طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن یکی از مهمترین موضوعاتی که کسب و کارهای مختلف باید آن را رعایت کنند تهیه یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار در این مقاله به طور خلاصه و مفید آموزش داده شده است.

شاید برای شما سوال باشد که آیا افرادی که کسب و کار دارند هم باید این مرحله را بگذرانند، اگر به دنبال رشد کسب و کار خود هستید بهتر است یک طرح کسب و کار جدید برای خود تنظیم کنید و دوباره برای بیزینس خود هدف گذاری کرده و چشم انداز بلندی نسبت به آن داشته باشید.

 

طرح کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

طرح کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

 

الف) شرح توصیفی:

قبل از اینکه بیزینس پلن را طراحی کنید تصمیم بگیرید که چه نوع کسب و کاری را راه اندازی خواهید کرد، آیا کار شما تولیدی است یا خدماتی؟

بیزینس پلن در تعیین هدف به شما کمک می کند. دیدگاه شما باید بسیار وسیع باشد. جواب این سوال را بدهید که میخواهید صاحب چه کسب و کاری شده و به کجا برسید؟

هدف و ماموریت خود را از راه اندازی کسب و کار به دقت بیان کرده و از جملاتی استفاده نمایید که تعهد و وفاداری شما را به اصول حرفه‌ای مورد نظرتان نشان دهد. 

 

ب) شرح بازار هدف و مشتری بالقوه:

بازار هدف خود را شرح دهید. مشتریان شما چه کسانی هستند؟ چرا باید در یک بازار رقابتی محصول شما را بخرند؟ ویژگی منحصر به فرد محصول شما چیست؟ اهداف شما باید دقیق، قابل اندازه گیری و در دوره‌های کوتاه مدت و میان مدت بیان شود.

 

ج) برنامه‌ ریزی

به روشهای خود برای دستیابی به هدف کسب و کار خود اشاره کنید. برنامه‌ها، کارهایی هستند که باید انجام شود تا به اهداف خود برسید.

متناسب با هر هدف، باید یک برنامه ریزی داشته باشید. برنامه‌ها باید عملگرا باشند و وظایف مشخصی رابیان نمایند، زمان انتهایی برای انجام داشته باشند و اینکه چه کسی، کجا، چگونه و با چه هزینه ای این کارها را انجام خواهند داد مشخص نمایند.

در برنامه ریزی همیشه زمان بندی و جدول هزینه‌های هر پروژه را باید از قبل آماده کرد.

 

د) قیمت گذاری

در این مرحله استراتژی خود را جهت تعیین قیمت محصولات یا خدمات خود اعلام کنید. به هزینه‌های عمده‌ای که تولید محصول و خدمات رسانی از طریق محصول شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به صورت کامل اشاره کنید. 

برای تعیین روش قیمت گذاری باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

آیا بازار هدف شما به قیمت گذاری حساس است؟ آیا قیمت، نشان دهنده ارزش محصول یا خدمات شماست؟ آیا شما مبنای منطقی برای تخفیفات خود در فروش مداوم، خرده فروشی، توزیع، حجم فروش و . . . دارید؟

حاشیه سود شما باید بر مبنای استراتژی قیمت گذاری محاسبه شود. برای اطلاع کامل از استراتژی های قیمت گذاری در نوشتن طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن، دوره کامل هوش مالی استاد ماهان تیموری را تهیه فرمایید. 

 

منابع انسانی:

منابع انسانی

کارآفرین در تهیه طرح کسب و کار باید نسبت به تهیه رزومه خود و افرادی که با وی قصد همکاری و وهمراهی دارند، اقدام کند.

این بخش از طرح کسب و کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا ظرفیت و توانایی کارآفرین را در مراحل ایجاد و توسعه کسب و کار بیان می‌کند.

