ماتریس انسوف

ماتریس انسوف تکنیک طلایی استراتژی در مدیریت

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (No Ratings Yet)
person صابر خلیلی access_time دی ۱۶, ۱۳۹۵ remove_red_eye 156 مشاهده comment بدون دیدگاه

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ۵ دقیقه می باشد

مقدمه

ماتریس انسوف الگویی است که برای انتخاب استراتژی در مدیریت بسیار کاربرد دارد. می توان گفت که ماتریس انسوف بسیار کاربردی می باشد. در مقالات قبلی استراتژی کسب و کار و اهمیت آن را توضیح دادیم. سپس به بررسی مزیت های رقابتی شرکت خود پرداختیم که چطور ما می توانیم از بقیه رقبا خود را متمایز کنیم. اما در انتخاب مزیت رقابتی باید عوامل تاثیر گذار استراتژی در بازاریابی خود را با دقت بشناسیم تا بتوانیم بهترین مزیت رقابتی را برای خود انتخاب کنیم. ما باید به طور فصلی جلساتی را تشکیل داده و استراتژی های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

ماتریس انسوف برای استراتژی در مدیریت

ماتریس انسوف که به در آن می توان آینده شرکت بر اساس آن مشخص کرد، از دو محور بازار و محصولات استفاده می کند. این ماتریس یک ماتریس ۲ در ۲ می باشد و بنابراین ۴ پارامتر را در آن مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهیم.

نفوذ

اولین مورد استفاده از ماتریس انسوف شرایط نفوذ را مورد بررسی قرار می دهد. در این خانه از ماتریس انسوف بازار را کنونی و محصول را نیز کنونی در نظر می گیریم. یعنی ما در بازار کنونی با محصول کنونی باید استراتژی نفوذ را پیاده سازی کنیم. نفوذ در بازار یعنی شرکت تلاش می کند تا سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشد. این استراتژی معمولا در زمانی که بازار در رکود قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد. مدیریت سازمان در تلاش است که با راهکارهایی همچون کاهش قیمت کالا ، افزایش کانال های تبلیغاتی و یا ارائه تخفیف هایی به مشتریان کسب درآمد بیشتری از بازار به کسب و کار خود اختصاص دهد.

روش دیگری که لازم می دونم در اینجا به آن اشاره کنم استفاده از باشگاه مشتریان می باشد، شما می توانید با راه اندازی باشگاه مشتریان برای سازمان خود افرادی که مشتری شما هستند را به خرید بیشتر از خود شما و همچنین معرفی خود به دیگران ترغیب کنید. راهی که بسیاری از شرکت های بزرگ از آن استفاده می کنند خرید شرکت های رغیب کوچکتر می باشد. شرکت ADOBE در این زمینه بسیار شناخته شده است. این شرکت با خرید شرکت های کوچکتر باعث نفوذ خود در بازار نرم افزارهای تخصصی شده است.

توسعه بازار

خانه بعدی ماتریس انسوف جایی است که ما محصول به حفظ محصول کنونی ولی ارائه آن در بازار جدید فکر می کنیم. یعنی می خواهیم محصول خود را در بازار جدیدی عرضه کنیم. در این مرحله شرکت می کوشد با پیدا کردن کانال های توزیع در منطقه جغرافیایی دیگر محصولات خود را در آن بازار ها توزیع کند و کسب و کار خود را بهبود بخشد. نمونه خوب توسعه بازار شرکت مک دونالدز می باشد که با اعطای امتیاز مک دونالدز در سراسر جهان اقدام به پخص محصول خود در عرصه جهانی کرده است. معمولا در توسعه بازار شرکت ها سهم قابل توجهی از بازار فعلی را دارند و می خواهند با توسعه بازار خود کانال های دیگر توزیع را شناسایی کرده و دوره عمر محصول خود را افزایش دهند. این استراتژی معمولا زمانی به کار می رود که دوره عمر محصولات شرکت رو به افول می گذارد.

