بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (4 votes, average: 3٫75 out of 5)
person ماهان تیموری access_time شهریور ۴, ۱۳۹۶ comment ۹ دیدگاه

زندگینامه آقای جلیل تواضع
بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع
(شروع کسب و کار از سن کم- بدون تحصیلات عالی- تلاش و پشتکار)

در این مقاله می خوانیم زندگینامه آقای جلیل تواضع ( بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع ) چگونه هدفش را انتخاب کرد ، راز افزایش درآمد وی چه بوده و چگونه مسیر موفقیت را طی کرده است.

آقای جلیل تواضع کیست؟

 

آقای جلیل تواضع ( بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع ) در سال ۱۳۱۵ در شهر تبریز و در محله احراب به دنیا آمد. ۳ برادر و خواهر دارد. پدر بزرگش یکی از باغداران آن زمان در تبریز بود. اما پدرش به فکر شغلی بود که درآینده بتوان در آن پیشرفت کرد؛ به همین دلیل به شغلی می اندیشید که با کشاورزی نیز در ارتباط باشد. خشکبار روش جدیدی از نگهداری محصولات کشاورزی بود، هم عمر محصول بیشتر می شد و هم مشتریان جدیدی ایجاد می کرد. در همین راستا پدرش درسال ۱۲۷۰ -درخیابان امام خمینی(پهلوی سابق)- مغازه خشکبار فروشی افتتاح کرد.

 

شروع کار

 

 

شروع کار پدرش با انگور و نخود بود. مراحل تهیه کشمش کمی سخت بود؛ او انگورها را روی داربست هایی می بست تا خشک شوند. این روش بسیار پر زحمت و نیازمند زمان طولانی بود. او هیچ وقت از ماده تیزاب برای تبدیل انگور به کشمش استفاده نمی کرد، چون این ماده را برای سلامتی مردم مضر می دانست. برای پخت نخود هم وسایل بو دادن جدید وجود نداشت. باید با زغال آتش درست می کردند و نخودها را در ظرف بزرگی حرارت می داند تا پخته شود.

پدرش محصولات خود را گسترش داد کشمش را از کاشمر گردو را از آذربایجان وپسته را از دامغان در واقع هر محصول را ازبهترین باغات کشور تهیه می کرد.سنجد، برگه زردآلو ،شاهدانه، نخود ،عدس، تخمه افتابگردان ،باقالا ،ذرت بوداده ،نخود چی و پسته  را به محصولات اضافه کرد.

 

 کسب وکار در کنار پدر

 

 

 

آقا جلیل فرزند بزرگ  خانواده بود و  قبل از اینکه به مدرسه برود، در کارهای مغازه مانند جارو کردن به پدر کمک می کرد؛ بعد از مدرسه هم خود را سریعا به مغازه می رساند تا کمک دست پدر باشد. پدرش سواد نداشت  و او حسابهای مغازه را رسیدگی می کرد. در ۸ سالگی پدرش وظیفه بو دادن آجیل را به او سپرد. بعد از کلاس ششم دبستان به دلیل مشغله فراوان کاری مدرسه را رها کرد.

هم وظیفه تولید وهم وظیفه فروش محصولات را به عهده داشت در همان دوران برادرانش هم به کمک آنها آمدند. در آن زمان مردم ساده زندگی می کردند، اهل تجملات نبودند وکسب وکارها رونق چندانی نداشت. اما مغازه خشکبار فروشی آنها همیشه شلوغ بود. او می گوید: “رفتار خوب و مشتری مداری را از پدرش آموخته است.”

 

رشد در کسب و کار و ثبت برند تواضع

 

 

در ۲۷ سالگی ازدواج کرد، زندگی مشترک خود را ازخانه پدری آغاز نمود. ثمره ازدواج او یک پسر و  دو دختر است. با سرمایه ای که داشت یک مغازه در چهار راه آبرسان تبریز خرید، اما آنجا را افتتاح نکرد. ۳۸ سال با پدر و برادرانش کار کرد.

پدرش در ۹۵ سالگی از دنیا رفت، ۱۵ سال بعد از فوت پدر با برادرانش در مغازه پدر کار می کرد. در همان زمان بود که اجیل تواضع (بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع ) را به نام تواضع اصل به ثبت رساند.

