کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
person رضا عبدالوهابی access_time مرداد ۸, ۱۳۹۶ remove_red_eye 1,796 مشاهده comment ۱ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه میباشد.

کار آفرینی چیست و کار آفرین کیست ؟ مقاله ای است که به معرفی کارآفرینی پرداخته و ویژگی های کار آفرینی رابررسی کرده و شاخه هایی برای کارآفرین معرفی کرده است نقطه نظر های زیادی درباره کار آفرینی وجود دارد در واقع کارآفرینی بر حسب ماهیت خود تعریف شده وازمباحثی می باشدکه در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی سالیان سال مطرح شده است به همین علت روانشناسان و جامعه شناسان تعاریف مخصوص به خود درباره آن ارائه کرده اند : ژوزف شومپیتر در باره کارآفرینی این عقیده را دارد که کار آفرینی انجام فعالیت های جدید و ابداع روش های نوین در امور جاری است و روش های نوین یا به عبارت دیگر نوآوری در زمینه های مختلف مانند  کالاهای جدید می باشد .

 

روش های جدید  در تولید کالا 

 

 

 

  • افتتاح بازار جدید کاری
  • پیدا کردن منابع جدید 
  • راه اندازی هر گونه فعالیت جدید 

در واقع کار آفرینی فرایند تشخیص فرصت های اقتصادی و راه اندازی کسب و کار جدید می باشد در کار آفرینی و ایجاد یک کسب و کار نوین یکی از موانعی که سد راه افراد می باشد نداشتن سرمایه کافی برای راه اندازی یک کار جدید است اما این محدودیت به این معنی نیست که برای شروع کار آفرینی گزینه های دیگری وجود ندارد . در واقع داشته های دیگری در این زمینه لازم است که می توان این کمبود را جبران کرد  مانند:

  • مهارت 
  • اخلاق و دانش بازاریابی

بنابراین  شروع یک کسب و کار با پول و سرمایه بسیار کم نیز امکان پذیر است نویسنده معروف کتاب استارتاپ ۱۰۰ دلاری جناب کریس گی یبو معتقد است: برای موفق شدن در یک کسب و کار به خصوص کاری که تازه قصد راه اندازی آن را دارید فکر کردن به مهارتهایتان که می تواند به حل مشکل مردم کمک کند مفید می باشد .بنابراین برای اینکه بخواهید یک کار آفرین محسوب شوید باید ۵ نکته را در نظر بگیرید .

۱- چیزی بسازید

اگر در ساختن چیزی مهارت دارید بهتر است آن را بسازید مانند عروسک و از آن مطمئن باشید که آن محصولی که از دیدگاه شما خوب و پرسود آمده مطمئنا خوب خواهد بود.

۲- واسطه گری

اگر به هر دلیل توانایی ساخت چیزی را ندارید می توانید به صورت یک واسطه عمل کنید رای معامله های اینترتی کالا را از فرد فروشنده دریافت میکند وهمین طور پول را از فرد خریدار بعد از برسی کالا و آنالیز کردن آن اطلاعات کالا به فرد خریدار داده میشود بعد از تایید کردن کالا توسط خریدار پول به فروشنده داده میشود کالا به خریدار در ادامه به کار واسطه و روش آن به خوبی آشنا میشویم .

مثلا (من جایی یک لبتاپ را دیده ام که قیمت آن خوب و ارزش خرید آن بالا است ولی متاسفانه فردی که آن تبلیغ را گذاشته است در شهر دیگری زندگی میکند فرضا من در کرمان زندگی میکند، در اینجا مشکل اعتماد به وجود می آید و خریدار میگوید کالا رو براش پست کنه برسی کنه بعد پولو واریز کنه که اینجا طبق معمول فروشنده قبول نمیکنه و فروشنده میگه شما پولو واریز کن بعد کالا رو میفرستم و باز هم به توافق نمیرسند به این روش واسطه گری گویند.

۳- خدمات

یکی از راه های کارآفرینی با سرمایه کم ارائه خدمات می باشد مانند حسابداری یا رانندگی یا نگهداری از کودکان که بستگی به مهارت خودتان دارد تا آن را انتخاب کنید و از آن راه بتوانی بسیار درآمد خوبی داشته باشید باید فقط به خدتان نگاه کنید که در کدام یک از زمینه های خدماتی استعداد بیشتری دارید .

۴ – معامله کالا به کالا

اگر کالایی دارید که به هیچ عنوان مورد استفاده قرار نمی گیرد و لازم ندارید مانند دوچرخه و یا کامپیوتر قدیمی افرادی هستند که به آنها احتیاج دارند وشما می توانید درازای دادن وسایل بی مصرف خود کالایی که احتیاج دارید بگیرید .

۵- از خدمات با هزینه پایین استفاده کنید

 

به این نکته توجه کنید که در فرایند کارآفرینی در کنار تمام ایده هایی که دارید و هزینه بر است می توانید از ابزار ها و روش های کم هزینه هم استفاده کنید مطمئنا ابزارها و روش های کم هزینه هم در همان راستا وجود دارد فقط باید در این زمینه خلاق باشید و با برنامه ی دقیقی عمل کنید به طور مثال می توانید در اینترنت  می توانید سایتی را طراحی کرده و با پیشرفت آن سایت درآمد قابل توجهی بدست آورید .

