8 نکته درباره زبان بدن که کمتر شنیده ایم

۸ نکته درباره زبان بدن که کمتر شنیده ایم

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (3 votes, average: 3٫33 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time مرداد ۵, ۱۳۹۶ comment ۲ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه میباشد.

زبان بدن بی کلام اما بسیار پر معناست. از اهمیت زبان بدن در برقرای ارتباط مؤثر هرگز غافل نشوید. تا به حال به این موضوع فکر کردیده‌اید که زبان بدن چیست؟ و در چه مواردی اهمیت بسیار زیادی دارد؟ ابتدا به تعریف زبان بدن می پردازیم. هنگامی که شما در حال مذاکره یا برقراری ارتباط هستید کلمات و احساسات در ذهن شما جریان پیدا می کنند که این جریان در بدن شما نیز به وضوح قابل مشاهده است. 

آیا زبان بدن کاربردی هم دارد؟ بله، اگر از زبان بدن به درستی استفاده شود می تواند راز موفقیت بسیار بزرگی باشد. همه ما در زندگی شخصیمان به اهمیت یادگیری و تسلط بر زبان بدن واقف شده ایم. گاه پیش می آید که بعضی از افراد را بدون به یاد آوردن نامشان می شناسیم و رفتار و پیامی که آنها از طریق بدن خود به دیگران انتقال می دهند را به خوبی به یاد می آوریم.

متأسفانه نقش زبان بدن در برقراری ارتباطات روزانه را بسیار دست کم می گیریم. اما بدون شک، خیلی از آنها مثل لبخند زدن، بسیاری از کارهای روزمره زندگی مان را برای ما آسانتر می کنند. در این میان، تکنیک ها و ترفندهای فراوانی وجود دارند که با به فراگیری آنها تقویت زبان بدن و برقراری ارتباطت مؤثر با دیگران ممکن خواهد بود.

در ادامه این مقاله به ۸ مورد از از این نکات و ترفندها اشاره خواهیم کرد. با استفاده از هر کدام، تغییرات حیرت انگیز و پایداری را در زندگی خود ایجاد کنید. با تیم آموزشی ماهان تیموری همراه باشید تا به آن ۸ مورد اشاره ای داشته باشیم: 

 

۱- برای فرد مقابل مانند آینه باشید

 

ترفند اول زبان بدن برای فرد مقابل مانند آینه باشید

 

تسلط بر این نکته از زبان بدن یعنی ایجاد هماهنگی بین حرکات بدن با فردی که در حال صحبت با او هستید، چندان آسان نیست. اما به گفته یکی از متخصصان به نام «روزمری هنفر» این حالت نشانه تحسین و موافق بودن با فرد مقابل است. همیشه سعی کنید با تعیین هدف خود از برقراری ارتباط با افراد مختلف چه در زندگی شخصی و چه در کسب و کار، زبان بدن مناسب آن هدف را تقویت کنید.

در هنگام پیاده کردن این نکته باید مراقب باشید که طرف مقابل تصور نکند که شما قصد تقلید از حالات او را دارید یا میخواهید مسخره کنید، که انجام این کار بسیار دشوار و رعایت آن بسیار مهم است. در غیر این صورت صحبت و مکالمه شما با طرف مقابل به نتیجه مطلوب نخواهد رسید و موفقیتی در این میان حاصل نخواهد شد. 

 

۲- با اعتماد به نفس قدم برادرید:

 

ترفند دوم زبان بدن با اعتماد به نفس قدم برادرید

 

همه ما با اعتماد به نفس قدم بر نمی داریم. تغییر دادن روش راه رفتن که مدتها به آن عادت کرده اید به هیچ عنوان کار آسانی نیست. با این حال اگر به ایجاد تغییرات مؤثر در خود علاقمند باشید مصمم، صاف و محکم و با اعتماد به نفس راه بروید. این کار ساده می تواند بر قضاوت دیگران درباره شخصیت شما نز تأثیر بگذارد. شما می توانید در ذهن آنها خود را فردی مقتدر و با اعتماد به نفس نشان دهید. این نکته زبان بدن ، نسبت به مورد دیگر ساده تر و شما را در نظر دیگران محترم‌تر جلوه می دهد. 

بر اساس یافته ها و مطالعات محققان بزرگ، افرادی که هنگام راه رفتن با اعتماد به نفس بیشتری قدم برمی دارند، جذاب تر، با اعتماد به نفس بیشتر و ارزشمندتر از دیگر افراد به نظر می آیند. 

 

۳- تماس چشمی مؤثر برقرار کنید:

 

سومین ترفند زبان بدن تماس چشمی مؤثر برقرار کنید

 

گفته ها و نگفته ها از چشمان شما پیداست. بله، همینطوره. آنچه در درون شما اتفاق می افتد از چشمان تان به راحتی  قابل تشخیص است.  افرادی که در چشم هاشان لرزش زیادی دیده می شود، یعنی مضطرب هستند و حواسشان جای دیگری پرت است و آنها افراد ۱۰۰% صادقی نیستند.

