شروع کسبو کار بدون سرمایه اولیه

شروع کسب و کار بدون سرمایه

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 votes, average: 3٫67 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time مرداد ۸, ۱۳۹۶ comment ۲ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه میباشد.

سرمایه برای راه اندازی کسب و کار بسیار مهم و ضروری است. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می توان بدون سرمایه کسب و کاری را راه اندازی کرد؟ اگر به یک ایده خلاقانه برای شروع کسب و کار بدون سرمایه اولیه نیاز دارید، این را بدانید که بسیاری از کارآفرینان موفق و میلیاردر های خودساخته با حداقل سرمایه، کسب و کارشان را راه اندازی کرده اند. سرمایه گذاری اولیه برای بسیاری از کارآفرینان، بزرگ ترین چالش برای شروع کسب و کار به حساب می آید. با این حال فقدان سرمایه نباید مانع شما در رسیدن به اهدافتان باشد. 

شما باید درباره چگونگی اجرای ایده خود اندیشیده و پشتکار داشته باشید. هنگامی که اندیشه و پشتکار باشد پیدا کردن سرمایه برای تحقق رؤیاهایتان کار دشواری نیست. پس عدم وجود سرمایه کافی توجیه مناسبی برای اجرا نکردن یک کسب و کار نیست. با پیشرفت های جدید تکنولوژی، شروع کسب و کار آسان تر ولی رقابتی تر شده است. در ادامه به نحوه شروع کسب و کار بدون سرمایه اولیه اشاره خواهیم کرد، با گروه آموزشی ماهان تیموری همراه باشید:

 

حفظ شغل فعلی:

 

سرمایه از طریق حفظ شغل فعلی

 

زمانی که یک ایده خلاقانه برای کسب و کار به ذهنتن خطور می کند، کار فعلی تان را رها نکنید. این امر بسیار مهم است. زیرا قبل از اینکه کسب وکار خود را راه اندازی کنید به یک منبع درآمد ثابت و مطمئن نیاز دارید. بنابراین این را به شما توصیه می کنیم که بر  روی کار فعلی خود تمرکز کرده و آن را حفظ کنید. اگر کار فعلی خود را رها کنید، هنگام به خطر افتادن امنیت بیشتری را احساس میکنید. در این صورت شما باید در ساعات اضافی سخت تر تلاش کنید و وقت تان را صرف کسب و کار جدید خود کنید.

 

 

تمرکز بر روی ایده کسب و کار:

 

سرمایه از طریق تمرکز بر روی ایده کسب و کار

 

با شروع کسب و کار ایده های نو در ذهن ما مانند جرقه ای روشن می شوند. قبل از اینکه کسب و کارتان را شروع کنید بیشتر در مورد آن تمرکز و تأمل کنید. تقویت هوش مالی شما یکی از آن موارد است که باید بیش از حد به آن بها داده و برای پیشرفت در سرمایه گذاری از تأثیرات آن استفاده کنید که روش های ان نیز در دوره کامل و جامع هوش مالی و سرمایه گذاری توسط استاد ماهان تیموری به شما عزیزان آموزش داده می شود. در این راه به چند سؤال باید پاسخ دهید.

آیا ایده کسب و کار شما کاملاً منحصر به فرد است؟ این ایده چقدر ارزش دارد؟ آیا مخاطبان به راستی این ایده را می پذیرند و مورد بهره برداری قرار می دهند؟ و آیا در حقیقت این همان خواسته آنهاست؟ پاسخ به این سوالات از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا مشخص می کند که ایده های ناب شما برای اجرا مؤثر خواهند بود یا خیر.

 

تجزیه و تحلیل بازار و چالش ها:

 

سرمایه از طریق تجزیه و تحلیل بازار و چالش ها

 

در این مرحله، شما یک ایده خلاقانه دارید که از کارساز بودن آن اطمینان دارید، اما باید بررسی کنید که در بازار رقابتی محصولات و خدمات شما چه می گذرد؟ آیا رقبای شما می توانند ایده شما را کپی کرده و در بسته بندی بهتر آنها را عرضه کنند؟ یک سرمایه گذار این سؤالات را از شما می پرسد. پس بازاری که در آن به رقابت مشغولید بسیار مهم است، بنابراین رقبای خود را شناسایی کنید. در نتیجه، ابتدا باید بر روی چالش هایی که ممکن است در کسب و کار خود با آنها مواجه شوید، تمرکز کنید. قدم بعدی این است که بدانید چگونه با آن چالش ها جهت سوددهی کنار بیایید.

