کار آفرینی

چگونه کار آفرین شویم؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (6 votes, average: 2٫83 out of 5)
person الهه کریمی access_time شهریور ۶, ۱۳۹۶ comment ۳ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 5 دقیقه میباشد.

چگونه کار آفرین شویم؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفاهیم اساسی کار آفرینی، انگیزه اصلی شکل گیری آن، راه های تبدیل شدن به یک کار آفرین و مهم تر از آن نکاتی برای کسب موفقیت در کار آفرینی، آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا پاسخگوی تمام سوالات شما در این زمینه باشیم.

کار آفرینی چیست؟ 

 

کار آفرینی (Entrepreneurship)  به روشی اطلاق می شود که طی آن می توان با تلاش و روحیه ریسک پذیری به منافع مالی و یا معنوی دست یافت. این واژه برای نخستین بار در قرن هفدهم میلادی و توسط پدر علم اقتصاد نوین “آدام اسمیت ”مطرح شد. این نظریه تقریبا از همان دوران مورد توجه بسیاری از اقتصاددانان بزرگ جهان قرار گرفت. به عبارت دیگر می توان کار آفرینی را شکوفایی ایده های جدید برای به ثمر رسیدن هدفی مشخص بیان کرد.

اگر بخواهیم این واژه را به صورت لغوی معنی کنیم، باید بگوییم ظرفیت و تمایل به توسعه سرمایه، پذیرش خطرات احتمالی، به منظور ایجاد سود دهی را کار آفرینی گویند. در علم اقتصاد، کار آفرینی رابطه ای میان زمین، کار، منابع طبیعی و سرمایه برای دست یابی به سود است. 

به گفته اقتصاددان بزرگ ریچارد کانتیلون و نویسنده کتاب” گذری بر اقتصاد عمومی”، کار آفرین را فردی خطر پذیر می داند که کالایی را با قیمت معلوم خریداری کرده و با قیمتی نامعلوم می فروشد.

 

کار آفرینی در کشور ما و شرایط اقتصادی کنونی یکی از مهم ترین راه ها برای خروج از رکود، نه تنها برای کار آفرین بلکه برای جامعه می باشد.

اگر شما دارای روحیه کار آفرینی باشید، ایده های فراوانی وجود خواهد داشت که توسط آن ها می توان به سودآوری رسید. ایران به دلیل داشتن نیروی کار جوان و هزینه انرژی پایین، یکی از بهترین کشور ها برای شروع کسب و کار است.

مجموعه ماهان تیموری در تلاش است تا با کسب اطلاعات روزانه از بازار های اقتصادی کشور و بررسی آن، مطالب جامع و مفیدی را برای موفقیت در این بازار به شما ارائه دهد.

کار آفرینی در کسب و کار های کوچک و بزرگ قابل تعریف است که هر کدام بر اساس میزان سرمایه اولیه دارای ویژگی های بخصوصی می باشند. در دنیا کار آفرینان بزرگی وجود داشتند که در ابتدا مشاغل کوچکی را اداره کرده اند. کار آفرینی از سن و سال، میزان سرمایه و یا جنسیت خاصی تبعیت نمی کند. شما چه زن باشید چه مرد، چه جوان باشید و چه مسن و با هر مقدار سرمایه اولیه می توانید کسب و کار خود را راه انداخته و به سود دهی برسید.

برای تبدیل شدن به یک کار آفرین موفق باید از اصول و قواعدی بهره ببرید که میزان ریسک پذیری کمتر و سود دهی بیشتری داشته باشد. در ادامه نکات کلیدی موفقیت در کار آفرینی را باز گو می کنیم.

سه دلیل اصلی گرایش به کار آفرینی : 

کار آفرینی

• یکی از انگیزه هایی که موجب آغاز یک کسب  کار می شود، حس ریاست است. از این رو بسیاری از افراد که در محیط کاری خود تحت فشار کارفرمایان بوده اند، انگیزه بیشتری برای شروع یک کسب و کار شخصی را دارند.

