9 قدم به سمت شروع کسب و کار

۹ قدم به سمت شروع کسب و کار

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (9 votes, average: 2٫89 out of 5)
person میترا سادات ابطحی access_time تیر ۱۱, ۱۳۹۶ comment ۶ دیدگاه
زمان تقریبی مطالعه این مقاله حدود 5 دقیقه میباشد.

قصد شروع کسب و کار را دارید؟ اگر فکر می کنید این کار آسان است، سخت در اشتباهید. شروع یک کسب و کار به تلاش زیاد و زمان احتیاج دارد. با وجود فراهم بودن پیش نیاز های آغاز کسب و کار باز هم خیلی از آن ها با شکست مواجه می شوند. ولی اگر از ابتدای کار جان سالم به در ببرید، خواهید فهمید که این همه سختی و تلاش ارزش داشته و شما را به نتایج بسیار عالی می رساند.

اگر احساس می کنید آمادگی شروع کسب و کاری را دارید این ۹ قدم را با ما بردارید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید. موفق باشید…

 

قدم اول: ایده پردازی

 

ایده پردازی

 

هر کسب و کار با یک ایده آغاز می شود. این ایده می تواند از اطلاعات، علایق یا توانایی شما سرچشمه بگیرد. بعد از اینکه ایده را در ذهن خود ایجاد کردید به سراغ کسب و کارهای مشابه ایده خود رفته و از آن ها اطلاعات کسب کنید. اگر متوجه شدید که خدمات بهتری را می توانید نسبت به آن شرکت ها ارائه دهید پس خیلی جدی تر بر روی ایده خود تمرکز کرده و خود را برای مرحله بعد آماده کنید.

 

قدم دوم:ایجاد نگرش کارآفرینانه

 

ایجاد نگرش کارآفرینانه

 

یک از دلایل موفقیت کارآفرین های بزرگ و ثروتمند دنیا مانند بیل گیتس این است که آن ها ذهنی مثبت و نگرشی کارآفرینانه داشتند. یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از راه اندازی و شروع کسب و کارتان انجام دهید؛ ایجاد نگرش کارآفرینانه در وجودتان است. 

این را هم به یاد داشته باشید که برای شروع کسب و کار جدیدتان مجبور خواهید شد شغل کنونی خود را ترک کنید. پس سعی کنید از لحاظ ذهنی خود را برای  چالش های پیش رو آماده کنید.

خیلی رک و صادقانه به شما این آگاهی را می دهیم که بدون داشتن این نگرش موفقیت حاصل نخواهد شد. باید خصوصیات کارآفرینان برتر را در خود تقویت کنید که این خصوصیات شامل؛ هدف گذاری، اعتماد به نفس، فن بیان، کاریزما، ارتباط مؤثر و قدرت مذاکره می شود.

 

قدم سوم: ایجاد طرح کسب و کار

 

ایجاد طرح کسب و کار

 

حالا که ایده را در ذهن خود پروراندید و نگرش کارآفرینانه درباره کسب و کار پیدا کردید، چند سوال از خودتان بپرسید: هدف کسب و کار شما چیست؟ مشتریان شما چه کسانی هستند؟ اهداف نهایی شما چه چیزهایی هستند؟ تأمین هزینه های شروع کسب و کار شما (استارتاپ) از چه طریقی انجام می شود؟ به تمامی این سؤالات در یک طرح کسب و کار یا همان (Business Plan) می توان پاسخ داد.برای مدیریت یک کسب و کار کوچک به طرح کسب و کار بزرگی احتیاج دارید. 

فراموش نکنید که یک طرح کسب و کار جامع از کوچکترین موضوع یعنی نام کسب و کار تا بزرگترین مسائل یعنی روش های گسترش کار و موقعیت مکانی مناسب برای شروع کسب و کار را باید در خود داشته باشد. 

 

 

قدم چهارم: انتخاب شریک مورد اعتماد

 

انتخاب شریک مورد اعتماد

 

در تمامی کسب و کارهایی که در مرحله راه اندازی هستند، انتخاب همکار یا شریک امر بسیار مهمی است. در واقع، یکی از رمز های موفقیت شرکت های بزرگ دنیا مثل اپل و فیسبوک هم همین مورد است. آن ها با انتخاب آگاهانه خود، شرکتشان را تا عالی ترین درجات موفقیت رساندند.

 اما قبل از اینکه شریک کاری یا همکار خود را انتخاب کنید، اطمینان داشته باشید که مسیر فکری و باورهای او نیز با شما همسو است. در غیر این صورت در میانه ی راه به مشکل برخورده و مجبور به قطع همکاری خواهید شد. 