 

 تعیین سرمایه لازم:

 

 تعیین سرمایه لازم

 

برای کسب و کارتان به پول احتیاج دارید؟ چه مقدار سرمایه نیاز شما را برطرف می کند؟ بدون داشتن یک ایده روشن برای کسب و کار، با ارزیابی های غیر واقعی در کسب کارتان روبه رو خواهید شد، پس قبل از تحقیق و بررسی در مورد نحوه به دست آوردن سرمایه، باید بر روی ارزیابی نیاز های مالی خود تمرکز کرده و به طور دقیق برای شروع کسب و کار خود مقدار سرمایه لازم و نحوه صرف و خرج این سرمایه را تعیین کنید. 

 

 ارتباط با سرمایه گذاران:

 

سرمایه از طریق ارتباط با سرمایه گذاران

 

وقتی برای شروع کسب و کار خود سرمایه لازم را در اختیار ندارید باید سرمایه دارانی را بیابید که در شروع کسب و کار تمایل به کمک شما داشته باشند. ممکن است با شرکت در رویدادها، همایش ها و نمایشگاه های تجاری، سرمایه گذاران بالقوه ای را برای همکاری پیدا کنید.

شما می توانید در انجمن های آنلاین شبکه های اجتماعی سرمایه گذارانی را پیدا کنید، جایی که درآن می توانید نکات و منابع مفیدی را برای کسب و کار و زندگی خود بیابید. سرمایه داران و سرمایه گذاران در شبکه های اجتماعی بسیار فعال هستند و بنابراین شما نیز می توانید آنها را با ایده های خود شگفت زده کنید، تا آنها بتوانند بر روی ایده مورد نظرشان سرمایه گذاری کنند و این می تواند راهی برای  تحقق رؤیاهای شما و رسیدن به هدف در مسیر کسب و کارتان باشد. 

 

آزمایش محصولات یا خدمات:

 

سرمایه از طریق آزمایش محصولات یا خدمات

 

آیا می خواهید از  منحصر به فرد بودن ایده کسب و کارتان اطمینان حاصل کنید؟ پس توصیه می شود یک آزمایش یا بررسی کوتاه انجام دهید. یک کارآفرین موفق باید اطمینان داشته باشد که ایده خود را به سطوح بالایی از پیشرفت می رساند و ریسک شکست را کاهش می دهد.

شما نیز می توانید در مقیاسی کوچک با ارائه بخشی از محصولات یا خدمات به مخاطب های خود، بازخورد آنها را دریافت شده از طرف آنها را بررسی کنید. یک آزمایش یا بررسی کوچک می تواند اندیشه ها و ایده های خلاقانه جدیدی را برای رشد کسب و کارتان ارائه دهد و همچنین چالش های ممکن در کار را به شما نشان دهد تا هوشیارانه با آنها مقابله کنید و در این راه اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهید. 

 

بررسی بازخوردها:

 

سرمایه از طریق بررسی بازخوردها

 

اگر هدف شما راه اندازی یک کسب و کار بدون سرمایه اولیه و کاملاً جدید است، نظر افراد مختلف در مورد کسب و کار جدیدتان به شما کمک شایانی خواهد کرد. با بهره گیری از نظرات دیگران می توانید بازار و چالش هایی که کسب و کارتان متوجه آن است را شناسایی کنید. ایده کسب و کار همیشه قبل از اجرا و وقتی که بر کاغذ نوشته شده است، بسیار خوب و آسان به نظر می رسد، اما ممکن است زمانی که کسب و کارتان را آغاز کردید، آن طور که تصور می کردید هم جذاب نباشد.

نظر کارشناسان شاید به شما کمک کند و از طریق آنها اطلاعات بیشتری در مورد کسب و کار خود بدست بیاورید. پس نتیجه می گیریم که حتماً برای راه اندازی یک کسب و کار مخصوصاً زمانی که سرمایه اولیه کافی در دست ندارید، بررسی بازخوردها از طرف دیگران بسیار مهم و حیاتی است.