• دلیل دیگر، داشتن هدفی خاص است. بسیاری از انسان ها در زندگی شخصی خود یک آرزو را برای درآمد زایی در ذهن می پرورانند. همت بلند آن ها به محقق نمودن این آمال و آرزو ها کمک کرده و می تواند یک کار آفرین موفق را به وجود آورد.

• مقاصد مالی از مهمترین دلایل ایجاد یک کسب و کار و تبدیل شدن به یک کار آفرین است. کار آفرینان می دانند که با آغاز یک کسب و کار خود ساخته می توانند شانس خود را برای پولدار شدن بیشتر کنند. 

بر طبق آمار ۶۵٪ از کارمندان ترجیح می دهند کار آفرین باشند و به صورت اختصاصی کار کنند تا برای دیگران.

“در دنیای کسب و کار افراد به دو گروه دسته بندی می شوند؛ گروه اول  افرادی که برای به ثمر رسیدن اهداف خود تلاش می کنند و گروه دوم کسانی که برای به ثمر رسیدن اهداف گروه اول تلاش می کنند”.

بر همین اساس می توان کار آفرینان را در گروه اول از این دسته بندی و اکثریت افراد جامعه را در گروه دوم قرار داد. همه ما بیل گیتس را می شناسیم؛ او یکی از موفق ترین انسان های قرن حاضر است، چه در زمینه علمی و چه در زمینه کسب و کار. تصور کنید هزاران کارمند در شرکت او مشغول به فعالیت هستند اما در واقع همه آن ها در حال تلاش برای تحقق اهداف بیل گیتس کار می کنند.

چه نوع کاری را آغاز کنیم:

کار آفرینی

 
پیدا کردن نیاز های بازار برای شروع یک کسب و کار کوچک و زود بازده می تواند گام اول برای کار آفرینی باشد. ارزیابی های خود را برای پیدا کردن فرصت های شغلی در بازار بر اساس اصول زیر انجام دهید:

• علاقه مندی های شخصی

• توانایی ها و تجربه کاری

• منابع مالی

•حل مشکلاتی که از پس آن بر می آیید

• کشف نیاز بازار های گمشده 

• ارتباطاتتان

از کجا شروع کنیم؟

کار آفرینی

با توجه به خطرناک بودن سرمایه گذاری جدید، تامین منابع مالی یک چالش بزرگ محسوب می شود. برای آغاز بسیاری از کسب و کار ها باید مقداری سرمایه اولیه داشت. از این رو بودن در نقش یک کارمند برای به دست آوردن پول گام نخست محسوب می شود. مرحله دوم (خود اشتغالی) انتخاب شغلی است که در آن کار و زمان دست خودتان باشد؛ مانند رانندگی، مغازه داری و بسیاری از مشاغل دیگر. گام سوم، موضوع بحث ما، یعنی  کار آفرینی است، در این مرحله شما می توانید ایده پولساز خود را عملی کرده و کسب در آمد کنید. 

اگر به دنبال ثروت هستید پس مرحله دیگری را نیز باید در دستور کار خود قرار دهید و آن سرمایه گذاری است. در این گام، پول و سرمایه کسب شده از مرحله سوم را در مشاغل دیگر، همچون بورس و یا خرید و فروش اقلام پر سود، سرمایه گذاری کنید.

می خواهید ثروتمند شوید؟ پس باید با اراده این چهار مرحله را طی کنید.

حال می خواهید بدانید چگونه کار آفرین شویم؟ پس به ادامه مقاله توجه کنید.

چه ایده ای پول ساز است؟ 

یکی از اشتباهات رایج درباره کار آفرینی، الزام در داشتن یک ایده ناب و جدید برای شروع کار است. اما با نگاهی اجمالی به کسب و کار های بزرگ جهان می توان دریافت که استفاده از ایده های موجود در بازار کار، برای شما نیز مفید خواهد بود و با الگو برداری از آنها و بهبود شیوه کارشان قادر خواهید بود پولساز شوید.

