بزرگ شدن در ناهشیاری مالی

۹۶% غرق بزرگ شدن در ناهشیاری مالی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
person صابر خلیلی access_time اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۶ comment ۱ دیدگاه

بحثی که بسیاری از ما با آن روبرو بوده ایم، بزرگ شدن در ناهشیاری مالی بوده است. بزرگ شدن در ناهشیاری مالی ریشه در باورهای خانوادگی ما دارد که ما با آن بزرگ میشویم و شخصیت ما شکل میگیرد.

بسیاری از ما در خانه ای آکنده از ناهشیاری مالی بزرگ شده ایم. اغلب امور مالی در این خانه ها ، نسلها یک ناکامی خانوادگی بوده است.

به یاد آورید که والدین شما چگونه با پول سر و کار داشته اند. آیا به اندازه کافی پول در بساط آنها بود؟ آیا بر سر این موضوع مشاجره می کردند؟ ایا این احساس را دارید که آگاهی چندانی در مورد امور مالی نداشتند؟ آیا می کوشیدند محبت و احترام شما را با پول بخرند؟

در جایگاه ناهشیاری مالی چه بسا گرایشها و رفتار والدین خود را درباره ثروت داشته باشید. شاید هم گرایشها و کنشهای شما صرفا واکنشی نسبت به گرایشها و اعمال آنها، یعنی کاملا برخلاف رفتار آنها باشد. والدین خسیس شاید فرزندانی ولخرج به بار آورند. از والدینی ولخرج نیز ممکن است فرزندی خسیس ایجاد شود. نکته این است که شاید اعتیاد به پول را به ارث برده باشید و لازم باشد که گرایشها و رفتارتان درباره پول از شرطی شدن منفی و نخستین رها شود.

با توجه به داستانهایی که برایتان بازگو میکنم خواهید درک کردن که زمینه خانوادگی شما به کدام دسته از ناهشیاران مالی بر میگردد.

داستانهایی برای بزرگ شدن در ناهشیاری مالی

پول به منزله احترام

پدری که در خانه ای ۲ شغل یا ۳ شغل دارد و مادرش نیز به سرعت درآمدهای پدر را خرج می کند و هیچگاه درآمد پدر برای مادر کافی نیست و همیشه هم این نکته را به پدر و فرزندان گوشزد می کرد. پول بیشتر به منزله ی احترام بیشتر بود.

پس اگر پدر این خانواده با وجود سه شغل نمیتوانست نیاز مادر خانواده را ارضا کند جای تعجب ندارد که فرزندان این خانه به این باور برسند که هیچ مبلغ ماهیانه و یا درآمدی عادی نمی تواند برای او کافی باشد؟ بااین هدف که بیشتر داشته باشد، تا بیشتر باشد، هیچگاه چک حقوق ماهیانه اش را کافی نمی داند. بنابراین بر این باوریم که داشتن چنین الگویی در دوران کودکی قطعا نقشی تعیین کننده دارد. از آنجاکه بارها شاهد رابطه آشکار میان الگوهای خانوادگی و شکستهای مالی متعاقب آن بوده ایم نمیتوانیم این ارتباط را نادیده بگیریم

پول به منزله ی پلیدی

خانواده ی کودکی از فقیرترین خانواده از ثروتمند ترین ناحیه ی شهری بزرگ بود . این فرزند به یاد می آورد که هیچگاه از مزایای سایر بچه ها ، مانند کلاس سوارکاری و کلاس حرکات موزون یا لباس طراحان جدید برخوردار نبود. و واکنش خانواده نسبت به این کاستی ها این بود که فقر نوعی فضیلت است.

والدین این کودک نیز خودشان بیهودگی و پلیدی پول را آموختند که پول ارزش اتلاف وقت و توجه آنان را ندارد. و به آنها گفتند که در زندگی چیزهای مهمتر از پولدار شدن نیز وجود دارد. البته این گفته می تواند از جهاتی درست باشد ولی خانواده این کودک این را در شیوه ای نادرست به کار بردند. و به فرزندان خود آموختند که پول چیز پلیدی است.

