کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات1

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (5 votes, average: 3٫80 out of 5)
person marjan access_time آبان ۸, ۱۳۹۶ comment ۳ دیدگاه

کسب و کار جواهرات

خیلی از مردم فکر می کنند برای اینکه بتوانند یک کار را راه بیاندازند و مبلغ قابل توجهی درآمد کسب کنند لازم است تا سرمایه آنچنانی داشته باشند وگرنه باید همیشه کارمند و کارگر بمانند و برای دیگران کارکنند. شما برای اینکه وارد هر کاری شوید و آن را تجربه کنید سختی ها و مشکلاتی را باید پشت سر بگذارید. اگر بخواهید کسب و کار خودتان را راه بیاندازید باید ریسک کنید و سرمایه خودتان را نیز به کار بگیرید. افراد کارآفرین زیادی وجود دارند که از هیچ شروع کرده اند و اکنون به بالاترین درجات و جایگاهی که می خواستند، رسیده اند. چهره های بسیاری هستند که ما نمی شناسیم و بسیار خوب در زمینه کسب و کار عمل کرده اند.

کارآفرین موفق ایرانی

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات4

 

شیوا شیرویه، کارآفرین موفق ایرانی و صحبت هایشان در این متن شرح داده شده است تا ما را با صنعت طلا و جواهرات بیشتر آشنا کند. او یکی از زنان موفق و تاجر و طلاساز ایرانی است. او کارش را با سرمایه کمی شروع کرد و توانست در مدت زمان کوتاهی بسیار پیشرفت کند. او وقتی وارد صنعت طلا و جواهرات شد که هیچ علمی و هنری در این زمینه نداشت و خیلی با پشتکار و علاقه توانست پیشرفت کند و اکنون یکی از کارآفرینان بزرگ است. نه تنها خودش بلکه بسیاری را وارد این صنعت کرده است. او عضو اتحادیه  صادر کنندگان و تولید کنندگان ایران ، عضو انجمن زنان بازرگان و کارآفرین ایران است. در ادامه ایشان از تجربیات خود و نحوه ورودشان به این صنعت و از تجاربیات خود می گویند.

چیزهایی در ذهنم که مرا به سوی کارآفرینی سوق داد

در تمام طول زندگی خود به کسب‌ و کار فکر می‌کردم و خیلی میخواستم که در یک زمینه شغلی فعال شوم وسرپرستی آن  شغل را خودم به عهده بگیرم. همانطور که به نظرم می رسد اولین بار در دبیرستان و بعد در دانشگاه  این افکار مدام و پیاپی  به سراغم می آمدند. ایده‌های زیادی را در ذهنم می‌پروراندم و دلم می‌خواست یکی از آنها را به واقعیت تبدیل کنم. اساتید خوبی داشتم که به من راه درست و غلط را می شناساندند تا بتوانم مسیر درست را راحت تر انتخاب کنم.

آنها مرا تشویق می کردند و به ایده‌هایمان پروبال می‌دادند. خیلی وقت است که از آن اموزش ها گذشته است و بحث کارآفرینی به شکلی که الان مطرح است در آن زمان وجود نداشت. این واژه به تازگی بین مردم رایج شده است و مفهوم آن بسیار واضح است است. با این حال، تا حدودی با مفهوم کسب‌ و کار آشنا بودم و میخواستم مجموعه‌ای را برای خودم و همکاری دیگران به‌وجود بیاورم.

 

سابقه تحصیلی و اولین سابقه های شغلی

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات2

 

من در رشته گرافیک تحصیل کرده‌ام و اولین بار در بازار بسته‌بندی مشغول به کار شدم. همان سال‌ها همه تلاشم را انجام ‌میدادم که کارم متفاوت جلوه کند و خاص باشد. صنعت بسته‌بندی در سال‌هایی که ما درگیر جنگ بودیم مورد اهمیت واقع نمیشد وجدی با آن برخورد نمی‌کردند، با این حال من تلاش کردم تا بسته‌بندی‌های خاصی را خلق کنم که مورد استقبال مشتری‌ها واقع بشود. یکی از بسته‌بندی‌هایی که خلاقیت من در آن نتیجه داد مربوط به نوعی آبرنگ است که ایده خلاقانه‌اش باعث شد تا فروش آن بالا برود. حرفه بعدی که در آن فعالیت کردم به ساخت تیزرهای تبلیغاتی مربوط میشود و حدود ده سال نیز در این زمینه فعالیت کردم.

ایده آموزش طلاو جواهرات به خانم ها

بعد از مدتی خدا به من فرزندی اعتا نمود و همه فعالیت هایم را به طول ۳ سال کنار گذاشتم. پس از آن هم دیگر علاقه‌ای برای ادامه کار در حوزه تبلیغات نداشتم و میخواستم فعالیت جدیدی را شروع کنم. پس از کمی پرس‌وجو متوجه شدم که رشته طلا و جواهر خیلی فرصت برای کار کردن دارد و تقریباً کسی با آن آشنایی ندارد.