یکی از قوانین هوشمندانه کسب و کارها با شراکت این است که شما باید با شریک یا همکار خود قرارداد یا توافق نامه امضا کنید؛ تنها جهت احتیاط که بعدها مشکلی پیش نیاید.

 

قدم پنجم: شروع کسب و کار بصورت پاره وقت

 

شروع کسب و کار بصورت پاره وقت

 

پس از اینکه مراحل بالا را یک به یک پشت سر گذاشتید، حالا زمان آن رسیده که به جای شروع کسب و کار بصورت تمام وقت، موقتاً آن را بصورت پاره وقت دنبال کنید. این نکته مخصوص کارمندان است. در واقع، خیلی از ما برای شروع یک کسب و کار ایده هایی داریم و افکاری را در سر می پرورانیم اما تعداد خیلی کمی از ما اقدام کرده و ایده ها را عملی می سازیم.

 

قدم ششم: اقدام به شروع کسب و کار

 

اقدام به شروع کسب و کار

 

به این موضوع فکر نکنید که در صورت شروع کسب و کار چه اتفاقی می افتد و چه اتفاقی نمی افتد!!

حقیقت این است که برای استارتاپ یا راه اندازی کسب و کار به پول زیادی احتیاج ندارید. تنها چیزی که به آن احتیاج دارید اقتدار و نگرش مثبت درباره کسب و کار است. هر فردی که این دو پیش نیاز را داشته باشد می تواند در مسیر کسب و کار قدم گاشته و کار خود را شروع کند.

به یاد داشته باشید که کارآفرینان و ثروتمندان بزرگ دنیا در ابتدا هیچ پولی نداشتند و با همان مقدار کمی که در دست داشتند کارشان را شروع کرده و به موفقیت دست پیدا کردند. 

 

قدم هفتم: تقسیم کار

 

تقسیم کار

 

مدیریت یک کسب و کار نیازمند تلاش و پشتکار زیاد و زمان است. قدم بعدی این است که زمان را بطور بهینه به کسب و کار خود اختصاص دهید. 

در ساعات کاری، شما چند ساعت مشغول به کار هستید؟

آیا قصد دارید آخر هفته ها به کسب و کار کوچک خود بپردازید؟

اگر دوام کسب و کارتان خواسته قلبی شمات، باید برای رشد آن زمان اختصاص دهید.

در همین مرحله شریک کاری شما وارد می شود. اگر در کسب و کار خود شریک دارید، کارها را بین خودتان تقسیم کرده و برای شکست یا موفقیت امور هر فرد مسئولیت پذیر باشد.

هرگز نگویید: ” شغل اول من زمانی برای موفقیت در شغل دوم برایم باقی نمی گذارد.” 

 

بعضی از موفق ترین کارآفرینان مانند اوان چیا و اوبازو اوجیگبیس، افرادی بودند صبح تا بعدازظهر مشغول کار اولشان بودند و شب ها مشغول شغل دوم می شدند و به افراد موفقی هم تبدیل شدند.

 

قدم هشتم: : استعفا از شغل کنونی

 

استعفا از شغل سابق

 

بعد از شروع کسب و کار قدم بعدی این است که شغل سابق خود را رها کنید. چون موفقیت در دو کسب و کار بطور همزمان بسیار دشوار است.

برای دستیابی به نتایج مثبت و موفقیت آمیز باید تمرکز خود را بر روی یک کار بگذارید. اگر می خواهید کسب و کار شما در مدت زمان کوتاهی رشد کند بهتر است تمام توجه شما به کسب و کارتان اختصاص یابد. 

برای ترک شغل سابق خود برنامه زمانی تعیین کنید. در مورد انجام این کار عجله نکنید. اطمینان داشته باشید که این کسب و کار کوچک هر چند کم، برای شما سودآور باشد.

 

قدم نهم: اقتدار

 

اقدام

 

شروع یک کسب و کار و موفقیت در آن مثل آب خوردن نیست. باید سخت تلاش کنید. اما این را هم فراموش نکنید که هرچه مسیر سخت و پرفشار بود، نباید تسلیم شوید. 

اگر میخواهید در کسب و کار کوچک خود به موفقیت های بزرگ برسید؛ تسلیم نشوید و کوتاه نیایید. اگر از لحاظ احساسی نگران هستید، ذهن خود را به سمت موفقیت کارآفرینانی ببرید که در قسمت های بالا نام آن ها را ذکر کردیم. این افراد را برای خود الگو قرار دهید. از اشتباهات آنها درس بگیرید و مجدداً تکرارشان نکنید.

