زندگینامه آقای فضل الله رهنما

بنیانگذار پلار- فضل الله رهنما

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (No Ratings Yet)
person مهسا فرازمند access_time تیر ۱۳, ۱۳۹۵ remove_red_eye 626 مشاهده comment بدون دیدگاه

زندگینامه آقای فضل الله رهنما
بنیانگذار پلار

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله ۵ دقیقه می باشد

 

مقدمه: شما در این مقاله زندگینامه آقای فض الله نوری رو مطالعه می کنید و از مدرک تحصیلی و شرایط زندگی او ، چالشهایش کسب فرصت هایش ارتباطاتش و چگونگی کارآفرینی او را مطالعه می کنید.

زندگینامه آقای فضل الله رهنما  آقای فضل الله راهنما درسال ۱۲۸۶ در شهر اصفهان به دنیا آمد. خانواده ای ثروتمند داشت به همین دلیل توانست برای ادامه تحصیل به انگلستان برود و موفق به اخذ مدرک مهندسی برق شود. بعد از بازگشت به ایران ازدواج کرد. پدر زنش اولین کسی بود که تکنولوژی دخانیات را از آلمانها خریداری و به ایران وارد می کرد و اولین کارخانه اتوماتیک تولید سیگار فیلتردار توسط ایشان راه اندازی شد. به دلیل رابطه خوب ایران و آلمان تکنولوژی و ماشین آلات وارد ایران می شد. مهندسین جوان با بهره گیری از دانش و تسلط به زبان انگلیسی در راه اندازی ماشین آلات به آلمانها کمک می کردند. او نیز در راه اندازی خط تولید صنعت نساجی به آلمانها کمک می کرد. بعد از چندی برای یادگیری عازم آبادان شد و در شرکت شروع به کار کرد. 

 

استفاده از فرصت ها:

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم و تغییر قیمت نفت تصمیمی جدید گرفت. می دانست بشکه های انتقال نفت از آمریکا وارد می شود. همین عامل باعث قیمت پایین نفت است، تصمیم گرفت خود بشکه های نفت را تولید کند. بعد از مدتی اقدام به خرید دستگاه ها کرد وکارخانه ورق کاری در اصفهان را تاسیس کرد.

در آن زمان حرفه جوشکاری در ایران شناخته شده نبود. کارها به صورت لحیم کاری به وسیله چراغ پریموس وهویه انجام می شد. کار سختی بود اما او عقب نشینی نکرد. بعد از مدتی تکنولوژی جوشکاری وارد ایران شد وکارها سرعت بیشتری گرفت.

چگونگی استفاده از توانایی  :

هنوز به کارخانه نساجی که با کمک آلمانها راه اندازی شده بود سرکشی می کرد. به این فکر بود از آنجا استفاده ی بهتری کند. او با استفاده از دانشی که نسبت به برق داشت، توانست از برق مازاد کارخانه برای برق شهری استفاده کند.

توجه به موقعیت ها:

در آن زمان واردات آبگرمکن از آمریکا صورت می گرفت و قیمت بالایی داشت، به همین دلیل فقط برخی افراد قادر به خرید آن بودند. وجود نداشتن آبگرمکن در منازلِ مردم، به دلیل نداشتن پول کافی ذهن او را درگیر کرده بود. با تلاش های فراوان توانست اولین آبگرمکن را با بهره گیری از مدلهای موجود آمریکایی در ایران تولید کند. ایشان در آن زمان ایده خدمات پس از فروش را نیز اجرایی کرد و هرگاه آبگرمکنی خراب می شد شخصا مراجعه و آن را تعمیر می کرد و کسب درآمد می کرد.

کارآفرینی :

یکی دیگر از وسایلی که از خارج وارد می شد، چراغ خوراک پزی از شرکت والور انگلستان بود. حالا او تصمیم داشت این محصول را بومی سازی کند. با خرید سوله ای به مساحت۵۰۰ متر مربع و۲۵ نفرکارگر مشغول کار شد. برای سرعت بخشیدن به کار از استاد داوودی که در بازار به کارهای حلبی سازی و چکش کاری مشغول بود دعوت به همکاری کرد.