این نکته زبان بدن بسیار در انجام معاملات کسب و کار مورد توجه معامله کننده ها در هنگام مذاکره قرار می‌گیرد. برای افرادی که عادت ندارند مستقیم به چشمان دیگران نگاه کنند، ایجاد چنین عادتی کار دشوار‌ی است؛ با این حال، مانند هر کار دیگری با تمرین و تکرار امکان‌پذیر است. 

 

۴- دستان خود را در معرض دید قرار دهید:

 

چهارمین ترفند زبان بدن دستان خود را در معرض دید قرار دهید

 

برای آن دسته از افرادی که مضطرب هستند، گاهی این مشکل پیش می آید که نمی دانند دست های خود را در چه وضعیتی قرار دهند. به همین دلیل ممکن است آنها را در داخل جیب های خود قرار داده یا اینکه دست به سینه بنشینند؛ هر دو وضعیت، برداشت منفی را در ذهن فرد مقابل ایجاد می کند. زمانی که از طرف شما به طرف مقابل به خاطر زبان بدن شما حس خوبی منتقل شود، این موضوع به حفظ کاریزما در شما نیز کمک می کند.

زمانی که دست ها از دید طرف مقابل پنهان می شوند، او احساس می کند که شما حقیقتی را از او پنهان می کنید. با آزاد قرار دادن اعضای بدن خود به دیگران این اجازه را خواهید داد که به حریم شما وارد شوند و شما نیز می توانید به راحتی به آنها اعتماد کنید. از هر نوع زبان بدن یا ژست بدن که نشان دهنده حالت تدافعی باشد، بپرهیزید.

 

۵- نه بی قرار باشید و نه ساکن در یک نقطه:

 

پنجمین ترفند زبان بدن نه بی قرار باشید و نه ساکن در یک نقطه

 

بسیاری از افراد عادت دارند که بیش از اندازه تکان بخورند و در این حالت از زبان بدن، تشویش و استرس کاملاً روشن به چشم می خورد. به عنوان مثال این افراد دائم دست ها یا پاهای خود را تکان می دهند، انگشت های خود را روی میز می کوبند و یا با موهای خود بازی می کنند. بعضی دیگر نیز بلعکس، بسیار ساکن و بی حرکت هستنند. چنین رفتارهایی در مخاطب نوعی عدم صداقت را بازنمایی می کند. 

دکتر «لیلیان گلاس» رفتار درمانگر و متخصص زبان بدن که برای تشخیص سیگنالهای رفتاری با «اِف بی آی» همکاری دارد در این‌باره اشاره می کند که وقتی در یک بحث معمولی وارد می شوید و صحبت را آغاز می کنید، طبیعی است که کمی بدن خود را حرکت دهید و حتی بعضی از این تکان ها بصورت ناخودآگاه انجام می شود.

پس وقتی ساکن در یک نقطه می ایستید، این می تواند سیگنال هشدار دهنده ای برای فرد مقابل به شمار بیاید. برای اینکه بتوانید بهترین ارتباط مؤثر را با فرد مقابل داشته باشید، بهتر است در حرکات بدن خود تعادل حفظ نمایید.

 

۶- صاف بنشینید:

 

ششمین ترفند زبان بدن صاف بنشینید

 

حق با پدر و مادان ما بود که در کودکی و زمانیکه وقتی قوز می کردیم به ما هشدار می دادند. «آماندا آگوستین» یکی از مشاوران حرفه ای مشاغل چنین می گوید: “زمانیکه در یک مصاحبه کاری حاضر می شوید و خود روی صندلی طوری می نشینید که انگار در آن فرو رفته اید، حس عدم اشتیاق شما برای استخدام در آن شغل به فرد مقابل انتقال پیدا خواهد کرد. علاوه بر این، این حالت از زبان بدن یکی از علامت های وجود اعتماد به نفس در شما نیز به شمار می آید.”

او توصیه می کند که صاف نشسته و تا جاییکه می شود، بدن خود را به سمت سقف متمایل کنید. این نحوه نشستن، نشانه با استعداد بودن و قابل اعتماد بودن شما نیز می باشد. البته شما هم حق دارید، تغییر وضعیت نشستن کار آسانی نیست ولی تأثیرش تا حدیست که ارزش تلاش کردن را دارد.

 

۷- روی حالت دست دادن با دیگران کار کنید:

 

ترفند هفتم زبان بدن روی حالت دست دادن با دیگران کار کنید

 

موسس شرکت InfoShore،  «آشیش آرورا» درباره این نکته زبان بدن می گوید که اگر با دیگران بسیار ضعیف و بی اشتیاق دست بدهید، ممکن است شخصیت ضعیفی را از خود در ذهن آنها بسازید. او برای حل این مسئله می گوید: زمانیکه با فردی دست می دهید، طوری این کار را انجام دهید که استخوان های دست آن فرد را به آهستگی لمس کنید. وقتی دست خود را در هنگام دست دادن به سمت بالا و پایین حرکت می دهید، به همان اندازه فشار را حفظ کنید و همزمان تماس چشمی خود را با آن فرد نیز حفظ کرده و لبخند بزنید.

 

۸- آرامش خود را حفظ کنید:

 

 هشتمین ترفند زبان بدن آرامش خود را حفظ کنید

 

هنگامی که مضطرب هستید، شاید سرعت صحبت کردن و تکان های بدن شما افزایش یابد. «پیتر اکونومی» یکی از متخصصین و مدیران موفق در این باره می گوید: “در چنین شرایطی بهتر است اندکی حرکات بدن خود را آرام تر کنید. زمانی که بر روی زبان بدن خود بیشتر دقت کنید، توانایی شما برای کنترل آن افزایش می یابد.”

بنابراین بهتر است نفس عمیقی بکشید، آرام باشید و بر روی زبان بدن تسلط خود را حفظ کنید. با این کار در زمان رو به رو شدن با دیگران، اعتماد به نفس و مقاومت بیشتری از خود نشان می دهید.

 

نتیجه گیری:

 

زبان بدن یکی از قوی ترین و تأثیرگذارترین عوامل برقراری یک ارتباط مؤثر، قوی و مثبت است. بحث درباره این موضوع مهم یعنی زبان بدن در حوزه های مختلف کسب و کار در این سالها بیشتر به گوش می رسد. ولی قدمت آن بسیار طولانی تر از تنها چند سال است. در این مقاله، گذری داشتیم به چندین نکته خاص درباره زبان بدن که توجه به آنها برای شما نه تنها ضرری ندارد بلکه در خیلی از شرایط می تواند نجات بخش کسب و کارتان باشد.

 

  1. Nahid.Abyari گفته:

    بسیار عالی و مفید…
    در صورت امکان راجع به جزئیات هم مقاله بزارید. مثلا وقتی توی یه مصاحبه کاری هستیم و میخاهیم از طریق زبان بدن مفهومی مثل عدم رضایت از پیشنهاد رو منتقل کنیم چه حرکاتی مناسب هست؟

  2. payam kazemi گفته:

    عالی بود، لطفا در زمینه زبان بدن در آینده مطلب بیشتری بگذارید خصوصا مطالبی که با مصداق های عملی، زبان بدن رو بازگو میکند…

تا کنون 2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مهر ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۱۵ ق.ظ

چگونه از نیاز فیزیولوژیک افراد درآمدزایی کنیم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۱ ب.ظ

۱۰ نکته طلایی راجع به پول که همه باید بدانند

ساعت ۱۱:۰۹ ق.ظ

علم بهتر است یا ثروت؟

مهر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ

۲۰ شغل به عنوان شغل دوم و بهترین ها برای افزایش درآمد

ساعت ۱:۰۵ ق.ظ

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟

مهر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

اشتباه نکن، راه پولدار شدن اینجاست

ساعت ۱۰:۴۶ ق.ظ

درآمدم ۵ برابر شده

ساعت ۷:۰۵ ق.ظ

درآمدم بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون شده

ساعت ۷:۰۲ ق.ظ

توی ۲ ماه درآمدم ۲۰ میلیون بیشتر شده (یه سوپرمن میشم)

ساعت ۷:۰۰ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده(کار خدا بود که با شما آشنا شدم)

مهر ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۴۲ ب.ظ

درآمدم ۲ برابر شده

ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

اصول هفتگانه موفقیت استیو جابز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

در چه جایگاهی از هرم هوش مالی قرار دارید؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۳۱ ب.ظ

افراد ثروتمند چگونه فکر و رفتار می کنند

ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

تا ۳ سال دیگه درآمدم ۱۰۰ برابر میشه

ساعت ۱۱:۲۳ ق.ظ

راز ۱۰۰ میلیون اولی که به دست آوردم

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است

مهر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

ثروت ترامپ از کجاست؟

مهر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

۸ گام مرموز تا رسیدن به موفقیت در کسب و کار

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۰ ب.ظ

تو یه ماه به درآمد ۲ میلیونی رسیدم

ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

۳۰ میلیون به درآمدم اضافه شده

ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

راه های کسب درآمد از شبکه های اجتماعی (اینستاگرام، تلگرام )

ساعت ۱۰:۳۵ ق.ظ

درآمدم بیشتر شده و تا چند ماه آینده خیلی بیشتر از این هم میشه

ساعت ۹:۱۴ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده (شما پیامبر نیستید ولی پیغام آورید)

مهر ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۲۸ ب.ظ

راز رسیدن به درآمد ۵۰ میلیون تومانی(حتما ببنید)