصیلی، آدرس یا تلفن و کلاً اطلاعات مربوط به معرف های خود را در این قسمت خاص و بسیار مهم بنویسید. این معرف ها می بایست همان افرادی باشند که توصیه نامه های شما را به فرد مصاحبه کننده تکمیل کرده اند.

 

نتیجه گیری:

 

هر روز روند رزومه نویسی در حال تغییر و تحول است. بنابراین اگر خواستار موقعیت شغلی جدیدی هستید یا صرفا قصد شما داشتن رزومه از زندگی کاریتان است، با رعایت موارد کلیدی که در قسمت بالا ذکر کردیم و فن بیان زیبا و شیوای خود و با استفاده از مهارتهای خارق العاده و سابقه درخشان فرد مصاحبه کننده را تحت تأثیر قرار داده و موقعیت شغلی خود را بهبود بخشید.

 1. omgha96 گفت:

  خوب بود به نظرم چنانچه یک نمونه رزومه ساده به عنوان مثال آورده می شد و مرحله به مرحله توضیح داده می شد، برای افرادی مثل من قابل فهم تر بود. در کل ممنون.(امید)

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۳۳ ب.ظ

نکات کلیدی درباره افزایش درآمد تا دو برابر

آذر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

هشدار، آیا از تاثیرات فضای مجازی بر کیفیت زندگی خود اطلاعی دارید؟

ساعت ۱۲:۴۸ ب.ظ

اطلاعات بسیار مهم و خطرناک در ایران

آذر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۴۴ ب.ظ

کسب درآمد از اینستاگرام ( آموزش ویدیویی -رایگان )

ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

چگونه با اهرم سازی ثروتمند شویم؟

آذر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۰۱ ب.ظ

از شر بیکاری برای همیشه خلاص شوید

آذر ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

دروغ هایی که کارفرمایتان به شما می گوید!!!

آذر ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۴۲ ب.ظ

آیا روش های فروش شما برای جذب مشتری کارامد است؟ تکنیک های مناسب چیست؟

ساعت ۲:۳۶ ب.ظ

صبح جادویی

ساعت ۱۰:۲۱ ق.ظ

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید

آذر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۲۵ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول اینستگرام چیست؟

ساعت ۱۲:۳۱ ب.ظ

دروغ هایی که شرکت های بیمه به شما می گویند

ساعت ۱۰:۳۲ ق.ظ

خط کشیدن دور بی پولی در ۸۰ روز

آذر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۵ ب.ظ

حقایقی درباره ترس از سرمایه گذاری و راه های غلبه بر آن

ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول تلگرام چیست؟

ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

هشدار: فقط کافیست اینگونه به امنیت مالی برسیم

آذر ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۳ ب.ظ

چگونه از ورشکستگی جلوگیری کنیم؟

ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دروغ هایی که خودتان به خودتان میگویید چیست؟

آذر ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۱۷ ب.ظ

۱۳ مورد طلایی برای زندگی مالی شما

آذر ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۷ ب.ظ

هشدار : آیا من در شغلم موفق هستم ؟

آذر ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۵ ب.ظ

دروغ هایی که درباره پولدار شدن از راه های غلط به شما می گویند

ساعت ۶:۰۸ ب.ظ

پیش بینی آینده ی مالی

ساعت ۱:۱۵ ب.ظ

۷ نکته کلیدی برای افزایش اراده و خودباوری

ساعت ۱۰:۱۹ ق.ظ

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم

آذر ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

دروغ هایی که درباره داشتن تحصیلات دانشگاهی و رابطه آن با ثروت به شما می گویند