در این قسمت به سوالات زیر پاسخ دهید:

کسب و کار شما به چند نفر پرسنل نیاز دارد؟ مهارت و تحصیلات پرسنل باید در چه سطحی باشد؟ چه نوع روابط سازمانی باید بین آن ها برقرار باشد؟ هزینه­ های پرسنلی چقدر است؟

 

تجهیزات مورد نیاز:

تجهیزات مورد نیاز

 

در صورتی که از تجهیزات تخصصی (مانند کامپیوتر) در دفتر خود استفاده می‌کنید باید مشخصات دقیق آن ها با کلیه جزییات و همچنین بودجه مورد نیاز جهت تهیه آن ها را نیز در جدولی جداگانه ذکر نمایید. ذکر کنید که که چه تجهیزاتی برای راه اندازی و رشد کسب و کار خود احتیاج دارید؟

 

سازمان (حقوقی) کسب و کار

سازمان(حقوقی) کسب و کار

 

چارچوب حقوقی که برای کسب و کار خود برگزیده‌اید و دلایل انتخاب آن را بیان کنید. طبق تبصره ماده ۱۴۷ قانون مالیاتها، موسسه عبارت است از هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای دفاتر قانونی باشد.

در صورتی که تصمیم به ثبت یک شرکت دارید باید نوع آن شرکت را مشخص نمایید( شرکت با مسئولیت محدود – شرکت سهامی- شرکت تعاونی – شرکت تضامنی – شرکت مختلط و . . . ). در صورتی که شرکت سهامی‌ باشد ذکر میزان سهام، ارزش هر سهم، چکیده سوابق سهامداران ، مدیران ، سیستم مدیریت اطلاعات و مجوزهای مورد نیاز نیز لازم است. جهت دریافت اطلاعات کامل تر در این باره بهتر است دوره کامل هوش مالی استاد ماهان تیموری را تهیه کنید.

 

موقعیت ومحل استقرار

موقعیت ومحل استقرار

معیارهای انتخاب محل استقرار کسب و کار خود را به دقت بیان کنید. دسترسی به خریداران، تامین کنندگان، توزیع کنندگان، سرعت حمل و نقل کالا به بازار، هزینه مربوط به تهیه مکان (رهن، اجاره و یا خرید) از جمله مواردی است که می‌تو‌اند مورد اشاره قرار گیرد. برآورد هزینه تهیه مکان به صورت درصدی از فروش پیش بینی شده سالیانه می‌تو‌اند به ارزش این بخش از طرح کسب و کار بیفزاید.

 

 طرح تولید (طرح عملیاتی):

 طرح تولید (طرح عملیاتی):

در صورتی که کسب و کار مورد نظر تولیدی (تولید کالا و خدمات) ‌باشد: این بخش از طرح کسب و کار ضروری است. 

شرح کامل فرآیند تولید- کارخانه و ماشین آلات- تجهیزات تولیدی – تأسیسات – مواد خام – وسائل نقلیه – نیروی انسانی مورد نیاز تولیدی -تأمین کنندگان و سرمایه مورد نیاز در این بخش ذکر می شود. در صورتی که کسب و کار بر خدمات متمرکز شده باشد، این بخش را طرح عملیاتی گویند.

 

طرح بازاریابی:

طرح بازاریابی

بررسی بازار و طرح بازاریابی، سر فصل حایز اهمیتی در تهیه طرح کسب و کار است. هدف این بخش مذاکره و متقاعد سازی سرمایه‌گذاران و وام‌ دهندگان است.

در این بخش از طرح کسب و کار نحوه رقابت در بازار – استراتژی کلی بازاریابی و فروش – جلب مشتری – طرح های تبلیغی و ترویجی به همراه بودجه مورد نیاز جهت آن ها – فرآیند خرید و کنترل موجودی، نحوه ورود و خروج کالا و در حقیقت کلیه امور مرتبط با قیمت گذاری ، توزیع ، تبلیغات ، پیش‌بینی تولید و کنترل ها به طور دقیق توضیح داده می شود. توضیحات دقیق تر و کامل تر این قسمت را می توانید با تهیه دوره هوش مالی بدست بیاورید.

 

طرح مالی:

طرح مالی:

برنامه ریزی مالی بخش مهمی‌ از طرح کسب و کار شماست. این بخش از بیزینس پلن مورد توجه سرمایه گذاران بالقوه و قرض‌دهندگان می‌باشد.

استفاده از تحلیل نقطه سر به سر در توجیه اقتصادی فعالیت، روش تأمین سرمایه، برنامه جهت اخذ وام و استفاده از هرگونه تسهیلات مالی و بانکی ، کنترل های درون سازمانی شامل نحوه کنترل گردش نقدینگی، فروش، ورود و خروج کالا ،حق امضای چک و قراردادها و روش پیشگیری از فساد مالی در مؤسسه نیز در این بخش مطرح میگردد.

