مهمترین موانع رشد مدیر

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
person صابر خلیلی access_time آبان ۲۲, ۱۳۹۵ comment ۵ دیدگاه

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ۳ دقیقه  و ۳۰ ثانیه می باشد

مقدمه

در این مقاله به توضیح موانع رشد مدیر در یک سازمان می پردازیم. موانع رشد مدیر در واقع همان کارهایی است که اغلب مدیران انجام می دهند و غافل از اینکه کار درستی نمی باشد. مدیر سازمان مهمترین نقش را در پیشبرد اهداف سازمان برعهده دارد. مدیر حکم پدر خانواده را در یک سازمان ایفا می کند، اگر مدیر رشد کند آن سازمان نیز رشد خواهد کرد و اگر یک مدیر به رشد خود اهمیتی نداده و با رسیدن به جایگاه مدیریت به یکجا نیشینی بپردازد، سازمان نیز از پویایی باز می ایستد و آینده کسب و کار سازمان رو به نابودی و زوال می رود.

۴ مورد از مهمترین موانع رشد مدیر

•    کارهای فرعی

مشغول شدن مدیر به کارهای فرعی از جمله مهمترین موانع رشد مدیر می باشد. اغلب مدیران سعی دارند که همه کارهای سازمان را خودشان به تنهایی انجام دهند و خودشان سکان دار تمامی امور مربوط به سازمان باشند. اما آیا این واقعا از وظایف مدیر می باشد؟ اگر چنین فکری می کنید باید بدانید که شما یک مدیر نیستید بلکه یک کارمند ساده می باشید. کارمندان ساده برای اینکه رشد کنند دست به کارهای مختلف می زنند و میخواهند خود را نشان دهند، شما به عنوان یک مدیر باید بدانید که نیازی نیست که همه کارها را خودتان انجام دهید. با ایجاد هرم سازمانی دقیق و تقسیم بندی امور بسیاری از کارها را به دیگران واگذار کرده و اجازه دهید که امور غیر ضروری را دیگران انجام دهند. به یاد داشته باشید طبق قانون بیست/ هشتاد آقای پارتو تنها نتایج مطلوب از بیست درصد فعالیت های ما بدست می آید. بنابراین مدیر می بایست تمامی حواس و فعالیت های خود را روی آن بیست درصد عواملی که موجب رشد کسب و کار می شود متمرکز کند.

•    عدم رهبری نوازندگان

وظیفه رهبران نوازندگان هماهنگ کردن گروه های مختلف موسیقی می باشد. بحثی که در اینجا مطرح می شود این نیست که مدیران نمی توانند به درستی گروه های مختلف را هماهنگ و رهبری کنند بلکه در این راستا دست به اقداماتی می زنند که این اقدامات اشتباه می باشد. این مشکل زمانی به وجود می آید که مشاهده می شود گروهی در سازمان به خوبی وظایف خود را انجام نمی دهد، در این شرایط مدیر به جای آنکه رهبری کند خودش دست به کار شده و شروع به حل مشکل می کند. باید بدانید که این کار از وظایف مدیر نمی باشد. شما در با اینکار وظایف مدیران عملیاتی را انجام می دهید که کاملا اشتباه است. برای رفع این مشکل شما می بایست در نحوه استخدام و آموزش به کارکنان تجدید نظر کنید. هیچگاه به عنوان یک مدیر خود برای رفع این مشکل دست بکار نشوید، که این کار یکی از موانع رشد مدیر می باشد و مدیریت شما را زیر سوال خواهد برد.

موانع رشد مدیر
•    عدم استفاده از اهرم ها

اهرم ها فعالیت هایی می باشد که موجب افزایش ثروت می شود ولی  وقت و انرژی ما را کمتر می گیرد. وظیفه اصلی مدیر این است که با ایده های نو این اهرم ها را شناسایی کرده و از آنها در جهت رشد و بهره وری کارکنان و سازمان استفاده نماید. بسیاری از مدیران وقتی به منصب مدیریت دست پیدا می کنند فراموش می کنند که اینجا پایان کار نیست بلکه شروعی است برای هدایت جمعی از افراد و سازمان ، و جایگاهی است برای رشد شخصیت و مهارت فردی. مدیر باید با پیدا کردن اهرم های موثر زمینه رشد افراد و سازمان ها را فراهم کنند که این کار هم موجب رشد شخصی وی و کارکنان و هم رشد سازمان می گردد. اگر مدیر نتواند این اهرم ها را به درستی پیدا کند فشار زیادی را روی خود احساس خواهد کرد و در انجام تمامی کارها با مشکل روبرو خواهد شد.