 

پسرش به سن کار نزدیک شد به همین دلیل مغازه ای که قبلا خریداری کرده بود را راه اندازی کرد .زمان گذشت کار رونق خوبی گرفته بود، تا اینکه به دلیل بیماری همسرش عازم تهران شد و تصمیم گرفت مغازه ای در تهران خریداری کند و در آنجا ساکن شود.

 

ایده های نو در کسب و کار

 

 

بعد از تلاش های بسیار متوجه شد عموی یکی از دوستان پسرش در پارک وی فرش فروشی دارد و مغازه را برای فروش گذاشته است. آنجا را خرید تاریخ افتتاح مغازه مقارن با برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی بود، با افتتاح شعبه مردم استقبال خوبی کردند .

فروش خارجی هم رو به افزایش بود. هر روز یک ماشین از بازار تبریز به تهران می رفت وآجیل ها را به مغازه می رساند . به مرور در مغازه ویترین زد و آجیل در ظرف های زیبا عرضه شد. همسرش نیز ایده های خوبی برای عرضه ی بهتر محصولات ارائه می داد.

قسمتی از مغازه تبدیل به انبار شد و مختص بو دادن آجیل و بسته بندی گردید، با همان تابه های قدیمی بهترین آجیل را به دست مشتری می رساند.

 

رشد و پیشرفت در کسب و کار

 

 

سرمایه بیشتری کسب کرد نیاز به جای بزرگتر داشت. توانست کارخانه تولید آجیل در محمدشهر کرج تاسیس کند. در آنجا ۴۵ نفر مشغول به کار هستند. در حال حاضر تواضع اصل به جز شعبه مرکزی پارک وی دارای دوشعبه دیگر در نیاوران و سعادت آباد است و دارای۱۵۰ پرسنل است .

بادام هندی درسال۱۳۷۰ وارد ایران شد ابتدا فروش زیادی نداشت اما کم کم مردم با این محصول نیز آشنا شدند. چندین سال است که آجیل تواضع (بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع ) به خارج از کشور از قبیل :آلمان، ایتالیا، آمریکا و اسپانیا صادر می شود.

 

استقبال کشورهای اروپایی و آمریکا از آجیل تواضع اصل فوق العاده است، او این دستاورد بزرگ را به دلیل مرغوبیت و طعم بی نظیر محصولات ایران می داند. او نقش پسرش را در موفقیت های آجیل تواضع بسیار موثر می داند.

توصیه های آقای تواضع برای موفقیت

 

 

او می گوید همان طور که من تمام توان خود را برای حمایت از پدرم اختصاص دادم، حالا پسرم به کمک من آمده است .بدست آوردن موفقیت کار ساده ای نبود. کار مداوم، پشتکار، اندیشه درست و سرمایه گذاری به موقع عامل موفقیت است.

 

صبر بزرگترین عامل موفقیت و قوانین پیشرفت و افتخار تواضع است. اندوختن ثروت زمانی درست است که رضای خداوند در نظر گرفته شود. اگر کار به درستی انجام شود و محصول با کیفیت باشد فروش نیز به خوبی انجام خواهدگرفت. فروش خوب هم سود و هم ثروت به دنبال دارد.

 

در حال حاضر۳۰۰ نوع آجیل و خشکبار در فروشگاه به فروش می رسد. درسال۱۳۸۰ شروع به توسعه شعب کرد. هم اکنون دارای ۱۲شعبه درسراسر ایران است. آجیل ها را مناسب با مراسم ها آماده می کنند برای آجیل شب یلدا پسته خام، دونوع کشمش، مغزبادام، مغزگردو، انجیر، باسلوق، قیسی و… عرضه می کنند. در فرودگاه امام خمینی(ره) نیز شعبه دارد تا مردم به راحتی سوغاتی مورد نیاز خود را تهیه کنند.

 

او به جوانان توصیه می کند

یا کار پدر را یاد بگیرید یا به دنبال یک حرفه و صنعت بروید.

درکاری که آغاز می کنید پشتکار داشته باشید، از تفریح خود بزنید تا کار خود را به نتیجه برسانید. رفیق بازی نکنید که هیچ عایدی به جز هدر دادن دوران طلایی زندگی خود نخواهید داشت .

