کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 votes, average: 4٫50 out of 5)
person رضا عبدالوهابی access_time مرداد ۸, ۱۳۹۶ comment ۲ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه میباشد.

کار آفرینی چیست و کار آفرین کیست ؟ این مقاله به معرفی کارآفرینی پرداخته و ویژگی های کار آفرینی را بررسی کرده و شاخه هایی برای کارآفرین معرفی نموده است. نقطه نظر های زیادی درباره کار آفرینی وجود دارد؛ در واقع کارآفرینی بر حسب ماهیت خود تعریف شده و از مباحثی می باشد که در زمینه های مختلف اقتصادی و اجتماعی سالیان سال مطرح شده و به همین علت روانشناسان و جامعه شناسان تعاریف مخصوص به خود را درباره آن ارائه کرده اند : ژوزف شومپیتر درباره کارآفرینی این عقیده را دارد که کار آفرینی انجام فعالیت های جدید و ابداع روش های نوین در امور جاری است و روش های نوین یا به عبارت دیگر نوآوری در زمینه های مختلف مانند  کالاهای جدید می باشد .

 

روش های جدید  در تولید کالا 

 

 

 

  • افتتاح بازار جدید کاری
  • پیدا کردن منابع جدید 
  • راه اندازی هر گونه فعالیت جدید 

در واقع کار آفرینی فرایند تشخیص فرصت های اقتصادی و راه اندازی کسب و کار جدید می باشد در کار آفرینی و ایجاد یک کسب و کار نوین یکی از موانعی که سد راه افراد می باشد نداشتن سرمایه کافی برای راه اندازی یک کار جدید است اما این محدودیت به این معنی نیست که برای شروع کار آفرینی گزینه های دیگری وجود ندارد. در واقع داشته های دیگری در این زمینه لازم است که می توان این کمبود را جبران کرد  مانند:

  • مهارت 
  • اخلاق و دانش بازاریابی

بنابراین  شروع یک کسب و کار با پول و سرمایه بسیار کم نیز امکان پذیر است، نویسنده معروف کتاب استارتاپ ۱۰۰ دلاری جناب کریس گی یبو معتقد است: برای موفق شدن در یک کسب و کار به خصوص کاری که تازه قصد راه اندازی آن را دارید فکر کردن به مهارتهایتان که می تواند به حل مشکل مردم کمک کند مفید می باشد. بنابراین برای اینکه بخواهید یک کار آفرین محسوب شوید باید ۵ نکته را در نظر بگیرید .

۱- چیزی بسازید

اگر در ساختن چیزی مهارت دارید بهتر است آن را بسازید مانند عروسک، مطمئن باشید که آن محصولی که از دیدگاه شما خوب و پرسود آمده مطمئنا خوب خواهد بود.

۲- واسطه گری

اگر به هر دلیل توانایی ساخت چیزی را ندارید می توانید به صورت یک واسطه عمل کنید رای معامله های اینترتی کالا را از فرد فروشنده دریافت میکند و همین طور پول را از فرد خریدار بعد از برسی کالا و آنالیز کردن آن اطلاعات کالا به فرد خریدار داده میشود بعد از تایید کردن کالا توسط خریدار پول به فروشنده داده میشود. در ادامه به کار واسطه و روش آن به خوبی آشنا میشویم .

مثلا (من جایی یک لپتاپ را دیده ام که قیمت آن خوب و ارزش خرید آن بالا است ولی متاسفانه فردی که آن تبلیغ را گذاشته است در شهر دیگری زندگی میکند فرضا من در کرمان زندگی میکنم، در اینجا مشکل اعتماد به وجود می آید و خریدار میگوید کالا رو براش پست کنه برسی کنه بعد پولو واریز کنه که اینجا طبق معمول فروشنده قبول نمیکنه و فروشنده میگه شما پولو واریز کن بعد کالا رو میفرستم و باز هم به توافق نمیرسند) به این روش واسطه گری گویند.

