ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 votes, average: 1٫00 out of 5)
person ماهان تیموری access_time خرداد ۹, ۱۳۹۵ comment بدون دیدگاه

 

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله۴ دقیقه می باشد

مقدمه: دراین مقاله می خوانید که مهاتیر محمد چگونه شروع به فعالیت کرد چگونه بر اهدافش متمرکز شد و موانع را کنار زد. چالشهایی که داشته و رشد و پیشرفت و توسعه ی کاری او را و اینکه چگونه جزو ثروتمند ترین افراد جهان شد را مطالعه می کنید.

مهاتیر محمد در کشوری با مساحت ۳۲۰۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۲۷ میلیون نفر واقع در جنوب غَرب آسیا که شغل اکثر مردمانش کشاورزی در مزارع موز، آناناس و کائوچو یا صید ماهی بوده و تا قبل از سال ۱۹۸۱، اکثرا  در روستاها و جنگل ها و در پایین ترین سطح امکانات زندگی می کردند وکسب درامد سرانه هر نفر کمتر از ۱۰۰ دلار بود و مناقشات و جنگ های مذهبی ناشی از وجود ۱۸ دین و مذهب و نژاد کشور را به شدت ناامن نموده بود، خداوند شخصی را به عنوان هدیه برایشان فرستاد که کسی نبود جز مهاتیر محمد (Mahathir bin Mohamad) که تمام دنیا او را با این نام می شناسند و به او احترام می گذارند.

 

مهاتیر کوچک ترین عضو خانواده ۱۱ نفره ای بود که شغل معلمی پدرش تکافوی برآوردن آرزوی پسرش مهاتیر جهت خریدن دوچرخه برای رفت و آمد به دبیرستان را نمی کرد. بنابراین مهاتیر برای  برآورده شدن آرزویش شروع به فروختن موز در خیابان بعد از اتمام اوقات مدرسه نمود.

 

شروع فعالیت :

 

مهاتیر پس از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه پزشکی کشور همسایه، سنگاپور شده و همزمان مسئولیت اتحادیه دانشجویان مسلمان آن دانشگاه را برعهده گرفت. سال ۱۹۵۳ پس از فارغ التحصیلی به کشورش بازگشت و به عنوان پزشک جراح به استخدام نیروهای انگلیسی که کشورش را اشغال کرده بودند درآمد، پس از خروج نیروهای انگلیسی و در سال ۱۹۵۷ با افتتاح مطبی شروع به طبابت نموده و نیمی از وقتش را صرف معالجه رایگان افراد فقیر نمود.

 

رشد و پیشرفت :

 

در سال ۱۹۶۴ به مدت ۵ سال به عنوان نماینده در مجلس ملی فعالیت نمود و در سال ۱۹۷۰ کتاب معروف خود به نام آینده اقتصادی مالزی را به رشته تحریر درآورد که همین کتاب بعدها پایه و اساس تفکرات آن مرد  جهت تحول اقتصادی کشورش گردید.

 

به هر حال مهاتیر در سال ۱۹۷۴ به عنوان سناتور وارد مجلس سنا شد و در سال ۱۹۷۵ به عنوان وزیر آموزش و پرورش و سپس به نیابت نخست وزیر و بالاخره در سال ۱۹۸۱ به سمت نخست وزیری نایل گردید. سال ۱۹۸۱ یعنی سال شروع انقلاب اقتصادی یک جراح در مالزی!

 

ولی پرسش اساسی این است که این جراح مالزیایی چه کاری انجام داد؟!

نخست:  نقشه آینده مالزی را ترسیم نمود و اولویت ها، اهداف و نتایجی را که می بایست در طی ۱۰ سال و بعد۲۰ سال و نهایتا تا سال ۲۰۲۰ به آنها دست یابند را مشخص نمود.

 

ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

 

آموزش  همگانی :

 

دوم: تصمیم گرفت که آموزش همگانی و تحقیقات علمی اولین اولویت و در رأس برنامه ها قرار گیرند، به نحوی که بیشترین میزان بودجه و اعتبار را برای آموزش همگانی و کسب مهارت های فنی، ریشه کنی بی سوادی و از همه مهم تر آموزش زبان انگلیسی و تحقیقات علمی اختصاص داد. مهاتیر در همان سال ها هزاران نفر از دانشجویان را با پرداخت بورسیه به بهترین دانشگاه های جهان اعزام نمود.