وقتی خواستم در یک کلاس اموزشی ثبت‌نام کنم متوجه شدم در این رشته هیچ کارگاه و کلاس آموزشی برای بانوان وجود ندارد. این بود که تصمیم گرفتم نخستین کارگاه طلا و جواهرسازی ویژه بانوان را ایجاد کنم. آن سال‌ها حرفه طلا و جواهر‌سازی‌ کاملاً در اختیار آقایان بود، درحالی‌که میتوانست به یک رشته کاملاً خانمانه تبدیل شود. من خانم های ایرانی را به این رشته وارد کردم و حرفه ای کردم. من شاید تنها کسی باشم که برای یاد گرفتن یک رشته، خودش یک کارگاه زده است.

ریسک پذیری شاخصه اصلی کارآفرینی

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات5

 

کارگاهی ۹۰ متری را در شمال تهران به کار  طلا و جواهرسازی اختصاص دادم. کارم را ۱۰ سال پیش و با سرمایه ۱۰ میلیون تومانی شروع کردم که چندان زیاد نبود. در آن زمان من خیلی خطر کردم و ریسک پذیری باعث شد تا سراغ چنین کاری بروم. افرادی که می‌خواهند کاری انجام بدهند یا ایده‌ای دارند ابتدا باید تحقیقات لازم را انجام بدهند و بعد از چیزی نترسند. خطرپذیری یکی از شاخصه‌های اصلی کارآفرین‌ها به شمار می‌رود. اعتماد به نفس من مرا یاری نمود تا این خطر را همراه تمام امتیازاتش بپذیرم و با دیدی که در اختیار دارم حرکت کنم.

ایده تاسیس اموزشگاه طلا و جواهرات

بعد از حدود ۲سال که کمی با کار  در حوزه طلا و جواهرات بیشتر آشنا شدم و توانستم کمی از سفارش ها را خودم انجام دهم، به این فکر افتادم که کارگاه را به یک آموزشگاه تبدیل کنم و در این زمینه فعالیت کنم. تجهیزات لازم را به کمک اساتید آقا تهیه کردم و یک آگهی تبلیغاتی در روزنامه همشهری به چاپ رساندم. در تبلیغات ذکر کرده بودم که تحت مدیریت یک خانم دوره های آموزشی  طلا و جواهرات برگزار می‌شود. به همین دلیل خیلی‌ از مردم تماس گرفتند و علاقه‌مند شدند تا در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند.

مراجعه کنندگان بیشتر از گروه ثروتمند بودند و عاقبتشان در زمینه طلاو جواهرات درخشان شد

 

کسب و کار طراحی و ساخت جواهر آلات3

 

همه نوع مراجعه‌کننده به ما رجوع میکرد. بسیاری از این هنرجویان خانم‌های هستند که  ثروت بسیاری دارند و دوست دارند طلا و جواهرتشان را خودشان بسازند. آنها اگر می‌خواستند می‌توانستند بهترین سرویس‌های بازار را برای خودشان بخرند اما خیلی علاقه مند بودند که  این کار را خودشان انجام دهند. با تمام تلاش و کوشش  انواع کار‌ها و دوره‌ها را اموزش می دیدند و یاد می‌گرفتند.

نخستین دوره شاگردهایی که در کارگاه من آموزش دیدند توانستند وارد بازار کار شوند. ما پس از اتمام دوره آموزشی، مدرک معتبر قابل ترجمه اعطا می‌کردیم که باعث استخدام آنها شد. بعضی از شاگرد‌ها به کشورهای  قاره اروپا و آمریکا مهاجرت کردند و در آن کشورها نیز این حرفه را ادامه می‌دهند. من با برخی از آنها ارتباط دارم که همانطور که من از آنها اطلاع دارم یکی از آنها اکنون در کانادا ۲ کارگاه جواهرسازی دارد و از حرفه ای که در آن  وارد شده است، بسیار راضی است.

دوره هایی که در حوزه طلا و جواهرات برگزار می شود

در این زمینه ۲۰ رشته بسیار متنوع وجود دارد که شامل رشته‌هایی مثل تراش سنگ، ریخته‌گری، گوهر‌شناسی ، فروشندگی، بسته‌بندی و عکاسی از طلا و جواهر می شود. برخی از این رشته‌ها درحال حاضر تدریس می‌شوند و در پی آن هستیم تا مقدمات تدریس دیگر رشته‌ها را هم فراهم کنیم. اگر دقت کرده باشید، الان طلا و جواهر‌ها در بسته‌بندی‌های ویژه‌ای ارائه نمی‌شوند و شکل خاصی ندارند.

