هدف گذاری

۵ راهکار طلایی در فرآیند هدف گذاری

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (9 votes, average: 3٫56 out of 5)
person فرشته میرصاحبدل access_time خرداد ۲۴, ۱۳۹۶ remove_red_eye 495 مشاهده comment ۲ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 6 دقیقه میباشد.

اگر می خواهید موفق شوید، باید زندگی خود را هدف گذاری نمایید. هدف گذاری نه تنها به شما اجازه می دهد مسیر زندگی و کسب وکار خودتان را در دست داشته باشید، بلکه به شما اجازه می دهد تا از آن به عنوان یک عامل برای تعیین موفقیت خود استفاده کنید. بدون تعیین هدف در زندگی تمرکز نداشته و از مسیر مشخصی برخوردار نیستید.

فرایند هدف گذاری

هدف گذاری
یک نقطه ی خوب برای بررسی کیفیت زندگی و هدف گذاری برای آن پاسخ به این سئوال است : چرا صبح ها از خواب بیدار می شوم؟ این سئوال را بارها با صدای بلند بپرسید. از خودتان بپرسید که در این لحظه ی زندگی به چه چیز نیاز دارید؟ یک نیاز واقعی چیزی است که بدون آن نمی توان زنده ماند. همین که نیاز های اساسی شما روشن شد، ببینید خواسته هایتان چیست اند؟ خواسته ها، ارزش های شما را آشکار می کنند. وقتی ارزش ها مشخص شد می توانید شروع به هدف گذاری در زندگی نمایید.

هدف گذاری فرایندی است که با بررسی دقیق آغازشده و در پایان کار و تلاش بسیار زیادی را می طلبد. در بین این دو نقطه مراحل بسیار مهمی وجود دارد که اطلاع از آن ها به شما اجازه می دهد اهداف قابل دستیابی برای خود انتخاب کنید. باید مهارت و روش هدف گذاری  در زندگی را در خود تقویت کنید.

یک هدف مانند یک بذر است، هرچقدر یک بذر خوب و مرغوب باشد به همان میزان احتمال سر از خاک بیرون آوردن و رشد کردن آن بیشتر است، ما هم باید در فرایند هدف گذاری مانند کشاورزان از بذرهای خوب استفاده کنیم تا بتوانیم احتمال رسیدن به هدف را افزایش دهیم.

 

عوامل مؤثر در فرایند هدف گذاری

اشتیاق و انگیزه

هدف گذاری
نقطه ی آغازین دستیابی به اهداف، اشتیاق است. شما باید به نوعی اشتیاق شدید دستیابی به اهداف را در خود شعله ور سازید. تنها زمانی به انرژی مورد نیاز برای غلبه بر موانع در راه رسیدن به هدف دست خواهید یافت که به اندازه ی کافی اشتیاق داشته باشید.

اهدافی انتخاب کنید که موجب انگیزش برای شما شوند. موجب انگیزش شدن به این معنا است که هدف انتخابی برای شما مهم باشد و ارزش قابل توجهی برای دستیابی به آن وجود داشته باشد. اگر علاقه ای به نتیجه آن نداشته باشید یا ارتباطی با آینده شما نداشته باشد، احتمال سعی و تلاش برای دستیابی به آن برای شما کم است و شانس موفقیت شما در رابطه با آن کاهش می یابد که در ادامه پیامدهای روانی دیگری هم برای شما ایجاد می کند. هدف شما باید به صورت سازمان یافته و آگاهانه، محیط و شرایط لازم برای افزایش اعتماد به نفس شما را فراهم سازد.

برای اطمینان از انگیزاننده بودن یک هدف باید سعی کنید یک “چرا” در رابطه با آن بر روی کاغذ بیاورید. چرایی که می توانید از آن برای توجیه دیگران در رابطه با اهمیت آن هدف استفاده کنید.

شناخت مهارت ها

 

هدف گذاری
یکی از عناصر عمده در فرایند هدف گذاری ، روشن ساختن مهارت هاست. مهارت های شما همان نیروی هدف شماست. پیگیری هر گونه هدف یا رؤیا( شخصی، شغلی، معنوی و…) یک سفر از رشد، یادگیری و بهبود پیوسته است. مهارت یافتن همان عمل پاگذاشتن در مسیر است، نه رسیدن به پایان مسیر. مهارت یافتن مکانی رفیع و بلند مرتبه نیست که فقط تعدادی نخبه در آنجا ساکن باشند. همه ی کسانی که می خواهند در مسیر پیشرفت در زندگی خود گام بردارند می توانند با کسب مهارت های لازم به موفقیت های چشمگیر دست پیدا کنند. همه آن چه به آن نیاز دارید برداشتن گام اول است. فقط باید اولین گام را بردارید و آماده ی برداشتن گام های بعدی شوید و از سقوط نهراسید. دوباره سعی کنید و باز هم تلاش کنید و سرانجام به هدف خود خواهید رسید.

اگر نمی دانید قدرت های شما چیست و در چه زمینه ای مهارت دارید، از همسر، دوست، همکار یا کسی که شما را خوب می شناسد کمک بخواهید تا قدرت هایتان را بشناسید و آن ها را تقویت کنید.

کشف علایق

 

هدف گذاری
اکنون که مشخص نمودید در چه کاری خوب هستید و مهارتتان را برای چه هدفی می توانید به کار ببرید، در گام بعدی روشن کنید زمینه های مورد علاقه اتان کدام اند؟ بفهمید آن چیست که شما را حرکت می دهد.
ضرب المثلی قدیمی می گوید: “هرچه ارزش انجام دادن داشته باشد، ارزش خوب انجام دادن هم دارد.”
اگر به درستی بدانید که مهارت های مورد علاقه و آن چه حرکت تان می دهد کدام اند، از نیروی هدف برخوردارید و تصمیم هایی که در زندگی و مدیریت کسب وکار بر اساس نیروی هدف گرفته شده باشند، ارضاکننده اند و منجر به موفقیت شما می شوند.

برنامه ریزی

 

هدف گذاری
بین هدف گذاری و برنامه ریزی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. برنامه بدون هدف اثر بخشی نداشته و هدف بدون برنامه ، خیال و رؤیایی بیش نیست . هدف گذاری جزء لاینفک برنامه ریزی است و برنامه ریزی هدف فرایندی است که چگونگی حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب ( هدف ) را مشخص می نماید. برنامه ریزی خود هدف نیست بلکه وسیله و ابزاری برای تحقق اهداف است. برای موفقیت و بهبود فردی وسازمانی ، هدف گذاری خوب شرط لازم و برنامه ریزی مناسب شرط کافی است. شرط اساسی در برنامه ریزی نیز مدیریت زمان است.

 

خلوت روزانه

 

هدف گذاری
یکی دیگر از عناصر اصلی در فرایند هدف گذاری ، تدارک دیدن یک وقت آزاد پانزده دقیقه ای روزانه است، به نحوی که بتوانید آرام شوید و مشغله روزانه پریشانتان نسازد. هرقدر این وقت آزاد روزانه را که به آن خلوت می گوییم منظم تر انجام دهید، هر چه بیشتر از توهمات نقاب برمی دارید.

خلوت به همراه تجسم یکی از قوی ترین ابزارهای در اختیار شماست. ذهن و تصورات درون آن است که موفقیت یا شکست هدفها و مقاصد را تعیین می کنند.

یک خلوت قادر است به شما کمک کند تا زندگی روزانه تان را بطور مؤثر مدیریت کنید. خلوت کردن به زبان ساده همان جریان تمرکز منظم بر احساسات، اولویت ها و افکار است.

چگونه خلوت کنیم؟

اول از همه بنشینید. مثلا یک روز صبح کمی زودتر از خواب بیدار شوید و قبل از اینکه به هر کار دیگری بپردازید، فقط آرام بنشینید و به مدت ۳ تا ۴ دقیقه به افکار و احساس تان توجه کنید. سپس افکار خود را متمرکز کنید. این خلوت را بطور مرتب تکرار کنید. لااقل روزی یک بار. بعضی ترجیح می دهند در میانه روز یا آخر وقت خلوت کنند. بهتر آن است که نگذاریم حتی یک روز بدون صرف وقتی برای خلوت کردن، که معنویت مان را تقویت می کند، بگذرد.
به مدت یک هفته با قلب و ذهن باز آن را امتحان کنید، بعد خودتان قضاوت کنید که آیا برایتان مفید بوده یا نبوده است. اگر مفید بود آن را ادامه دهید و عادت خلوت کردن را گسترش دهید، به زودی تغییر شما و حس هدفتان، بخش اعظمی از زندگیتان می شود.

محاسن و مزایای هدف گذاری 

 

هدف گذاری
هدف گذاری ؛ امکان اندازه گیری پیشرفت و بهبود را فراهم می نماید.
هدف گذاری ؛ انگیزه و روحیه تلاش را بهبود می بخشد.
هدف گذاری ؛ باعث ایجاد هماهنگی و وحدت می گردد.
هدف گذاری ؛ شرط لازم برنامه ریزی است ، برنامه بدون هدف و هدف بدون برنامه بی معنی است .
هدف گذاری ؛ باعث تمرکز بر فعالیت ها می شود.
هدف گذاری ؛ انحراف در عملکرد ها و برنامه ها را مشخص می کند.
هدف گذاری ؛ فعالیتهای زاید را شناسایی و مشخص می کند.
هدف گذاری ؛ احتمال موفقیت را بیشتر می کند.
هدف گذاری ؛ باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.
هدف گذاری ؛ باعث رشد و تعالی می گردد.

نتیجه گیری

ما در دنیایی زندگی می کنیم که به سرعت در حال تغییر و تحول است. در این میان، برنده کسی است که بتواند خود را با این تغییر و تحول انطباق دهد و بازنده کسی است که قادر به انطباق و سازگاری نباشد و نتواند برای خود برنامه ریزی و هدف داشته باشد. در نتیجه هدف گذاری و داشتن اهداف واضح و مشخص در زندگی از مهم ترین عوامل موفقیت است و موجب رشد و بهبود مهارت های فردی و اجتماعی می شود.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری
نویسنده: ماهان تیموری – فرشته میرصاحبدل

  1. SaeedHabeeby گفته:

    * * * * * * *

  2. حسن فکری گفته:

    سلام.این فرآیندش عالیه به نظرم. من اطلاعاتم بشتر شد.ممنون

تا کنون 2 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مرداد ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

شراکت در کسب و کار چه اصولی دارد؟

مرداد ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۰۴ ب.ظ

کسب و کار کفپوش سه بعدی

ساعت ۳:۵۲ ق.ظ

۸ روش برای حفظ انگیزه

مرداد ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۵۶ ب.ظ

دکتر مهدی خیراللهی

ساعت ۳:۵۶ ق.ظ

داستان موفقیت ۶ کارآفرین بزرگ

مرداد ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۱ ق.ظ

نکاتی طلایی برای افزایش هوش مالی دانشجویان

ساعت ۲:۵۰ ق.ظ

۲۵ درس آموزنده رهبری کسب و کار

مرداد ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

زندگینامه محمود حقیقت طلب

مرداد ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۰۳ ق.ظ

عکس نوشته از سخنان کارآفرینان موفق

مرداد ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۰۷ ق.ظ

زندگینامه علی اصغر جهانگیری

مرداد ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۱۸ ب.ظ

کارمندان میتوانند مدیر شوند اگر…

ساعت ۱۲:۲۶ ق.ظ

تفاوت های برجسته بین مدیریت و رهبری (اینفوگرافیک)

مرداد ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ق.ظ

برقراری ارتباط و ۸ اشتباه در انجام آن

مرداد ۱۲, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۰۱ ب.ظ

کار کمتر، نتیجه بهتر!

مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۵۸ ب.ظ

قانون میتوز و افزایش درآمد

مرداد ۱۰, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۰ ب.ظ

موانع سوددهی کسب و کار

ساعت ۱۰:۴۹ ق.ظ

بهترین راهکار های جذب ثروت

ساعت ۸:۳۰ ق.ظ

کاربردی ترین راه های تبلیغات در اینستاگرام

ساعت ۷:۴۵ ق.ظ

پنج نوع از بهترین تبلیغات تجاری

ساعت ۲:۱۹ ق.ظ

شکست چه درسی به ما می دهد؟

مرداد ۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

۴ نکته طلایی برای ارائه خود در بازاریابی

ساعت ۹:۵۷ ق.ظ

پرزنت کردن موثرترین راه رسیدن به موفقیت

مرداد ۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ب.ظ

شروع کسب و کار بدون سرمایه

ساعت ۱:۴۵ ق.ظ

کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟

مرداد ۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۱ ب.ظ

سرگرمی را به درآمد تبدیل کنید(اینفوگرافیک)