 

نتیجه گیری:

 

شروع یک کسب و کار همیشه با استرس و ترس همراه است اما تا زمانی که از این ترس و دلهره در جهت مثبت استفاده نکنید تنها مسیر شما رو به موفقیت را سخت و دشوار خواهد کرد. از تجربه کارآفرینان در این زمینه ها استفاده کنید و با سخت کوشی و پشتکار و اختصاص زمان کافی به هر آنچه که می خواهید به آن ها دست پیدا خواهید کرد.

 

 

تا کنون 6 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
 1. Saadi Hamzei گفت:

  سلام
  بله مقاله از نظر محتوایى و بار علمى بسیار عالى بود،از خانم ابطحى و بقیه همکاران شون متشکرم.
  البته از نظر من ایرادى نداره ولى در کل اگر غلطهاى املایى زیاد نباشه بهتره
  ممنون

 2. هدی اسدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر…من حدودا یک هفته اس ک از مطالب آموزنده ی شما بهره بردم و همینطور لذت بردم و بابتش خیلییی ممنونم..من تجربه و سابقه ی کاری ندارم اما شدیدا علاقه به راه اندازی کار شخصی خودمو دارم.الان یه ایده به ذهنم رسیده که هرچند مربوط به کسب و کار نیست،نمیدونم تا حالا اجرایی شده یا نه اما داشتم فکرمیکردم که چیز جالبیه اگ وجود داشته باشه..من چطور میتونم درمورد ایدم بگم و اینکه چیز بدرد بخوری هست یانه؟البته شاید ایده ی ابتدایی ای باشه یا اینکه اصلا عملیاتی کردنش کاری سخت و غیر ممکن باشه، اما من چطور میتونم با شما مشورت کنم؟

 3. Notash گفت:

  سلام من تو ارومیه زندگی میکنم یه ایده غذایی دارم کهدشاید تو تهران باشه ولی تو ارومیه نیست اما بدلیل اینکه زنم نمیتونم سر این کار وایستم و نیاز به شریک اقا دارم چحوری میتونم یه نفر مطمین پیدا کنم که ایدم مال خودش نکنه و بتونه کارم انجام بده؟اصلا میشه ایده های غذایی رو جایی ثبت کرد؟

  • صابر خلیلی گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما میتونید از مطالب سایت ما برای کارآفرینی و همچنین از پکیج هوش مالی استفاده کنید تا خیلی دقیق یاد بگیرید که باید چیکار کنید. بله تمامی ایده ها قابل ثبت هستند

 4. jamalikia گفت:

  متن را مطالعه کردم. نکات کلیدی گفته شده اما توضیحات اقناع کننده تیتر نیست.

مشاهده همه دیدگاه ها
تا کنون 6 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آبان ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۵ ق.ظ

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار

آبان ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر

آبان ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۱:۳۸ ق.ظ

جنجال آموزش در مسیر کسب ثروت

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تئوری بز و تبلیغات در پیشرفت کسب و کار

آبان ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۲ ب.ظ

کسب و کار فوتبالیست های موفق دنیا

آبان ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

غلبه شعار بر شعور

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۵ راهکار افزایش درآمد برای هوشیاران مالی

ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ

۲۰ هنری که در دنیا بیشترین درآمدزایی را دارند

آبان ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ق.ظ

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تکنیک های افزایش فروش را از استاد ماهان تیموری بیاموزید

آبان ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۱ ب.ظ

رازهای نهان وب سایت علی بابا در بازارهای جهانی

ساعت ۱۲:۳۵ ق.ظ

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

آبان ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

روش های جدید تبلیغاتی شرکت گوگل

آبان ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

تاثیر آموزش‌های تیم ماهان تیموری بر موفقیت کسب و کار

آبان ۱۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۶ ق.ظ

کسب و کارهای زود بازده سال ۲۰۱۷

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

راه اندازی کسب و کار با توصیه های استاد ماهان تیموری

آبان ۱۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۰ ق.ظ

شگفت انگیزترین بانوان کار آفرین ایران و موفقیت های بزرگ آن ها در کسب و کار

ساعت ۱:۰۴ ق.ظ

درآمدزایی اگر جدی گرفته می شد…

آبان ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۳ ق.ظ

کسب و کار خانه بازی مخصوص کودکان

آبان ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۳ ب.ظ

۸ روش بازاریابی رایگان

ساعت ۱۱:۳۷ ق.ظ

آشغال های ذهنت رو دور بریز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

کارمند چگونه کارآفرین می شود؟

آبان ۱۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

آموزش در مسیر ثروت است یا ثروت در مسیر آموزش؟

آبان ۱۱, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۲ ق.ظ

۱۸شغل پر درآمد جهان از نگاه اقتصاد دانان بزرگ