۳- خدمات

یکی از راه های کارآفرینی با سرمایه کم ارائه خدمات می باشد مانند حسابداری یا رانندگی یا نگهداری از کودکان که بستگی به مهارت خودتان دارد تا آن را انتخاب کنید و از آن راه بتوان درآمد خوبی داشته باشید باید فقط به خدمتتان نگاه کنید که در کدام یک از زمینه های خدماتی استعداد بیشتری دارید .

۴ – معامله کالا به کالا

اگر کالایی دارید که به هیچ عنوان مورد استفاده قرار نمی گیرد و لازم ندارید مانند دوچرخه و یا کامپیوتر قدیمی افرادی هستند که به آنها احتیاج دارند وشما می توانید در ازای دادن وسایل بی مصرف خود کالایی که احتیاج دارید بگیرید .

۵- از خدمات با هزینه پایین استفاده کنید

 

به این نکته توجه کنید که در فرایند کارآفرینی در کنار تمام ایده هایی که دارید هزینه بر است؛ می توانید از ابزار ها و روش های کم هزینه هم استفاده کنید مطمئنا ابزارها و روش های کم هزینه هم در همان راستا وجود دارد فقط باید در این زمینه خلاق باشید و با برنامه ی دقیقی عمل کنید، به طور مثال می توانید در اینترنت سایتی را طراحی کرده و با پیشرفت آن سایت درآمد قابل توجهی بدست آورید .

خصوصیات کارآفرینان موفق

 

کارآفرینان موفق دارای خصوصیات مشترکی هستند. برخی از این خصوصیات ذاتی بوده و بخش عمده ای از این خصوصیات را میتوان در خود ایجاد و تقویت کرد. در ادامه به چند مورد از بارزترین خصوصیات مشترک کارآفرینان میپردازیم.

خود انضباطی

یکی از مهمترین خصوصیاتی که کارآفرینان موفق دارند خود انضباتی است. حتی اگر کاری را دوست نداشته باشید اگر بتوانید برای انجام آن در خود نظم ایجاد کنید شانس شما برای رسیدن به موفقیت بسیار بیشتر خواهد بود. کنترل، تسلط و مسسئولیت پذیری در مورد خویشتن لازمه خود انضباطی هستند.

تعیین هدف

کارآفرینان موفق هدف خود را مشخص کرده و برای رسیدن به هدف خود تلاش و پشتکار به خرج می‌دهند. آنها میدانند که اهدافشان چقدر با ارزش است و برای رسیدن به آن تلاش زیادی خواهند کرد.

استقامت

 

 

یکی دیگراز بارزترین خصوصیات لازم برای کارآفرینان استقامت است. در راه رسیدن به موفقیت ها سختی ها و مشکلات زیادی ممکن است به وجود بیاید. بدون وجود این خصوصیت رسیدن به موفقیت ممکن نخواهد بود. زمانی که تصمیم بگیرید که هرگز تسلیم نشوید مهم نیست چه اتفاقی قرار است پیش بیاید به هر حال شما در حال عبور از مسیری هستید که به موفقیت منجر خواهد شد. کارآفرینان با استفاده از خصوصیت استقامت خود سختی ها و ناملایمات مسیر را تحمل کرده و پشت سر میگذارند. پایداری برای رسیدن به هدف میتواند بزرگترین دارایی و سرمایه یک کارآفرین باشد.

درستی و صداقت

 

 

یکی از مهمترین ویژگیهای کارآفرینان خصوصیت درستی و صداقتی است که در خود پرورش داده اند. کارآفرینان موفق در هر معامله ای که انجام می‌دهند درستی و صداقت خود را نشان خواهند داد و با شهرت در مورد درستی و صداقت به اعتبار خود می افزایند. برای موفقیت در کارآفرینی به افرادی احتیاج است که به شما اعتماد داشته باشند .