خصوصیات کارآفرینان موفق

 

کارآفرینان موفق دارای خصوصیات مشترکی هستند برخی از این خصوصیات ذاتی بوده و بخش عمده ای از این خصوصیات را میتوان در خود ایجاد و تقویت کرد. در ادامه به چند مورد از بارزترین خصوصیات مشترک کارآفرینان میپردازیم.

خود انضباطی

یکی از مهمترین خصوصیاتی که کارآفرینان موفق دارند خود انضباتی است. حتی اگر کاری را دوست نداشته باشید اما بتوانید برای انجام ان در خود نظم ایجاد کنید شانس شما برای رسیدن به موفقیت بسیار بیشتر خواهد بود.  کنترل، تسلط و مسسئولیت پذیری در مورد خویشتن لازمه خود انضباطی هستند.

تعیین هدف

کارآفرینان موفق هدف خود را مشخص کرده و برای رسیدن به هدف خود تلاش و پشتکار به خرج میدهند. آنها میدانند که اهدافشان چقدر با ارزش است و برای رسیدن به آن تلاش زیادی خواهند کرد.

استقامت

 

 

یکی دیگراز بارزترین خصوصیات لازم برای کارآفرینان استقامت است. در راه رسیدن به موفقیت ها سختی ها و مشکلات زیادی ممکن است به وجود بیاید. بدون وجود این خصوصیت رسیدن به موفقیت ممکن نخواهد بود. زمانی که تصمیم بگیرید که هرگز تسلیم نشوید مهم نیست چه اتفاقی قرار است پیش بیاید به هر حال شما در حال عبور از مسیری هستید که به موفقیت منجر خواهد شد. کارآفرینان با استفاده از خصوصیت استقامت خود سختی ها و ناملایمات مسیر را تحمل کرده و پشت سر میگذارند. پایداری برای رسیدن به هدف میتواند بزرگترین دارایی و سرمایه یک کارآفرین باشد.

درستی و صداقت

 

 

یکی از مهمترین ویزگیهای کارآفرینان خصوصیت درستی و صداقتی است که در خود پرورش داده اند. کارآفرینان موفق در هر معامله ای که انجام میدهند درستی و صداقت خود را نشان میدهند و با شهرت در مورد درستی و صداقت به اعتبار خود می افزایشند. برای موفقیت در کارآفرینی به افرادی احتیاج است که به شما اعتماد داشته باشند .

افرادی که برای شما کار کنند ، کسب و کارهای که با شما همکاری میکنند و افرادی که از محصولات و یا خدمات شما استفاده میکنند. برای موفقیت در کسب و کار لازم است که چنین گروه هایی به شما اعتماد کنند. درستی و صداقت است که میتواند باعث ایجاد اعتماد در اطرافیان یک کارآفرین شود. کارآآفرینان موفق هرکز اجازه نمیدهند که چیزی اعتبار انها را خدشه دار کند.

عملگرایی

 

 

کار آفرینان موفق در شرایط لازم میتوانند خیلی سریع فکر کرده، تصمیم درست را بگیرند و عمل کنند. کارآفرینان مصم هستند که تصمیماتی را که گرفته اند در زمان مناسب عملی کنند. انها منتظر نشده و دست به کار میشوند. اگر کارآفرینان موفق بفهمند که عمل اشتباهی را انجام میدهندف خیلی سریع خود را اصلاح کرده و کار دیگری را امتحان میکنند. آنها ممکن است راه های مختلفی را برای رسیدن به موفقیت امتحان کنند اما به دلیلی مصمم بودن در نهایت قادر خواهند بود که راه درست را پیدا کنند.

اهمیت و علاقه

 

 

کارآفرینان موفق برای کسب و کار جدید خود اهمیت زیادی قائل هستند. انها با علاقه به کسب و کار خود نگاه میکنند. اهمیت قائل شدن و علاقه برای ایجاد یک کسب و کار موفق لازم هستند. اگر کاری که قصد راه اندازی ان را دارید برای شما بی اهمیت بوده و علاقه ای به ان نداشته باشید، نمیتوانید به اوج موفقیت برسید. وجود علاقه میتواند باعث ماندگاری و پایداری یک کسب و کار باشد.

علاقه به یادگیری

کارافرینان موفق به یادگیری مکرر و مداوم علاقه دارند. اکثر کارآفرینان موفق از خودسازی شروع کرده اند. کارآفرینان موفق در هر لحظه حاضرند تا چیزهای جدیدی در زمینه ای که فعالیت میکنند یاد بگیرند.

ریسک پذیری

 

 

کارآفرینان همواره با ریسکهایی رو برو هستند. در اولین قدم انها با این ریسک مواجه هستند که باید کار روتین خود را رها کرده و به کارآفرینی بپردازند. کارآفرینان موفق ممکن است به دفعات مجبور شوند ریسک های حساب شده ای را انجام دهند. آنها میتوانند در لحظات سخت و حسااس تصمیم درست را انتخاب کنند.