همان طور که گفتیم، بهترین راه برای قرار گرفتن در زمره کار آفرینان موفق، نوسازی یک کسب و کار از قبل شکل گرفته است. ایده ای را انتخاب کنید که خود بیشترین علاقه را به آن دارید. چرا؟ چون بیشترین اطلاعات را درباره آن داشته و می توانید نکات خلاقانه ای را در جهت سود دهی بیشتر به آن اضافه کنید.

به دنبال ایده هایی باشید که به اصطلاح دست در آن ها زیاد است؛ فراموش نکنید که اگر تقاضا برای انجام یک کار زیاد باشد، می توان نتیجه گرفت که در آن سود خوبی وجود دارد.

برای پیدا کردن یک ایده با سطح توانایی ها و علایق خود و همچنین پیشبرد آن ایده ها برای تبدیل شدن به یک کسب و کار سود آور می توانید از متخصصان در زمینه مالی و مشاوران اقتصادی کمک بگیرید. در نتیجه اطمینان بیشتری برای رسیدن به موفقیت خواهید داشت.

چالز ای .مک کیب می گوید: در سال های زیادی که به کسب و کار مشغول بودم دریافتم، بهترین کسانی که می توانند مرا در این مسیر راهنمایی کنند، همکاران کار آفرینم هستند؛ کسانی که آرزو داریم روزی به جایگاه آن ها برسیم.

راه های موفقیت در کار آفرینی: 

کار آفرینی

۱٫ عاشق کاری باشید که انجام می دهید:

اشتیاق یک استراتژی برای موفقیت در هر کسب و کاری است. علاقه به کاری که انجام می دهید، استقامت شما را برای  رسیدن به هدف تضمین می کند. برخی از کار آفرینان بزرگ جهان، بار ها در این راه شکست خورده اند و ضرر هایی را متحمل شده اند. نکته مهم آن است که، هیچ گاه برای کسب موفقیت دست از تلاش نکشیده و با عشق به کار خود ادامه دادند. 

۲٫ همچون یک کودک گام بردارید:

در شروع حرکت خود خطر کنید، ریسک پذیر باشید؛ در ابتدا با ریسک های کوچک شروع کنید و هنگامی که روی پای خود ایستادید، قدم بردارید. 

۳٫ از دیگران بیاموزید:

اغلب کار آفرینان موفق قبلا در زمینه کاری خود فعالیت کرده بودند؛ صرف چند سال در صنعتی که می خواهید بعد ها در آن کسب و کار راه بیندازید، بسیار کمک کننده است. اینگونه می توانید از اشتباهات آن ها در این کار مطلع شده و شما آن ها را تکرار نکنید. 

۴٫ بدون وقفه کار کنید:

کار آفرین همانند موتوری است که نباید هیچ گاه خاموش شود. در این راه از تعطیلات خبری نیست و میبایست بی وقفه کار کرد. باید به طور مداوم جوانب کاری خود را بررسی نموده و نقاط ضعف را از بین ببرید.

۵٫ یک تیم حرفه ای تشکیل دهید:

استفاده از افراد ماهر و با انگیزه، همانند پلی است برای عبور از موانع سخت؛ آن ها با افزایش نوآوری به توسعه روز افزون کسب و کار شما کمک می کنند. 

۶٫ نگرش مثبت داشته باشید:

افکار منفی، تنبلی و بی تفاوتی، پول و زمان شما را هدر داده و در نتیجه موجب شکست خواهند شد. بنابر این از ویژگی های یک کار آفرین موفق داشتن روحیه قوی و شاد برای مواجهه با پستی و بلندی های کار است.