حال فرزندان این خانواده اکنون که بالغ شده اند از قرار دادن جایگاه پول در جای درست زندگی دچار مشکل شده اند. و فرزندان هیچگاه نیاموختند که پول ثمره ی منصفانه ی کاریست که درست انجام می شود. و ایشان نیز همچنین نیاموختند که پول می تواند به صورت ابزاری برای انجام کارهای ارزشمند باشد. و فرزندان با این باور نادرست که فقر فضیلت است ، با خودش و رویاهایش تنها مانده است

پول به منزله محبت

فرزندی در خانواده ای میلیاردر زندگی می کند که دچار بیماری تنگی نفس می باشد و سالهای کودکی خود را مدام در بیمارستان بستری بوده است. پدر و مادرش برای خوشحالی او هدایای بسیار زیادی میخریدند، بجای آنکه در مدت طولانی اقامتش در بیمارستان برای وی کتاب بخوانند و یا با بازیهایی که بتواند در بستر بنشیند سرگرمش کنند.

با بزرگ شدن در خانواده ای که هدایا بجای محبت مورد استفاده قرار می گرفت هنوز هم هرگاه فرزند احساس کند به محبت نیاز دارد برای خودش هدیه یی میخرد، چون شیوه ی دیگری برای نشان دادن محبت نمی شنانسد. اگر چه هنگامی که فرزند این خانواده بزرگ شد، بیماریش درمان شد، اما بیماری مزمن نیازش به هدایا و هزینه های گزاف تا حالش را بهتر کند هیچگاه بهبود نیافت.

پول به جای عشق

خانواده ای را در نظر بگیرید که والدین آن محبتشان را نمی توانستند صرفا بدون واسطه پول به او نشان دهند. اما والدینی هستند که اصلا فرصت ابراز محبت ندارند. و همچنین شیوه ای دیگر که می تواند اعتیاد والدین به پول را نشان دهد اضافه کار یا اعتیاد به کار است. این جمله که: بیش از آنکه بتوانم پدر یا مادر باشم سرگرم به کارم ، این پیام را به فرزندان می آموزد که پول می تواند جایگزین علاقه و محبت شود.

فرزندی که با طلاق والدینش پدرش را نمی بیند را در نظر بگیرید. پدر این کودک هنگامی که میخواهد محبت خود را به فرزندش ابراز کند خودش به دیدن فرزندش نیامده و بجای آن منشی خود را به همراه هدیه ای گرانقیمت برایش می فرستد. بجای وقت گذاشتن پول می دهد تا نیاز دخترش برطرف شده باشد. و توجیهش این است که بچه های زیادی مورد حمایت مالی قرار نمی گیرند. این کودک دوستانی دارند که با اینکه والدینشان از هم جداشده اند باز هم پدرشان به دیدن کودکان می آید .

حال این فرزند برای آنکه بتواند در بین همکلاسیش محبت آنان را بدست آورد فکر می کند که این کار را باید با پول انجام دهد و اگر در ازای درخواست آنان نه بگوید آنان را از دست داده و همیشه نگران این است که آیا آنان پول اورا پس می دهند یا خیر. این کودک ناهشیاری مالی دارد زیرا باور دارد: خودم به دلیل وجودم دوست داشتنی نیستم و باید محبت آنان را بخرم.

پول به منزله میدان بوکس

اگر از خانواده ای باشید که مدام بر سر امور مالی با یکدیگر در جنگ و جدال هستند. شاید با این باور بزرگ شوید که پول مهمتر از سعادت خانواده است، یا شاید خود را در محراب ، آرامش به هر بها قربانی کنید و به متخصص جلب رضایت دیگران تبدیل شوید و هرگز به طو جدی از خواسته ی خود دفاع نکنید.

در خانواده هایی که مشاجره مدام بر سر پول بوده است. فرزند با این احساس ناآسودگی بزرگ می شود که وقتی پولی کافی در بساط نیست، و باید مدام احساس گناه کند. در این خانواده کودک می بیند که هنگامی که مادرش به پول نیاز دارد باید نقشه های مختلف و گوناگون را بچیند . آیا فرزندان این خانه دارند یاد میگیرند که پول واقعا قدرت می آورد؟؟؟

وقتی فرزندان این خانواده بزرگ می شوند در کودکی مدام کوتاه آمدن مادرشان را دیدند و آرامش به هر بها برای آنان شرطی شده است. و به این باور رسیده اند مردها مستبد هستند زیرادر کودکی خشم و غضب پدران خود را دیده اند. و این باعث می شود در مواقعی که منافع مالی و معاملات آنان مطرح می شود. به سختی نه بگویند. و با خود مدام تکرار می کنند که نمیدانم که چرا دل نرمی دارم و نمیتوانم نه بگویم.