اگر بخواهیم در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم باید بدانیم که هر محصول چه بسته‌بندی و رنگ‌بندی را میطلبد. در حال حاضر ۲سال است که نمایشگاه طلا و جواهر در کشورمان برگزار می شود و بحث برندینگ به‌صورت جدی مطرح است و دنبال می‌شود. اگر در این قسمت پیشرفت‌هایی داشته باشیم، می‌توانیم جایگاه بهتری را در حوزه صادرات کسب کنیم.

 

نتیجه گیری

خانم شیرویه برای اینکه به یک کارآفرین و صنعتگر بر‌تر تبدیل شود با مشکلات زیادی مبارزه کرده است. او سرمایه زیادی نداشت، نمی‌توانست از تجربه دیگران استفاده کند و از سوی دیگر نگاه جامعه برای پیشرفت او مثبت نبود. موفقیت کنونی خانم شیرویه حاکی از آن است که توانسته پشتکارش را به اثبات برساند و بر مشکلات پیروز شود. کسی که می‌خواهد کارآفرین باشد باید قدرت ریسک پذیری و جسارت بالایی داشته باشد. مهم‌ترین نکته در اینکه بخواهید کارآفرین بشوید این است که به کارتان ایمان داشته باشید.

بدانید که به‌دنبال چه هستید و برای رسیدن به آن خستگی‌ناپذیر باشید. ‌گاه ممکن است متوجه شوید مسیری که دارید طی میکنید اشتباه است یا حتی شکست بخورید اما این مهم نیست، باید راه دیگر را امتحان کنید و تجربه‌های تلخ گذشته را مثل یک پله زیر پا بگذارید تا به موفقیت برسید. این را هم بدانید که هیچ کارآفرین موفق و سربلندی را پیدا نخواهید کرد که درزمینه تخصصی‌اش با شکست بزرگ مواجه نشده باشد. اگر به کاری که می‌خواهید انجام دهید ایمان داشته باشید، بزرگ‌ترین مشکل‌ها در مقابل شما به زانو درمی آیند!»

 1. s_razazan گفت:

  سلام استاد بزرگوار .. واقعا ممنونم به خاطرت زحماتتون.. از این مقاله خیلی خوشم اومد .کلا همه مطالب وبسایت عالی هستن . من به طلا و جواهر خیلی علاقه دارم . فقط واقعا من نمیدونم که رسالتم تو این دنیا چیه؟ شما فرمودین که رسالت شما آموزش هست . میشه بفرمایید که من چطور میتونم رسالتم را پیدا کنم ؟ممنونم

 2. افشین همتی گفت:

  سلام روز و روزگار بر شما خوش
  خیلی عالی بود فقط مراحل اولیه راه اندازی کار گاه رو هم بفرمایید و اینکه برای اولین فروشها باید چکار کرد

 3. yashar0098 گفت:

  سلام خیلی عالی بود من ب شخصه خیلی به این شغل علاقه دارم اما هربار ک خواستم وارد بشم شهریه های گرون اموزشگاهها مانع این کار شد ب طور مثال دورش الان ۷ میلیون تومنه و برای کسی ک میخواد تازه وارد بشه خیلی زیاده . بازم ممنونماز سایت عالیتون

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 3 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آبان ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

چند رسانه تبلیغاتی را می شناسید؟

آبان ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۵ ق.ظ

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار

آبان ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر

آبان ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۱:۳۸ ق.ظ

جنجال آموزش در مسیر کسب ثروت

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تئوری بز و تبلیغات در پیشرفت کسب و کار

آبان ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۲ ب.ظ

کسب و کار فوتبالیست های موفق دنیا

آبان ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

غلبه شعار بر شعور

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۵ راهکار افزایش درآمد برای هوشیاران مالی

ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ

۲۰ هنری که در دنیا بیشترین درآمدزایی را دارند

آبان ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ق.ظ

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تکنیک های افزایش فروش را از استاد ماهان تیموری بیاموزید

آبان ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۱ ب.ظ

رازهای نهان وب سایت علی بابا در بازارهای جهانی

ساعت ۱۲:۳۵ ق.ظ

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

آبان ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

روش های جدید تبلیغاتی شرکت گوگل

آبان ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

تاثیر آموزش‌های تیم ماهان تیموری بر موفقیت کسب و کار

آبان ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۶ ق.ظ

کسب و کارهای زود بازده سال ۲۰۱۷

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

راه اندازی کسب و کار با توصیه های استاد ماهان تیموری

آبان ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۰ ق.ظ

شگفت انگیزترین بانوان کار آفرین ایران و موفقیت های بزرگ آن ها در کسب و کار

ساعت ۱:۰۴ ق.ظ

درآمدزایی اگر جدی گرفته می شد…

آبان ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۳ ق.ظ

کسب و کار خانه بازی مخصوص کودکان

آبان ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۳ ب.ظ

۸ روش بازاریابی رایگان

ساعت ۱۱:۳۷ ق.ظ

آشغال های ذهنت رو دور بریز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

کارمند چگونه کارآفرین می شود؟

آبان ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

آموزش در مسیر ثروت است یا ثروت در مسیر آموزش؟