کسب و کار جدید:

با شنیدن خبر حمل لاستیک توسط ژاپن متوجه شد به زودی قیمت لاستیک افزایش می یابد به همین دلیل شروع به واردات لاستیک کرد. بعد از مدتی قیمت لاستیک بسیار افزایش یافت و او توانست با این موقعیت شناسی هم نیاز کشور را برطرف کند و هم سرمایه ای فراوان کسب کند.

او حالا به فکر ساخت اولین کارخانه یخ بود. کمپرسورها خریداری شد، قالب ها در آب نمک متصل به کمپرسور قرار می گرفت، بعد از آماده شدن به بازار عرضه می شد. برای ماندگاری بیشتر یخ ها ایده ای به نظرش رسید-ساخت اولین یخدان دوجداره-  فضای بین دوجدار با پنبه پر می شد و داخل آن نیز عایق بود؛ نام آن را پلار به معنای قطبی گذاشت، علامت محصول نیز خرس قطبی بود که روی محصول نصب می شد. دیگر محصول یعنی آبگرمکن نیز به همین نام به بازار عرضه شد.

انواع کسب و کار:

سفارشات هتل ها برای ساخت سردخانه وحمام برای آب گرم کن روز به روز بیشتر می شد. به موازات آن تولید لعاب برای اجاق خوراک پزی آغاز شد، در آن زمان از مخلوط شیشه های آسیاب شده با آب و پس از آزمون خطاهای بسیار توانست لعابکاری فلزات را انجام دهد. بعد از مدتی متوجه شد آبگرمکن و بخاری ها باید به پوشش آلومینیوم مجهز باشند تا ایمنی دستگاه بیشتر شده و انرژی نیز هدر نرود. به همین دلیل قطعات آلومینیوم را از اوراقچی میدان شوش خریداری کرد و به اصفهان برد تا ذوب شده و در ساخت محصولات استفاده شود. از آن به بعد تولیدات پلار مشهور شد.

کارخانه پلار مدرن وصنعتی شده بود. مدتی بود تعدادی بخاری از آمریکا به ایران وارد می شد که به آنها بخاری باغی می گفتند، او تصمیم گرفت این بخاری را نیز بومی سازی کند، با تلاش های فراوان موفق به تولید شد؛ اما مشکل دیگری به وجود آمد، بخاری ها فروش نمی رفت! به همین دلیل او تصمیم گرفت یک سال به صورت رایگان، بخاری ها را در اختیار کشاورزان بگذارد. بعد از یکسال کشاورزان متوجه شدند استفاده از بخاری  باعث سالم ماندن محصولات در برابر سرما می شود و این شد که سرمایه بازگشت و تولید بیشتر شد.

چالشها و اعتماد به نفس آقای فضل الله رهنما :

زمان گذشت در سال ۱۳۵۵شرکت “والور” به کارخانه سفارش همکاری داد. بعد از گران شدن نفت این همکاری از سوی شرکت والور قطع شد و امکان داشت کارخانه به تعطیلی کشیده شود، اما او تسلیم نشد و کارش را ادامه داد؛ به تهدیدهای آنها اهمیت نداد و روز به روز محصولات بیشتری تولید کرد. بعد از مدتی انقلاب اسلامی فرا رسید. کارخانه ها تعطیل شدند، کارخانه پلار نیز تعطیل شد، اما به دلیل فصل سرما و نیاز زیادی که مردم به بخاری داشتند دوباره شروع به کار کرد. یکی دیگر از افتخاراتی که کارخانه ی پلار در زمان جنگ بر عهده گرفت، تولید خمپاره جنگی بود. علاوه بر آن با فرستادن تانکر های آب به صورت خود جوش به جبهه ها کمک می کرد. پسرش بعد از او ادامه دهنده ی راه پدر شد و مدیریت کارها را بر عهده گرفت. مساحت کارخانه پلار از ۵۰۰ متر به ۳۵۰۰۰ متر گسترش یافته و هر روز شاهد تولید محصولات جدیدی از آن هستیم. همانطور که می دانید امروزه بهترین بخاری ها ساخت کارخانه پلار است. همکاری با شرکت بهینه سازی، تولید آبگرمکن با برند سولار پلار و همچنین تولید جاروبرقی با کیفیت از اقدامات چندسال اخیر کارخانه است.