نتیجه گیری

یکی از رموز موفقیت این است که ذهن شخص فقط درگیر کار باشد. این درگیری های ذهنی باعث ایجاد خلاقیت برای ابتکارات جدید و ارائه راه های نوین و بهتر شدن محصول و ترقی کسب وکار می گردد.

آقای تواضع بنیانگذار آجیل و خوشکبار تواضع  کسب و کار پدرش را ادامه داد و ایشان توانست با اوضاع اقتصادی ضعیف با اعتماد به نفس ، ایده های خلاقانه ، تمرکز ذهن بر هدف از زندگی و غلبه بر چالش های زندگی کسب و کارش را رشد دهد و به سوی موفقیت گام بردارد.

تا کنون 9 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
 1. استاد تیموری عزیز ازتون ممنونم زندگی نامه آقای تواضع بسیار آموزنده و الهام بخش هست.دوتا از نکاتشون هاشون فوق العاده است یکی ”چون خودشون از پدرشون حمایت کردن حالاهم پسرشون داره ازشون حمایت میکنه و دومی یاراه پدر پیش بگیرید و یا وارد حرفه وصنعت بشید”
  زنده و سلامت باشین*

 2. نیما گفته:

  سلام استاد خسته نباشید از حسن نیت شما ممنونم که این رسالت بهتر شدن رو دارید ترویج میدین و من خودم از اون ادما هستم که وقتمو زیاد تلف میکنم و اخرم خسته و شکسن خورده به تنها پناهگاه زندگیم اتاقم میرمو شاهد سوختن عمرو زمانم هستم چه کنم ؟ و چگونه بر منفی ها و سد های ذهنم غلبه کنم. من میخوام که موفق و پیروز بشم ولی حس میکنم نمیشه چرا افکار منفی انقدر راحت میشینه رو ذهن ولی واسه یه خورده مثبت بودن باید کلی تلاش کرد؟ ممنون میشم حرفی بزنید که راهگشای من باشه.

  • ماهان تیموری گفته:

   سلام نیمای عزیز
   در چنده هفته آینده تکنیکی را براتون داخل وب سایت قرار خواهم داد
   که به طور کلی تمام افکار مزاحم (منتقد درونی) را با این تکنیک می توانید برطرف کنید
   شاد و پیروز و سربلند باشید

 3. حسام الدین صمدی گفته:

  سلام استاد خدا قوت
  نکته اش این بود که در کارتون صبر واستقامت داشته باشید از تفریح بزنید و به کارتون بیشتر بها بدید رفیق بازی رو کنار بگذارید تا موفق بشید.

 4. abedini گفته:

  با سلام خدمت استاد تیموری عزیز

  خلاصه ی بسیار آموزنده و زیبایی از زندگی یکی از مردان موفق ایران زمین را برای ما گذاشته اید. نکات بسیار آموزنده ای در این متن بود که مصداق صحبت های شما در مورد انتخاب شغل را داشت. اینکه یک شغل مناسب برای هر کس باید سه خصوصیت داشته باشد:
  ۱- عاشق آن باشید یا حداقل دوستش بدارید
  ۲- آن را بلد باشید.
  ۳- برای شما درآمد خوب و برای مردم سودمند باشد.
  و در موفقیت ایشان هر سه رعایت شده بود.

 5. ناهید گفته:

  با سلام و عرض ادب
  و سپاس فراوان از زحمات جنابعالی

  از قدیم گفتن:

  از هردست که بدی از همون دست هم پس میگیری
  ببخش تا خدا بهت ببخشه
  هرچی که برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسند

  همه ی این نکات در زندگی آقای تواضع وجود داره سرمایه اصلی ایشون در کار بنظر بنده ایمان، توکل، همیاری، همکاری و تواضع و بخشش بوده است.
  کاش می شد عرصه برای بنده و امثال من هم در کشور فراهم می شد.