توانایی تحمل شکست

 

 

ببرای کارآفرینان موفق شکست خوردن به معنای پایان دنیا نیست آنها به شکست به چشم یکی از موانع موفقیت نگاه میکنند و به همین دلیلی تحمل ان را در خود ایجاد میکنند. انها میدانند که برای رسیدن به موفقیت باید بتوانند شکستها را تحمل و پشت سر بگذارند. اگر به زندگی کارآفرینان موفق نگاه کنیم خواهیم دید که بسیاری از انها کارهایی را انجام داده اند که با شکست مواجه شده است. اما این شکستها نتوانسته است اعتماد به نفس آنها را برای ادامه مسیر از بین ببرد.

خلاقیت

کارآفرینان موفق همیشه به دنبال راه حل ها، امکانات و فرصتهای جدید هستند. آنها به دنبال راه های جدیدی برای مقابله با چالشها میگردند. خلاقیت به آنها امکان ارائه ایده های نو را میدهد. اکثر کارآفرینان موفق افراد خلاقی نیز محسوب میشوند.

اهمیت ندادن به سرزنشها

 

 

یک کار آفرین در طول مسیر ممکن است از اطرافیان خود سرزنشها و جملات نا امید کننده زیادی بشوند. کارآفرینان موفق تصمیم میگیرند . اقدام میکنند. سرزنشها و جملات نا امیدکننده نمیتواند تاثیری در عزم و اراده انها برای رسیدن به موفقیت داشته باشد. آنها وقت خود را با فکر کردن به سرزنش های دیگران تلف نمیکنند و تنها به هدف با ارزشی که انتخاب کرده اند فکر کرده و برای رسیدن به ان تلاش میکنند.

 

نتیجه گیری

 

 

در واقع شروع کسب و کار باید با علاقه در آن زمینه همراه باشد پس کاری را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید که هم از انجام آن لذت ببرید و هم ذهن شما آمادگی لازم برای ایجاد و خلق ایده های نو را داشته باشد که همین ایده ها و راه های درست هستند که باعث موفقیت در کسب و کارتان می شوند که می توان گفت: کارآفرینی از آنجا شروع می شود .

با تشکر از توجه شما امیدواریم از مقاله کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟ لذت برده باشید .

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مقالات یاری نمائید

 

  چنانچه موفق به اتمام مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید ، به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید .

تیم آموزشی ماهان تیموری 

ارائه دهنده آموزشهای : کسب و کار ، کارآفرینی ، کسب و کار اینترنتی

  1. حسن فکری گفته:

    عالی بود

تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۲۱ ب.ظ

۳ مورد از مسائل حقوقی و مالی در مورد هوش مالی

ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

فوت کوزه گری تولید سیم ظرفشوئی

ساعت ۲:۱۶ ق.ظ

تفکر خلاق با تکنیک شش کلاه تفکر (ادوارد دوبونو)

مرداد ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۳ ب.ظ

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

ساعت ۱۱:۴۳ ق.ظ

ترفند هایی برای افزایش اعتماد به نفس

ساعت ۱۱:۲۸ ق.ظ

۵ مهارت ارتباط که زندگی شما را تغییر می دهد

مرداد ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

شراکت در کسب و کار چه اصولی دارد؟

مرداد ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۴ ب.ظ

کسب و کار کفپوش سه بعدی

ساعت ۳:۵۲ ق.ظ

۸ روش برای حفظ انگیزه

مرداد ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۵۶ ب.ظ

دکتر مهدی خیراللهی

ساعت ۳:۵۶ ق.ظ

داستان موفقیت ۶ کارآفرین بزرگ

مرداد ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۱ ق.ظ

نکاتی طلایی برای افزایش هوش مالی دانشجویان

ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

۲۵ درس آموزنده رهبری کسب و کار

مرداد ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

زندگینامه محمود حقیقت طلب

مرداد ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۰۳ ق.ظ

عکس نوشته از سخنان کارآفرینان موفق

مرداد ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۰۷ ق.ظ

زندگینامه علی اصغر جهانگیری

مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۱۸ ب.ظ

کارمندان میتوانند مدیر شوند اگر…

ساعت ۱۲:۲۶ ق.ظ

تفاوت های برجسته بین مدیریت و رهبری (اینفوگرافیک)

مرداد ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ق.ظ

برقراری ارتباط و ۸ اشتباه در انجام آن

مرداد ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۰۱ ب.ظ

کار کمتر، نتیجه بهتر!

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۵۸ ب.ظ

قانون میتوز و افزایش درآمد

مرداد ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۰ ب.ظ

موانع سوددهی کسب و کار

ساعت ۱۰:۴۹ ق.ظ

بهترین راهکار های جذب ثروت

ساعت ۸:۳۰ ق.ظ

کاربردی ترین راه های تبلیغات در اینستاگرام

ساعت ۷:۴۵ ق.ظ

پنج نوع از بهترین تبلیغات تجاری