بیزینس پلن

در: کسب و کار | در تاریخ: ۱۲ مهر ۹۵
مدت زمان مطالعه ی تخمینی مقاله بیزینس پلن  ۱ دقیقه می باشد 

مقدمه:

بیزینس پلن : یا طرح کسب و کار یا طرح تجاری که با نام های مختلفی شناخته می شود یک سند می باشد که ،  شما را با تمام مواردی که برای یک کارآفرینی بدان احتیاج دارید آشنا می سازد ، شاید بهتر است بگوییم بیزینس پلن در واقع طرح مالی و عملیاتی یک کسب و کار را در اختیار شما می گذارد .بیزینس پلن همچنین بر تصمیم گیری های شما به طرق مختلف ، تا سال های اولیه نظارت دارد . شاید بتوان گفت بیزینس پلن شباهت زیادی با نقشه ی راه دارد .در اهمیت یک بیزینس پلن خوب همین بس است که یک طرح تجاری خوب می تواند ، در موفقیت شما تاثیر بسزایی گذاشته و تا حدودی موفقیت شما را تضمین خواهد کرد لذا داشتن یک بیزینس پلن مناسب می تواند بسیار کمک کننده و موثر واقع شود .ما در این پست یک بیزینس پلن طراحی شده را در اختیار شما قرار می دهیم . امیدوارم که از آن نهایت بهره را ببرید .

بیزینس پلن و بخش های مختلف آن:

موضوع طرح

در این بخش باید موضوع طرح را بیان کنیم که می توانید نمونه ی فرم آن را در فایل قرار داده شده مشاهده نمایید.

 شرح کسب و کار

این بخش شامل شرح توصیفی می شود که ، به ماهیت فعالیت اقتصادی و روش انجام آن می پردازد .در این بخش کالا یا خدماتی را که قصد تولید آن را دارید شرح دهید . علاوه بر این در این قسمت به شرح بازار هدف و مشتریان بالقوه ، نیز می پردازیم بازار هدف خود را توصیف کرده و مشتریان رقابتی بودن محصول وسایر موارد را به صورت کامل و جامع شرح می دهیم . هم چنین در بخش شرح کسب و کار برنامه های خود را نیز بیان می کنیم منظور از برنامه ها همان روش های عملی جهت دستیابی به اهداف تعیین شده می باشد .
قیمت گذاری نیز جز مواردی است که در بخش شرح کسب و کار بدان می پردازیم : استراتزی خودمان را جهت تعیین قیمت نهایی محصولات بیان می کنیم و همچنین هزینه های عمده ای که در تولید محصولات متحمل می شویم را بیان می کنیم .

 منابع انسانی

کارآفرین در تهیه طرح کسب وکار باید نسبت به تهیه رزومه خود و افرادی که با وی قصد ایجاد این کسب و کار را دارند اقدام کند. این بخش از طرح کسب و کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا ظرفیت و توانایی کارآفرین را در مراحل ایجاد و توسعه کسب و کار بیان می‌دارد. این بخش از اطلاعات باید در دو محور اصلی فراهم گردد:
۱ – سوابق کاری در زمینه‌های مرتبط با کسب و کار
۲ – سوابق تحصیلی، آموزش و مهارت‌ها و پیش زمینه‌های فردی

تجهیزات مورد نیاز

لیستی از تجهیزات مورد نیاز خود را همراه با هزینه تهیه آنها فراهم آورید.

سازمان(حقوقی)کسب و کار

چارچوب حقوقی که برای کسب و کار خود برگزیده‌اید و دلایل انتخاب آن را بیان نمایید.طبق تبصره ماده ۱۴۷ قانون مالیاتها موسسه عبارت است از هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای دفاتر قانونی باشد. در صورتی که تصمیم به ثبت یک شرکت دارید باید نوع آن شرکت را مشخص نمایید( شرکت با مسئولیت محدود – شرکت سهامی- شرکت تعاونی – شرکت تضامنی – شرکت مختلط و . . . ). در صورتی که شرکت سهامی‌باشد ذکر میزان سهام، ارزش هر سهم، چکیده سوابق سهامداران ، مدیران ، سیستم مدیریت اطلاعات و مجوزهای مورد نیاز نیز لازم است.

موقعیت ومحل استقرار

معیارهای انتخاب محل استقرار کسب و کار خود را به دقت بیان کنید. دسترسی به خریداران، تامین کنندگان، توزیع کنندگان، سرعت حمل و نقل کالا به بازار، هزینه مربوط به تهیه مکان (رهن، اجاره و یا خرید) از جمله مواردی است که می‌تو‌اند مورد اشاره قرار گیرد. برآورد هزینه تهیه مکان به صورت درصدی از فروش پیش بینی شده سالیانه می‌تو‌اند به ارزش این بخش از طرح کسب و کار بیفزاید.