  پایان هر سختی آسانی ست
  گر صبر کنی زقوره حلوا سازی

 6. علی نوروزی گفته:

  سلام استاد با تشکر از مطالب عالی ساییتون.از قسمت زندگی نامه های ثروتمندان ایرانی خیلی استفاده کردم.
  فقط اگه امکان داره ایمیل خود با نام “mahanteymouri@gmail.com”
  را حتما چک کنید….
  با تشکر

 7. ايلياد اشرفپور گفته:

  با سلام و احترام
  متاسفانه این مقاله دروغ می باشد ، پدر ایشان مرحوم حاج علی یوسف پور دهخوارگانی ، ۴ پسر و ٣ دختر دارند که حاج جلیل بچه سوم خاندان هست ، باز متاسفانه شغل اصلی ایشان در تبریز و تهران ، فرش فروشی بوده و برادر بزرگ ایشان حاج حسین تواضع در سال ١٣٣٠ اسم خانوادگی تواضع را نیز بر خود انتخاب کرد و بصورت رسمی از وزارت کشاورزی وفق چندین مدال گرفت ،شاید زمان در حرکت باشه و جماعتی باور کنن ولی من به عنوان نوه حاج علی ، ظاهر فریبی های این چنینی را باور نمی کنم و افسوس می خورم .
  امیدوارم شما و دستدن کاران سایت محترم شما در خصوص متن از هر جهت بررسی کنید و حق کسی ظایع نشه .
  با تشکر

  • صابر خلیلی گفته:

   سلام دوست عزیز
   مقالات بر اساس کتابهای متشر شده و سایر منابع موجود روی سایت قرار میگیره و اگر دروغی باشه مطمئنا از جانب تیم ما نخواهد بود

   خیلی عالیه که شما از مخاطبین ما هستید

تا کنون 9 دیدگاه در این مقاله ثبت شده است.
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
مهر ۳, ۱۳۹۶
ساعت ۴:۰۲ ق.ظ

۲۰ عادت ضروری برای موفقیت در زندگی

مهر ۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

نشانه‌های داشتن هوش هیجانی بالا

مهر ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۵ ق.ظ

کار‌های روزانه انسان‌های موفق

ساعت ۲:۲۸ ق.ظ

راهکارهای بهبود عملکرد و افزایش بهره وری

شهریور ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۳ ب.ظ

عاداتی که فقیر را از ثروتمند جدا میکند

شهریور ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۸ ب.ظ

اشتباه مالی کسب و کارها (اینفوگرافیک)

ساعت ۱۰:۲۸ ق.ظ

حافظه کوتاه مدت چیست؟

ساعت ۹:۳۳ ق.ظ

بازاریابی با سایت راهی به سوی قله ثروت

ساعت ۷:۴۹ ق.ظ

دروغی به نام باور ؟

شهریور ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۱۵ ق.ظ

چگونه زندگیمان را شفا دهیم؟

ساعت ۱۰:۵۰ ق.ظ

تسلط بر پراکندگی ذهن

ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ

حافظه مغز یادگیری بزرگترین ابزار آموزشی ما

شهریور ۲۶, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

مارک کابن زندگینامه

ساعت ۹:۳۱ ق.ظ

طلائی ترین نکات برای خلق موفقیت و رشد فردی

شهریور ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۰۰ ب.ظ

ویژگی های یک لندینگ پیج مناسب چیست ؟

ساعت ۸:۲۳ ب.ظ

اشتباهات مالی رایج و نحوه اجتناب از آن‌ها

ساعت ۱۲:۲۰ ب.ظ

کسب درآمد از تلگرام

ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

۳ روش از بهترین تکنیک های مذاکره

شهریور ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۲:۵۱ ب.ظ

چگونه در کمتر از ۴ ماه درآمد خود را۲تا۹ برابر افزایش دهیم

شهریور ۱۹, ۱۳۹۶
ساعت ۹:۴۶ ق.ظ

پرزنت دیگران دغدغه اصلی بازاریابان

شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

بهترین راه های تبلیغات رایگان

ساعت ۹:۴۶ ق.ظ

حرکات سر در زبان بدن

شهریور ۱۴, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۰ ب.ظ

منظور و هدف از زندگی شما چیست؟

ساعت ۵:۰۱ ب.ظ

اعتماد به نفس بیش از اندازه می‌تواند دردسرساز شود!

ساعت ۹:۱۰ ق.ظ

هشت راهکار برای افزایش درامد