زندگینامه آقای فضل الله رهنما

بنیانگذار پلار- فضل الله رهنما

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 votes, average: 4٫00 out of 5)
person مهسا فرازمند access_time تیر ۱۳, ۱۳۹۵ comment ۱ دیدگاه

زندگینامه آقای فضل الله رهنما
بنیانگذار پلار

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ۵ دقیقه می باشد

 

مقدمه: شما در این مقاله زندگینامه آقای فض الله نوری رو مطالعه می کنید و از مدرک تحصیلی و شرایط زندگی او ، چالشهایش کسب فرصت هایش ارتباطاتش و چگونگی کارآفرینی او را مطالعه می کنید.

زندگینامه آقای فضل الله رهنما  آقای فضل الله راهنما درسال ۱۲۸۶ در شهر اصفهان به دنیا آمد. خانواده ای ثروتمند داشت به همین دلیل توانست برای ادامه تحصیل به انگلستان برود و موفق به اخذ مدرک مهندسی برق شود. بعد از بازگشت به ایران ازدواج کرد. پدر زنش اولین کسی بود که تکنولوژی دخانیات را از آلمانها خریداری و به ایران وارد می کرد و اولین کارخانه اتوماتیک تولید سیگار فیلتردار توسط ایشان راه اندازی شد. به دلیل رابطه خوب ایران و آلمان تکنولوژی و ماشین آلات وارد ایران می شد. مهندسین جوان با بهره گیری از دانش و تسلط به زبان انگلیسی در راه اندازی ماشین آلات به آلمانها کمک می کردند. او نیز در راه اندازی خط تولید صنعت نساجی به آلمانها کمک می کرد. بعد از چندی برای یادگیری عازم آبادان شد و در شرکت شروع به کار کرد. 

 

استفاده از فرصت ها:

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم و تغییر قیمت نفت تصمیمی جدید گرفت. می دانست بشکه های انتقال نفت از آمریکا وارد می شود. همین عامل باعث قیمت پایین نفت است، تصمیم گرفت خود بشکه های نفت را تولید کند. بعد از مدتی اقدام به خرید دستگاه ها کرد وکارخانه ورق کاری در اصفهان را تاسیس کرد.

در آن زمان حرفه جوشکاری در ایران شناخته شده نبود. کارها به صورت لحیم کاری به وسیله چراغ پریموس وهویه انجام می شد. کار سختی بود اما او عقب نشینی نکرد. بعد از مدتی تکنولوژی جوشکاری وارد ایران شد وکارها سرعت بیشتری گرفت.

چگونگی استفاده از توانایی  :

هنوز به کارخانه نساجی که با کمک آلمانها راه اندازی شده بود سرکشی می کرد. به این فکر بود از آنجا استفاده ی بهتری کند. او با استفاده از دانشی که نسبت به برق داشت، توانست از برق مازاد کارخانه برای برق شهری استفاده کند.

توجه به موقعیت ها:

در آن زمان واردات آبگرمکن از آمریکا صورت می گرفت و قیمت بالایی داشت، به همین دلیل فقط برخی افراد قادر به خرید آن بودند. وجود نداشتن آبگرمکن در منازلِ مردم، به دلیل نداشتن پول کافی ذهن او را درگیر کرده بود. با تلاش های فراوان توانست اولین آبگرمکن را با بهره گیری از مدلهای موجود آمریکایی در ایران تولید کند. ایشان در آن زمان ایده خدمات پس از فروش را نیز اجرایی کرد و هرگاه آبگرمکنی خراب می شد شخصا مراجعه و آن را تعمیر می کرد و کسب درآمد می کرد.

کارآفرینی :

یکی دیگر از وسایلی که از خارج وارد می شد، چراغ خوراک پزی از شرکت والور انگلستان بود. حالا او تصمیم داشت این محصول را بومی سازی کند. با خرید سوله ای به مساحت۵۰۰ متر مربع و۲۵ نفرکارگر مشغول کار شد. برای سرعت بخشیدن به کار از استاد داوودی که در بازار به کارهای حلبی سازی و چکش کاری مشغول بود دعوت به همکاری کرد.