 

تشکیل یک تیم از افراد باهوش:

 

سرمایه از طریق تشکیل یک تیم از افراد باهوش

 

تیم مشاوری را پیدا کنید که به شما دانسته های لازم برای شروع یک کسب و کار بدون سرمایه اولیه را آموزش داده و شما را به کارآفرینان دبگر معرفی کنند. در طول یک هفته چندین بار با افرادی که به شما معرفی شده اند جلسه برگزار کنید و اطلاعات موردنیاز خود را از آنها کسب کنید. در نهایت متوجه خواهید شد که منابع مورد نیاز خود را در اختیار دارید و می توانید شرکت یا هر کسب و کار جدیدی که در ذهن دارید ولی سرمایه کافی برای اجرای آن را ندارید، راه بیاندازید. 

یکی از اهداف تشکیل یک تیم از افراد باهوش این است که آنها شرکای بالقوه ای را بیابند که حاضر به همکاری با کسب و کار شما باشند. مثلاً می توانید در زمینه کسب و کار موردنظر خود یک فرد ثروتمند و موفق را پیدا کنید و با کمک مالی او کار خود را راه انداخته و بعدها به تدریج به سرمایه او را مانند یک قرض به او پس بدهید. 

 

کاهش هزینه ها:

 

سرمایه ازطریق کاهش هزینه ها

 

برای شروع کسب و کارهایی که سرمایه اولیه در دسترس نیست، کاهش هزینه ا و درصورت امکان حذف هزیه های اضافی بسیار حائز اهمیت است. برای مثال اگر به فکر تأسیس یک موسسه خصوصی هستید، باید به فکر کاهش هزینه کارمندان خود باشید یا اینکه از یک نفر برای انجام تمامی کارهای شرکت استفاده کنید، اگر فضای اداری کافی ندارید بهتر است در منزل کار خود را انجام دهید.

اما این را هم در نظر داشته باشید که بیشتر هزینه ها مانند؛ حقوق کارمندان یا هزینه های صدور مجوز را نمی توان از یاد برد و چشم پوشی کرد. بسیاری از کسب و کارهای کوچک با کمتر از ۳۰۰۰ دلار شروع کردند. پس از این لحاظ استرس نداشته باشید و ذهن خود را بر روی عدم وجود سرمایه کافی متمرکز نکنید و در عوض به اهداف بلند مدت و ثروتی که در اینده به آن خواهید رسید، فکر کنید. 

 

دست گرمی (بوت استرپ):

 

سرمایه از طریق دوره دست گرمی (بوت استرپ)

 

گزینه دیگری که خیلی خلاصه به آن اشاره خواهیم کرد معروف به دوره دست گرمی کسب و کار است، که در آن به جای اینکه مستقیم وارد کسب وکار تمام عیار خود شوید، می توانید ابتدا به کارهای اولیه و مقدماتی در آن زمینه بپردازید. به عناون ثال شما می توانید برای شروع وبلاگی راه اندازی کنید یا از شبکه های اجتماعی فعالیت های خود را آغاز کنید.

افرادی که هوش مالی بالا و تجربه زیادی در مسائل مالی و تجاری دارند، این موضوع را می دانند که اگر در قالب خوداشتغالی شروع به کار می کنید بهتر است از برخی هزینه های گزاف دوری کنید. از این طریق شما مجبور به پرداخت هزینه های بسیار بالای مالیات نیز نخواهید بود.

 

برون سپاری:

 

سرمایه از طریق برون سپاری

 

برون سپاری برای شما یعنی برخورداری از منابع خارجی. با این راه حل تمامی سرمایه استارتاپ در برخی از بخش های مختلف تأمین می شود. اما روش های بالقوه دیگری نیز برای تأمین یا در واقع افزایش سرمایه وجود دارند که در ادامه به چند مورد از این منابع بالقوه اشاره خواهیم کرد:

 • دوستان و اعضای خانواده : از اعضای خانواده و یا دوستان خود کمک بگیرید حتی اگر مبلغ ناچیزی باشد.
 • سرمایه گذاران خیّر: سرمایه گذاران خیّر افراد موفق و ثروتمندی هستند که از ایده های نو کسب و کار حمایت می کنند آنها به طور معمول با خرید سهام شرکت یا کسب و کار شما شروع به سرمایه گذاری می کنند.
 • شریک: شریک مانند سرمایه گذار است. اما معمولاً در قالب مشارکت یا سازمان عمل می کنند و ماند یک دیدبان کسب و کارهای فعلی را زیر نظر دارد.
 • سرمایه گذاری جمعی: اگر با یک ایده خلاقانه و به اندازه کار و تلاش کنید، می توانید برای کسب و کار خود، سرمایه جذب کنید.
 • کمک های مالی دولت و وام : چنان چه در بانک وضعیت اعتباری مناسبی داشته باشید می توانید وام دریافت کنید، بسیاری از کمک های مالی دولت و در واقع وام ها قصد کمک به کسب و کارهای کوچک را دارند.

 

نتیجه گیری:

 

در مجموع، همیشه راه هایی برای جذب سرمایه جهت راه اندازی کسب و کار وجود دارد. می توانید از یک مشاور یا مربی خوب استفاده کنید تا به شما مشورت بدهند تا بتوانید سرمایه گذاران بالقوه خود را پیدا کنید. مهم تر از همه اینکه: همین حالا دست به کار شوید. اجازه ندهید بی پولی، شما را از راه اندازی کسب و کار رؤیایتان بازدارد. 

 1. masoudd گفت:

  سلام . نکاتی که گفته شده ارزشمند بود ولی اگه چندتا کار برای مثال و مقایسه در قالب این مقاله بود فکر میکنم خیلی بهتر میشد توضیحات رو درک کرد . تشکر بخاطر تلاش و زحمتی که میکشید .

 2. صابر رمضانپور گفت:

  سلام خدا قوت .اگه میشد چند تا حرفه یا شغل به عنوان مثال مطرح میشد عالی بود ممنون از مطالب آموزندتون

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۳۳ ب.ظ

نکات کلیدی درباره افزایش درآمد تا دو برابر

آذر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

هشدار، آیا از تاثیرات فضای مجازی بر کیفیت زندگی خود اطلاعی دارید؟

ساعت ۱۲:۴۸ ب.ظ

اطلاعات بسیار مهم و خطرناک در ایران

آذر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۴۴ ب.ظ

کسب درآمد از اینستاگرام ( آموزش ویدیویی -رایگان )

ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

چگونه با اهرم سازی ثروتمند شویم؟

آذر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۰۱ ب.ظ

از شر بیکاری برای همیشه خلاص شوید

آذر ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

دروغ هایی که کارفرمایتان به شما می گوید!!!

آذر ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۴۲ ب.ظ

آیا روش های فروش شما برای جذب مشتری کارامد است؟ تکنیک های مناسب چیست؟

ساعت ۲:۳۶ ب.ظ

صبح جادویی

ساعت ۱۰:۲۱ ق.ظ

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید

آذر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۲۵ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول اینستگرام چیست؟

ساعت ۱۲:۳۱ ب.ظ

دروغ هایی که شرکت های بیمه به شما می گویند

ساعت ۱۰:۳۲ ق.ظ

خط کشیدن دور بی پولی در ۸۰ روز

آذر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۵ ب.ظ

حقایقی درباره ترس از سرمایه گذاری و راه های غلبه بر آن

ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول تلگرام چیست؟

ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

هشدار: فقط کافیست اینگونه به امنیت مالی برسیم

آذر ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۳ ب.ظ

چگونه از ورشکستگی جلوگیری کنیم؟

ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دروغ هایی که خودتان به خودتان میگویید چیست؟

آذر ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۱۷ ب.ظ

۱۳ مورد طلایی برای زندگی مالی شما

آذر ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۷ ب.ظ

هشدار : آیا من در شغلم موفق هستم ؟

آذر ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۵ ب.ظ

دروغ هایی که درباره پولدار شدن از راه های غلط به شما می گویند

ساعت ۶:۰۸ ب.ظ

پیش بینی آینده ی مالی

ساعت ۱:۱۵ ب.ظ

۷ نکته کلیدی برای افزایش اراده و خودباوری

ساعت ۱۰:۱۹ ق.ظ

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم

آذر ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

دروغ هایی که درباره داشتن تحصیلات دانشگاهی و رابطه آن با ثروت به شما می گویند