کلام پایانی: 

به گفته زیگ زیگلار نیازی نیست بهترین باشید تا شروع کنید؛ بلکه باید شروع کنید تا بهترین باشد.

هیچگاه برای کار آفرین بودن دیر نیست، کما اینکه بسیاری از کار آفرینان موفق در سنین بالا کار خود را آغاز نموده و به ثروتی کلان دست یافتند. بعلاوه، سرمایه زیاد نیز برای شروع کار الزامی نیست و می توانید با یک سرمایه اندک شروع کرده و روزی به یکی از بهترین کار آفرینان جهان بدل شوید.

 1. M گفت:

  سلام استاد
  ممنون از مقاله ای که گذاشتید بسیار عالی بود. اگر میتونید در مورد بازاریابی شبکه ای مقاله ای بگذارید و درباره ان بیشترصحبت کنید که بازاریابی شبکه ای چگونه کسب و کاری است؟؟

 2. Milad گفت:

  سلام استاد ممنون از مطالبی که گذاشتید بسیار عالی بود
  اگر می تونید مقاله ای در مورد بازار یابی شبکه ای بگذارید و درباره آن بیشتر صحبت کنید، که بازاریابی شبکه ای چگونه کسب و کاری است؟؟

 3. میرحسین قاسمی گفت:

  سلام استاد متشکرم اطلعات فوق الاده بود . استاد چند تا سوال . چطور میشه درباره شروع یه کسب کاری مناسب اطلاعات خوب و دقیق جمع کنیم با توجه به چرایط حال کسی حاظر نیست اطلاعاتی در اختیاری کسی بگزارد . یکه چیزی خیلی برام سواله اینکه فرض بنده فقط ۴۰ میلیون تومان سرمایه دارم و چقدر باید ریسک کرد چقدر از این سرمایه را نگه داشت و با چقدر از این پول شروع کسب کاری راه اندازی کنم .. سپاسگزارم موفق باشید ..

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 3 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۷ ق.ظ

این ۲۰ قانون چک را اگر ندانیم چه می شود؟

آبان ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۱ ب.ظ

آموزش اصل حیاتی موفقیت در کسب و کار و زندگی

ساعت ۲:۵۰ ب.ظ

چگونه در عرض ۳ سال میلیاردر شدم

ساعت ۱۰:۴۵ ق.ظ

نقش خانواده ها در افزایش هوش مالی فرزندان خود

ساعت ۹:۱۴ ق.ظ

مصاحبه با برندگان چالش ۲۰۰ میلیونی

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

اصول چک که از آنها بی خبریم!

آبان ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۸ ب.ظ

مدیر موفق و چگونگی رفتار با کارمندان در جهت سودآوری بیشتر

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

چند رسانه تبلیغاتی را می شناسید؟

آبان ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۵ ق.ظ

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار

آبان ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۲۲ ب.ظ

بازخورد مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر

آبان ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۱:۳۸ ق.ظ

جنجال آموزش در مسیر کسب ثروت

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تئوری بز و تبلیغات در پیشرفت کسب و کار

آبان ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۲ ب.ظ

کسب و کار فوتبالیست های موفق دنیا

آبان ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

غلبه شعار بر شعور

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۵ راهکار افزایش درآمد برای هوشیاران مالی

ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ

۲۰ هنری که در دنیا بیشترین درآمدزایی را دارند

آبان ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ق.ظ

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تکنیک های افزایش فروش را از استاد ماهان تیموری بیاموزید

آبان ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۱ ب.ظ

رازهای نهان وب سایت علی بابا در بازارهای جهانی

ساعت ۱۲:۳۵ ق.ظ

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

آبان ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

روش های جدید تبلیغاتی شرکت گوگل

آبان ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

تاثیر آموزش‌های تیم ماهان تیموری بر موفقیت کسب و کار

آبان ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۶ ق.ظ

کسب و کارهای زود بازده سال ۲۰۱۷