کسب و کار جدید:

با شنیدن خبر حمل لاستیک توسط ژاپن متوجه شد به زودی قیمت لاستیک افزایش می یابد به همین دلیل شروع به واردات لاستیک کرد. بعد از مدتی قیمت لاستیک بسیار افزایش یافت و او توانست با این موقعیت شناسی هم نیاز کشور را برطرف کند و هم سرمایه ای فراوان کسب کند.

او حالا به فکر ساخت اولین کارخانه یخ بود. کمپرسورها خریداری شد، قالب ها در آب نمک متصل به کمپرسور قرار می گرفت، بعد از آماده شدن به بازار عرضه می شد. برای ماندگاری بیشتر یخ ها ایده ای به نظرش رسید-ساخت اولین یخدان دوجداره-  فضای بین دوجدار با پنبه پر می شد و داخل آن نیز عایق بود؛ نام آن را پلار به معنای قطبی گذاشت، علامت محصول نیز خرس قطبی بود که روی محصول نصب می شد. دیگر محصول یعنی آبگرمکن نیز به همین نام به بازار عرضه شد.

انواع کسب و کار:

سفارشات هتل ها برای ساخت سردخانه وحمام برای آب گرم کن روز به روز بیشتر می شد. به موازات آن تولید لعاب برای اجاق خوراک پزی آغاز شد، در آن زمان از مخلوط شیشه های آسیاب شده با آب و پس از آزمون خطاهای بسیار توانست لعابکاری فلزات را انجام دهد. بعد از مدتی متوجه شد آبگرمکن و بخاری ها باید به پوشش آلومینیوم مجهز باشند تا ایمنی دستگاه بیشتر شده و انرژی نیز هدر نرود. به همین دلیل قطعات آلومینیوم را از اوراقچی میدان شوش خریداری کرد و به اصفهان برد تا ذوب شده و در ساخت محصولات استفاده شود. از آن به بعد تولیدات پلار مشهور شد.

کارخانه پلار مدرن وصنعتی شده بود. مدتی بود تعدادی بخاری از آمریکا به ایران وارد می شد که به آنها بخاری باغی می گفتند، او تصمیم گرفت این بخاری را نیز بومی سازی کند، با تلاش های فراوان موفق به تولید شد؛ اما مشکل دیگری به وجود آمد، بخاری ها فروش نمی رفت! به همین دلیل او تصمیم گرفت یک سال به صورت رایگان، بخاری ها را در اختیار کشاورزان بگذارد. بعد از یکسال کشاورزان متوجه شدند استفاده از بخاری  باعث سالم ماندن محصولات در برابر سرما می شود و این شد که سرمایه بازگشت و تولید بیشتر شد.

چالشها و اعتماد به نفس آقای فضل الله رهنما :

زمان گذشت در سال ۱۳۵۵شرکت “والور” به کارخانه سفارش همکاری داد. بعد از گران شدن نفت این همکاری از سوی شرکت والور قطع شد و امکان داشت کارخانه به تعطیلی کشیده شود، اما او تسلیم نشد و کارش را ادامه داد؛ به تهدیدهای آنها اهمیت نداد و روز به روز محصولات بیشتری تولید کرد. بعد از مدتی انقلاب اسلامی فرا رسید. کارخانه ها تعطیل شدند، کارخانه پلار نیز تعطیل شد، اما به دلیل فصل سرما و نیاز زیادی که مردم به بخاری داشتند دوباره شروع به کار کرد. یکی دیگر از افتخاراتی که کارخانه ی پلار در زمان جنگ بر عهده گرفت، تولید خمپاره جنگی بود. علاوه بر آن با فرستادن تانکر های آب به صورت خود جوش به جبهه ها کمک می کرد. پسرش بعد از او ادامه دهنده ی راه پدر شد و مدیریت کارها را بر عهده گرفت. مساحت کارخانه پلار از ۵۰۰ متر به ۳۵۰۰۰ متر گسترش یافته و هر روز شاهد تولید محصولات جدیدی از آن هستیم. همانطور که می دانید امروزه بهترین بخاری ها ساخت کارخانه پلار است. همکاری با شرکت بهینه سازی، تولید آبگرمکن با برند سولار پلار و همچنین تولید جاروبرقی با کیفیت از اقدامات چندسال اخیر کارخانه است.