طرح تولید (طرح عملیاتی):

در صورتی که کسب و کار مورد نظر تولیدی(تولید کالا و خدمات) ‌باشد: این بخش از طرح کسب و کار ضروری است.
شرح کامل فرآیند تولید- Layout کارخانه و ماشین آلات- تجهیزات تولیدی – تأسیسات – مواد خام – وسائل نقلیه – نیروی انسانی مورد نیاز تولیدی -تأمین کنندگان و سرمایه مورد نیازدر این بخش می‌آید.

طرح بازاریابی

بررسی بازار و طرح بازاریابی، سرفصل حایز اهمیتی در تهیه طرح کسب و کار می‌باشد. هدف این بخش متقاعد ساختن سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان است. در این بخش از طرح کسب و کار نحوه رقابت در بازار – استراتژی کلی بازاریابی و فروش – جلب مشتری – طرحهای تبلیغی و ترویجی به همراه بودجه مورد نیاز جهت آنها – فرآیند خرید و کنترل موجودی، نحوه ورود و خروج کالا و در حقیقت کلیه امور مرتبط با قیمت گذاری ، توزیع ، تبلیغات ، پیش‌بینی تولید و کنترلها مورد اشاره قرار می‌گیرد.

طرح مالی

برنامه ریزی مالی بخش مهمی‌از طرح کسب و کار شماست. این بخش از طرح کسب و کار مورد توجه سرمایه گذاران بالقوه و قرض‌دهندگان می‌باشد.
دو مورد از مهمترین نتیجه‌های برنامه‌ریزی مالی، عبارت است از:
 سود مورد انتظار و ریسک‌های مالی احتمالی
منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح و زمان نیاز به آنها و نحوه باز پرداخت

استراتژیها و طرح‌های توسعه

این سرفصل از طرح کسب و کار در دو بخش تهیه می‌گردد:

۱-چشم انداز رشد و توسعه در کسب و کار
چه عواملی با گذشت زمان سبب موفقیت این فعالیت اقتصادی خواهد شد؟ به منابع مالی در دراز مدت، طرحهای مدیریتی و تدابیر خاص خود در این زمینه اشاره کنید.

خلاصه مدیریتی

خلاصه مدیریتی پس از اتمام طرح تجاری تهیه می‌گردد و هدف از آن جلب توجه سرمایه‌گذاران بالقوه، وام‌دهندگان و مؤسسات اعتباری می‌باشد. ابتدا تهیه کننده طرح باید به اختصار مفهوم فعالیت اقتصادی مورد نظر را توصیف کند و سپس رویه‌ها و رشد بالقوه را در این صنعت متذکر شود. سپس با اشاره به فرصتهای موجود، روش بازاریابی خود را ذکر نماید و به برخی از نتایج مهم مالی که ناشی از اعمال روش ذکر شده است اشاره کند. در حقیقت چکیده مطالب موجود در طرح کسب و کار در این بخش آورده میشود. 

با تشکر از توجه شما امیدواریم از مقاله  بیزینس پلن  لذت برده باشید .

نتیجه گیری :

در این مقاله به معرفی اجزای بیزینس پلن پرداخته ایم ، با استفاده از این نکات می توانید قبل از راه اندازی یک کسب و کار راه های رسیدن به آن ، درصد موفقیت و درصد شکست را نیز مشخص کنید ، نحوه سود دهی کسب و کار و سایر موضوعاتی که به شما کمک می کند تا در مسیر کسب و کارتان موفق تر باشید .

        چنانچه موفق به اتمام مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید ، به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید .

 

این مطلب را حتما بخوانید :  کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟

دانلود PDF این مقاله 

با عرض پوزش تصویر فایل به درستی بارگذاری نشده است

تیم آموزشی ماهان تیموری

نویسنده: مهسا فرازمند- ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزشهای : کسب و کار ، کارآفرینی ، کسب و کار اینترنتی

 

فقط اعضای سایت میتوانند لینک های دانلود را مشاهده کنند. اگر قبلا عضو شده اید برای ورود اینجا کلیک کنید اگر هنوز ثبت نام نکرده اید برای عضویت سریع اینجا کلیک کنید

 

شما میتوانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بذارید:

دیدگاه ها

تا کنون 1 نفر برای این مقاله دیدگاه گذاشته اند. دیدگاه های شما ما را خوشحال میکند، شما هم دیدگاه بگذارید.
  • سرو گفت:

    با سلام.. من مدتهاست که ایمیلهای شمارو دریافت میکردم ولی هیچوقت هیچکدوم رو نخونده بودم.. امروز هوش مالی نظرم رو جلب کرد و با این سایت آشنا شدم. مدیر یک آموزشگاه زبان هستم و مدتهاست به دنبال یک نمونه بیزینس پلان خوب میگشتم.. ممنون از اطلاعات مفیدی که به صورت رایگان در اختیار قرار میدید. سلامت باشید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram