20 عادت رفتاری که مانع از میلیونر شدن شما می‌شود

درباره‌ی میلیونر شدن چه فکری می‌کنید؟ آیا میلیونر بودن را ترجیح می‌دهید؟ شاید این سؤال خیلی منطقی نباشد؛ چراکه کسی در دنیا وجود ندارد که با میلیونر شدن مخالف باشد. اما بیشتر افراد عادت‌های رفتاری نامناسب و اشتباهی دارند که مانع از  موفقیت‌های مالی آن‌ها می‌شوند. اگر بتوانید این ۲۰ عادت رفتاری نامطلوب را ترک کنید، میلیونر شدن هم چندان‌که تصور می‌کنید به زیرکی نیازی ندارد.

در ادامه درباره ۲۰ عادت رفتاری نامطلوب و بازدارنده به شما کمی اطلاعات ارائه خواهیم داد که بارها و بارها، خاصیت بازدارندگی آن‌ها اثبات‌شده اما کنار گذاشتن آن‌ها کار آسانی نیست؛ با گروه آموزشی ماهان تیموری همراه باشید:

 

۲۰ عادت نامطلوب که مانع میلیونر شدن

 

دیر بیدار شدن

 

دیر بیدار شدن

 

بسیاری از افراد به‌طور طبیعی بیشتر از ۶ یا ۷ ساعت توانایی خوابیدن را ندارند و فرض مثال، درست ساعت ۷ صبح بیدار می‌شوند. اما گروه دیگری از افراد نیز وجود دارند که سال‌ها تلاش می‌کنند تا بتوانند در ساعات خواب‌ و بیداری خود تعادل ایجاد کنند اما در پایان از انجام این کار ناکام می‌مانند. حتی تصور بیدار شدن در صبح‌های بارانی و هوای کمی خنک هم بسیار سخت است. با این‌ حال بهتر است این را بدانید که اگر خواب عمیق شما تا نزدیک ظهر ادامه دارد، باید با ۱۲ ساعت کار یا بیشتر، میزان اضافه خواب خود را جبران کنید.

افراد موفق در زندگی و کسب‌وکار معروف به سحرخیزی هستند و معمولاً، ساعت‌های اولیه صبح و خیلی زودتر از دیگر افراد خانواده از خواب بیدار می‌شوند. آن‌ها کارهایی مثل ورزش ، تماشای اخبار و پاسخ دادن به ایمیل‌های دریافتی خود را در این ساعات انجام داده و برای رسیدن به محل کار خود را آماده می‌کنند.

 

بی‌توجهی به‌سلامت جسم

 

مانع میلیونر شدن بی‌توجهی به‌سلامت جسم

 

طبق گفته توماس کورلی

“عادت‌های نامطلوب در زمینه سلامتی، اثرات زیان باری را بر زندگی ما به‌جای می‌گذارند.”

 

زمانی که ازلحاظ جسمی سالم نباشید، احساس خستگی کرده و میزان بهره‌وری شما پایین می‌آید، استرس بیشتر شده و سلامتی شما در معرض خطر قرار می‌گیرد. هنگامی‌ که هر روز با این مسائل روبرو هستید، امکان تمرکز بر روی دستیابی به اهدافی مثل میلیونر شدن سخت می‌شود.

 

مطالعه‌ی ناکافی

 

مطالعه‌ی ناکافی

 

افراد ثروتمند، زمان و انرژی خود را صرف گسترش سطح علم و دانش خود درزمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها از خبرهای تازه صنعت و اخبار روز مطلع هستند، از بیوگرافی افراد موفق و سرشناس انگیزه می‌گیرند و روحیه آن‌ها را حفظ می‌کنند.

ویل لیپوفسکی در جایی نوشته است که مطالعه کردن، دیدگاه‌های مختلفی را ایجاد می‌کند، نقطه نظرات متنوعی را به وجود آورده و شما را مجبور می‌کند که فراتر از اندیشه کنونی خود فکر کنید و رؤیاهای زیباتری را بسازید و از همه مهم‌تر به شما می‌آموزد که هرگز تسلیم نشوید.

 

وابستگی به تنها یک منبع درآمد

 

وابستگی به تنها یک منبع درآمد

 

میلیاردرهای خودساخته هدف بزرگ دارند و از منابع متنوعی درآمد کسب می‌کنند. برای کسانی که رؤیای میلیونر شدن را در سر دارند، این بدان معناست که باید منابع مالی دیگری هم برای پرداخت قرض‌های خود پیداکرده و برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز زمان بازنشستگی از آن استفاده کنند.

البته به  این معنا نیست که لزوماً باید شغل دوم داشته باشید و یا مثلاً در یک رستوران کارکنید، اگرچه که این ایده‌ی بدی هم نیست. شغل دوم شما می‌تواند کاری باشد که به آن علاقه دارید، برای مثال نویسندگی در عرصه‌های مختلف. شما درنهایت می‌توانید از طریق راه‌اندازی وبلاگ خود درآمد کسب کنید.

 

عدم بودجه‌بندی دریافتی ماهیانه

 

عدم بودجه‌بندی دریافتی ماهیانه

 

بسیاری از افراد میلیونر توصیه می‌کنند که برای حقوق یا درآمد خود برنامه دقیق بودجه‌بندی را داشته باشید و مهم‌تر از همه به آن پایبند باشید؛ اما متأسفانه افراد بسیاری وجود دارند که از اهمیت انجام این کار بی‌خبرند یا به انجام آن هیچ تمایلی ندارند. این‌گونه از افراد قادر به تخمین دقیق هزینه‌های خود در مقایسه با درآمدشان نیستند و این عدم توانایی در بسیاری از موارد باعث بروز مشکلات مالی می‌شود.

اگر تا به امروز چنین مشکلاتی را تجربه کرده‌اید، هرچه سریع‌تر باید درصدد افزایش هوش مالی خود اقدام کرده و برخی از هزینه‌های غیرضروری را مدیریت و حذف کنید، در صورت نیاز هم می‌توانید از مشاوره با افراد باتجربه و ماهر کمک بگیرید تا شما را دراین‌باره راهنمایی کنند.

 

بی‌پروا پول خرج کردن

 

بی‌پروا پول خرج کردن

 

تام کورلی در کتاب (عادت هاتو تغییر بده، زندگیتو متحول کن ) نوشته: « طبق تحقیقات من، ۹۵ درصد از افرادی که در سطح اقتصادی پایین اجتماع قرار دارند، پس‌انداز نمی‌کردند و برای تأمین نیازهای اولیه زندگی، به‌شدت زیر بار قرض و بدهکار بودند. به‌موجب آن‌هم هیچ‌گونه پس‌اندازی برای دوران ازکارافتادگی و بازنشستگی خود، برای فرزندان و یا دنبال کردن فرصت‌ها و آرزوهای خود نداشتند».

طبق گفته تام کورلی:

«پس‌انداز نکردن و خرج کردن فراتر از میزان درآمد، به فقر دائمی منجر می‌شود و آرزوی فرار از این شرایط را از بین می‌برد».

 

عدم توجه به هزینه‌های کوچک

 

عدم توجه به هزینه‌های کوچک

 

شاید صرف هزینه روزی ۱۰ هزار تومان برای خریدن یک فنجان چای هیچ تأثیری در سلامتی شما نخواهد داشت. همین تأثیر را هزینه‌ی ۱۰۰ هزارتومانی در ماه برای عضویت در باشگاه  ورزشی دارد که هرگز از عضویت در آن استفاده نکردید. این موارد هزینه‌های چندانی زیادی نیستند، اما این را به یاد داشته باشید که این هزینه‌های کم‌کم روی‌هم جمع می‌شوند.

پس نباید اهمیت بودجه‌بندی نادیده گرفته شود. این روش باعث می‌شود که شما هزینه‌های کوچک ماهیانه‌ی خود را تحت کنترل داشته باشید و دقیقاً طبق نیازهای ضروری و میزان درآمد خود، برنامه‌ریزی داشته باشید.

 

گذراندن وقت با افراد نامناسب

 

گذراندن وقت با افراد نامناسب

 

تام کورلی درباره این عنوان می‌گوید:

«تنها در صورتی در زندگی به موفقیت خواهید رسید که اطراف خود را با افراد مناسب پرکنید».

افرادی که  دارای نگرش منفی‌باف هستند و افکارشان سمی است را از زندگی خود حذف کنید و آن‌ها را با افراد خوش‌بین، مثبت اندیش و خوش‌خلق جایگزین کنید.

 

به تعویق انداختن امورات

 

به تعویق انداختن امورات

 

آرزوی میلیونر شدن را در ذهن پروراندن یک‌طرف و تلاش برای برآورده کردن آن، طرف دیگر ماجراست. اگر قصد دارید که با مشکلات مالی روبه‌رو نشوید، باید هرچه سریع‌تر به سمت این هدف حرکت خود را آغاز کنید؛ حتی اگر مجبور شوید از یک متخصص مالی کمک بگیرید تا شما را درباره بودجه‌بندی و اصول صحیح رسیدن به اهداف مالی و داشتن هوش مالی بالا راهنمایی کند. یکی از بهترین روش‌ها برای آغاز کار هم همین است.

 

ذهنیت اشتباه از موفقیت

 

ذهنیت اشتباه از موفقیت

 

تام کورلی در یکی از کتاب‌های خود نوشته:

 «میلیونر شدن یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. دستیابی به موفقیت مالی، به زمان، ابتکار و تلاش بی‌وقفه نیازمند است.»

 کسانی که به دنبال موفقیت‌های یک‌شبه هستند، خیال می‌کنند که این مسیر، یک میان‌بر دارد .در عوض برای میلیونرها « دنبال کردن رؤیاها و اهداف یک عادت شده است.»

 

تماشا بیش‌ازاندازه تلویزیون

 

تماشا بیش‌ازاندازه تلویزیون

 

زیگ زیگلار گفته:

«افراد ثروتمند، تلویزیون‌های کوچک ولی کتابخانه‌های بزرگ دارند؛ و در عوض افراد فقیر، تلویزیون‌های بزرگ و کتابخانه‌های کوچک دارند.»

اشتباه برداشت نکنید، تلویزیون یکی از بهترین سرگرمی‌های سالم است که بسیاری از افراد از تماشای آن لذت می‌برند. اما طبق گفته‌های کورلی، افراد ثروتمند وقت خود را برای مطالعه ،ورزش و یادگیری موضوعات مختلف اختصاص می‌دهند و آن را با تماشا کردن تلویزیون تلف نمی‌کنند. کورلی می‌گوید:

«استفاده‌ی مفید از زمان و داشتن مهارت مدیریت زمان یکی از نشانه‌های میلیونرهای خودساخته است که با تلاش خود میلیونر شده‌اند؛ و اتلاف وقت، نشانه‌ی افراد فقیر است که هیچ تلاشی برای بهبود شرایط زندگی و کسب‌وکار خود ندارند.»

 

نداشتن یک راهنما یا مشاور قوی

 

نداشتن یک راهنما یا مشاور قوی

 

شما می‌توانید از موفقیت‌ها و اشتباهات افراد موفق دنیا درس بگیرید، این افراد میلیونر خود را در عرصه‌های مختلف ثابت کرده‌اند. توصیه‌های آن‌ها می‌تواند از اشتباهات و خطرات پیش‌بینی‌نشده جلوگیری کند و استفاده از تجربه آن‌ها کاملاً به نفع شما خواهد بود.

اساتید دانشگاه، والدین و یا هر فرد موفق و سرشناسی می‌توانند راهنما یا مشاورهای خوبی برای شما باشند، تنها کافی است آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های آنلاین دنبال یا به عبارتی فالو کرده و یا به بیوگرافی آن‌ها مراجعه کنید.

 

عدم تمایل برای ایجاد تغییر

 

عدم تمایل برای ایجاد تغییر

 

ریسک کردن و خروج از شرایط ثابت و همیشگی برای خیلی از افراد کار آسانی نیست اما این موضوع تا زمانی صادق است که اولین گام به سمت پیشرفت را برداشته و به‌زودی با موفقیت‌های مالی روبرو شوید و شاهد نتایج آن باشید. این عادت مطلوب برای میلیاردرهای خودساخته‌ای مانند بیل گیتس، ریچارد برانسون، لری الیسان وارن بافت کارساز و مؤثر بوده است.

کورلی دراین‌باره معتقد است که:

 « هدف میلیونر شدن نیاز روحیه‌ی ریسک‌پذیری دارد. بیشتر افراد، این خصوصیت را ندارند و به همین دلیل بیشتر مردم دنیا ثروتمند نیستند.”

 

سؤال نپرسیدن

 

سؤال نپرسیدن

 

با این حقیقت کنار بیایید که شما از همه‌چیز آگاه نیستید؛ عدم پذیرش این حقیقت، مانع از رسیدن شما به موفقیت شده و تا زمانی که با این موضوع کنار نیایید، ثروتمند هم نخواهید شد.

حدس و شک در مسیر دستیابی به هدف، نمی‌تواند به شما کمک کند. باید از اثربخشی کامل روش‌هایی که به کار می‌گیرید، اطمینان حاصل کنید. اگر درباره‌ی سرمایه‌گذاری یا ایده‌های نو کسب‌وکار اطمینان ندارید، باید به دنبال جواب درست برای سؤال‌های در ذهن خود باشید و بازخوردهای آن‌ها را با دقت بررسی کنید.

 

عدم پذیرش شکست

 

عدم پذیرش شکست

 

کارآفرینان از شکست‌های متعدد خود به‌عنوان «مدال افتخار» یاد می‌کنند. البته به این معنا نیست که از آن لذت می‌برند و به دنبال آن هستند تنها اینکه از اشتباهات خود درس‌های ارزشمندی گرفتند که از هیچ استادی دریافت نکرده بودند. راه‌اندازی یک کسب‌وکار قوی و در کنار آن از دست دادن همه‌ی دارایی‌ها، حس خوبی نیست؛ اما این شکست‌های مرحله‌به‌مرحله ما را هر بار قوی‌تر از قبل برای آغاز کار آماده می‌سازد.

اشتباه برداشت نکنید، شکست خوردن اصلاً اتفاق خوبی نیست؛ اما باید از آن درس گرفت و اجازه نداد که سد راه موفقیت ما شود. ریسک‌پذیر باشید و درصورتی‌که با شکست روبه‌رو شدید، نترسید و از آموزه‌ها و تجربه‌هایی که به دست آوردید در جهت بهبود شرایط خود استفاده کنید.

 

عدم تعیین اهداف روزانه و کوتاه‌مدت

 

عدم تعیین اهداف روزانه و کوتاه‌مدت

 

یکی از عادت‌های مطلوب که باید آن را در خودتان تقویت کنید، یادداشت اهداف کوتاه‌مدت روزانه می‌باشد. این فعالیت در ما انگیزه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که همین گام‌های کوچک شما را به اهداف بزرگ‌ترمان برساند.

زمانی که برای خود هرروز فهرستی از اهداف تهیه می‌کنید، در حقیقت اهداف خود را اولویت‌بندی کرده‌اید، به بیانی دیگر، مهم‌ترین کار را در مرحله‌ی اول انجام دادید و به ترتیب، کارهایی با اهمیت کمتر را به مراحل بعد موکول کرده‌اید.

 

منفی‌بافی

 

منفی‌بافی

 

کورلی در کتاب خود می‌گوید:

 «موفقیت طولانی‌مدت تنها در شرایطی که دید و ذهنیت مثبتی داشته باشید، محقق می‌شود.”

باور به این موضوع که اهداف شما به این راحتی محقق نخواهند شد و غیرممکن است، در دراز مدت بر روی اعتمادبه‌نفس شما اثرات منفی داشته و شما را از برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدن به موفقیت بازمی‌دارد.

پس بهتر است بر روی دستیابی به اهداف روزانه و کوتاه‌ مدت تمرکز کنید و هرروز برای آن بیشتر تلاش کنید. به‌زودی متوجه خواهید شد که به هدف بزرگ‌تر خود نیز نزدیک‌تر شده‌اید.

 

عدم جمع‌آوری دارایی‌های خود

 

عدم جمع‌آوری دارایی‌های خود

 

برندون ترنر، معاون مدیر یکی از کمپانی‌های بزرگ دنیا مسئله‌ی جالب‌توجهی را مطرح کرد:

« تنها یک شغل هرگز نمی‌تواند شما را به ثروت برساند؛ جمع‌کردن پول در قلک نیز امکان میلیونر شدن را برای شما به وجود نمی‌آورد. بنابراین چگونه می‌توان میلیونر شد، درواقع چه چیزی می‌تواند برای ما ثروت بسازد؟»

دارایی؛ مثل یک کسب‌وکار پرسود، سهام بورس در حال رشد و یا سرمایه‌گذاری در خرید زمین.

این را نیز به یاد داشته باشید که ماشین گران‌قیمت و لوکس، مانع از رسیدن شما به ثروت در آینده می‌شوند. بر روی روش‌های مؤثری متمرکز باشید که در طولانی‌مدت برای شما پول‌ساز باشد.

 

بهانه‌جویی

 

بهانه‌جویی

 

بهانه‌جویی یکی از بلندترین دیوارها بین شما و ثروت می‌باشد. وقتی‌که در بدهی‌ها فرورفته‌اید، بهانه‌جویی یکی از راحت‌ترین کارهاست. کسانی که می‌گویند بهتر است در لحظه، زندگی کنیم یکی از ناچیزترین بهانه‌ها را برای کار نکردن آورده‌اند؛ اما بازهم امید دارند تا روزی به آینده‌ای روشن و پر از ثروت برسند. از بهانه‌جویی دست‌بردارید و تلاش خود را برای رسیدن به هر هدفی چندین برابر کنید.

برای مثال، زمانی که بدهی دارید، نگران پس‌انداز نباشید. ابتدا باید بدهی‌های خود را تسویه کرده و سپس پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را شروع کنید. اگر به‌اندازه‌ی کافی درآمد شما بالا نیست، حتماً پیگیر روش‌های دیگری برای کسب درآمد باشید. البته این کار به‌تنهایی مرتفع‌ کننده تمامی مشکلات شما نیست؛ اما قدم اول برای توقف روند بهانه‌جویی محسوب می‌شود.

 

عدم پیروی از قانون ۷۰/۳۰

 

عدم پیروی از قانون 70/30

 

جیم ران، یکی از موفق‌ترین افراد در کسب‌وکار خود، فرمول ساده‌ای برای رسیدن به ثروت را به همه توصیه می‌کند.

« این را بدانید که باید تنها از ۷۰ درصد درآمد خود استفاده کنید. با این مقدار باید مایحتاج ضروری زندگی خود را تهیه کنید.” او همچنین درباره اینکه ۳۰ درصد بقیه آن را باید چگونه هزینه کنیم صحبت‌های مفیدی را ارائه می‌دهد.

او پیشنهاد می‌کند که یک‌سوم آن را خرج امور خیریه، یک‌سوم دیگر را برای سرمایه‌گذاری و یک‌سوم باقیمانده را صرف پس‌انداز کنیم. در ابتدا، تغییرات چندانی را در هزینه‌ها شاهد نخواهید بود؛ اما بعد از پنج سال نتایج رعایت این قانون مشهور را خواهید دید؛ و پس از پایان ده سال، تفاوت‌ها بسیار چشمگیر خواهند بود.

 

نتیجه‌گیری:

 

نتیجه‌ای که از این مبحث می‌گیریم این است که درواقع برای میلیونر شدن در این بازار امروز و مشکلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران باید گوش‌به‌زنگ فرصت‌ها بود و یک سری عادات نامطلوب را کنار گذاشت تا بتوان به‌راحتی مسیر را به سمت ثروتمند شدن طی کرده و خود را فردی ثروتمند دانست.

 1. omgha96 گفته:

  سلام. از نظر من بسیار عالی بود. شاید یکی از بهترین مقاله ها(چون من اکثر مقاله ها را مطالعه کردم). من از قسمتهای زیر بیشتر لذت بردم.
  – وابستگی به تنها یک منبع درآمد
  – عدم توجه به هزینه‌های کوچک
  – عدم تعیین اهداف روزانه و کوتاه‌مدت
  – عدم پیروی از قانون ۷۰/۳۰
  (مخلص شما : امید)

تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مهر ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

با هوش مالی سریع تر برانید

ساعت ۱:۱۵ ق.ظ

چگونه از نیاز فیزیولوژیک افراد درآمدزایی کنیم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۱ ب.ظ

۱۰ نکته طلایی راجع به پول که همه باید بدانند

ساعت ۱۱:۰۹ ق.ظ

علم بهتر است یا ثروت؟

مهر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ

۲۰ شغل به عنوان شغل دوم و بهترین ها برای افزایش درآمد

ساعت ۱:۰۵ ق.ظ

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟

مهر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

اشتباه نکن، راه پولدار شدن اینجاست

ساعت ۱۰:۴۶ ق.ظ

درآمدم ۵ برابر شده

ساعت ۷:۰۵ ق.ظ

درآمدم بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون شده

ساعت ۷:۰۲ ق.ظ

توی ۲ ماه درآمدم ۲۰ میلیون بیشتر شده (یه سوپرمن میشم)

ساعت ۷:۰۰ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده(کار خدا بود که با شما آشنا شدم)

مهر ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۴۲ ب.ظ

درآمدم ۲ برابر شده

ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

اصول هفتگانه موفقیت استیو جابز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

در چه جایگاهی از هرم هوش مالی قرار دارید؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۳۱ ب.ظ

افراد ثروتمند چگونه فکر و رفتار می کنند

ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

تا ۳ سال دیگه درآمدم ۱۰۰ برابر میشه

ساعت ۱۱:۲۳ ق.ظ

راز ۱۰۰ میلیون اولی که به دست آوردم

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است

مهر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

ثروت ترامپ از کجاست؟

مهر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

۸ گام مرموز تا رسیدن به موفقیت در کسب و کار

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۰ ب.ظ

تو یه ماه به درآمد ۲ میلیونی رسیدم

ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

۳۰ میلیون به درآمدم اضافه شده

ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

راه های کسب درآمد از شبکه های اجتماعی (اینستاگرام، تلگرام )

ساعت ۱۰:۳۵ ق.ظ

درآمدم بیشتر شده و تا چند ماه آینده خیلی بیشتر از این هم میشه

ساعت ۹:۱۴ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده (شما پیامبر نیستید ولی پیغام آورید)