توسعه محصول

یکی دیگر از موارد ماتریس انسوف که برای استراتژی در مدیریت مورد بررسی قرار می گیرد توسع محصولات می باشد. توسعه محصول یعنی شرایط بازار کنونی حفظ شود ولی محصول خود را توسعه می دهیم. یعنی می خواهیم محصول خود را با اضافه کردن ویژگی هایی به بازار معرفی کنیم. در این مرحله شرکت ها چرخه طول عمر محصول خود را بررسی کرده و می بینند که چه زمانی محصولات خود به دوران بلوغ خود می رسد و سپس با ارائه راهکارهایی به توسعه طول عمر محصول خود می پردازند. فکر می کنم می توانیم در این مرحله محصولی تولید کنیم که مکمل محصولات قبلی باشد.

به عنوان مثال شرکتی پودر های ماشین لباسشویی تولید می کرد و هنگامی که بلوغ عمر محصول خود رسید برای توسعه طول عمر آن آنزیم دیگری به آن اضافه کرد که قابلیت لکه برداری ویا پاک کننده چربی ها را نیز داشت و این قابلیت جدید ویژگی جدیدی را به محصول اضافه کرده و باعث شد، تقاضا برای محصول دوباره افزایش یابد، این در حالی بود که این قابلیت جدید قبلا در محصولی جداگانه عرضه می شده است.

ایجاد تنوع

بحث بعدی ماتریس انسوف تنوع می باشد. برای انتخاب استراتژی در مدیریت بحث تنوع بسیار حائز اهمیت است. این خانه از کانال جایی است که محصول جدید و بازار نیز جدید می باشد. یعنی ما همزمان هم به توسعه محصول و هم به توسعه بازار می خواهیم بپردازیم. این استراتژی می تواند در سه کانال افقی ، عمودی و ترکیبی انجام شود. تنوع افقی یعنی  آن دسته از فعالیت هایی که مکمل فعالیت های فعلی بازار می باشد.

برای مثال می توان به شرکتی اشاره کرد که پودرهای قهوه تولید می کرده و با خرید سهام شرکت شکلات سازی، نوع جدید از محصولات یعنی شکلات را به بازار عرضه کرد. تنوع عمودی در ارتباط با فعالیت هایی است که مربوط به تامین کنندگان سازمان می باشد. یعنی وقتی سازمان ها برای تامین مواد اولیه خود از تامین کنندگان مختلف استفاده می کنند در واقع نوعی تنوع عمودی ایجاد کرده اند. و در نهایت تنوع ترکیبی می باشد که ما هم محصولات جدید خود را در بازار جدید عرضه کنیم و هم از تامین کنندگان مختلف استفاده کنیم.

ماتریس انسوف
ایده های ناب استراتژی

اگر می خواهید استراتژی کسب و کار شما با موفقیت چشمگیری مواجه شود همواره توجه داشته باشید

توجه به مشتریان قبلی

همواره در پی تولید محصولاتی برای مشتریان محصولات قبلی خود باشید. به مشتریان قبلی خود توجه ویژه ای داشته باشید و آنان را در اولویت قرار دهید.

فروش محصولات پرفروش

اگر می بینید که محصولی از شما نسبت به محصولی دیگر در بازار به خوبی به فروش می رود، روی همان محصول تمرکز کرده و سعی کنید با رشد حداکثری بازار آن محصول محصولات دیگر خود را کنار آن به فروش برسانید

شناسایی نقاط قوت

نقاط قوت خود را به خوبی شناسایی کنید و دائما در پی تقویت این نقاط باشید. آنگاه که نقاط قوت شما در زمینه ای آنقدر قوی باشید که بهترین در آن باشید نقاط ضعف شما کمتر به چشم خواهد آمد و شما با استفاده از آن نقاط قوت می توانید ثروت زیادی برای خود رقم بزنید.

شناسایی خلا رقیبان

باید ببینیم که رقیبان در کجای ارائه محصولات خود دارای خلا می باشند، ما باید این نقاط را با دقت شناسایی کرده و از این طریق کسب درآمد داشته باشیم. به گفته دکتر روستا مرتب گوش کنید که مردم از چه چیزی افسوس می خورند، آن را یادداشت کرده و در پی برطرف کردن آن باشید.