آقای راهنما در سال ۱۳۵۹ از دنیا رفت. روحشان شاد…

نتیجه:

برای داشتن کسب و کار موفق کافی است فرصت ها را شناسایی کنید و توانایی های خودتان را بشناسید و از آنها استفادهد کنید. در زندگی در هر کاری چالش و مسایلی وجود دارد که با اعتماد به نفس و پشتکار می توانید مسیر موفقیت را طی کنید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید
تیم آموزشی ماهان تیموری 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه فضل الله رهنما ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

دانلود فایل PDF این مقاله 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

  1. محمد قلی زاده گفته:

    کارش فوق العاده بود … فک کنم اگه الان زنده بود اکثر محصولات وارداتیو بومی سازی میکرد .. الان یه چیزایی از کشور چین وارد ایران میشه که آدم از شنیدنش ، شرمنده میشه …. ولی زوم کردن روی محصولات وارداتی با درنظر گرفتن چشم اندازها و فرصت های آینده میتونه برای شروع یه کسب و کار ، عالی باشه ولی سختی های خودشو داره

تا کنون 1 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مهر ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۱۲ ب.ظ

از نیاز امنیتی افراد چگونه میتوان پول ساخت؟

ساعت ۱:۵۹ ب.ظ

با هوش مالی سریع تر برانید

ساعت ۱:۱۵ ق.ظ

چگونه از نیاز فیزیولوژیک افراد درآمدزایی کنیم؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۱ ب.ظ

۱۰ نکته طلایی راجع به پول که همه باید بدانند

ساعت ۱۱:۰۹ ق.ظ

علم بهتر است یا ثروت؟

مهر ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۹ ق.ظ

۲۰ شغل به عنوان شغل دوم و بهترین ها برای افزایش درآمد

ساعت ۱:۰۵ ق.ظ

موانعی که بر سر راه پیشرفت شما قرار دارد را میشناسید؟

مهر ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

اشتباه نکن، راه پولدار شدن اینجاست

ساعت ۱۰:۴۶ ق.ظ

درآمدم ۵ برابر شده

ساعت ۷:۰۵ ق.ظ

درآمدم بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون شده

ساعت ۷:۰۲ ق.ظ

توی ۲ ماه درآمدم ۲۰ میلیون بیشتر شده (یه سوپرمن میشم)

ساعت ۷:۰۰ ق.ظ

درآمدم ۱۰ میلیون شده(کار خدا بود که با شما آشنا شدم)

مهر ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱:۴۲ ب.ظ

درآمدم ۲ برابر شده

ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

اصول هفتگانه موفقیت استیو جابز

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

در چه جایگاهی از هرم هوش مالی قرار دارید؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۶:۳۱ ب.ظ

افراد ثروتمند چگونه فکر و رفتار می کنند

ساعت ۱:۱۱ ب.ظ

تا ۳ سال دیگه درآمدم ۱۰۰ برابر میشه

ساعت ۱۱:۲۳ ق.ظ

راز ۱۰۰ میلیون اولی که به دست آوردم

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

باورها چراغ راه شما به سوی موفقیت است

مهر ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ

ثروت ترامپ از کجاست؟

مهر ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

۸ گام مرموز تا رسیدن به موفقیت در کسب و کار

مهر ۱۸, ۱۳۹۶
ساعت ۳:۳۰ ب.ظ

تو یه ماه به درآمد ۲ میلیونی رسیدم

ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

۳۰ میلیون به درآمدم اضافه شده

ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

راه های کسب درآمد از شبکه های اجتماعی (اینستاگرام، تلگرام )

ساعت ۱۰:۳۵ ق.ظ

درآمدم بیشتر شده و تا چند ماه آینده خیلی بیشتر از این هم میشه