آقای راهنما در سال ۱۳۵۹ از دنیا رفت. روحشان شاد…

نتیجه:

برای داشتن کسب و کار موفق کافی است فرصت ها را شناسایی کنید و توانایی های خودتان را بشناسید و از آنها استفادهد کنید. در زندگی در هر کاری چالش و مسایلی وجود دارد که با اعتماد به نفس و پشتکار می توانید مسیر موفقیت را طی کنید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید
تیم آموزشی ماهان تیموری 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه فضل الله رهنما ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

دانلود فایل PDF این مقاله 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

هنوز دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاهی میگذارد
ارسال دیدگاه

18 + هشت =

ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
اسفند ۳, ۱۳۹۵
ساعت ۹:۵۶ ب.ظ

درِگوشی از تبلیغات کلیکی

اسفند ۲, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۱۴ ب.ظ

تابلوهای دیجیتالی تبلیغاتی ، ریش و قیچی دست خودتان

اسفند ۱, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۰۹ ب.ظ

با تبلیغات در سینما ، روی پرده بروید

ساعت ۱۲:۵۰ ب.ظ

پیش بینی آینده املاک (ماهان تیموری – حقیقت طلب)

ساعت ۹:۳۶ ق.ظ

کسب و کار خلبانی

بهمن ۳۰, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۵۱ ب.ظ

تبلیغات موبایلی ، با مشتری حرف بزنید

بهمن ۲۹, ۱۳۹۵
ساعت ۹:۵۴ ب.ظ

ایده یابی برای هرکسی ممکن است

ساعت ۱۲:۳۹ ب.ظ

آشنایی با روانشناسی مذاکره چاشنی پولسازی در بازاریابی

بهمن ۲۸, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۲۲ ب.ظ

بازاریابی با پادکست ، راحت شیپور بزنید

بهمن ۲۷, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۰۰ ب.ظ

بازاریابی شبکه های اجتماعی ، شاخه دار شوید

بهمن ۲۶, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۴۴ ب.ظ

با تبلیغات در مجلات ، اسکناس ها را ورق بزنید

بهمن ۲۵, ۱۳۹۵
ساعت ۵:۲۳ ب.ظ

کار افرینی فقط با یک ایده شروع می شود

بهمن ۲۴, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۳۴ ب.ظ

آیا از اسرار یواشکی کارت ویزیت حرفه ای چیزی میدانید؟؟؟

ساعت ۲:۱۲ ب.ظ

کسب و کار CD و DVD

ساعت ۱۰:۰۹ ق.ظ

پاسخ به چالش صد میلیونی هوش مالی در املاک

بهمن ۲۳, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۱۷ ب.ظ

تبلیغات با همایش ، رزمایش برتری

بهمن ۲۲, ۱۳۹۵
ساعت ۹:۴۳ ب.ظ

کسب ثروت با ایده پردازی خلاقانه

بهمن ۲۱, ۱۳۹۵
ساعت ۱۱:۱۱ ب.ظ

قرعه کشی و اهدای جوایز ، خود را به صدر برسانید

بهمن ۲۰, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۴۰ ب.ظ

بازاریابی با تلفن ، صدای مشتری را از نزدیک بشنوید

بهمن ۱۹, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۴۵ ب.ظ

بازاریابی چریکی ، مشتری را شگفت زده کنید

بهمن ۱۸, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۴۳ ب.ظ

با پوستر تبلیغاتی ، چشم نواز شوید

بهمن ۱۷, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۲۳ ب.ظ

همکاری با خیریه پله پله تا آسمان زرین

ساعت ۱۰:۵۱ ق.ظ

کسب و کار یوسی مَس

بهمن ۱۵, ۱۳۹۵
ساعت ۶:۴۷ ب.ظ

نکاتی ناب برای اهمیت مشاوره بازاریابی

بهمن ۱۴, ۱۳۹۵
ساعت ۱۰:۲۷ ب.ظ

بنر تبلیغاتی ، به مشتریان چشمک بزنید