 

هدف مشخص و انتقال اهداف به عموم :

 

سوم: استراتژی و برنامه های خود را به صورت کاملا شفاف و با صداقت با مردم کشورش در میان گذاشت؛ آنان را با نظام مالیاتی جدید که مسیر کشور را به سوی انقلاب اقتصادی هموار می کرد آشنا نمود و از همه مهم تر، از مردم دست یاری طلبید.

 

مردم نیز چون او را صادق دیدند، باورش کردند و همراه و دنباله رو او گردیدند. بنابراین در اولین سال اقدام به کاشت یک میلیون اصله درخت روغنی نمودندکه همین امر طی تنها دو سال مالزی را به عنوان بزرگ ترین و اولین کشور تولید کننده و صادرکننده روغن درختی به دنیا معرفی کرد.

 

مهاتیر تصمیم گرفت صنعت جهانگردی مالزی را طی ۱۰ سال به کسب درآمد ۲۰ میلیارد دلاری در عوض درآمد ۹۰۰ میلیونی سال ۱۹۸۱ برساند. این در حالی است که درآمد حال و حاضر مالزی از صنعت جهانگردی ۳۴ میلیارد می باشد.

 

وی برای رسیدن به این هدف پادگان های نظامی ژاپنی را که از سال های جنگ جهانی دوم در کشور مالزی باقی مانده بودند، به مناطق جهانگردی شامل انواع بازی های تفریحی، ورزشی و فرهنگی تبدیل نمود تا مالزی به مرکز جهانی برای برگزاری مسابقات بین المللی اتومبیلرانی، اسب سواری و بازی های آبی گردد. او همچنین کوالالامپور را مقر اصلی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار داد.

 

رشد و توسعه در کسب و کار :

 

در سال ۱۹۹۶ مالزی با رشدی معادل ۴۶ درصد نسبت به سال های قبل از آن در زمینه صنعت برق و الکترونیک، خود را به عنوان یکی از صادرکنندگان لوازم برقی و الکترونیکی به دنیا معرفی کرد. مهاتیر محمد با وضع قوانین شفاف و ضوابط مشخص درهای اقتصادی کشور را به سوی سرمایه گذاران خارجی گشود و با تأسیس شرکت عظیم پتروناس در برج های دوقلوی کوالالامپور، بازار بورسی با یک میلیون دلار معامله در روز پایه ریزی نمود.

 

تأسیس بزرگ ترین دانشگاه اسلامی دنیا گامی دیگر در راه جذب نخبگان علمی داخلی و خارجی از تمام نقاط دنیا به خصوص کشورهای اسلامی بود. وی توانست با تأسیس پایتخت اداری جدید به نام پاتوراجایا با دو میلیون نفر جمعیت در کنار پایتخت تجاری (کوالالامپور) هم از نظر سیاحتی و هم تقسیم کار و با تأسیس دو فرودگاه جدید و مدرن و ده ها جاده و اتوبان سریع السیر، رفت و آمد جهانگردان و سرمایه گذارانی که از کشورهای چین و هند و حاشیه خلیج فارس و باقی نقاط دنیا به آن کشور سفر می کردند را تسهیل بخشد.

 

ثروتمندان جهان مهاتیر محمد

 

به طور خلاصه باید گفت حاج مهاتیر محمد طی مدت۲۱ سال یعنی از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ موفق گردیدکشوری فقیر با درآمد سرانه ۱۰۰ دلار را به کشوری توسعه یافته با درآمد سرانه ۱۶۰۰ دلار در سال و میزان سرمایه گذاری را از ۳ میلیارد دلار به ۹۸ میلیارد دلار و میزان صادرات را به رقم قابل توجه ۲۰۰ میلیارد دلار برساند.

 

مهاتیر محمد در سال ۲۰۰۳ با اراده شخصی تصمیم به کناره گیری از قدرت و سپردن زمام امور کشور به نیروهای جوان و تازه نفس گرفت. علی رغم درخواست مردم کشورش مبنی بر ماندن بر مسند قدرت، او تصمیم خود را گرفته بود و بدون اینکه بخواهد فردی از افراد خانواده اش را به قدرت برساند یا حکومت را موروثی کند، به طور کلی از دنیای سیاست کناره گیری نمود تا جانشینان او بتوانند آرزوی طراحی شده او به نام «مالزی بیست… بیست…» یا «مالزی در سال ۲۰۲۰» را که در آن مالزی به چهارمین قدرت اقتصادی آسیا پس از ژاپن، چین و کره تبدیل گردد،  به واقعیت تبدیل نمایند.