•    نداشتن انگیزه

انگیزه عامل تمامی موفقیت ها می باشد. بسیاری از مدیران وقتی مدیریت یک سازمان را در دست می گیرند به دلیل نداشتن اهداف متعالی انگیزه خود را از دست داده و دیگر برنامه ای برای ادامه فعالیت های خود ندارند. مجددا تاکید می کنم که مدیریت شروع کار یک مدیر می باشد. مدیر می بایست با ایجاد اهداف عالی و انجام فعالیت های انگیزشی انگیزه لازم را در خود ایجاد کرده و زمینه رشد را در خود ایجاد کند.

نتیجه گیری

مواردی که در بالا گفته شد موانع کلی رشد مدیر بود باید بدانیم اگر تمامی این موارد را در کنار یکدیگر جمع کنیم به عاملی دست خواهیم یافت که آن فراموش کردن جایگاه مدیریت خودمون می باشد. ما باید ابتدا ذهن خود را برای مدیریت آماده کرده و چارچوب کاری خود را بشناسیم، باید جایگاه خود را به عنوان یک مدیر بشناسیم و بدانیم که وظایف مدیر چه می باشد. باید بدانیم که هیچگاه خود را درگیر کارهای سطح پایین نکنیم و فراموش نکنیم مهمترین وظیفه مدیر تفکر و خلق ایده های ناب جهت استفاده از اهرم ها می باشد.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

 

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، مدیریت مذاکره

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

 1. جعفر گفته:

  ممنونم عالی بود

 2. بسیار عالی بود. سازمان های زیادی رو دیدم که مدیران کار کارمندان را انجام میدادند و مسئولیت کار را برعکس تصور شان که فکر می کردند کار را به کارمند سپردند و پی گیری های زیاد مدیران و بررسی و چک کردن کارمندان به طوری که این احساس ترس از نتوانستن را در کارمندان ایجاد می کرد و قدرت سنجش را از کارمندان گرفته بود و همینطور باعث شده بود تا اعتماد به نفس آنها پایین بیاید

  • Sabaki گفته:

   ممنون از نظر شما ، باید مدیران این تفکر رو تو خودشون ایجاد کنند که نتیجه گرا باشند و این آزادی عمل رو به کارکنان خودشون بدن تا بتونن یه شرکتی انعطاف پذیر داشته باشند.

 3. Saadi Hamzei گفته:

  سلام
  دستتون درد نکنه،عالى بود
  ( هیچگاه به عنوان یک مدیر خود برای رفع این مشکل دست بکار نشوید، که این کار یکی “از عوامل رشد مدیر می باشد” و مدیریت شما را زیر سوال خواهد برد.)
  “از عوامل عدم رشد مدیر مى باشد”
  ممنوم

تا کنون 5 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آبان ۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۱۰ ق.ظ

نیازهای روحی افراد شما را میلیونر خواهد کرد

آبان ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۵۸ ب.ظ

۱۰ نکته درباره ی پول که باید به کودکانمان بیاموزیم

مهر ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۱۲ ب.ظ

از نیاز امنیتی افراد چگونه میتوان پول ساخت؟

ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

با هوش مالی سریع تر برانید

ساعت ۱:۱۵ ق.ظ

چگونه از نیاز فیزیولوژیک افراد درآمدزایی کنیم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۱ ب.ظ

۱۰ نکته طلایی راجع به پول که همه باید بدانند

ساعت ۱۱:۰۹ ق.ظ

علم بهتر است یا ثروت؟

مهر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ

۲۰ شغل به عنوان شغل دوم و بهترین ها برای افزایش درآمد

ساعت ۱:۰۵ ق.ظ

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟

مهر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

اشتباه نکن، راه پولدار شدن اینجاست

ساعت ۱۰:۴۶ ق.ظ

درآمدم ۵ برابر شده

ساعت ۷:۰۵ ق.ظ

درآمدم بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون شده

ساعت ۷:۰۲ ق.ظ

توی ۲ ماه درآمدم ۲۰ میلیون بیشتر شده (یه سوپرمن میشم)

ساعت ۷:۰۰ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده(کار خدا بود که با شما آشنا شدم)

مهر ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۴۲ ب.ظ

درآمدم ۲ برابر شده

ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

اصول هفتگانه موفقیت استیو جابز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

در چه جایگاهی از هرم هوش مالی قرار دارید؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۳۱ ب.ظ

افراد ثروتمند چگونه فکر و رفتار می کنند

ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

تا ۳ سال دیگه درآمدم ۱۰۰ برابر میشه

ساعت ۱۱:۲۳ ق.ظ

راز ۱۰۰ میلیون اولی که به دست آوردم

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است

مهر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

ثروت ترامپ از کجاست؟

مهر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

۸ گام مرموز تا رسیدن به موفقیت در کسب و کار

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۰ ب.ظ

تو یه ماه به درآمد ۲ میلیونی رسیدم

ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

۳۰ میلیون به درآمدم اضافه شده