افرادی که برای شما کار کنند، کسب و کارهای که با شما همکاری میکنند و افرادی که از محصولات و یا خدمات شما استفاده می کنند، برای موفقیت در کسب و کار لازم است. درستی و صداقت است که میتواند باعث ایجاد اعتماد در اطرافیان یک کارآفرین شود. کارآفرینان موفق هرگز اجازه نمی دهند که چیزی اعتبار آن ها را خدشه دار کند.

عملگرایی

 

 

کار آفرینان موفق در شرایط لازم میتوانند خیلی سریع فکر کرده، تصمیم درست را بگیرند و عمل کنند. کارآفرینان مصمم هستند که تصمیماتی را که گرفته اند در زمان مناسب عملی کنند. آن‌ها منتظر نشده و دست به کار می‌شوند. اگر کارآفرینان موفق بفهمند که عمل اشتباهی را انجام می دهند خیلی سریع خود را اصلاح کرده و کار دیگری را امتحان می‌کنند. آن ها ممکن است راه های مختلفی را برای رسیدن به موفقیت امتحان کنند اما به دلیلی مصمم بودن در نهایت قادر خواهند بود راه درست را پیدا کنند.

اهمیت و علاقه

 

 

کارآفرینان موفق برای کسب و کار جدید خود اهمیت زیادی قائل هستند. آن‌ها با علاقه به کسب و کار خود نگاه می‌کنند. اهمیت قائل شدن و علاقه برای ایجاد یک کسب و کار موفق لازم است. اگر کاری که قصد راه اندازی آن را دارید برای شما بی اهمیت بوده و علاقه ای به آن نداشته باشید، نمی‌توانید به اوج موفقیت برسید. وجود علاقه میتواند باعث ماندگاری و پایداری یک کسب و کار باشد.

علاقه به یادگیری

کارافرینان موفق به یادگیری مکرر و مداوم علاقه دارند. اکثر کارآفرینان موفق از خودسازی شروع کرده اند. کارآفرینان موفق در هر لحظه حاضرند تا چیزهای جدیدی در زمینه ای که فعالیت می‌کنند یاد بگیرند.

ریسک پذیری

 

 

 

کارآفرینان همواره با ریسک‌هایی رو برو هستند. در اولین قدم با آن‌ها مواجه هستند، باید کار روتین خود را رها کرده و به کارآفرینی بپردازند. کارآفرینان موفق ممکن است به دفعات مجبور شوند ریسک های حساب شده ای را انجام دهند. آن‌ها میتوانند در لحظات سخت و حساس تصمیم درست را انتخاب کنند.

توانایی تحمل شکست

 

 

برای کارآفرینان موفق شکست خوردن به معنای پایان دنیا نیست؛ آن‌ها به شکست به چشم یکی از موانع موفقیت نگاه کرده و به همین دلیل تحمل آن را در خود ایجاد می کنند. آن‌ها میدانند که برای رسیدن به موفقیت باید بتوانند شکستها را تحمل و پشت سر بگذارند. اگر به زندگی کارآفرینان موفق نگاه کنیم خواهیم دید که بسیاری از آن‌ها کارهایی را انجام داده اند که با شکست مواجه شده است. اما این شکستها نتوانسته است اعتماد به نفس آنها را برای ادامه مسیر از بین ببرد.

خلاقیت

کارآفرینان موفق همیشه به دنبال راه حل ها، امکانات و فرصتهای جدید هستند. آنها به دنبال راه های جدیدی برای مقابله با چالشها میگردند. خلاقیت به آنها امکان ارائه ایده های نو میدهد. اکثر کارآفرینان موفق افراد خلاقی نیز محسوب می‌شوند.