 

مهاتیر در نهضت اقتصادی خویش هیچ گاه منتظر کمک های آمریکا و کشورهای اروپایی نماند، بلکه توکل او ابتدا بر قدرت لایزال الهی و سپس بر اراده و پشتکار خود و از همه مهم تر عزم و اراده و حمایت مردم کشورش قرار داشت.

 

نتیجه: شما با داشتن هدف از زندگی و اولویت بندی، زمان بندی هدف می توانید آینده ی خود را پیش بینی کنید شما می توانید راه حل های ممکن را با نوشت اهداف و لیست بندی آنها بیابیدو با تمرکز ذهن ، اعتماد به نفس  و مدیریت کسب و کار و مهارت ارتباط موثر می توانید جزو ثروتمند ترین افراد جهان باشید.و برای اینکه جزو ثروتمندان جهان باشید ابتدا باید جزو ثروتمندان تهران، شیراز، اصفهان ، کرمان ، مشهد و …یا ، هر شهری که در آن زندگی می کنید، یعنی در ابتدا تمندترین فرد شهر خودتان شوید.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید
تیم آموزشی ماهان تیموری 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه مهاتیر محمد ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

هنوز دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است. اولین نفری باشید که دیدگاهی میگذارد
ارسال دیدگاه
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
ثبت نام در اولین دوره جامع هوش مالی ایران
telegram
آذر ۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۲۴ ب.ظ

چگونه در عرض ۳ سال میلیاردر شدم (قسمت دوم)

آذر ۱, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۵ ب.ظ

سنگ فرش هر خیابان از طلاست ، ثروت در همین نزدیکی است

ساعت ۱:۰۷ ق.ظ

این ۲۰ قانون چک را اگر ندانیم چه می شود؟

آبان ۳۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۳۱ ب.ظ

آموزش اصل حیاتی موفقیت در کسب و کار و زندگی

ساعت ۲:۵۰ ب.ظ

چگونه در عرض ۳ سال میلیاردر شدم

ساعت ۱۰:۴۵ ق.ظ

نقش خانواده ها در افزایش هوش مالی فرزندان خود

ساعت ۹:۱۴ ق.ظ

مصاحبه با برندگان چالش ۲۰۰ میلیونی

ساعت ۱:۰۲ ق.ظ

اصول چک که از آنها بی خبریم!

آبان ۲۹, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۸ ب.ظ

مدیر موفق و چگونگی رفتار با کارمندان در جهت سودآوری بیشتر

ساعت ۱:۰۶ ق.ظ

چند رسانه تبلیغاتی را می شناسید؟

آبان ۲۸, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۱۵ ق.ظ

بایدها و نباید های شراکت در کسب و کار

آبان ۲۷, ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۲۲ ب.ظ

بازخورد مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۰:۴۱ ق.ظ

گرفتن سود بانکی، منفعت یا خطر

آبان ۲۵, ۱۳۹۶
ساعت ۵:۲۰ ب.ظ

مستند کارآفرین ۱۵ ساله

ساعت ۱۱:۳۸ ق.ظ

جنجال آموزش در مسیر کسب ثروت

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تئوری بز و تبلیغات در پیشرفت کسب و کار

آبان ۲۴, ۱۳۹۶
ساعت ۷:۳۲ ب.ظ

کسب و کار فوتبالیست های موفق دنیا

آبان ۲۳, ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۵ ق.ظ

غلبه شعار بر شعور

ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۵ راهکار افزایش درآمد برای هوشیاران مالی

ساعت ۱۲:۴۷ ق.ظ

۲۰ هنری که در دنیا بیشترین درآمدزایی را دارند

آبان ۲۲, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۷ ق.ظ

راهکارهای خودباوری ، فردایت را بساز

ساعت ۱۲:۰۳ ق.ظ

تکنیک های افزایش فروش را از استاد ماهان تیموری بیاموزید

آبان ۲۱, ۱۳۹۶
ساعت ۸:۵۱ ب.ظ

رازهای نهان وب سایت علی بابا در بازارهای جهانی

ساعت ۱۲:۳۵ ق.ظ

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن را چگونه تهیه کنیم؟

آبان ۲۰, ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷ ق.ظ

روش های جدید تبلیغاتی شرکت گوگل