آیا به صورت ناهشیار مالی بزرگ شده اید؟؟

بزرگ شدن در ناهشیاری مالی

حال شما باید ببینید که از کدام دسته از خانواده ها بودید.

آیا از خانواده هایی بودید که بر این باور بودند که اغنیا یا کلاهبردارند یا غاصب

آیا خانواده تان بر این باور بود که پول پلید است؟

آیا خانواده تان بر این باور بود که فقر فضیلت است ؟

آیا هیچگاه به این فکر افتاده اید که برای پول ازدواج کنید؟

آیا والدین شما نتوانستند راهها و روشهای سودمندی را برای اداره کردن پول به شما بیاموزند؟

آیا والدین شما بر سر پول دعوا و ستیز داشتند؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا بله است. شما به صورت یک ناهشیار مالی بزرگ شده اید .و باید آموزش هایی که در مقالات بعدی ما به شما میدهیم را فراگیرید تا بتوانید از یک ناهشیار مالی به سمت هوش مالی قدم بردارید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، فن بیان ، اعتماد به نفس

  1. حامد سلیمی پور گفته:

    البته یک راز افراد موفق اینست که همیشه خرجشان کمتر از دخلشان است که اگر بتوان این اصل را نهادینه کرد و بودجه بندی را رعایت کرد هیچ گاه خانواده دچار عذاب وجدان بی پولی نمی گردد.

تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مهر ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۲۸ ق.ظ

راهکارهای بهبود عملکرد و افزایش بهره وری

شهریور ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۳ ب.ظ

عاداتی که فقیر را از ثروتمند جدا میکند

شهریور ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

اشتباه مالی کسب و کارها (اینفوگرافیک)

ساعت ۱۰:۲۸ ق.ظ

حافظه کوتاه مدت چیست؟

ساعت ۹:۳۳ ق.ظ

بازاریابی با سایت راهی به سوی قله ثروت

ساعت ۷:۴۹ ق.ظ

دروغی به نام باور ؟

شهریور ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

چگونه زندگیمان را شفا دهیم؟

ساعت ۱۰:۵۰ ق.ظ

تسلط بر پراکندگی ذهن

ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ

حافظه مغز یادگیری بزرگترین ابزار آموزشی ما

شهریور ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

مارک کابن زندگینامه

ساعت ۹:۳۱ ق.ظ

طلائی ترین نکات برای خلق موفقیت و رشد فردی

شهریور ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۰۰ ب.ظ

ویژگی های یک لندینگ پیج مناسب چیست ؟

ساعت ۸:۲۳ ب.ظ

اشتباهات مالی رایج و نحوه اجتناب از آن‌ها

ساعت ۱۲:۲۰ ب.ظ

کسب درآمد از تلگرام

ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

۳ روش از بهترین تکنیک های مذاکره

شهریور ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ب.ظ

چگونه در کمتر از ۴ ماه درآمد خود را۲تا۹ برابر افزایش دهیم

شهریور ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۶ ق.ظ

پرزنت دیگران دغدغه اصلی بازاریابان

شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

بهترین راه های تبلیغات رایگان

ساعت ۹:۴۶ ق.ظ

حرکات سر در زبان بدن

شهریور ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۰ ب.ظ

منظور و هدف از زندگی شما چیست؟

ساعت ۵:۰۱ ب.ظ

اعتماد به نفس بیش از اندازه می‌تواند دردسرساز شود!

ساعت ۹:۱۰ ق.ظ

هشت راهکار برای افزایش درامد

ساعت ۸:۱۱ ق.ظ

آموزش تبلیغ نویسی حرفه ای

شهریور ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۷ ق.ظ

تبلیغات تاکسی ، تبلیغاتی متحرک

ساعت ۸:۴۳ ق.ظ

با پوستر تبلیغاتی ، چشم نواز شوید