حفظ مشتریان

باید بر روی مشتریان خود سرمایه گذاری کرده و آنان را حفظ کنید. اینکار با روش های گوناگونی چون ایجاد باشگاه مشتریان، تخفیف ها و …. می تواند انجام شود. توجه داشته باشید مشتریان شما مبلغان اصلی شناسایی برند شما به دیگران هستند.

نتیجه گیری

چیزی که در ماتریس انسوف بررسی کردیم انتخاب استراتژی از دو پارامتر بازار و محصول بود. اما شاید تعمیم تنها این دو پارامتر در بازار کنونی کارساز نباشد. بنابراین نمی توان به این ماتریس اعتماد صد در صدی داشت. پس ما باید در انتخاب نوع استراتژی خود نهایت دقت را داشته باشیم تا بتوانیم در دو مبحث مدیریت زمان و مدیریت بازاریابی خود بیشترین نفع را کسب کنیم.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – صابر خلیلی

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، انگیزش در سازمان

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

 

هنوز دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاهی میگذارد
ارسال دیدگاه

9 − دو =

ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
اردیبهشت ۲, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۲۲ ب.ظ

ناهشیاری مالی اعتیاد خطرناک بسیاری از افراد

فروردین ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۰ ب.ظ

یک راز درمورد هوش مالی و چند نکته دیگر

فروردین ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

کسب و کار حوله یکبار مصرف

فروردین ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۲ ب.ظ

چرا همیشه یه جای کار میلنگه ؟؟؟

فروردین ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۴ ب.ظ

نکات طلایی برای داشتن زندگی هدفمند

فروردین ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۴۳ ب.ظ

آشنایی با انواع هدف

فروردین ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۱۹ ب.ظ

منظور و هدف از زندگی شما چیست؟

فروردین ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۱ ب.ظ

توصیه های عیدانه استاد تیموری برای برنامه ریزی اهداف

فروردین ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۱ ق.ظ

بهترین نکات برای تقویت استعداد

فروردین ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۵۶ ب.ظ

ایده های غیرمعمول ، انقلابی در آفرینش

فروردین ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۴ ق.ظ

هدف |بی هدفی قاتل انسانهاست!

فروردین ۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۵۳ ب.ظ

۶ گام اساسی در مذاکرات کسب و کار

فروردین ۶, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۰۹ ب.ظ

مقدمه ای بر آموزش بازاریابی

فروردین ۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۳۲ ب.ظ

ایده های انقلابی برای کسب و کار شما در سال جدید

اسفند ۲۹, ۱۳۹۵
ساعت ۸:۱۷ ب.ظ

عیدی تیم آموزشی ماهان تیموری برای سال۹۶ تو دوست خوبم

اسفند ۲۸, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۲۱ ب.ظ

رابطه هوش مالی با عید

ساعت ۱۰:۵۲ ب.ظ

همه چیز درباره آمیخته بازاریابی

اسفند ۲۷, ۱۳۹۵
ساعت ۸:۵۷ ب.ظ

ایده های طلایی برای هر کسب و کاری لازم است

اسفند ۲۶, ۱۳۹۵
ساعت ۶:۱۶ ب.ظ

تبلیغات دفاتر بیمه ، تبلیغات موثر چیست؟

اسفند ۲۵, ۱۳۹۵
ساعت ۴:۲۷ ب.ظ

۱۰ ایده ناب برای روانشناسی در مذاکره

اسفند ۲۲, ۱۳۹۵
ساعت ۶:۲۹ ب.ظ

مثل بقیه کار را رها نکن

اسفند ۲۰, ۱۳۹۵
ساعت ۸:۵۲ ب.ظ

ایده های عالی فقط برای شما

اسفند ۱۹, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۴۹ ب.ظ

ایده خوب برای کسب و کار خوب

اسفند ۱۸, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۲۳ ب.ظ

۹ قانون مهم برای تبلیغات موفق

اسفند ۱۷, ۱۳۹۵
ساعت ۸:۴۹ ب.ظ

ایده تبلیغاتی را از کجا بیاوریم؟