 

استراتژی ها و طرح‌های توسعه:

استراتژیها و طرح‌های توسعه:

این قسمت به چشم انداز رشد و توسعه در کسب و کار و نکات ضروری درباره آن اشاره دارد. چه عواملی با گذشت زمان سبب موفقیت یک فعالیت اقتصادی خواهد شد؟ به منابع مالی در دراز مدت، طرح های مدیریتی و تدابیر خاص خود در این زمینه اشاره کنید.

آیا مخاطراتی که باعث افت جریان نقدی ترازنامه و کاهش سودآوری طرح خواهد شد، آنقدر هست که کل شرکت به طور جدی با خطر مواجه شود؟ 

 

خلاصه مدیریتی:

خلاصه مدیریتی:

خلاصه مدیریتی پس از اتمام طرح تجاری تهیه می‌گردد و هدف از آن جلب توجه سرمایه‌گذاران بالقوه، وام‌دهندگان و مؤسسات اعتباری می‌باشد.

ابتدا تهیه کننده طرح باید به اختصار مفهوم فعالیت اقتصادی مورد نظر را توصیف کند و سپس رویه‌ها و رشد بالقوه را در این صنعت متذکر شود.

سپس با اشاره به فرصت های موجود، روش بازاریابی خود را ذکر نماید و به برخی از نتایج مهم مالی که ناشی از اعمال روش ذکر شده است اشاره کند. در حقیقت چکیده مطالب موجود در طرح کسب و کار در این بخش آورده میشود.

 

نتیجه گیری:

 

در این مقاله به طور مختصر اما مفید اشاره ای داشتیم به طرح کسب و کار که برای هر بیزینس تهیه آن لازم و ضروری است. این طرح کامل و با جزئیات دقیق باید توسط صاحبان کسب و کار تهیه شده و در آینده برای اینکه کسب و کار خود را به افراد مختلف معرفی کنند، آن را ارائه دهند.

به این نکته توجه داشته باشید که موارد ذکر شده تماماً خلاصه ای از صحبت های استاد ماهان تیموری درباره آموزش نوشتن طرح کسب و کار می باشد و برای آموزش کامل و دقیق تر این موضوع بهتر است که دوره هوش مالی استاد ماهان تیموری را تهیه کرده و به دقت به تمام گفته های ایشان توجه کنید.

هنوز دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاهی میگذارد
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آبان ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر

آبان ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۱:۳۸ ق.ظ

جنجال آموزش در مسیر کسب ثروت

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تئوری بز و تبلیغات در پیشرفت کسب و کار

آبان ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۲ ب.ظ

کسب و کار فوتبالیست های موفق دنیا

آبان ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

غلبه شعار بر شعور

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۵ راهکار افزایش درآمد برای هوشیاران مالی

ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ

۲۰ هنری که در دنیا بیشترین درآمدزایی را دارند

آبان ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ق.ظ

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تکنیک های افزایش فروش را از استاد ماهان تیموری بیاموزید

آبان ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۱ ب.ظ

رازهای نهان وب سایت علی بابا در بازارهای جهانی

ساعت ۱۲:۳۵ ق.ظ

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

آبان ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

روش های جدید تبلیغاتی شرکت گوگل

آبان ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

تاثیر آموزش‌های تیم ماهان تیموری بر موفقیت کسب و کار

آبان ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۶ ق.ظ

کسب و کارهای زود بازده سال ۲۰۱۷

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

راه اندازی کسب و کار با توصیه های استاد ماهان تیموری

آبان ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۰ ق.ظ

شگفت انگیزترین بانوان کار آفرین ایران و موفقیت های بزرگ آن ها در کسب و کار

ساعت ۱:۰۴ ق.ظ

درآمدزایی اگر جدی گرفته می شد…

آبان ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۳ ق.ظ

کسب و کار خانه بازی مخصوص کودکان

آبان ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۳ ب.ظ

۸ روش بازاریابی رایگان

ساعت ۱۱:۳۷ ق.ظ

آشغال های ذهنت رو دور بریز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

کارمند چگونه کارآفرین می شود؟

آبان ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

آموزش در مسیر ثروت است یا ثروت در مسیر آموزش؟

آبان ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۲ ق.ظ

۱۸شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ

آبان ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۱۴ ب.ظ

پاسخ به چالش پول نقد