اهمیت ندادن به سرزنشها

 

 

یک کار آفرین در طول مسیر ممکن است از اطرافیان خود سرزنشها و جملات نا امید کننده زیادی بشوند. کارآفرینان موفق تصمیم می‌گیرند و اقدام می‌کنند. سرزنشها و جملات نا امید کننده نمیتواند تاثیری در عزم و اراده آن ها برای رسیدن به موفقیت داشته باشد. آن‌ها وقت خود را با فکر کردن به سرزنش های دیگران تلف نمی کنند و تنها به هدف با ارزشی که انتخاب کرده اند فکر کرده و برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

 

نتیجه گیری

 

 

در واقع شروع کسب و کار باید با علاقه در آن زمینه همراه باشد پس کاری را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید که هم از انجام آن لذت ببرید و هم ذهن شما آمادگی لازم برای ایجاد و خلق ایده های نو داشته باشد، همین ایده ها و راه های درست هستند که باعث موفقیت در کسب و کارتان می شوند؛ می توان گفت: کارآفرینی از آنجا شروع می شود .

با تشکر از توجه شما امیدواریم از مقاله کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟ لذت برده باشید .

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هر چه بهتر مقالات یاری نمائید.

 

  چنانچه موفق به اتمام مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید ، به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید .

تیم آموزشی ماهان تیموری 

ارائه دهنده آموزشهای : کسب و کار ، کارآفرینی ، کسب و کار اینترنتی

  1. Reihane Naimi گفت:

    فوق العاده بود
    ممنوووووووووووونم

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۳۳ ب.ظ

نکات کلیدی درباره افزایش درآمد تا دو برابر

آذر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

هشدار، آیا از تاثیرات فضای مجازی بر کیفیت زندگی خود اطلاعی دارید؟

ساعت ۱۲:۴۸ ب.ظ

اطلاعات بسیار مهم و خطرناک در ایران

آذر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۴۴ ب.ظ

کسب درآمد از اینستاگرام ( آموزش ویدیویی -رایگان )

ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

چگونه با اهرم سازی ثروتمند شویم؟

آذر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۰۱ ب.ظ

از شر بیکاری برای همیشه خلاص شوید

آذر ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۲ ق.ظ

دروغ هایی که کارفرمایتان به شما می گوید!!!

آذر ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۴۲ ب.ظ

آیا روش های فروش شما برای جذب مشتری کارامد است؟ تکنیک های مناسب چیست؟

ساعت ۲:۳۶ ب.ظ

صبح جادویی

ساعت ۱۰:۲۱ ق.ظ

یک حقیقت تلخ درباره امنیت شغلی که نمی دانید

آذر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۲۵ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول اینستگرام چیست؟

ساعت ۱۲:۳۱ ب.ظ

دروغ هایی که شرکت های بیمه به شما می گویند

ساعت ۱۰:۳۲ ق.ظ

خط کشیدن دور بی پولی در ۸۰ روز

آذر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۵ ب.ظ

حقایقی درباره ترس از سرمایه گذاری و راه های غلبه بر آن

ساعت ۲:۲۷ ب.ظ

راز پول درآوردن از غول تلگرام چیست؟

ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

هشدار: فقط کافیست اینگونه به امنیت مالی برسیم

آذر ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۳ ب.ظ

چگونه از ورشکستگی جلوگیری کنیم؟

ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دروغ هایی که خودتان به خودتان میگویید چیست؟

آذر ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۱۷ ب.ظ

۱۳ مورد طلایی برای زندگی مالی شما

آذر ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۷ ب.ظ

هشدار : آیا من در شغلم موفق هستم ؟

آذر ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۵ ب.ظ

دروغ هایی که درباره پولدار شدن از راه های غلط به شما می گویند

ساعت ۶:۰۸ ب.ظ

پیش بینی آینده ی مالی

ساعت ۱:۱۵ ب.ظ

۷ نکته کلیدی برای افزایش اراده و خودباوری

ساعت ۱۰:۱۹ ق.ظ

از شر بی ارادگی برای همیشه خلاص شویم

آذر ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

دروغ هایی که درباره داشتن تحصیلات دانشگاهی و رابطه آن با ثروت به شما می گویند